Druga Szlachetna Prawda

dyskusje i rozmowy

Moderator: Har-Dao

Igo
Posty: 962
Rejestracja: czw kwie 26, 2007 17:37
Tradycja: Bon i buddyzm tybetański

Druga Szlachetna Prawda

Nieprzeczytany post autor: Igo »

Druga Szlachetna Prawda w Suttach Theravaday brzmi nastepujaco:
Dhammacakkappavattana Sutta: Setting the Wheel of Dhamma in Motion translated from the Pali by
Thanissaro Bhikkhu
http://www.accesstoinsight.org/tipitaka ... .than.html
And this, monks, is the noble truth of the origination of stress: the craving that makes for further becoming — accompanied by passion & delight, relishing now here & now there — i.e., craving for sensual pleasure, craving for becoming, craving for non-becoming.
Natomiast spotkalem sie (poza Theravada) np w nauczaniu wadzrajny szkoly Diamentowej Drogi z takim pogladem, ze przyczyna cierpienia jest ignorancja (niewiedza).
http://buddyzm.imail.pl/materialy_eduka ... tne_prawdy
2. Istnieje przyczyna cierpienia
Budda twierdzi, że przyczyną cierpienia jest niewiedza. Nieoświecony umysł nie jest w stanie rozpoznać swojej własnej natury, ponieważ funkcjonuje jak oko: postrzega wszystko, co jest na zewnątrz, nie potrafi jednak dostrzec samego siebie. Innymi słowy, każde doświadczenie zakłada podział na tego, kto doświadcza i to, co jest doświadczane. Dlatego mówi się, że nieoświecone doświadczanie ma charakter dualistyczny, opiera się na poczuciu oddzielenia.
W zwiazku z tym mam nastepujace pytanie. Czy gdziekolwiek w Suttach Theravady (nie chodzi mi o pozniejsze komentarze) pada explicite stwierdzenie, ze przyczyna dukkha jest niewiedza ?
Lo'tsa'wa
Posty: 1979
Rejestracja: sob gru 06, 2008 04:30
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravāda
Lokalizacja: Manchester

Re: Druga Szlachetna Prawda

Nieprzeczytany post autor: Lo'tsa'wa »

To jest bardzo skomplikowana kwestia...?

Generalnie ja się nie spotkałem z takim stwierdzeniem explicte. No cóż, powiem więcej, explicte spotkałem się tylko i wyłącznie ze stwierdzeniem, że to właśnie lgnięce(Taṇhā) jest przyczyną Dukkhi. Mówi o tym m.in Nibbedhika Sutta, Dhammacakkappavattana Sutta którą przywołałeś.
Nibbedhika Sutta pisze:"And what is the cause by which stress comes into play? Craving is the cause by which stress comes into play.
Natomiast... z drugiej strony... Wszelkie nauki o współzależnym powstawaniu mówią o niewiedzy(Avijja) jako pierwszym ogniwie, Taṇhā jako jednym z poprzedzających efektów tegoż ogniwa; a chorobie i śmierci jako ostatnim. We wszystkich suttach dot. Zależnego Powstawania powtarza się formuła wypowiadana przez Buddhę "Takie właśnie jest pochodzenie tej całej masy stresu i cierpienia"... więc trudno tu ocenić czy to jest 'explicte' czy też nie.
Paticca-samuppada pisze:"And what is ignorance? Not knowing stress, not knowing the origination of stress, not knowing the cessation of stress, not knowing the way of practice leading to the cessation of stress: This is called ignorance. (...)Such is the cessation of this entire mass of stress & suffering."
Generalnie mówi się też o 'wstrzymaniu ignorancji'... oba te pojęcia(Tanha, Avijja) moim zdaniem są ściśle związane z Drugą i Czwartą Szlachetną Prawdą. Ośmioraka Ścieżka jest według mnie odpowiedzią na korzeń ignorancji, ponieważ:
Avijja Sutta pisze:The Blessed One said, "Monks, ignorance is the leader in the attainment of unskillful qualities, followed by lack of conscience & lack of concern. In an unknowledgeable person, immersed in ignorance, wrong view arises. In one of wrong view, wrong resolve arises. In one of wrong resolve, wrong speech... In one of wrong speech, wrong action... In one of wrong action, wrong livelihood... In one of wrong livelihood, wrong effort... In one of wrong effort, wrong mindfulness... In one of wrong mindfulness, wrong concentration arises.
Rozumiem to tak, że ignorancja powoduje powstawanie czegoś co jest przeciwieństwem Szlachetnej Ośmiorakiej Ściezki. Zatem... hm. Według mnie. Bez ignorancji nie ma lgnięcia. Bez lgnięcia nie ma ignorancji.

Czy to rzuca trochę światła na sprawę? :D :lowe2:

Pozdrawiam
Igo
Posty: 962
Rejestracja: czw kwie 26, 2007 17:37
Tradycja: Bon i buddyzm tybetański

Re: Druga Szlachetna Prawda

Nieprzeczytany post autor: Igo »

Dzięki za tak szczegolowe wyjasnienia :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Theravada”