Schronienie

Wasze pierwsze pytania tyczące się buddyzmu

Moderator: forum e-budda team

szine

Schronienie

Nieprzeczytany post autor: szine »

Było już kilka postów na ten temat, ale jeszcze nikt nie odpowiedział w nich na pytanie, o które mi chodzi. Otóż jak dokładnie wygląda przyjmowanie Schronienia? Chodzi mi o linię Karma Kagyu. Od dłuższego czasu o tym myślę i chciałabym wiedzieć, jak to wygląda krok po kroku. Wiem, że Lama po niektórych wykładach/kursach pyta o to, czy ktoś chce przyjąć schronienie. Zatem powinnam podnieść rękę i co dalej?? Są jakieś specjalne formuły, których powinnam się wcześniej nauczyć?? Na co powinnam się przygotować??
Awatar użytkownika
stworzenie
Posty: 1034
Rejestracja: śr maja 28, 2008 21:24
Płeć: kobieta
Tradycja: bon
Lokalizacja: Reda

Re: Schronienie

Nieprzeczytany post autor: stworzenie »

Na tym spotkaniu, na którym byłam (w kwietniu tego roku, Warszawa), było tak: najpierw był wykład i sesja pytań i odpowiedzi, potem wspólna medytacja, a na koniec, w nocy już, schronienie: Lama Ole krótko wyjaśnił, czym jest schronienie i poinformował, że nie będzie indywidualnych imion (u części lamów przy przyjmowaniu schronienia poznaje się też swoje "imię Dharmy"), a póki co wszystkie kobiety dostają wspólne imię i wszyscy mężczyźni dostają wspólne imię (których to imion zresztą nie pamiętam). Potem Ole mówił tekst schronienia, a tłum za nim powtarzał. Powtarzanie dla osoby, która wcześniej tego nie słyszała, mogło być nieco problematyczne, bo najpierw szła wersja angielska, a potem jednocześnie z tłumaczeniem tłum deklamował formułę po polsku (czyli nie było tak, że najpierw szło tłumaczenie, a dopiero po nim tłum powtarzał). Ci, którzy nie chcieli w tym czasie przyjąć schronienia, po prostu siedzieli i nic nie mówili; mówiły tylko te osoby, które chciały "odnowić" schronienie lub przyjąć je po raz pierwszy. Następnie osoby, które pierwszy raz przyjmowały schronienie, miały się ustawić w ogonku do Lamy i dostawały błogosławieństwo* (poprzez dotknięcie się czołami) i tasiemkę, którą potem się nosi na szyi lub nadgarstku. Całość zakończyła się gdzieś o 1 w nocy.

*Jeżeli coś więcej niż błogosławieństwo, to proszę mnie skorygować. Sama nie przyjmowałam tego schronienia, więc nie wiem, o co do końca chodzi z tymi "czółkami". ;)

Ogólnie u Lamy Olego wygląda to w mało formalny sposób, bez tradycyjnych ozdobników. I trzeba się nastawić na późne godziny i tłum chętnych.

Zanim jednak przyjmiesz schronienie, poczytaj (o ile już tego nie zrobiłaś), jakie jest jego znaczenie. Bo formalny przebieg to sprawa drugorzędna:
http://diamentowadroga.pl/dd20/schronienie
szine

Re: Schronienie

Nieprzeczytany post autor: szine »

Bardzo dziękuję!!! :) Znaczenie schronienia już znam. Bałam się tylko tego, jak wygląda oficjalna strona przyjmowania schronienia. Teraz nie pozostaje mi nic innego, jak wreszcie je przyjąć i podążać dalej :)
Awatar użytkownika
stworzenie
Posty: 1034
Rejestracja: śr maja 28, 2008 21:24
Płeć: kobieta
Tradycja: bon
Lokalizacja: Reda

Re: Schronienie

Nieprzeczytany post autor: stworzenie »

Powodzenia na ścieżce życzę. :P
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Schronienie

Nieprzeczytany post autor: booker »

Owoców ścieżki życzę, szine!

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
dziobal89
Posty: 21
Rejestracja: pn lip 06, 2009 00:26

Re: Schronienie

Nieprzeczytany post autor: dziobal89 »

Jak wygląda schronienie w szkole zen soto? Czy trzeba czekać na jakąś specjalną okazję (wizytę mistrza itp...)? Czy można uczestniczyć w sesjach medytacyjnych przed schronieniem?
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Schronienie

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

dziobal89 pisze:Jak wygląda schronienie w szkole zen soto? Czy trzeba czekać na jakąś specjalną okazję (wizytę mistrza itp...)? Czy można uczestniczyć w sesjach medytacyjnych przed schronieniem?
Tak, w soto jest to bardzo specjalna ceremonia zwana Jukai. Po tym słowie bez problemy wygooglasz wiele informacji.

:namaste:
Piotr
dziobal89
Posty: 21
Rejestracja: pn lip 06, 2009 00:26

Re: Schronienie

Nieprzeczytany post autor: dziobal89 »

Schronienie to bardzo poważna, rzecz. Wcześniej sądziłem, że schronienie to po prostu pojawienie się na spotkaniu jakiejś grupy, deklaracja chęci uczestnictwa i jakiś krótki rytuał. Czy można pojawiać się na spotkaniach jakiś grup zanim przyjmnie się schronienie, aby upewnić się, że na pewno tego się chce?
Awatar użytkownika
Ryu
ex Global Moderator
Posty: 1940
Rejestracja: sob kwie 05, 2008 23:04
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda
Lokalizacja: Zgierz

Re: Schronienie

Nieprzeczytany post autor: Ryu »

Cześć!
Nie słyszałem jeszcze o ośrodku w którym wymagaliby przyjęcia Schronienia przy pierwszej wizycie. Umawiasz się z ośrodkiem, idziesz, sprawdzasz, a jak Ci sie spodoba to zostajesz. ;) Na te wszystkie Schronienia i Wskazania przyjdzie czas.
Jestem właścicielem mojej kammy, spadkobiercą mojej kammy, zrodzony z mojej kammy, związany z moją kammą, istnieję wspierany przez moją kammę. Jakąkolwiek kammę stworzę, czy dobrą czy złą, będę jej spadkobiercą.
Obrazek
Awatar użytkownika
nataliablanka
Posty: 403
Rejestracja: ndz kwie 17, 2022 16:50
Płeć: kobieta
Tradycja: Bon

Re: Schronienie

Nieprzeczytany post autor: nataliablanka »

deklaracja chęci uczestnictwa
Można uczestniczyć bez formalnego Schronienia na początku, natomiast zdarza się, że podpytają, w jakich naukach uczestniczyłeś do tej pory, żeby ustalić, czy to, do czego się przymierzasz, to właściwy poziom. Na niektóre nauki nie wpuszczą, jak wcześniej nie zrobiłeś czegoś innego.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wasze pierwsze pytania”