Mam pytanie odniośnie mantry om mani peme hung

Wasze pierwsze pytania tyczące się buddyzmu

Moderator: forum e-budda team

Hutier
Posty: 13
Rejestracja: ndz sie 15, 2010 12:39

Mam pytanie odniośnie mantry om mani peme hung

Nieprzeczytany post autor: Hutier »

Pytanie brzmi:po co wypowiada się słowo hung na końcach wielu mantr?Otóż gdzieś przeczytałem,że to słowo oznacza "niech się stanie" i teraz boję się wypowiadać tą mantrę,dlatego,że mam negatywne myśli i wiesz jak słyszę na końcu hung to od razu boję się "a co jeśli tak się stanie czyli negatywna myśl stanie się prawdą przez to nie używam żadnych mantr z zakończeniem na hung.Przez strach.A bardzo chciałbym ją powtarzać.
Bardzo proszę o pomoc,bo niestety nie znam nikogo kto zna się na mantrach.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Awatar użytkownika
Karma Jesze
Posty: 271
Rejestracja: ndz paź 08, 2006 15:10
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtzang
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Mam pytanie odniośnie mantry om mani peme hung

Nieprzeczytany post autor: Karma Jesze »

Na poziomie wewnętrznym te sześć sylab też ma dużo znaczenia. Z uwagi na wibracje, jakie sylaby te w sobie zawierają - mają one moc usuwania różnych kłopotów i zablokowań psychicznych. I tak wibracja:

OM - zmniejsza dumę
MA - usuwa zazdrość
NI - usuwa przywiązanie i pożądanie
PE - odcina niewiedzę i przywiązanie
ME - usuwa chciwość i przywiązanie
HUNG - sprawia, że całe centrum serca wibruje - usuwa złość i nienawiść.
Cały artykuł o mantrach buddyjskich, ich pochodzeniu i znaczeniu a także opis/wyjaśnienie mantry Om Mani Peme Hung pod tym adresem http://www.buddyzmwprost.com.pl/index.php?id=204
Mantry wypowiadamy CAŁE od początku do końca, tak jak są one zapisane w języku polskim. Jeżeli masz jakieś wątpliwości odnośnie mantr to właśnie mantra Awalokiteśwary (tyb. Czenrezik) jest tą mantrą którą każdy, wszędzie i przy każdej okazji możne mówić, bo to jest mantra Wielkiego Współczucia i NIC złego nikomu i niczemu nie może się stać gdy ją wypowiadamy.
Ta mantra TO WUJEK SAMO DOBRO :ok:
Praktykuj prawość poprzez trzy bramy!
Asia
Posty: 46
Rejestracja: śr lip 04, 2007 14:04
Płeć: kobieta
Tradycja: Karma Kagyu

Re: Mam pytanie odniośnie mantry om mani peme hung

Nieprzeczytany post autor: Asia »

Hutier, mam jakiś problem z odpowiedzeniem Ci na PW (wynikający zapewne z mojej indolencji technicznej), ale dzięki Karma Jesze już chyba wiesz to, co chciałeś wiedzieć. Pozdrawiam.
Lo'tsa'wa
Posty: 1979
Rejestracja: sob gru 06, 2008 04:30
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda
Lokalizacja: Manchester

Re: Mam pytanie odniośnie mantry om mani peme hung

Nieprzeczytany post autor: Lo'tsa'wa »

Mantry to nie są zaklęcia/inkantacje/czary. Wdg. mnie nie ma w nich zewnętrznej mocy która by mogła coś sprawić. Jeżeli pomyślałeś coś złego to jest to naturalne, ludzie funkcjonują w samsarze i mają jakieś tam swoje trzy trucizny. Lepiej zamiast uciekać od negatywnych myśli przyjrzeć się im, analizować skąd się biorą. Karmiczne przyczyny poznać itd. Co do znaczenia 'hung' to Dalajlama mówi, że odpowiada za 'niepodzielność'. Nie chodzi o tłumaczenie, bo lingwistycznie 'hung' nie ma żadnego znaczenia. Inna klasyfikacja jest taka, że sylaba związana jest z gniewem, mądrością i kolorem czarnym. A może ta planeta jest przewodnikiem rezonansu akustycznego. :zawstydzony: Może mantry są jak ten taki tamten chwyt gitarowy dostrajający brzmienie;]
Awatar użytkownika
Damian907
Posty: 809
Rejestracja: pn paź 13, 2008 15:44
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Ta sama co na początku.
Lokalizacja: Kielce

Re: Mam pytanie odniośnie mantry om mani peme hung

Nieprzeczytany post autor: Damian907 »

Asia pisze:Hutier, mam jakiś problem z odpowiedzeniem Ci na PW (wynikający zapewne z mojej indolencji technicznej), ale dzięki Karma Jesze już chyba wiesz to, co chciałeś wiedzieć. Pozdrawiam.
Więc Hutier nie tylko do mnie napisał :D
Awatar użytkownika
GreenTea
ex Global Moderator
Posty: 4530
Rejestracja: czw mar 19, 2009 22:04
Płeć: kobieta
Tradycja: Vajrayana

Re: Mam pytanie odniośnie mantry om mani peme hung

Nieprzeczytany post autor: GreenTea »

Cześć, Hutier, witaj na forum :)

Dodam do wyjaśnień Karma Jeszie, że mantry bardzo często wyrażają określone aspekty jakiegoś buddy. Mantrę OM MANI PEME HUNG przypisuje się Czenrezikowi - Buddzie Współczucia. I jeśli w ten sposób spojrzysz na mantrę, jako na pewien rodzaj wyrażenia aspektu danego Buddy, to wówczas sylabę HUNG na jej końcu możesz w pewnym sensie zinterpretować jako aktywność, działanie, życzenie („niech się tak stanie”), ale będzie to aktywność, działanie, życzenie zawsze ściśle zgodne z właściwościami buddy, do którego mantra się odnosi. W przypadku Czenrezika zawsze będzie chodzić o aktywne współczucie, absolutnie nie o jakieś magiczne cokolwiek, co sobie pomyślisz. Karma Jeszie w swoim poście pokazuje, w jaki sposób na poziomie praktycznym poszczególne sylaby "pracują" z przeszkadzającymi emocjami, żeby wspomniane współczucie rozwinąć. A jak sam zapewne wiesz, współczucie jeszcze nikomu nie zaszkodziło ;)

Pozdrawiam, gt
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Mam pytanie odniośnie mantry om mani peme hung

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Bry :14:
Damian907 pisze:
Asia pisze:Hutier, mam jakiś problem z odpowiedzeniem Ci na PW (wynikający zapewne z mojej indolencji technicznej), ale dzięki Karma Jesze już chyba wiesz to, co chciałeś wiedzieć. Pozdrawiam.
Więc Hutier nie tylko do mnie napisał :D
Nie tylko, do mnie też i odesłałem Go na forum, bo po to właśnie ono jest... ciekawe do kogo nie napisał ;)

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Lo'tsa'wa
Posty: 1979
Rejestracja: sob gru 06, 2008 04:30
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda
Lokalizacja: Manchester

Re: Mam pytanie odniośnie mantry om mani peme hung

Nieprzeczytany post autor: Lo'tsa'wa »

Ja też dostałem! :) A już myślałem, że to chodzi o lingwistyczne 'hung'... ahhhhh ta próżność...
Awatar użytkownika
atomuse
Posty: 2817
Rejestracja: pn maja 14, 2007 11:24
Płeć: kobieta
Tradycja: Bön, Kagyu

Re: Mam pytanie odniośnie mantry om mani peme hung

Nieprzeczytany post autor: atomuse »

kunzang pisze:ciekawe do kogo nie napisał ;)
do mnie ;)
Awatar użytkownika
Har-Dao
Global Moderator
Posty: 3162
Rejestracja: pn paź 04, 2004 20:06
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dhamma-Vinaya
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Mam pytanie odniośnie mantry om mani peme hung

Nieprzeczytany post autor: Har-Dao »

atomuse pisze:
kunzang pisze:ciekawe do kogo nie napisał ;)
do mnie ;)
Do mnie, co dziwne też napisał, a ja nie-mantrowy przeca...

metta&peace
V.
Awatar użytkownika
sugarglider
Posty: 192
Rejestracja: czw lis 26, 2009 22:41
Tradycja: Dzogczen
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mam pytanie odniośnie mantry om mani peme hung

Nieprzeczytany post autor: sugarglider »

może teraz wyciągnie średnią i podzieli przez pi razy oko?
Awatar użytkownika
Karma Jesze
Posty: 271
Rejestracja: ndz paź 08, 2006 15:10
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtzang
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Mam pytanie odniośnie mantry om mani peme hung

Nieprzeczytany post autor: Karma Jesze »

Wiadomość od Paolo na temat HUNG, może się jeszcze komuś przyda.
Cytuję
sylaba ta dotyczy tylko mantry i reprezentowanych przez nią właściwości a nie naszych myśli i pragnień. Kiedy recytuje mantrę jego negatywne myśli nie mają większego znaczenia, ponieważ skupienie się na mantrze oczyszcza je. Dlatego spokojnie może recytować swoją mantrę. Nie jest możliwe by sprawiła ona by nasze negatywne stany umysłu przejawiły się. Jesli chodzi o znaczenie sylaby mantrycznej HUNG.
HUNG nie jest słowem a dźwiękiem, jego znaczenie zależy od kontekstu danej mantry, czy poziomu na którym dana mantra(lub sylaba nasienna)jest wyjaśniana. Jak również od kontekstu samej praktyki. W zależności od tego na jakim poziomie wyjaśniamy daną mantrę(sylabę nasienną) jej sens i znaczenie będą zupełnie różne. Na pewno sylaba HUNG nie znaczy "niech się tak stanie".Choćby z tego powodu, że są dwie sylaby HUNG długa i krótka, każda z nich ma swoje znaczenie. Ogólnie krótka HUNG oznacza m.in. mądrość, długa HUNG metodę.
Czasem na końcu znajduje się jedna sylaba HUNG czasem dwie np. jedno krótkie i jedno długie HUNG. Czasem są to trzy sylaby HUNG.
Ogólnie, niebieska sylaba HUNG symbolizuje umysł wszystkich oświeconych istot. Pięć elementów z których składa się sylaba HUNG symbolizuje pięć aspektów pierwotnej mądrości. itd.
Ogólnie, HUNG na końcu mantry jest dźwiękiem, który wyraża życzenie, aby symbolizowane przez mantrę doskonałe właściwości przejawiły się tu i teraz itd.

Bez podania konkretnego kontekstu trudno jest mówić o znaczeniu sylaby HUNG.

To tyle jeśli chodzi o ogólne wyjaśnienia do tej sylaby nasiennej.
Pozdro
Praktykuj prawość poprzez trzy bramy!
Awatar użytkownika
karuna
Posty: 1225
Rejestracja: wt kwie 09, 2013 18:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: Ziemia teraz

Re: Mam pytanie odniośnie mantry om mani peme hung

Nieprzeczytany post autor: karuna »

A czy jest możliwość otrzymania na Priv tekstu dotyczącego Pudży Czenrezika z tą mantrą?
Znalazłem w sieci, bodajże z Malezji, ten tekst, tylko, że po angielsku. Chciałbym po polsku, bo chociaż rozumiem angielski, to wolałbym móc po polsku to praktykować.

Do ośrodka w najbliższym czasie się nie udam, bo nie ma w okolicy....

pozdrawiam
koniec wojen
tylko liście do zamiatania
:namaste:
paolo
Senior User
Posty: 398
Rejestracja: sob sie 11, 2007 15:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: częstochowa
Kontakt:

Re: Mam pytanie odniośnie mantry om mani peme hung

Nieprzeczytany post autor: paolo »

karuna pisze:A czy jest możliwość otrzymania na Priv tekstu dotyczącego Pudży Czenrezika z tą mantrą?
Znalazłem w sieci, bodajże z Malezji, ten tekst, tylko, że po angielsku. Chciałbym po polsku, bo chociaż rozumiem angielski, to wolałbym móc po polsku to praktykować.

Do ośrodka w najbliższym czasie się nie udam, bo nie ma w okolicy....

pozdrawiam
Jest możliwość ;) ale mam tylko tekst samej sadhany: transkrypcja i polskie tłumaczenie, bez "ozdobników" dodanych przez Kalu Rinpocze tj. ułożonej przez niego modlitwy do linii przekazu Karma Kagyu itd. Nie są one częścią praktyki, więc nie powinno być problemu :8 :oczami: Kalu Rinpocze dodał do oryginalnej praktyki sadhany Czenrezika kilka dodatkowych elementów na potrzeby grupowej praktyki, kiedy przekazywał ją na Zachodzie. Dlatego spokojnie można je pominąć. Jak chcesz podeślę ci parę komentarzy do tej praktyki.
odczuwaj dobro
Awatar użytkownika
karuna
Posty: 1225
Rejestracja: wt kwie 09, 2013 18:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: Ziemia teraz

Re: Mam pytanie odniośnie mantry om mani peme hung

Nieprzeczytany post autor: karuna »

Tekst już mam, chociaż pewnie różnią się one od siebie, w zależności od tłumacza.
Jeśli jest to możliwe, prosiłbym o te komentarze do praktyki.
W sumie otrzymałem je słownie, ale to nie to samo co na papierze...


pozdrawiam
karuna
koniec wojen
tylko liście do zamiatania
:namaste:
Awatar użytkownika
stepowy jeż
Senior User
Posty: 1852
Rejestracja: pn paź 23, 2006 18:58
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dzogczen, Zen

Re: Mam pytanie odniośnie mantry om mani peme hung

Nieprzeczytany post autor: stepowy jeż »

Karma Jesze pisze: Cały artykuł o mantrach buddyjskich, ich pochodzeniu i znaczeniu a także opis/wyjaśnienie mantry Om Mani Peme Hung pod tym adresem http://www.buddyzmwprost.com.pl/index.php?id=204
Ja trochę z innej beczki. Pamiętacie dyskusję o Kalamie Sutrze? tu -> http://www.forum.medytacja.net/viewtopi ... 13#p145492

W nagłówku buddyjskiej strony którą podał Karma Jesze jest taki oto cytat:
Budda Siakjamuni "Kalama Sutra"
Nie wierzcie w jakiekolwiek przekazy tylko dlatego, że przez długi czas obowiązywały w wielu krajach. Nie wierzcie w coś tylko dlatego, że wielu ludzi od dawna to powtarza. Nie akceptujcie niczego tylko z tego powodu, że ktoś inny to powiedział, że popiera to swym autorytetem jakiś mędrzec albo kapłan, lub że jest to napisane w jakimś świętym piśmie. Nie wierzcie w coś tylko dlatego, że brzmi prawdopodobnie. Nie wierzcie w wizje lub wyobrażenia, które uważacie za zesłane przez Boga. Miejcie zaufanie do tego, co uznaliście za prawdziwe po długim sprawdzaniu, do tego, co przynosi powodzenie wam i innym.
Sorry za offa.
Pozdrawiam wakacyjnie :)
Awatar użytkownika
karuna
Posty: 1225
Rejestracja: wt kwie 09, 2013 18:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: Ziemia teraz

Re: Mam pytanie odniośnie mantry om mani peme hung

Nieprzeczytany post autor: karuna »

Nie do końca taki to off-top.
Całkiem jest to na miejscu i warto na to zwrócić uwagę.

Budda mówił, żeby nie wierzyć mu na słowo. Ale żeby traktować jego nauki jak np. złoto. Złotnik sprawdza je wiele razy, waży,przelewa, poleruje itd.
koniec wojen
tylko liście do zamiatania
:namaste:
Awatar użytkownika
stepowy jeż
Senior User
Posty: 1852
Rejestracja: pn paź 23, 2006 18:58
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dzogczen, Zen

Re: Mam pytanie odniośnie mantry om mani peme hung

Nieprzeczytany post autor: stepowy jeż »

Chodziło mi o to, że ten cytat w świetle tego co pisał w w.w. wątku Piotr jest błędnym albo bardzo luźnym i niedokładnym tłumaczeniem. Zastanowiło mnie więc czy inne informacje tam umieszczone są po prostu wiarygodne lub też dobrze zinterpretowane (np. dotyczące mantry om mani peme hung).
Albo też taka myśl: dlaczegóż laik miałby nie powoływać się na ten cytat (błędnie tłumaczony z Kamy Sutry) jeśli umieszcza się go na buddyjskich stronach?

ps. Tzn. zaintrygował mnie przepływ informacji od człowieka do człowieka w internecie. Zakładam, że Piotr zna Kamę Sutrę z oryginału - więc jego słowa przyjmuję za prawdziwe.
Awatar użytkownika
Karinos
Posty: 731
Rejestracja: czw cze 17, 2010 19:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Wadżrajana
Lokalizacja: Dublin/Irlandia

Re: Mam pytanie odniośnie mantry om mani peme hung

Nieprzeczytany post autor: Karinos »

tak odnośnie instrukcji, może zaciekawi Cie ta nauka:

„Spośród wielu pożytków recytowanie mantry OM MANI PEME HUNG jest również ciągłym samo-przypomnieniem o oświeconych właściwościach naszego umysłu.
I tak:
OM symbolizuje połączenie właściwości ciała, mowy i umysłu wszystkich oświeconych istot,
MANI symbolizuje naturalna dobroć i współczucie naszego własnego umysłu,
PEME symbolizuje klarowność, czysty aspekt umysłu który jest również symbolem mądrości,
HUNG w tym kontekście może być rozumiane jako „jestem (taki/taka jestem).”

Ringu Tulku Rinpocze wykład w Dublinie 03 Lipca 2013,
Awatar użytkownika
nataliablanka
Posty: 403
Rejestracja: ndz kwie 17, 2022 16:50
Płeć: kobieta
Tradycja: Bon

Re: Mam pytanie odniośnie mantry om mani peme hung

Nieprzeczytany post autor: nataliablanka »

Jeśli uznamy każdą negatywną myśl za posiadającą pełną moc sprawczą, to właściwie nie da się normalnie praktykować.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wasze pierwsze pytania”