Mangala Sutta

dyskusje i rozmowy

Moderator: Har-Dao

tomasz75
Posty: 12
Rejestracja: sob kwie 28, 2007 12:43
Lokalizacja: Szczecin

Mangala Sutta

Nieprzeczytany post autor: tomasz75 »

Czołem,

Ten tekst wydaje mi się bardzo inspirującym i zwięzłym wyjaśnieniem praktyki świeckich buddystów, więc pomyślałem, że go wkleję:

"(1) Nie przebywać w towarzystwie głupców, lecz (2) przebywać w towarzystwie mądrych i (3) szanować godnych szacunku — to jest największe błogosławieństwo.

(4) Mieszkać w stosownym miejscu, (5) nagromadzić w przeszłości wiele przynoszących zasługę działań oraz (6) zmierzać we właściwym kierunku — to jest największe błogosławieństwo.

(7) Być uczonym, umiejętnym w rzemiośle, (8) dobrze wyćwiczonym w dyscyplinie oraz (9) posiadać dobrą mowę — to jest największe błogosławieństwo.

(10) Utrzymywać matkę i ojca, (11) miłować żone i dzieci oraz (12) angażować się w spokojną pracę — to jest największe błogosławieństwo.

(13) Być szczodrym w ofiarowaniu, (14) o prawym działaniu, (15) pomagać krewnym (16) oraz posiadać nienaganne postępowanie — to jest największe błogosławieństwo.

(17) Czuć odrazę względem zła i trzymać się z dala od niego, (18) powstrzymywać się od odurzających środków oraz (19) być niezachwianym w moralności — to jest największe błogosławieństwo.

(20) Być pełnym szacunku, (21) pokory, (22) zadowolenia i (23) wdzięczności oraz (24) słuchać Dhammy w stosownym czasie — to jest największe błogosławieństwo.

(25) Być cierpliwym i (26) posłusznym, (27) przebywać z mnichami i (28) w stosownym czasie dzielić religijną dyskusję — to jest największe błogosławieństwo.

(29) Samoopanowanie, (30) święte i moralnie czyste życie, (31) dostrzeganie Szlachetnych Prawd i (32) urzeczywistnienie Nibbany — to jest największe błogosławieństwo.

(33) Umysł niewzruszony przez kaprysy fortuny, (34) wolny od smutku, (35) oczyszczony ze skalań, (36) uwolniony od strachu — to jest największe błogosławieństwo.

Ci, którzy w ten sposób żyją pozostają zawsze niezwyciężeni, utwierdzeni w szczęściu. To są największe błogosławieństwa."


Pozdrowienia
Tomasz
tomasz75
Posty: 12
Rejestracja: sob kwie 28, 2007 12:43
Lokalizacja: Szczecin

Re: Mangala Sutta

Nieprzeczytany post autor: tomasz75 »

Choć mi się pare błędów wkradło. :| Pytanie do Moderatorów: Czy to da się to poprawić?
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Mangala Sutta

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
tomasz75 pisze:(...) Czy to da się to poprawić?
Tak. Prześlij Piotrkowi na PW wersję poprawioną z prośbą o edycję Twego postu.

Pozdrawiam
kunzang
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Mangala Sutta

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Czołem,

zrobione! :)

Pozdrawiam,
Piotrek
tomasz75
Posty: 12
Rejestracja: sob kwie 28, 2007 12:43
Lokalizacja: Szczecin

Re: Mangala Sutta

Nieprzeczytany post autor: tomasz75 »

Dziękuję Piotrze. :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Theravada”