Czy buddyści to ateiści?

Wasze pierwsze pytania tyczące się buddyzmu

Moderator: forum e-budda team

0ania0

Re: Czym jest dla Ciebie buddyzm?

Nieprzeczytany post autor: 0ania0 »

Witam wszystkich serdecznie!
Od niedawna zaczełam interesoiwac sie buddyzmem.Niestety ostatnio spotkałam sie z niemiła tzw "sytuacją " .Otóz na pewnym forum innej religii (ze wzgledu na szacunek nie podam jakie ) powiedziano mi ze wyznawcy Buddyzmu to ateiści.Nie potrafiłam się z tym zgodzic i wywarła sie goraca dyskusja.Teraz sama juz nie wiem co mam myslec dlatego postanowiłam dowiedziec się u samego źródla .Moje pytanie do Was.Czy uwazacie się za ateistów ? Byłabym bardzo wdzieczna gdybyscie mi odpowiedzieli jak to jest tak naprawde
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Czym jest dla Ciebie buddyzm?

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Witaj 0ania0,

zobacz tu. Dyskusja jest otwarta. "Buddyści" i "buddyzm" to pojemne worki. ;)

Pozdrawiam,
Piotrek
Nezz
Posty: 1362
Rejestracja: pn mar 27, 2006 19:58

Re: Czy buddyści to ateiści?

Nieprzeczytany post autor: Nezz »

Oania0 pisze:Moje pytanie do Was.Czy uwazacie się za ateistów ? Byłabym bardzo wdzieczna gdybyscie mi odpowiedzieli jak to jest tak naprawde
Ja nie uważam się ani za ateistę ani za teistę ani za agnostyka.

Zajrzyj tutaj

Albo lepiej poczytaj TO
0ania0

Re: Czy buddyści to ateiści?

Nieprzeczytany post autor: 0ania0 »

Nezz pisze:
Oania0 pisze:Moje pytanie do Was.Czy uwazacie się za ateistów ? Byłabym bardzo wdzieczna gdybyscie mi odpowiedzieli jak to jest tak naprawde
Ja nie uważam się ani za ateistę ani za teistę ani za agnostyka.

Zajrzyj tutaj

Albo lepiej poczytaj TO
dziękuje ślicznie zaraz przeczytam :*
Nezz
Posty: 1362
Rejestracja: pn mar 27, 2006 19:58

Re: Czy buddyści to ateiści?

Nieprzeczytany post autor: Nezz »

W tej drugiej wypowiedzi (Jacka Sieradzana) jest taki fragment:
Chociaż wielu przedstawicieli hinajany przyznaje, że buddyzm jest religią ateistyczną, czyli odrzucającą pojęcie Boga-stwórcy, to jednak żaden z nich nie zgadza się na to, aby buddyzm zrównywać z materialistycznymi systemami zachodniej myśli, które prowadzą do destrukcji wszelkich wartości. Zauważył to Czesław Miłosz, kiedy (podobnie jak Cziegjam Trungpa) nazwał buddyzm religią nieteistyczną: "nie można powiedzieć, że jest to religia ateistyczna, ona jest tylko nie-teistyczna"
0ania0

Re: Czy buddyści to ateiści?

Nieprzeczytany post autor: 0ania0 »

Nezz pisze:W tej drugiej wypowiedzi (Jacka Sieradzana) jest taki fragment:
Chociaż wielu przedstawicieli hinajany przyznaje, że buddyzm jest religią ateistyczną, czyli odrzucającą pojęcie Boga-stwórcy, to jednak żaden z nich nie zgadza się na to, aby buddyzm zrównywać z materialistycznymi systemami zachodniej myśli, które prowadzą do destrukcji wszelkich wartości. Zauważył to Czesław Miłosz, kiedy (podobnie jak Cziegjam Trungpa) nazwał buddyzm religią nieteistyczną: "nie można powiedzieć, że jest to religia ateistyczna, ona jest tylko nie-teistyczna"
własnie to mam zamiar Im zacytowac :D
Awatar użytkownika
Sadayoshi
Posty: 216
Rejestracja: pn paź 30, 2006 18:32
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kagyu
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna
Kontakt:

Re: Czym jest dla Ciebie buddyzm?

Nieprzeczytany post autor: Sadayoshi »

0ania0 pisze:na pewnym forum innej religii (ze wzgledu na szacunek nie podam jakie )
A może powinnaś? Pewnie pojawił by się wtedy tam jakiś znawca z tego forum, sypną by garścią informacji, czy choćby linków do odpowiednich stron i wyjaśnił wiele nieścisłości ^^
Nezz
Posty: 1362
Rejestracja: pn mar 27, 2006 19:58

Re: Czym jest dla Ciebie buddyzm?

Nieprzeczytany post autor: Nezz »

Sadayoshi pisze:
0ania0 pisze:na pewnym forum innej religii (ze wzgledu na szacunek nie podam jakie )
A może powinnaś? Pewnie pojawił by się wtedy tam jakiś znawca z tego forum, sypną by garścią informacji, czy choćby linków do odpowiednich stron i wyjaśnił wiele nieścisłości ^^
Spokojnie, jak 0ania0 zacytuje tą wypowiedź powyżej to zaraz będziesz mógł ją wygooglować i w ten sposób prawdopodobnie wejdziesz na to forum ;)
Awatar użytkownika
Sadayoshi
Posty: 216
Rejestracja: pn paź 30, 2006 18:32
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kagyu
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna
Kontakt:

Re: Czy buddyści to ateiści?

Nieprzeczytany post autor: Sadayoshi »

:evil:
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Czy buddyści to ateiści?

Nieprzeczytany post autor: booker »

0ania0 pisze:powiedziano mi ze wyznawcy Buddyzmu to ateiści.
Pewna ciekawa wypowiedź mistrza Zen Seung Sahna:
Drzewo pisze: Pewnego razu ktoś mnie zapytał: "Soen Sa Nim, czy wierzysz w Boga?", odpowiedziałem "Oczywiście, że wierze w Boga!". Ta osoba była zszokowana: "Ale przecież jesteś mistrzem Zen! Jakże to możesz wierzyć w Boga?".
"Mogę uwierzyć w swoje ręce.Mogę uwierzyć swojemu nosowi. Mogę uwierzyć swoim oczom. Dlaczego nie wierzyć we wszystko? Wierze w to drzewo, w tego psa, w tego kota -- dlaczego nie wierzyć w Boga?"

http://www.kwanumzen.org/primarypoint/v ... dhism.html
Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Czy buddyści to ateiści?

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Witam,
Seung Sahn pisze:Mogę uwierzyć w swoje ręce. Mogę uwierzyć swojemu nosowi. Mogę uwierzyć swoim oczom. Dlaczego nie wierzyć we wszystko? Wierze w to drzewo, w tego psa, w tego kota -- dlaczego nie wierzyć w Boga?
bo nie o to ten człowiek pytał i nie o to pyta 0ania0.

A na pytanie 0anii0, "Czy wyznawcy buddyzmu są ateistami?", można by odpowiedzieć tak, że "to zależy od tego czy taki wyznawca buddyzmu wierzy w 'ja' czy też nie"—co tekst przytoczony przez Bookera by potwierdzał. Natomiast, dla mnie osobiście, nauka Buddhy prowadzi do wolności od obu tych problemów:
  • Dla uspokojonego wewnątrz,
    nic nie jest przyjęte, skąd wtedy odrzucone?
    Tuvaṭaka Sutta, Sn. 4.14 <179>
Pozdrawiam,
Piotr
Awatar użytkownika
nataliablanka
Posty: 404
Rejestracja: ndz kwie 17, 2022 16:50
Płeć: kobieta
Tradycja: Bon

Re: Czy buddyści to ateiści?

Nieprzeczytany post autor: nataliablanka »

Nie powiedziałabym, że WSZYSCY buddyści to ateiści, chociaż z całą pewnością znajdzie się sporo takich (i natychmiast będzie to widoczne w sposobie argumentacji, nawet bez oficjalnego przedstawiania się w ten sposób).
Są też buddyści łączący buddyzm z najróżniejszymi tradycjami duchowymi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wasze pierwsze pytania”