Czym są zaciemnienia , splamienia ?

dyskusje i rozmowy

Moderator: kunzang

wyzwolenie
konto zablokowane
Posty: 373
Rejestracja: sob mar 22, 2008 11:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: natura

Czym są zaciemnienia , splamienia ?

Nieprzeczytany post autor: wyzwolenie »

1.Czym są zaciemnienia w umyśle ?
Czy ciemnośc , zaciemnienia w umysle- świadomości są brakiem światła czy są światłem ale w innej formie , zniekształconym ?

Nauki dzogczen mówią że materia jest poprostu zgęstniałym światłem . Światło to zgęstniało z powodu niewiedzy .
A czy zaciemnienia w umyśle też są zgęstniałym światłem ?

2.Czym są zaciemnienia w umyśle i czym jest ciemnośc fizyczna według Bon czy Dzogczen ?

3.Czym jest światło fizyczne według Dzogczen ?
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Czym są zaciemnienia , splamienia ?

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
wyzwolenie pisze:1.Czym są zaciemnienia w umyśle ?
Czy ciemnośc , zaciemnienia w umysle- świadomości są brakiem światła czy są światłem ale w innej formie , zniekształconym ?
Nie bardzo rozumiem... Pytasz tu, czym są zaciemnienia w umyśle, czy też chcesz, by ustosunkować się do którejś z tez zawartych w Twym drugim pytaniu? :)
wyzwolenie pisze:Nauki dzogczen mówią że materia jest poprostu zgęstniałym światłem .
Tak to wyglada od strony kosmologi dzogczen.
wyzwolenie pisze:Światło to zgęstniało z powodu niewiedzy.
Podaj proszę jakiś cytat z nauk mówiący o tym /i źródło/, bo istotnym jest tu kontekst, czy jest to rozpatrywane od strony kosmologii dzogczen, czy też istoty ludzkiej i jej ścieżki dzogczen.
wyzwolenie pisze: A czy zaciemnienia w umyśle też są zgęstniałym światłem ?
Co rozumiesz tu pod pojęciem zaciemnienia?
Czy np /sloganem już będące/ myśli, które przesłaniają pierwotną naturę są wg Ciebie materią?
wyzwolenie pisze:2.Czym są zaciemnienia w umyśle i czym jest ciemnośc fizyczna według Bon czy Dzogczen ?
Zaciemnienia w umyśle są koncepcją umysłu. Ciemność fizyczna jest brakiem światła fizycznego.
wyzwolenie pisze:3.Czym jest światło fizyczne według Dzogczen ?
Tym co rozświetla ciemność fizyczną.

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
wyzwolenie
konto zablokowane
Posty: 373
Rejestracja: sob mar 22, 2008 11:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: natura

Re: Czym są zaciemnienia , splamienia ?

Nieprzeczytany post autor: wyzwolenie »

wyzwolenie pisze:1.Czym są zaciemnienia w umyśle ?
Czy ciemnośc , zaciemnienia w umysle- świadomości są brakiem światła czy są światłem ale w innej formie , zniekształconym ?

kunzang pisze:Nie bardzo rozumiem... Pytasz tu, czym są zaciemnienia w umyśle, czy też chcesz, by ustosunkować się do którejś z tez zawartych w Twym drugim pytaniu? :)

Pytam czym są zaciemnienia w umyśle .

Chcę również aby ustosunkowac się do tez zawartych w drugim pytaniu .

wyzwolenie pisze:Nauki dzogczen mówią że materia jest poprostu zgęstniałym światłem .
kunzang pisze:Tak to wyglada od strony kosmologi dzogczen.
Myślę że nie tylko od strony kosmologi ale poprostu z punktu widzenia nauk dzogczen .
wyzwolenie pisze:Światło to zgęstniało z powodu niewiedzy.
kunzang pisze: Podaj proszę jakiś cytat z nauk mówiący o tym /i źródło/, bo istotnym jest tu kontekst, czy jest to rozpatrywane od strony kosmologii dzogczen, czy też istoty ludzkiej i jej ścieżki dzogczen.

Z tego co pamiętam czytałem to w książkach Namkhaj Norbu Rinpocze i w książce Tenzina Wangyala Rinpocze : to że światło zgęstniało w materję z powodu niewiedzy .
Cytatu narazie nie podam bo musiał bym wypożyczyc te książki o odnowa je czytac i szukac tych fragmentów .
Myślę że dotyczy to materji wszechświata - kosmologi ale również materji stwarzanej przez umysł każdej istoty . Tak to rozumiem , tak odczuwam sens tych nauk .
Nobo przecierz według Bon wszechświat powstał z karmy w umysłach istot . Tylko coś mi się kojarzy że według Bon ten wszechświat powstał z karmy istot z poprzedniego wszechświata a według Ningma obecny wszechświat z karmy istot obecnych . Ale to mi się kojarzy - może mi się niedokładnie kojarzyc .
W każdym razie w tych książkach i według Bon tak jak czuję i rozumiem dotyczy to również wymiarów indywidualnych .
wyzwolenie pisze: A czy zaciemnienia w umyśle też są zgęstniałym światłem ?
kunzang pisze: Co rozumiesz tu pod pojęciem zaciemnienia?
Czy np /sloganem już będące/ myśli, które przesłaniają pierwotną naturę są wg Ciebie materią?
Czy znowu mnie egzaminujesz ? Jeśli tak to mówię że niemam na to ochoty .
Zaciemnienia w umyśle to zaciemnienia w umyśle . Niewiem czym one są .
Zaciemnienia są brakiem świadomości . Myśli zaciemniają umysł i negatywne emocje zaciemniają umysł .
Myśli nie są według mnie materją . Skąd taki twój pomysł ?
Awatar użytkownika
pawel
Posty: 1271
Rejestracja: czw sie 30, 2007 21:55
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dzogczen Longsal/ZhangZhungNG
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Czym są zaciemnienia , splamienia ?

Nieprzeczytany post autor: pawel »

wyzwolenie pisze:1.Czym są zaciemnienia w umyśle ?
Czy ciemnośc , zaciemnienia w umysle- świadomości są brakiem światła czy są światłem ale w innej formie , zniekształconym ?
Zaciemnienie w umyśle jest rdzennie jedno, nazywa się niewiedza i polega na nieznajomości jego prawdziwej natury.
wyzwolenie pisze: Nauki dzogczen mówią że materia jest poprostu zgęstniałym światłem . Światło to zgęstniało z powodu niewiedzy .
Niezupełnie.
Nauki Dzogczen mówią, że wskutek nieznajomości prawdziwego stanu umysłu takiego jaki on jest, następuje błędne postrzeganie.
Wg nauk Dzogczen prawdziwy stan ma pewną potencjalność (dźwięków, świateł i promieni) a wskutek niewiedzy powstaje dualistyczne postrzeganie, czyli postrzeganie typu podmiot-przedmiot. Stąd dalej rozwija się cała wizja zewnętrznego świata i odrębnego, oddzielnego od tego zewnętrznego świata bytu, określającego siebie mianem 'ja'.
wyzwolenie pisze: 2.Czym są zaciemnienia w umyśle i czym jest ciemnośc fizyczna według Bon czy Dzogczen ?
Odnośnie zaciemnienia w umyśle odpisałem Ci powyżej.
Ciemność fizyczna jest postrzeganiem zmysłu widzenia. Jest to postrzeganie bardzo względne, różne istoty mają różne zdolności zmysłowego postrzegania, nie tylko jeśli chodzi o oczy.
Z punktu widzenia fizyki nie można powiedzieć że istnieje ciemność fizyczna ponieważ niemożliwe jest stwierdzenie istnienia przestrzeni pozbawionej energii, a kiedy w przestrzeni jest energia są tam również fotony, czyli cząstki fizycznego światła. To, czy jakaś istota gołym okiem będzie je postrzegała czy nie to już sprawa jej zdolności postrzegania.
wyzwolenie pisze: 3.Czym jest światło fizyczne według Dzogczen ?
Nauki buddyjskie, ani szczególnie nauki dzogczen, nie odnoszą się do kwestii naukowych(*), a tylko do kwestii tego w jaki sposób istoty postrzegają siebie i swoje otoczenie i dlaczego. Tak więc należałoby napisać że światło fizyczne jest tym, czym jest z punktu widzenia fizyki, natomiast fizyka, jak i inne nauki - chemia, biologia itd. są opisem postrzegania świata przez istoty ludzkie.


(*): Dalaj Lama chętnie rozmawia z naukowcami różnych dyscyplin na tematy naukowe, filozoficzne i religijne, osobiście polecam lekturę "Nowa Fizyka i Kosmologia. Rozmowy z Dalajlamą" pod redakcją Arthura Zajonca.
Dalaj Lama zawsze jednak podkreśla, że nie należy mieszać dyskursu filozoficznego, religijnego i naukowego.
Niebo nie jest niebieskie, kolor z powodu atmosfery ziemskiej, z Księżyca nie ma koloru niebieskiego.
'a a ha sha sa ma
Heaven holds a place for those who pray
When all are one and one is all To be a rock and not to roll
wyzwolenie
konto zablokowane
Posty: 373
Rejestracja: sob mar 22, 2008 11:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: natura

Re: Czym są zaciemnienia , splamienia ?

Nieprzeczytany post autor: wyzwolenie »

pawel pisze:Zaciemnienie w umyśle jest rdzennie jedno, nazywa się niewiedza i polega na nieznajomości jego prawdziwej natury.
Ale ta niewiedza to nie jest brak wiedzy intelektualnej lecz jest to brak świadomości .

wyzwolenie pisze: Nauki dzogczen mówią że materia jest poprostu zgęstniałym światłem . Światło to zgęstniało z powodu niewiedzy .
pawel pisze:Niezupełnie.
Nauki Dzogczen mówią, że wskutek nieznajomości prawdziwego stanu umysłu takiego jaki on jest, następuje błędne postrzeganie.
Wg nauk Dzogczen prawdziwy stan ma pewną potencjalność (dźwięków, świateł i promieni) a wskutek niewiedzy powstaje dualistyczne postrzeganie, czyli postrzeganie typu podmiot-przedmiot. Stąd dalej rozwija się cała wizja zewnętrznego świata i odrębnego, oddzielnego od tego zewnętrznego świata bytu, określającego siebie mianem 'ja'.
Tak jak piszesz też jest ale pamiętam również nauki jak napisałem : Materja jest zgęstniałym światłem a światło to zgęstniało z powodu niewiedzy istoty / istot .


Na pozostałe pytania fajnie mi odpowiedziałeś .
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Czym są zaciemnienia , splamienia ?

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
wyzwolenie pisze:Zaciemnienia w umyśle to zaciemnienia w umyśle . Niewiem czym one są . (...)
Zaciemnieniem jest wszystko to, co przesłania pierwotna naturę, haczykiem jest tu to, że gdy nastąpi rozpoznanie pierwotnej natury i się w niej spoczywa to, to, co było zaciemnieniem manifestuje się dalej, jednak traci status ''zaciemnienia'' - choć ''zaciemnienie'' dalej się manifestuje to przestaje przesłaniać, ponieważ nie może, gdyż zmieniła się perspektywa i postrzeganie ma miejsce z pierwotnej natury - spoczywa się w naturalnym stanie.
Sprowadza się to do tego, że w istocie nie ma żadnych ''zaciemnień'', a jest to kwestia zmiany perspektywy postrzegania.
wyzwolenie pisze:
pawel pisze:Zaciemnienie w umyśle jest rdzennie jedno, nazywa się niewiedza i polega na nieznajomości jego prawdziwej natury.
Ale ta niewiedza to nie jest brak wiedzy intelektualnej lecz jest to brak świadomości .
Tak jak niewiedza nie jest to brak wiedzy intelektualnej, tak niewiedza, to nie jest brak świadomości - niewiedza to brak rozpoznania pierwotnej natury.
wyzwolenie pisze:
wyzwolenie pisze: Nauki dzogczen mówią że materia jest poprostu zgęstniałym światłem . Światło to zgęstniało z powodu niewiedzy .
pawel pisze:Niezupełnie.
Nauki Dzogczen mówią, że wskutek nieznajomości prawdziwego stanu umysłu takiego jaki on jest, następuje błędne postrzeganie.
Wg nauk Dzogczen prawdziwy stan ma pewną potencjalność (dźwięków, świateł i promieni) a wskutek niewiedzy powstaje dualistyczne postrzeganie, czyli postrzeganie typu podmiot-przedmiot. Stąd dalej rozwija się cała wizja zewnętrznego świata i odrębnego, oddzielnego od tego zewnętrznego świata bytu, określającego siebie mianem 'ja'.
Tak jak piszesz też jest ale pamiętam również nauki jak napisałem : Materja jest zgęstniałym światłem a światło to zgęstniało z powodu niewiedzy istoty / istot .
Tak jest - niemniej /wspomniałem o tym/, jest to wtedy rozpatrywane od strony kosmologii dzogczen, a to trochę inna bajka.
To o czym pisze Pawel to pogląd dzogczen, a nie kosmologia dzogczen - to ''niezupełnie'' jest to samo.
Dodatkowo - w yungdrung bon jest kilka kosmologii/kosmogonii i w większym lub mniejszym stopniu różnią się one od siebie.

Pozdrawiam
kunzang

ps
wyzwolenie pisze:Czy znowu mnie egzaminujesz ? (...)
Znowu? To taki dowcip z Twej strony? :luka:
Nie egzaminuje Ciebie - po co? :)
Jeżeli w ogóle dopuszczasz to, iż jest to możliwym z mej strony bym Ciebie egzaminował, to mamy nieporozumienie tutaj.
Pytam czasami Ciebie, to wszystko - staram się zrozumieć co piszesz. Dla mnie jest w tym galimatias - stąd pytania co pod danym pojęciem rozumiesz w danym kontekście.
Zauważ :) Generalnie, zadajesz sporo pytań na forum /do wszystkich/. Ze swej strony czasami zadaję Tobie pytania - i teraz: czy gdy Ty zadajesz mi pytanie, to mnie egzaminujesz? Pewnie nie - nieprawdaż? Załóż proszę, że mej strony też nie ma to miejsca :)
.
dane :580:
Awatar użytkownika
pawel
Posty: 1271
Rejestracja: czw sie 30, 2007 21:55
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dzogczen Longsal/ZhangZhungNG
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Czym są zaciemnienia , splamienia ?

Nieprzeczytany post autor: pawel »

wyzwolenie pisze: Na pozostałe pytania fajnie mi odpowiedziałeś .
Dzięki! :)
Niebo nie jest niebieskie, kolor z powodu atmosfery ziemskiej, z Księżyca nie ma koloru niebieskiego.
'a a ha sha sa ma
Heaven holds a place for those who pray
When all are one and one is all To be a rock and not to roll
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Bon”