Nauki Bodhidharmy

dyskusje i rozmowy

Moderator: iwanxxx

Cisza
Posty: 20
Rejestracja: śr sie 29, 2018 08:45
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Bompu Zen

Nauki Bodhidharmy

Nieprzeczytany post autor: Cisza »

Dzień dobry wszystkim,

To mój pierwszy post u was. Mam częste skłonności do nie ujmowania często spraw w odpowiednie słowa, za wszelkie nieścisłości z góry przepraszam.

Czy ktoś z użytkowników ma źródło do nauk Boddhidarmy, nawet w obcym języku (angielski, niemiecki) jeżeli takowe istnieją?

Pytam ponieważ czytając Wikipedię, natrafiłem na informację gdzie rzekomo Bodhdharma koncentrował się na pustce, lub jego praktyka na to wskazywała. W związku z tym proszę kogoś doświadczonego w Zen o wyjaśnienie. Czy można założyć że nauki Boddhidarmy były nieco inne niż w obecnych szkołach Zen? Jeżeli kładł nacisk na obserwację pustki, bez dopuszczania myśli tylko ciągły pobyt w "tym", nie przypomina to obecnej obserwacji, "po prostu siedzenia" lub kontemplacji Koanu.

Dziękuję z góry za sprostowanie, temat wydaje mi się nad wyraz interesujący.

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Nauki Bodhidharmy

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

Hej,

Teksty przypisywane tradycyjnie Bodhidharmie możesz znaleźć w tej książce:
http://www.miskaryzu.pl/bodhidharma.html

Co do Twoich pytań, sprawa wygląda tak, że nie bardzo wiadomo, czy Bodhidharma istniał i czego nauczał. Na wikipedii po angielsku znajdziesz informacje, że najstarsze teksty łączą go z Sutrą Lankavatarą. Jeśli chodzi o medytację nie zachowały się żadne konkretne teksty o tym jak to robiono. Metoda koanu w japońskim zen wywodzi się od Hakuina czyli z XVII wieku, metody a la shikantaza od Hongzhi (XI wiek) a huatou od Dahui'a (XI wiek). To jak było wcześniej leży w zasadzie w sferze spekulacji.

Jeśli interesuje Cię badanie tematu pod kątem nie legend, a jak było naprawdę, to polecam książkę "Seeing through zen" Johna McRae.

Pzdr,
Piotr
Cisza
Posty: 20
Rejestracja: śr sie 29, 2018 08:45
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Bompu Zen

Re: Nauki Bodhidharmy

Nieprzeczytany post autor: Cisza »

Mam zatem małe pytanie drogi użytkowniku, korzystając z tematu i nie wychodząc nadto poza wątek: Zen jest medytacją nad "Tym" czy sprawy mają się w tym kierunku dopiero na zaawansowanym "poziomie".

Pytam ponieważ nigdzie i nikt nie pisze żeby medytować w ten sposób a jedyne co choćby odrobinę haczy o ten zlepek słów jest Zen.
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Nauki Bodhidharmy

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

Mógłbyś sprecyzować pytanie? Co to by była medytacja "nad Tym" i co to by było medytować "w ten sposób"? W zen raczej nie ma medytacji nad koncepcją pustki, ale w zasadzie każda metoda w ten czy inny sposób zakłada bezpośredni wgląd w naturę zjawisk, czyli ich pustość. To jest bardzo proste - kiedy patrzysz w umysł widzisz, że myśli powstają, chwilę trwają i znikają. To jest właśnie ich pusta natura. :meditate:
Cisza
Posty: 20
Rejestracja: śr sie 29, 2018 08:45
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Bompu Zen

Re: Nauki Bodhidharmy

Nieprzeczytany post autor: Cisza »

zatem obserwacja pustki nie zakłada jej ciągłości przy dłuższej praktyce? Mam na myśli koncentrację na niej lub nawet kontrolę.
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Nauki Bodhidharmy

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

"Pustka", czyli śunjata to nie jest obiekt, na którym można się skoncentrować. W buddyjskich naukach to jest sposób, w jaki istnieją zjawiska. Pustka jest tym samym, co współzależne powstawanie, które w sutrach określone jest jednym zdaniem "jeśli istnieje to, istnieje tamto". Oznacza to, że wszystkie zjawiska pojawiają się w oparciu o inne zjawiska i nie mogą istnieć same z siebie. Zazwyczaj z medytacją wiąże się obietnica, że można zrealizować to głębiej niż na czysto intelektualnym poziomie, to znaczy przez bezpośredni wgląd. Wszystkie szkoły zen mają to wbudowane w swoje nauczanie.
Cisza
Posty: 20
Rejestracja: śr sie 29, 2018 08:45
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Bompu Zen

Re: Nauki Bodhidharmy

Nieprzeczytany post autor: Cisza »

Rozumiem i dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Nie pozostaje mi nic jak uważnie się jej przyglądać, w przyszłości być może pod czyimś czujnym okiem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Zen”