Praktyki dla nagów

dyskusje i rozmowy

Moderator: kunzang

Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Praktyki dla nagów

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

Hej

Czy ktoś wie jakie praktyki wykonuje się dla nagów? Jakie ofiarowania? Czy takie praktyki były robione w naszej garudzie?
Radical Polish Buddhism
Awatar użytkownika
Marcellus
Posty: 65
Rejestracja: pt sie 14, 2009 08:47
Tradycja: Yungdrung Bon

Re: Praktyki dla nagów

Nieprzeczytany post autor: Marcellus »

Witam

Wiesz to zależy z tego co zauważyłem każda linia przekazu ma inny tekst do różnych ofiarowań.
Jak ja byłem na retricie z Jongdzinem Rinpocze na Tantrze Matki w 2001 roku to była praktyka do Ofiarowania dla Nagów robiona - zresztą były wszystkie praktyki ofiarowań robione - wtedy rozdawano skrócony tekst ofiarowania dla Nagów pt:Ofiarowanie wodnej Tormy dla Nagów.
W JĘZYKU SIANG SIUNG: MUR ZANG ŁER-RO PRA TA SPRO
W JĘZYKU TYBETAŃSKIM: kLU JI TOR-MA NAR-MA bTANG-BAI CZO-GA

Na pewno jest to skrócona wersja ale nawet nie wiadomo czy tej praktyki wykonywanej przez Yongdzina i Khempo, podejrzewam że nie bo jest to wersja całkowicie w języku polskim w tybetańskim są tylko mantry - (wtedy zresztą trudno było uzyskać jakieś teksty do praktyk ofiarowań i wszystko stało na głowie)- nic więcej nie wiem na ten temat, a z chęcią bym się dowiedział. Z tego co pamiętam jak bywał TWR nie było praktyk dla Nagów nie wiem jak z innymi Lamami czy było czy nie.
To tyle co ja wiem, może wypowiedzą się fachowcy i rzucą więcej świtła na ten temat :namaste:
...Post tenebras lux...
Awatar użytkownika
stworzenie
Posty: 1034
Rejestracja: śr maja 28, 2008 21:24
Płeć: kobieta
Tradycja: bon
Lokalizacja: Reda

Re: Praktyki dla nagów

Nieprzeczytany post autor: stworzenie »

Nyima Dakpa w tym roku uczył, z tego co mi wiadomo, jak się robi ofiarowanie tormy wodnej dla Nagów, ale osobiście nie byłam, więc nie wiem, jak to wygląda. Przypuszczam, że mogliby być pomocni również ci Lamowie, którzy przyjeżdżają robić rytuały (jak Gesze Lharila w ostatnich tygodniach).
W JĘZYKU SIANG SIUNG: MUR ZANG ŁER-RO PRA TA SPRO
W JĘZYKU TYBETAŃSKIM: kLU JI TOR-MA NAR-MA bTANG-BAI CZO-GA
A jesteś pewien, że te mantry można publicznie rozpowszechniać? Bo wiesz, z praktykami różnie bywa - niektóre można robić nawet bez przekazu, przy innych wymagany jest przekaz. Namkhai Norbu zaleca dużą ostrożność przy robieniu praktyk związanymi z Nagami. To nie są oświecone istoty, charakteru lekkiego też nie mają, więc łatwo je sprowokować. I tak zamiast sobie poprawić z nimi relacje, łatwo je pogorszyć. Np. nie wolno ofiarowywać rzeczy typu mięso, jajka, bo się wkurzą. Dlatego robienie czegoś w oparciu o wyrywkowe informacje z netu lub wymyślanie czegoś na własną rękę może okazać się ryzykowne.
Awatar użytkownika
Marcellus
Posty: 65
Rejestracja: pt sie 14, 2009 08:47
Tradycja: Yungdrung Bon

Re: Praktyki dla nagów

Nieprzeczytany post autor: Marcellus »

Więc tak:
a) nikomu nic nie upowszechniam - tym bardziej żadnych mantr, jeśli chodzi o tekst podałem tylko tytuł i nic więcej a chyba za to mnie nie ukarzą,
b) co do praktyki wszystko jest dokładnie wyjaśnione w tekście co się ofiarowuje więc tutaj błędów być nie może jeśli postępuje się zgodnie z tekstem i w dobrej intencji,
c) skoro ktoś go kiedyś rozdawał na odosobnieniu to raczej przekaz był - a Yongdzin Rinpocze wyjaśniał znaczenie praktyk ofiarowań na retricie i sam powiedział że wszystkie praktyki wykonywane na tym odosobnieniu możemy wykonywać sami.
d) nie opieram się na necie ale na tekście który otrzymałem, i nic nie wymyślam na własną rękę, w tekście jasno jest przedstawione krok po kroku co i jak.

Co do Nagów zgadzam się miłe to one nie są ale można się z każdym dogadać :peace:
...Post tenebras lux...
Awatar użytkownika
stworzenie
Posty: 1034
Rejestracja: śr maja 28, 2008 21:24
Płeć: kobieta
Tradycja: bon
Lokalizacja: Reda

Re: Praktyki dla nagów

Nieprzeczytany post autor: stworzenie »

Dzięki za wyjaśniania. :) Dmucham na zimne, bo NNR często o tym mówi i apeluje, żeby uważać.
Awatar użytkownika
pawel
Posty: 1271
Rejestracja: czw sie 30, 2007 21:55
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dzogczen Longsal/ZhangZhungNG
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Praktyki dla nagów

Nieprzeczytany post autor: pawel »

stworzenie pisze:Dmucham na zimne, bo NNR często o tym mówi i apeluje, żeby uważać.
W linii Bon podejście do ofiarowań dla Nagów jest inne niż u Namkhaia Norbu, np. ofiarowanie to robi się codziennie około południa a nie tylko w określone wg kalendarza tybetańskiego dni.
Niebo nie jest niebieskie, kolor z powodu atmosfery ziemskiej, z Księżyca nie ma koloru niebieskiego.
'a a ha sha sa ma
Heaven holds a place for those who pray
When all are one and one is all To be a rock and not to roll
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: Praktyki dla nagów

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

ofiarowanie to robi się codziennie około południa
dlaczego akurat w tym czasie?
Radical Polish Buddhism
Awatar użytkownika
Marcellus
Posty: 65
Rejestracja: pt sie 14, 2009 08:47
Tradycja: Yungdrung Bon

Re: Praktyki dla nagów

Nieprzeczytany post autor: Marcellus »

System jest taki:
Sang rano
Czutor czyli ofiarowanie dla Nagów w południe
Surczie - po południu
Czie - wieczorem
Dla Strażników do południa

Podejrzewam że związane jest to z aktywnością energetyczną danych istot którym się robi ofiarowania oraz poziomem energii w danym czasie. Nie spotkałem się z wyjaśnieniem dokładnym dlaczego w tym akurat w tym czasie jak znajdę to dopiszę.
...Post tenebras lux...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Bon”