Szukam nauk Buddy. Książki, strony internetowe.

dyskusje i rozmowy

Moderator: Har-Dao

alasamo
Posty: 2
Rejestracja: wt gru 18, 2018 13:31
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Szukam nauk Buddy. Książki, strony internetowe.

Nieprzeczytany post autor: alasamo »

Witam. Szukam nauk Buddy, najlepiej w tradycji theravady. Mogą być książki, strony internetowe z jego naukami, tylko proszę o bezpośrednie nauki, bo większość materiałów to wykłady, albo komentarze ludzi powiązanych z jego naukami. Tripitakę już czytałem, ale nic więcej nie mogę znaleźć. Mam nauczyciela na facebook'u z Tajlandii (pochodzi z USA), który ma chyba 13 książek po angielsku, z przetłumaczonymi naukami Buddy z palijskiego na angielski, czy jakoś tak, jednak ja nie znam na tyle angielskiego żeby to czytać. Pozdrawiam i dziękuję.
Awatar użytkownika
Damian907
Posty: 809
Rejestracja: pn paź 13, 2008 15:44
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Ta sama co na początku.
Lokalizacja: Kielce

Re: Szukam nauk Buddy. Książki, strony internetowe.

Nieprzeczytany post autor: Damian907 »

Na stronie sasana.pl poza komentarzami i artykułami, są również sutty przypisywane Buddzie.

Polecam również zbiór Muttavali Ireneusza Kani, jest tam komentarz tego autora, ale poza tym, są i sutty kanonu palijskiego.

Jest również strona paliaudio.com, gdzie można posłuchać sutt.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Szukam nauk Buddy. Książki, strony internetowe.

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

witam

alasamo pisze: pn cze 24, 2019 19:02 Tripitakę już czytałem, ale nic więcej nie mogę znaleźć.
tipitaka, to trzy kosze /vinaja pitaka, sutta pitaka i abhidhamma pitaka/, które - jak na razie - nie zostały w całości przetłumaczona na język polski. prawdopodobnie, pisząc tipitaka /lub jak wolisz tripitaka/, miałeś na myśli sutta pitakę z którą można się zapoznać także i tutaj: tipitaka.

pozdrawiam
:14:

ps
vinaja pitaka, to reguły życia zakonnego mnichów
sutta pitaka, to nauczanie przypisywane bezpośrednio Buddzie
abhidhamma pitaka, to komentarze do nauk Buddy

ps ps
sutty theravady w zasadzie pokrywają się z ich odpowiednikami w ramach sutr mahajany, ale... w tradycjach tybetańskich jest tantra guhjasamadża, która przypisywana jest Buddzie Siakjamuniemu
.
dane :580:
Awatar użytkownika
Har-Dao
Global Moderator
Posty: 3162
Rejestracja: pn paź 04, 2004 20:06
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dhamma-Vinaya
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Szukam nauk Buddy. Książki, strony internetowe.

Nieprzeczytany post autor: Har-Dao »

kunzang pisze: wt cze 25, 2019 16:02
sutty theravady w zasadzie pokrywają się z ich odpowiednikami w ramach sutr mahajany,
Czołem Bracie

Nie wiem co dokładnie miałeś na myśli, ale sutty z kanonu pāḷijskiego mają od biedy paralele w āgamach (i innych), ale procentowo to pokrycie jest mizerne. To znaczy jest sutta i jeśli jest jakaś āgama to rzadko będzie miała więcej jak 50 % tego samego. Ważne, że tych paralel jest niewiele, badania cały czas są robione, można zresztą samemu sprawdzić na suttacentral.net - nie wspominając, że sūtry mają znacznie więcej materiału, jak też sutty oczywiście, które są tylko w kanonie pāḷijskim. Ten wspólny rdzeń jest - nie chcę dawać tu procentów, na moje oko to mniej niż 50%. Szybki przykład Madhyama Āgama (szkoły Sarvāstivāda) to 222 sūtry, w Majjhima Nikāyi są 152 sutty. I nie jest tak, że ta Āgama przypisana jest tej z Majjhimy, bo z tej chińskiej wersji bedzie część w AN, czasem nieco w innych częściach kanonu pāḷijskiego, etc. Więc ktokolwiek reklamuje, że to się wszystko pokrywa - nie jest to takie proste. To tak tylko, pewnie nie rozjaśniłem, taki przypis... :)

metta&peace
H-D
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Szukam nauk Buddy. Książki, strony internetowe.

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

witaj Bracie
Har-Dao pisze: wt cze 25, 2019 20:53(...) Więc ktokolwiek reklamuje, że to się wszystko pokrywa - nie jest to takie proste. To tak tylko, pewnie nie rozjaśniłem, taki przypis... :)
mi rozjaśniłeś. nie będę się upierał przy tym, co w tej kwestii napisałem - nie badałem tego, a polegam tu na opiniach innych... znać błędnych opiniach.
dzięki za wyjaśnienie tej kwestii z Twej strony :)

pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Theravada”