Czy wkładacie kasa/rakusu w domu?

dyskusje i rozmowy

Moderator: iwanxxx

Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Czy wkładacie kasa/rakusu w domu?

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

Yo

Znalazłem ostatnio ten ciekawy tekst:
http://mahajana.net/teksty/okesa.html

Szczególnie zainteresował mnie ten kawałek:
Murakami Kosho Roshi pisze:Szczególnie konieczne jest, by zakładać szatę Buddhy, wtedy, kiedy praktykujemy zazen. Poprzez nasze zazen i tą szatę zostaje ukazana oświecenie Buddhy. W ten sposób Buddha jest przekazywany do dzisiejszego dnia
Mam w związku z tym pytanie - czy wkładacie kasa/rakusu, kiedy praktykujecie w domu? Ja tego w zasadzie nigdy nie robię. Wyjątkiem jest, kiedy robię dłuższa praktykę w czyjejś intencji - wtedy z jakichś przyczyn wydaje mi się to pożądane. A poza tym troszkę mi się to kojarzy z przegięciem w stronę wchodniej egzotyki (co nie znaczy, że uważam, że tym musi koniecznie być).

Pzdr
Piotr
PS. Proszę o odpowiedź raczej tych, którzy mają kasa/rakusu i za anarchozenowe odpowiedzi w stylu "nie przywiązuj się do ubrania" z góry dziękuję. :)
Awatar użytkownika
moi
Posty: 4728
Rejestracja: śr sie 09, 2006 17:01
Płeć: kobieta
Tradycja: Zen Soto (sangha Kanzeon)
Lokalizacja: Dolny Ślask

Re: Czy wkładacie kasa/rakusu w domu?

Nieprzeczytany post autor: moi »

Witam, ja z trochę innej strony zapytam:
iwanxxx pisze:Wyjątkiem jest, kiedy robię dłuższa praktykę w czyjejś intencji - wtedy z jakichś przyczyn wydaje mi się to pożądane.
Kiedyś rozmawiałam z Magdą Wronecką, która jest mniszką buddyjską wyświęconą w tradycji Zen (Sangha Kanzeon) właśnie na temat praktyk w czyjejś intencji. Może źle sformułowałam wtedy pytanie, ale z tego, co zrozumiałam - nie istnieją żadne osobne praktyki zazen w czyjejś intencji...Czy też może zależy to od indywidualnego podejścia do tematu?

Pozdrawiam.m.
jasmin
Posty: 11
Rejestracja: pt lis 24, 2006 12:38
Lokalizacja: ok. Słupska

Re: Czy wkładacie kasa/rakusu w domu?

Nieprzeczytany post autor: jasmin »

a ja dziś znalazłam to forum :wink:
nie mam kasa/ rakusu, ale może zechcesz przeczytać "...dlaczego noszeniu o-kesa nadaje się taką samą wagę, jak praktyce tylko siedzenia?..." Jeśli tak to odsyłam do strony http://www.antaiji.dogen.de/pol-index_f.html w spisie treści DOROSŁA PRAKTYKA rozdział 32 OGRANICZONY PRZEZ KESA i rozdział 33 ZNACZENIE O-KESA lub bezpośrednio ten link http://www.antaiji.dogen.de/adult/adult32.html
Na pewno nie oczekiwałeś takiej odpowiedzi, jeśli rozczarowałam to przepraszam.
Życzę miłego dnia, i sama czekam na odpowiedzi innych.
:roll:
czas leci szybciej niż strzała
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Czy wkładacie kasa/rakusu w domu?

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

moi pisze:Może źle sformułowałam wtedy pytanie, ale z tego, co zrozumiałam - nie istnieją żadne osobne praktyki zazen w czyjejś intencji...Czy też może zależy to od indywidualnego podejścia do tematu?
Nie wiem jak u Japończyków, ale u nas śpiewa się głośno, albo mantruje po cichu Kwan Seum Bosal w czyjejś intencji. TU jest plik mp3 z takimi śpiewami.
jasmin pisze:Na pewno nie oczekiwałeś takiej odpowiedzi, jeśli rozczarowałam to przepraszam.
Witamy na forum, jasmin :)
Dziękuję Ci bardzo za podanie linków, to była bardzo ciekawa lektura. Na początek wyjasnię pewną rzecz. Po koreańsku jest jedno słowo - kasa i oznacza wierzchnią szatę, zarówno małą, symboliczną, jak i dużą naśladującą szatę Buddy. Po japońsku mała szata nazywa sę rakusu, a duża szata nazywa się kesa, albo o-kesa (o dodaje się przed rzeczownikami w celu wyrażenia szacunku). W Japonii, kesa (czyli dużą szatę) noszą, zdaje sie, tylko mnisi, więc tekst na temat "o-kesa" jest tekstem dotyczącym praktyki klasztornej. To może wiele zmieniać.

Teksty, które podałas prezentują bardzo specyficzne podejście do praktyki i formy. Czasem mam wrażenie, że Japończycy potrafią każdą pierdółkę uzasadnić na 10 stron a tak na prawdę są opętani przywiązaniem do formy. Forma jest podstawową bramą zen, pewnie, ale czasami jest to zwyczajne przegięcie. W niektórych japońskich szkołach istnieją bardzo logiczne i sensowne i przekonujące uzasadnienia dla tego, żeby odosobnienie przypominało obóz koncentracyjny, nauczyciela uważać za swojego feudalnego pana, zendo musi przypominac dom, z którego własnie ktoś się wyprowadził i że nie wolno nosić skarpet. Mnie to jakoś nie przekonuje. Tutaj widzę rozdmuchanie do monstruanych rozmiarów prostej prawdy, że niechęć do formy jest takim samym przywiązaniem jak uzależnienie od niej.

Żeby było śmieszniej w koreańskim zen najdłuższe odosobnienie, 100-dniowe kyol-che, siedzi się bez kasa. Wkłada się je właśnie tylko na śpiewy. Przychodzi mi do głowy taka myśl, że będąc na zachodzie jesteśmy w dość dobrej sytuacji. Możemy porównac nauczycieli z różnych kręgów kulturowych i zobaczyć, że oni w niektórych sprawach mówią coś zupełnie innego, a w niektórych dokładnie to samo. Myślę, że należy unikać fetyszyzowania tej pierwszej kategorii spraw.

Mamy więc najsamprzód ;) podejście Kodo Sawakiego - bez szat nie ma praktyki. Czy we wszystkich szkołach zen tak jest?

Pozdrawiam,
Piotr
Awatar użytkownika
pingchang
Posty: 121
Rejestracja: pn cze 05, 2006 14:44
Tradycja: Chan

Re: Czy wkładacie kasa/rakusu w domu?

Nieprzeczytany post autor: pingchang »

iwanxxx pisze:Żeby było śmieszniej w koreańskim zen najdłuższe odosobnienie, 100-dniowe kyol-che, siedzi się bez kasa. Wkłada się je właśnie tylko na śpiewy.
W chińskiej tradycji to wygląda tak,że w szatach to medytują mnisi a świeccy
ubierają szaty na ceremonie,śpiewy,itp. Szaty nosi się na terenie klasztoru a
potem zdejmuje. Jeśli ktoś ma ołtarzyk Buddy w domu i recytuje sutry bądź
śpiewa też może założyć szatę,ale to indywidualna decyzja,nie wymóg.
Generalnie w domu w szatach się nie siedzi.

Pzdr
pingchang
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Czy wkładacie kasa/rakusu w domu?

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

Posty nie dotyczące kasa i rakusu przeniosłem TU
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Zen”