Sariputta następcą Buddhy ? - Ekapuggalavaggo

dyskusje i rozmowy

Moderator: Har-Dao

Lo'tsa'wa
Posty: 1979
Rejestracja: sob gru 06, 2008 04:30
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda
Lokalizacja: Manchester

Sariputta następcą Buddhy ? - Ekapuggalavaggo

Nieprzeczytany post autor: Lo'tsa'wa »

Witam

Natrafiłem na dość interesującą Suttę. Czy ktoś z Was miał okazję czytać Ekapugallavaggo, AN I, 1, 13?
Nāhaṃ bhikkhave aññaṃ ekapuggalampi samanupassāmi, yo evaṃ tathāgatena anuttaraṃ dhammacakkaṃ pavattitaṃ sammadeva anuppavatteti, yathayidaṃ bhikkhave sāriputto, sāriputto bhikkhave tathāgatena anuttaraṃ dhammacakkaṃ pavattitaṃ sammadeva anuppavattetīti.
Przekład Ireneusza Kani, z "Muttavali".
Oprócz Sariputty, mnisi, nie widzę żadnego innego człowieka, który by potrafił właściwie obracać Kołem Nauki puszczonym w ruch przez Tathagatę. Sariputta, o mnisi, właściwie potrafi obracać Kołem najdoskonalszej Nauki, puszczonym w ruch przez Tathagathę.
Pozdrawiam
Lo'tsa'wa
Posty: 1979
Rejestracja: sob gru 06, 2008 04:30
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda
Lokalizacja: Manchester

Re: Sariputta następcą Buddhy ? - Ekapuggalavaggo

Nieprzeczytany post autor: Lo'tsa'wa »

Czy uważacie, że będzie pewnego rodzaju nadużyciem ponowna reinterpretacja historii o kwiecie podarowanym Mahakaśjapie w świetle tej sutry? W zasadzie to dość nieistotna kwestia, nie mające chyba wiele wspólnego z Dhammą, ale sama się nasuwa.
Awatar użytkownika
LordD
Posty: 2542
Rejestracja: czw sie 31, 2006 09:12
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: Sariputta następcą Buddhy ? - Ekapuggalavaggo

Nieprzeczytany post autor: LordD »

Też jestem ciekawy! Ale niestety żadnej wiedzy o tym nie posiadam. Ogólnie z tego co wiem, to Mahakaśjapa przewodził Sandze po śmierci Buddy.
Lo'tsa'wa
Posty: 1979
Rejestracja: sob gru 06, 2008 04:30
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda
Lokalizacja: Manchester

Re: Sariputta następcą Buddhy ? - Ekapuggalavaggo

Nieprzeczytany post autor: Lo'tsa'wa »

W opisie jest mały błąd. Ekapuggala Vagga. 1.3.26.
Mnie też to ciekawi LordDzie :) A co do Mahakaśjapy to całkiem nieźle mu poszło, skoro Dhamma miała przetrwać zaledwie 500 lat.
Przeszperałem google, widzę, że Pani Nina van Gorkom nadzorowała tłumaczenie na jednym z grup dyskusyjnych ale zostało ono przerwane. Domniemywam, że są w to zamieszane siły pozaziemskie.
Lo'tsa'wa
Posty: 1979
Rejestracja: sob gru 06, 2008 04:30
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda
Lokalizacja: Manchester

Re: Sariputta następcą Buddhy ? - Ekapuggalavaggo

Nieprzeczytany post autor: Lo'tsa'wa »

Znalazłem inną Suttę w której jest mowa o tym, że Sariputta jest w stanie obracać Kołem Dhammy. Anupada Sutta.
"If a person, rightly saying it of anyone, were to say, 'He is the Blessed One's son, his offspring — born of his mouth, born of the Dhamma, created by the Dhamma, his heir in the Dhamma, not his heir in material things,' he would be rightly saying it of Sariputta if he were to say: 'He is the Blessed One's son, his offspring — born of his mouth, born of the Dhamma, created by the Dhamma, his heir in the Dhamma, not his heir in material things.' Sariputta, monks, takes the unexcelled wheel of Dhamma set rolling by the Tathagata, and keeps it rolling rightly."
Czy moglibyście polecić mi jakąś bibliografię, książki, artykuły o Sariputtcie?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
LordD
Posty: 2542
Rejestracja: czw sie 31, 2006 09:12
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: Sariputta następcą Buddhy ? - Ekapuggalavaggo

Nieprzeczytany post autor: LordD »

A czy wiadomo co Sariputta działał po śmierci Buddhy? Jakieś wieści o nim pozostały?
Lo'tsa'wa
Posty: 1979
Rejestracja: sob gru 06, 2008 04:30
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda
Lokalizacja: Manchester

Re: Sariputta następcą Buddhy ? - Ekapuggalavaggo

Nieprzeczytany post autor: Lo'tsa'wa »

Sariputta zginął przed Parinirvaną Buddhy.
Awatar użytkownika
LordD
Posty: 2542
Rejestracja: czw sie 31, 2006 09:12
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: Sariputta następcą Buddhy ? - Ekapuggalavaggo

Nieprzeczytany post autor: LordD »

Lo'tsa'wa pisze:Sariputta zginął przed Parinirvaną Buddhy.
No to niezły numer odwalił. Ciekawe jakby się to potoczyło gdyby to on przewodził Sandze. A może faktycznie... Dharma Buddhy trwała kilkaset lat, a potem koniec, a więc współczesny buddyzm to jakieś nędzna podróba oryginału a my teraz żyjemy w czasach pozbawionych prawdziwej Dharmy!?
Lo'tsa'wa
Posty: 1979
Rejestracja: sob gru 06, 2008 04:30
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda
Lokalizacja: Manchester

Re: Sariputta następcą Buddhy ? - Ekapuggalavaggo

Nieprzeczytany post autor: Lo'tsa'wa »

Nie odkryłem żadnej Ameryki. Jest na Access to Insight ciekawy artykuł na temat Sariputty jako Obracacza Kołem. Zastanawia mnie fakt wskazania Sariputty przez Buddhę. Chyba był świadom, że umrze(a w zasadzie nie umrze tylko odejdzie w Parinirvanę)?
LordD pisze:
Lo'tsa'wa pisze:Sariputta zginął przed Parinirvaną Buddhy.
No to niezły numer odwalił. Ciekawe jakby się to potoczyło gdyby to on przewodził Sandze. A może faktycznie... Dharma Buddhy trwała kilkaset lat, a potem koniec, a więc współczesny buddyzm to jakieś nędzna podróba oryginału a my teraz żyjemy w czasach pozbawionych prawdziwej Dharmy!?
Buddha wskazał Dhammę jako nauczyciela, więc wdg. mnie nie miało większego znaczenia kto 'przewodził" Sanghą, czy to byłby Kaśjapa, czy Ananda. Kaśjapa był arhatem, znał Dhammę. Mi to wystarczy :) Zresztą, Buddha nigdzie nie negował, że w późniejszych czasach pojawią się Oświeceni mistrzowie? :89: Szczerze mówiąc nie chciałem aby dyskusja szła w tym kierunku, bardziej interesuje mnie postać Sariputty. Zdaje się, że to bardziej "na Wschodzie" kładzie się szczególny nacisk na bezpośredni przekaz linii od historycznego Buddhy. Czy moglibyśmy nie poruszać teraz tego tematu? :niepewny: W sumie to trochę sam zacząłem, mea culpa.
Awatar użytkownika
LordD
Posty: 2542
Rejestracja: czw sie 31, 2006 09:12
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: Sariputta następcą Buddhy ? - Ekapuggalavaggo

Nieprzeczytany post autor: LordD »

No tak, mówił że z czasem jego Dharma zaniknie, ale faktycznie, Dharma innych Buddhów może się pojawić np. Padmasambhawa w Tybecie itd.
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Sariputta następcą Buddhy ? - Ekapuggalavaggo

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Sāriputta — według Buddy „przodujący w wielkiej mądrości” pośród monastycznych uczniów (A. i,23).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Theravada”