Vipassana w prostych słowach

książki i opublikowane wykłady nauczyciel oraz periodyki

Moderator: Har-Dao

Awatar użytkownika
urug
Posty: 32
Rejestracja: pn wrz 10, 2007 00:17
Płeć: mężczyzna
Tradycja: niesprecyzowana
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Vipassana w prostych słowach

Nieprzeczytany post autor: urug »

Witajcie.

Znalazłem jakiś już czas temu na internecie taki "podręcznik" do medytacji Vipassana: http://www.astraldynamics.pl/upload/Vipassana.pdf autorstwa Czcigodnego Henepola Gunaratana. Wydaje się być napisany prosto i przystępnie - co jest dużym plusem. Niestety, jak to z internetowymi podręcznikami bywa, ciężko mieć zaufanie do niesionych przez nie treści. W związku z tym mam pytanie, czy ktoś z Was już miał z nią wcześniej kontakt i potrafi ocenić rzeczywistą wartość tej publikacji?
Pozdrawiam,
Tomek.
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Vipassana w prostych słowach

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Witaj Urug,

mam papierowe wydanie tej książki po angielsku (dzięki Ci Marcinie!) i faktycznie jest wartościowa. Natomiast nie wiem jaka jest jakość polskiego przekładu.

Pozdrawiam,
Piotrek
Awatar użytkownika
urug
Posty: 32
Rejestracja: pn wrz 10, 2007 00:17
Płeć: mężczyzna
Tradycja: niesprecyzowana
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Re: Vipassana w prostych słowach

Nieprzeczytany post autor: urug »

Dziękuję za informację.
Zabieram się więc do dalszej lektury.
Pozdrawiam,
Tomek.
Isidatta
Posty: 370
Rejestracja: czw maja 17, 2007 13:23
Lokalizacja: Paragwaj
Kontakt:

Re: Vipassana w prostych słowach

Nieprzeczytany post autor: Isidatta »

Czesc Urug,

ta ksiazka swego czasu tez wydawala mi sie bardzo dobrym podrecznikiem, chociaz znam inne (równie dostepne w Internecie, choc po angielsku), które bym polecil bardziej. Tez nie znam jej polskiej wersji. Czcigodny Henepola Gunaratana jest bez watpienia jednym z najbardziej znanych i powazanych nauczycieli medytacji i autorem wielu publikacji. Warto jednak wiedziec, czytajac te ksiazke, ze reprezentuje on pewien punkt widzenia na temat buddyjskiej medytacji, który mozna strescic w nastepujacych punktach:

a) Budda nauczal dwa rodzaje lub systemy medytacji: samatha i vipassana;
b) samatha byla juz nauczana przed Budda, nie jest wiec "rdzennie" buddyjska,
c) samatha nie jest niezbedna bo poprzez sama vipassane mozna rozwinac gleboki stopien koncentracji (samadhi) niezbedny do eliminacji umyslowych przeszkód;
d) samatha moze nawet stac sie niebezpieczna bo latwo do niej przylgnac;
e) vipassana jest jedynym wlasciwym kluczem otwierajacym bramy wolnosci nauczanym przez Budde;
f) to vipassana jest czystym buddyjskim odkryciem (nie byla nauczana przed Budda);
g) ta metoda opisana jest szczególowo w Satipatthana Suttcie, która jest jednym z najwazniejszych (jesli nie najwazniejszym) kazaniem Buddy na temat praktyki medytacji w codziennym zyciu.
h) esencja tej praktyki jest rozwój uwaznosci na pojawiajace sie i przemijajace zjawiska mentalno-cielesne.

Oczywisicie, Czcigodny Henepola Gunaratana naucza duzo wiecej niz to co tutaj wymienilem, jednak -w trakcie czytania tej pozycji- warto wiedziec ze zaden z wymienionych przeze mnie punktów cieszy sie powszechna akceptacja w tradycji Buddyzmu Therawady; wiecej, istnieje opinia -która ja tu przez moja skromna osobe reprezentuje ;) - wg. której zaden z tych punktów pokrywa sie z autentyczna nauka Buddy, i ze ta mówi cos zgola przeciwnego.

Pozdrawiam i mam nadzieje, ze nie namieszalem :)
If our mind is good & virtous it is happy. There's a smile in our heart (Ajahn Chah).
www.antonbaron.com
Awatar użytkownika
Har-Dao
Global Moderator
Posty: 3162
Rejestracja: pn paź 04, 2004 20:06
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dhamma-Vinaya
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Vipassana w prostych słowach

Nieprzeczytany post autor: Har-Dao »

Czołem

Sam tekst bodajże booker zaczynał tłumaczyć, może kiedyś doczekamy sie dobrego tłumaczenia.

Co do punktów Isiego, które z nich są prawdziwe a które nie, kwestia interpretacji. Choćby w pierwszym punkcie - Buddha nauczał że jest takie coś jak samatha-vipassana - oczywiście co nie znaczy, że tak nazywają sie techniki medytacyjne, aczkolwiek można tak mówić i jest to językowo poprawne. Na przykład "praktykuję uspokojenie" - jest poprawne, mądry rozmówca spytałby "jak?" a wtedy ten pierwszy odpowiedziałby mu "poprzez to, tamto, siamto".

Co do Satipatthany (punkt g (sic!) listy) to jest to mym skromnym zdaniem najprawdziwsza prawda, oczywista oczywistość :))))

metta&peace
p.
ikar
Posty: 1083
Rejestracja: pn lis 21, 2005 14:20
Tradycja: Theravada

Re: Vipassana w prostych słowach

Nieprzeczytany post autor: ikar »

moja pierwsza ksiazka, polecam.
"Chcemy iść łatwą drogą, ale jeżeli nie ma cierpienia, to nie ma mądrości. By dojrzeć do mądrości, musisz na swojej ścieżce naprawdę załamać się i zapłakać co najmniej trzy razy" Ajahn Chah
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Vipassana w prostych słowach

Nieprzeczytany post autor: booker »

Sam tekst bodajże booker zaczynał tłumaczyć
Tak ale inny tekst, kurs prowadzony przez Sadayaw U Janaka

http://www.budsas.org/ebud/vipass/vcourse0.htm

http://www.dharmaweb.org/index.php/Vipa ... w_U_Janaka

Na ten moment tłumaczenie "zawisło" (wybaczcie).

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Isidatta
Posty: 370
Rejestracja: czw maja 17, 2007 13:23
Lokalizacja: Paragwaj
Kontakt:

Re: Vipassana w prostych słowach

Nieprzeczytany post autor: Isidatta »

Har-Dao pisze:Co do punktów Isiego, które z nich są prawdziwe a które nie, kwestia interpretacji. Choćby w pierwszym punkcie - Buddha nauczał że jest takie coś jak samatha-vipassana - oczywiście co nie znaczy, że tak nazywają sie techniki medytacyjne, aczkolwiek można tak mówić i jest to językowo poprawne. Na przykład "praktykuję uspokojenie" - jest poprawne, mądry rozmówca spytałby "jak?" a wtedy ten pierwszy odpowiedziałby mu "poprzez to, tamto, siamto".

Co do Satipatthany (punkt g (sic!) listy) to jest to mym skromnym zdaniem najprawdziwsza prawda, oczywista oczywistość :))))
Nie napisalem tego, zeby stwarzac polemiki tylko, zeby zwrócic uwage na to, ze sa to punkty kontrowersyjne.
W pierwszym punkcie widze, ze przyznajesz mi racje, choc nie mówisz tego wprost (w punkcie a) jest bowiem, ze "Budda nauczal dwa rodzaje lub systemy medytacji: samatha i vipassana" a nie, ze "Budda nauczal samatha i vipassana"). A jesli chodzi o drugi punkt, to nawet ta "najoczywistsza oczywistosc" nie jest az tak oczywista, kiedy rozwazy sie bardzo solidne argumenty, która zdaja sie wskazywac, ze Satipatthana Sutta w klasycznej rozbudowanej wersji (MN 10 i DN 22) jest dodatkiem pózniejszym od najwczesniejszych ksiag Abhidhammy. Np. studia krytyczno historyczne wskazuja na to, ze ta sutta w takiej postaci w jakiej ja znamy w dwóch pierwszych Nikayach, nie istniala kiedy stworzono Vibhange (prawdopodobnie pierwsza historycznie zaistniala czesc Abhidhammy). Jezeli chcemy zbilizyc sie do tego co historyczny Budda powiedzial na ten temat, to prawdopodobnie powinnismy spojrzec na Satipatthana-vibhanga Sutte w SM 47,40 (choc nie jest tam tego duzo i wlasnie w tym problem: nie dziwota, ze vipassanowcy preferuja ta rozbudowana wersje).
If our mind is good & virtous it is happy. There's a smile in our heart (Ajahn Chah).
www.antonbaron.com
Awatar użytkownika
Har-Dao
Global Moderator
Posty: 3162
Rejestracja: pn paź 04, 2004 20:06
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dhamma-Vinaya
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Vipassana w prostych słowach

Nieprzeczytany post autor: Har-Dao »

Czółko Isi

To tak gwoli ścisłości - Buddha niczego własnoręcznie nie napisał, ale oczywiscie nie znam i nie studiuję buddologi na tyle dobrze by w tym być na bieżąco. Natomiast sutta jest skondensowana nauką Buddhy - cos w rodzaju Dhammapady. Znów - Dhammapada to kompilacja, Abidhamma to kompilacja, a kto wie, sutty też są rodzajem kompilacji. Dla mnie istotne jest przesłanie, nauka a nie to, że cos jest prawdziwsze.
warto wiedziec ze zaden z wymienionych przeze mnie punktów cieszy sie powszechna akceptacja w tradycji Buddyzmu Therawady; wiecej, istnieje opinia -która ja tu przez moja skromna osobe reprezentuje ;) - wg. której zaden z tych punktów pokrywa sie z autentyczna nauka Buddy, i ze ta mówi cos zgola przeciwnego.
Tak - to Twoje i masz do tego prawo - nie znaczy że jest to najprawdziwsza prawda i możesz sie mylić, jak każdy. Autentyczność nauki Buddhy może zostawmy bo raczej nic z tego nie wyniknie konstruktywnego. Są różne tradycje i jest kilka "rozumień" nauki - każdy ma zapewne swoja, osobistą, co tu więcej mówić?
Nie napisalem tego, zeby stwarzac polemiki tylko, zeby zwrócic uwage na to, ze sa to punkty kontrowersyjne.
ditto

metta&peace
p.
Michał_V

Re: Vipassana w prostych słowach

Nieprzeczytany post autor: Michał_V »

witam, jestem tu nowy. Zapoznaje się z opisaną przez was książką od kilkunastu dni. Sciągnieta z portalu AstralDynamics. Dla mnie osobiscie ten materiał to doskonałe źródło jak zacząć wogole spotkanie z medytacją i jak iść tą drogą. Medytuję w pozycji leżącej od kilkunastu dni, jest ok. :)

Pozdro
xeno
Posty: 259
Rejestracja: czw cze 19, 2008 19:44
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda

Re: Vipassana w prostych słowach

Nieprzeczytany post autor: xeno »

Witaj Michał_V. :) Chwali się, że medytujesz. :) Mnie też ten podręcznik przypadł do gustu
Michał_V

Re: Vipassana w prostych słowach

Nieprzeczytany post autor: Michał_V »

witaj Kamil, od kilkunastu lat cierpie na fobie społeczną. Dopiero ostatnio uświadomiłem to sobie. medytacja pomaga mi w terapi, ale wiem że jak uda mi się z tego wyjść to na pewno jej nie zaprzestane :)
xeno
Posty: 259
Rejestracja: czw cze 19, 2008 19:44
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda

Re: Vipassana w prostych słowach

Nieprzeczytany post autor: xeno »

Ja choruję na depresję lękową połączoną z jakimiś zaburzeniami schizotypowymi i też czuję, że praktyka pomaga mi wyjść z choroby i żyć normalnie. niestety nie jestem przez chorobę w stanie praktykować często jak bym chciał. :< Ale i z tym robię powolutku postępy.

Powodzenia Michale. :)
Michał_V

Re: Vipassana w prostych słowach

Nieprzeczytany post autor: Michał_V »

udało mi się w sieci znaleźć jeszcze inny materiał na temat Vipassany
http://www.budzinski.info/ebooki/vipassana.pdf
Zacząłem czytać, zainteresowanych zapraszam do lektury :) [/scroll]
Awatar użytkownika
LordD
Posty: 2542
Rejestracja: czw sie 31, 2006 09:12
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: Vipassana w prostych słowach

Nieprzeczytany post autor: LordD »

Siakiś takiś podejrzany ten materiał.
Michał_V

Re: Vipassana w prostych słowach

Nieprzeczytany post autor: Michał_V »

hejo LORD, przeczytalem, jest ok, nie moge powiedziec ze jakos specjlanie poglębił on wiedze moja na temat medytacji,ale mozna sie zapoznac, na pewno nie przeszkodzi to w pojmowaniu medytacji. Polecałbym ten podrecznik przed, ksiazka Medytacja w prostych słowach. Komuś kto nie zna jeszcze tego tematu pozwoli to na zapozanie sie z nim w bardzo prosty i opisowy sposob, a poniej moze podnosic sobie poprzeczke :)
pozdro :)
Karma Dordże
Posty: 23
Rejestracja: śr sie 06, 2008 14:27
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Vipassana w prostych słowach

Nieprzeczytany post autor: Karma Dordże »

Książka Czcigodnego bardzo mi sie spodobala, polecam wszystkim poczatkujacym.
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Vipassana w prostych słowach

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Czołem,

bhante Guṇaratana ma swoją angielskojęzyczną stronę internetową, na której można znaleźć jego eseje oraz nagrania mp3 z prowadzonych przez niego odosobnień:

http://www.bhavanasociety.org/

Natomiast portal sasana.pl co jakiś czas dodaje na swoim kanale youtube, przetłumaczone na język polski, klipy wideo z jego udziałem:

http://pl.youtube.com/user/sasanaPL

Pozdrawiam, :)
Skałosz
Awatar użytkownika
takanobu
Posty: 90
Rejestracja: sob sie 14, 2010 18:47
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Soto-Zen

Re: Vipassana w prostych słowach

Nieprzeczytany post autor: takanobu »

Karma Dordże pisze:Metta Sutta

Przyjemnie się słucha :D
http://www.youtube.com/watch?v=tUzaxZGVCg8
http://www.youtube.com/watch?v=5ahAM-BpTSc
Przyjemnie to mało powiedziane to totalny Miód : :zonked:
Lotos rośnie w mule i nie unika nieprzyjemnych zapachów a jednak nadal rozsiewa swój aromat
Awatar użytkownika
Har-Dao
Global Moderator
Posty: 3162
Rejestracja: pn paź 04, 2004 20:06
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dhamma-Vinaya
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Vipassana w prostych słowach

Nieprzeczytany post autor: Har-Dao »

takanobu pisze: to totalny Miód : :zonked:
Zależy dla kogo - nie żebym miał cos przeciwko mnichom, ale prowadzący Thera pomylił się i zapomniał o dwóch wersach, mianowicie:

Mettanca sabba lokasmin
Manasam-bhavaye apari-manam

kopia z podpisu filmiku, więc bez ogonków palijskich. Też trochę kiepsko patrzeć jak dwóch pozostałych mnichów też próbują recytować, ale nie pamiętają, więc markują. Sorki, czepiam się, ale to jak czeladnik patrzy na drugiego czeladnika :))

Ogólnie lepsza wymowa i od razu z tłumaczeniami jest tutaj:

http://youtu.be/t-W1vaFuC7E

metta&peace
H-D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Publikacje”