Astrologia tybetańska

dyskusje i rozmowy

Moderator: kunzang

Awatar użytkownika
yungdrung
Posty: 27
Rejestracja: sob wrz 05, 2009 10:53
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Rime
Lokalizacja: Łódź

Astrologia tybetańska

Nieprzeczytany post autor: yungdrung »

Witam!

Chciałem otworzyć wątek dotyczący tybetańskiej (bonowskiej?) astrologii. Czy ktoś może polecić wiarygodne publikacje w tym temacie?

Na początek zapraszam na stronę poświęconą tybetańskiemu kalendarzowi lunarnemu (w wersji francuskiej i angielskiej). Poza inspirującą warstwą teoretyczną strona dostarcza wielu praktycznych informacji, w postaci sugestii jakie praktyki/aktywności powinno się wykonywać danego dnia, a jakich unikać, itp.

pozdro


oto i link :) -> http://www.magastral.com
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: Astrologia tybetańska

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

troszku informacji po angielsku znajdziesz tutaj http://www.sherabchammaling.com/astrology.html
Radical Polish Buddhism
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Astrologia tybetańska

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
yungdrung pisze:Chciałem otworzyć wątek dotyczący tybetańskiej (bonowskiej?) astrologii. Czy ktoś może polecić wiarygodne publikacje w tym temacie?

- Tibetanastrology.com
- Systems for Calculating the Tibetan Calendar
- Tibeto-Mongolian Astrology and Karma
- Astrology – Tibetan Astro Sciences

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: Astrologia tybetańska

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

Zauważyłem, ze tybetańska astrologia stała się jednym z głównych towarów eksportowych, serwowanych przez wielu lamów.
Radical Polish Buddhism
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Astrologia tybetańska

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
Intraneus pisze:Zauważyłem, ze tybetańska astrologia stała się jednym z głównych towarów eksportowych, serwowanych przez wielu lamów.
Tak generalnie, czy chodzi Tobie o wielu lamów yungdrung bon?

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: Astrologia tybetańska

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

Generalnie tybetańskich, w tym YB.
Radical Polish Buddhism
zboj
Posty: 30
Rejestracja: sob kwie 26, 2008 01:36
Tradycja: Mahajana

Re: Astrologia tybetańska

Nieprzeczytany post autor: zboj »

Tibetan Astrology - Philippe Cornu - najobszerniejsza publikacja na rynku,

Key for Consulting the Tibetan Calendar - Namkhai Norbu Rinpoche, chyba najbardziej praktyczna publikacja na rynku , dostepna z Shang Shung Italy http://www.shangshungstore.org/index.ph ... etail&p=17

Kalendarz i kalkulacje na caly rok http://www.rabten.eu/calendar.pdf

Tygodniowe kalkulacje http://tibetancalendar.blogspot.com/
Szaman
użytkownik zbanowany
Posty: 1169
Rejestracja: ndz lip 09, 2006 15:26
Płeć: mężczyzna
Tradycja: #

Re: Astrologia tybetańska

Nieprzeczytany post autor: Szaman »

yungdrung pisze:Chciałem otworzyć wątek dotyczący tybetańskiej (bonowskiej?) astrologii. Czy ktoś może polecić wiarygodne publikacje w tym temacie?
3 tytuły Michaela Erlewine'a (PDF):

1) Tibetan astrology
2) Tibetan Earth Lords: Tibetan Astrology and Geomancy
3) Astrology of the Heart: Astro-Shamanism

Wyszukane tutaj, gdzie jest więcej tytułów ogólno- i okołoastrologicznych.

Zobacz też Tibetan Astrology: The Most Comprehensive Program of its Kind. Porozglądaj się tam, kalendarz też mają; i generalnie pooglądaj w sieci miejsca związane z tym facetem. A lot of stuff.
Awatar użytkownika
sosnowiczanin
Posty: 412
Rejestracja: sob mar 03, 2007 15:48
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Bon
Kontakt:

Re: Astrologia tybetańska

Nieprzeczytany post autor: sosnowiczanin »

z tego co pokazywałem tabelki astrologiczne do robienia namek //od NN i jego Instytutu SzangSzung// geszelom w Menri,

to jest to inna astrologia od bonowskiej ...
Awatar użytkownika
pawel
Posty: 1271
Rejestracja: czw sie 30, 2007 21:55
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dzogczen Longsal/ZhangZhungNG
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Astrologia tybetańska

Nieprzeczytany post autor: pawel »

sosnowiczanin pisze:z tego co pokazywałem tabelki astrologiczne do robienia namek //od NN i jego Instytutu SzangSzung// geszelom w Menri,

to jest to inna astrologia od bonowskiej ...
A czy ty wiesz co to jest Namkha?

Gwoli wyjaśnienia, Namkha ma niewiele wspólnego z astrologią tybetańską - zarówno klasycznie używana Namkha (np. w przeróżnych rytuałach Bonu - w naprawdę bardzo przeróżnych, jak również i ta Namkha z termy Czogjala Namkhaia Norbu). Postać Namkhi będzie zmienna, jaka będzie wynika z wyliczeń podanych w odpowiednim rytuale, wyliczeń przeprowadzonych na podstawie danych astrologicznych. Rytuały te nie stanowią astrologii.
Natomiast kalendarz tybetański ma prawdopodobnie więcej niż jedną wersję, ponieważ czasami różne publikowane kalendarze na dany rok różnią się szczegółami - np. Dzień Dakini przesunięty o jeden, lub który dzień z kalendarza wypada itd. Również wyliczenia odnośnie umiejscowienia eenergii ochronej ciała mają przynajmniej trzy różne systemy (jakkolwiek w większości się powtarzają).
Jeżeli zaś chodzi o aspekty miesięcy, dni, lat itd. - takie jak element, mewa, poszczególne rodzaje kombinacji - to jest jeden system. Tak samo aspekty osób urodzonych w danym momencie.
Niebo nie jest niebieskie, kolor z powodu atmosfery ziemskiej, z Księżyca nie ma koloru niebieskiego.
'a a ha sha sa ma
Heaven holds a place for those who pray
When all are one and one is all To be a rock and not to roll
zboj
Posty: 30
Rejestracja: sob kwie 26, 2008 01:36
Tradycja: Mahajana

Re: Astrologia tybetańska

Nieprzeczytany post autor: zboj »

Jeszcze jedna ciekawa pozycja:

Drung, Deu and Bon - Namkhai Norbu Rinpoche. kompedium wiedzy o prebuddyjskim Bon (prawie 300 stron!) ciekawy rozdzial The Bon of Astrology - The Control of Existence.
Szaman
użytkownik zbanowany
Posty: 1169
Rejestracja: ndz lip 09, 2006 15:26
Płeć: mężczyzna
Tradycja: #

Re: Astrologia tybetańska

Nieprzeczytany post autor: Szaman »

A znacie się chłopaki na astrologicznych technikach/metodach poszukiwania tulku? Ostatnio mnie to zainteresowało ale do niczego konkretnego (do jakiś przykładów np.) się nie dogrzebałem. Mogę mieć tylko pewne mgliste przypuszczenia bazujące na znajomości astrologii zachodniej (nigdy nie lubianej horarnej na przykład ...), ale mimo pewnych podobieństw technicznych to to jednak inna bajka/paradygmat jest. Na pewno to wiem tylko tyle, że data śmierci mu się przydaje ;)

Jak astrolog szuka tulku?

I przy okazji wizja: Śmierć DalajLamy, poszukiwania następnej inkarnacji, konsultacja u astrologa, coś tam wyinterpretował, tymczasem na astrologicznych forach poświęcone sprawie wątki i zupełnie niezależne interpretacje innych astrologów amatorów i zawodowców. I znów Tybet w kropce. Nawet Nechung nie pomaga uzyskać pełnej jasności.
zboj
Posty: 30
Rejestracja: sob kwie 26, 2008 01:36
Tradycja: Mahajana

Re: Astrologia tybetańska

Nieprzeczytany post autor: zboj »

pawel pisze:
sosnowiczanin pisze:z tego co pokazywałem tabelki astrologiczne do robienia namek //od NN i jego Instytutu SzangSzung// geszelom w Menri,

to jest to inna astrologia od bonowskiej ...
A czy ty wiesz co to jest Namkha?

Gwoli wyjaśnienia, Namkha ma niewiele wspólnego z astrologią tybetańską - zarówno klasycznie używana Namkha (np. w przeróżnych rytuałach Bonu - w naprawdę bardzo przeróżnych, jak również i ta Namkha z termy Czogjala Namkhaia Norbu). Postać Namkhi będzie zmienna, jaka będzie wynika z wyliczeń podanych w odpowiednim rytuale, wyliczeń przeprowadzonych na podstawie danych astrologicznych. Rytuały te nie stanowią astrologii.
Namkha z astrologia akurat ma bardzo duzo wspolnego.

Jest grupa rytow/metod ktore rozwiazuja typowo astrologiczne problemy, Namkha jest ewidentym przykladem.

Sam koncept pieciu sil - Sog, Lu, Wang, Lungta, La - ktore harmonizuje Namkha pochodzi z astrologii tybetanskiej, tak samo jak sposoby wyliczania jaki element ma poszczegolna z tych energii w zaloznosci od naszej daty urodzenia i stan harmonii/konfliktow miedzy tymi elementami.
Awatar użytkownika
sosnowiczanin
Posty: 412
Rejestracja: sob mar 03, 2007 15:48
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Bon
Kontakt:

Re: Astrologia tybetańska

Nieprzeczytany post autor: sosnowiczanin »

Gwoli wyjaśnienia, Namkha ma niewiele wspólnego z astrologią tybetańską - zarówno klasycznie używana Namkha (np. w przeróżnych rytuałach Bonu - w naprawdę bardzo przeróżnych, jak również i ta Namkha z termy Czogjala Namkhaia Norbu). Postać Namkhi będzie zmienna, jaka będzie wynika z wyliczeń podanych w odpowiednim rytuale, wyliczeń przeprowadzonych na podstawie danych astrologicznych. Rytuały te nie stanowią astrologii.
czy wiem co to jest namka :)
hłe hłe, odkrywanie namek to było celem mojej ostatniej wyprawy do Menri,
z bardzo miernym skutkiem. w namkach 98% jej sporządzania to tabelki, trudna rzecz,
być może będę kontynuował projekt ale nie jest to jakoś bardzo żywotnie istotna sprawa.

Są generalnie dwa rodzaje namek, persolne i dla bóstwa. Te dla bóstw wydają się łatwiejsze w przygotowaniu
(nie ma tyle astrologii), ale wiedza o nich nie jest za bardzo udostępniana.
Awatar użytkownika
pawel
Posty: 1271
Rejestracja: czw sie 30, 2007 21:55
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dzogczen Longsal/ZhangZhungNG
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Astrologia tybetańska

Nieprzeczytany post autor: pawel »

zboj pisze:
Namkha z astrologia akurat ma bardzo duzo wspolnego.

Jest grupa rytow/metod ktore rozwiazuja typowo astrologiczne problemy, Namkha jest ewidentym przykladem.

Sam koncept pieciu sil - Sog, Lu, Wang, Lungta, La - ktore harmonizuje Namkha pochodzi z astrologii tybetanskiej, tak samo jak sposoby wyliczania jaki element ma poszczegolna z tych energii w zaloznosci od naszej daty urodzenia i stan harmonii/konfliktow miedzy tymi elementami.
Zgadza się, chociaż ja nie uważam że cała wiedza o energii jednostki jest astrologiczna.

Rytuały w jakich używa się Namkhi są różne. A generalnie chodziło mi o to że sam ten czy inny tekst dotyczący budowy Namkhi, jeśli jest inny od jakiegoś innego rytuału, nie znaczy że dotyczy "innej" astrologii - jak napisał Sosnowiczanin - astrologia jest ta sama, rytuał jest inny.
Niebo nie jest niebieskie, kolor z powodu atmosfery ziemskiej, z Księżyca nie ma koloru niebieskiego.
'a a ha sha sa ma
Heaven holds a place for those who pray
When all are one and one is all To be a rock and not to roll
Awatar użytkownika
NorDzinSelDrun
Posty: 25
Rejestracja: czw wrz 03, 2015 16:37
Płeć: kobieta
Tradycja: Yungdrung Bön

Re: Astrologia tybetańska

Nieprzeczytany post autor: NorDzinSelDrun »

Odnośnie astrologii tybetańskiej, czy ktoś może zna osobę kompetentną w tym temacie, zdolną wyznaczyć terminy na praktyki np. Sadhak Lu-njen Czio-tab Lu-tor? Chodzi mi konkretnie o składanie ofiar Nagom (tybetańskie Lu) i wodnej tormy. Pewien Tybetańczyk powiedział mi, że są dni w roku, kiedy bezwzględnie nie wolno tych praktyk wykonywać, ponieważ zakłócają spokój Nagów, śpiących w niektórych okresach roku. Podobno wykonanie takiej praktyki wówczas ich budzi, dezorientuje i powoduje dodatkowe cierpienie, a sama wodna torma nie przynosi zasługi, tylko negatywną karmę. Nie wiedząc o tym, przeprowadzałam okresowo praktykę Lu-tor i poważnie zastanawiam się nad tym, które z nich były niefortunne. Chodzi też o pozostałe duchy ziemi, powietrza etc. - czy ktoś wie, czy one również mają swoje dni "ciszy", kiedy nie należy ich przyzywać na rytuały ? Z tego co rozumiem to w klasztorach zawsze mają wyznaczone kalendarzem dni na konkretne praktyki, taki kalendarz byłby zaiste bardzo pomocny !
Awatar użytkownika
atomuse
Posty: 2817
Rejestracja: pn maja 14, 2007 11:24
Płeć: kobieta
Tradycja: Bön, Kagyu

Re: Astrologia tybetańska

Nieprzeczytany post autor: atomuse »

Naga Offering Days for the Wood Sheep Year 2142 (2015-2016)

Inne możliwości dojścia do informacji o dniach praktyki:
nauczyciel lub klasztory, w których wykonuje się dane praktyki :)
Awatar użytkownika
NorDzinSelDrun
Posty: 25
Rejestracja: czw wrz 03, 2015 16:37
Płeć: kobieta
Tradycja: Yungdrung Bön

Re: Astrologia tybetańska

Nieprzeczytany post autor: NorDzinSelDrun »

atomuse pisze:Naga Offering Days for the Wood Sheep Year 2142 (2015-2016)

Inne możliwości dojścia do informacji o dniach praktyki:
nauczyciel lub klasztory, w których wykonuje się dane praktyki :)

Dziękuję, Atomuse.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Bon”