Samotna praktyka, praktyka poza sangą.

dyskusje i rozmowy

Moderator: iwanxxx

Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Samotna praktyka, praktyka poza sangą.

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

Witam,

Chciałbym usłyszeć Wasze opinie w pewnej kwestii: czy powinno się praktykować zen samemu, z książek i bez kontaktu z grupą. Ostatnio dość często mam kontakt mailowy z osobami, które deklarują się jako tego typu praktykujący uzasadniając to na różne sposoby. Według mnie chyba można coś tam zacząć próbować samemu, ale jednak kontakt z sangą powinien być podstawą... I powinno do niego dojść jak najszybciej.
Chciałbym usłyszeć opinie ludzi związanych z sangami, nie wolnych strzelców, jeśli można tak to nazwać :D

Pzdr
Piotr
Awatar użytkownika
Amicus
ex Moderator
Posty: 197
Rejestracja: śr mar 01, 2006 11:53
Płeć: mężczyzna
Tradycja: none
Lokalizacja: Kraków

Re: Samotna praktyka, praktyka poza sangą.

Nieprzeczytany post autor: Amicus »

Iwanxxx masz na mysli "mala sanghe", czy Sanghe wlasciwa?;) Czcigodny Kanzen podczas wykladu "Wprowadzenie do buddyzmu zen" (11.10.2004, Poznań) mowil, ze samodzielna praktyka jest mozliwa, pod warunkiem, ze uczen otrzyma bardzo dokladne instrukcje od nauczyciela. Instrukcje te nalezy sobie zanotowac w specjanym kajeciku.
Odnosze wrazenie, ze to jest troche jak z chodzeniem po gorach - nawet "sangha" nie pomoze, jesli w jej sklad wchodza tzw. "zli przyjaciele". Sangha "zlosliwych glopcow" jest chyba gorsza niz zupelny brak praktyki. Oczywiscie mowie o "malej sandze", wspolpraktykujacych. Z taka sangha mozna predzej skonczyc w przepasci, albo w lawinie, niz szczesliwie na drugim koncu szlaku. Dlatego nie sadze, by mala sangha faktycznie robila wieksza roznice (sam/w grupie). "Jeden ślepiec prowadzi wszystkich innych ślepców do rowu" - to calkiem niezle tu pasuje.:) Ilosc nie ma prawa przejsc w ktoryms momencie w jakosc. Jesli w jednym miejscu zgromadzimy chocby i tysiac analfabetow, ci i tak nie zaczna pisac ani czytac. Co innego, gdy znajda osobe, ktora to potrafi i zechce ich nauczyc. Do tego czasu jednak ich sytuacja bedzie rownie oplakana co wczesniej, gdy byli "samotni".
I wlasnie dlatego nie "siedze" obecnie wcale. Moze w takim razie nie powinienem byl sie odzywac. Nie naleze tez jednak do kategorii "freelancerow zazen" - a to oni maja siedziec cicho, jesli dobrze rozumiem.;)
Awatar użytkownika
lepsze
ex Moderator
Posty: 1895
Rejestracja: ndz paź 16, 2005 21:52
Tradycja: Brak
Lokalizacja: Toruń

Re: Samotna praktyka, praktyka poza sangą.

Nieprzeczytany post autor: lepsze »

Hej,
jakże bym mógł odmówić sobie wypowiedzi w tym temacie ;D mimo że piszesz:
iwanxxx pisze:Chciałbym usłyszeć opinie ludzi związanych z sangami, nie wolnych strzelców, jeśli można tak to nazwać :D
zależy o jaki związek chodzi...
...ale to i tak nie ma znaczenia bo się wypowiem ;D
iwanxxx pisze:czy powinno się praktykować zen samemu, z książek i bez kontaktu z grupą.
nie, najwyżej uważność 24 h i może uważność oddechu podczas siedzenia ale co do tego drugiego to nie jestem pewien. Z książek jest niebezpiecznie, należy mieć jakikolwiek kontakt z kimś kto praktykuje. Patrz ->JA ;D.

pozdr
Łukasz
"Rozkradzione krople
jej skóra
czyni wodę wiosną. "
by Har Dao _/|\_
Gak Song
Posty: 196
Rejestracja: śr sty 18, 2006 09:55
Lokalizacja: Szczecin

Re: Samotna praktyka, praktyka poza sangą.

Nieprzeczytany post autor: Gak Song »

iwanxxx pisze:Witam,

Chciałbym usłyszeć Wasze opinie w pewnej kwestii: czy powinno się praktykować zen samemu, z książek i bez kontaktu z grupą. Ostatnio dość często mam kontakt mailowy z osobami, które deklarują się jako tego typu praktykujący uzasadniając to na różne sposoby. Według mnie chyba można coś tam zacząć próbować samemu, ale jednak kontakt z sangą powinien być podstawą... I powinno do niego dojść jak najszybciej.
Chciałbym usłyszeć opinie ludzi związanych z sangami, nie wolnych strzelców, jeśli można tak to nazwać :D

Pzdr
Piotr
hello :)
Najlepsze do praktyki zen jest zycie monastyczne! :).Potem , jesli sie jest mieszkancem osrodka/swiatyni , nastepnie kiedy praktykujesz sam w domku . Taka jest moja opinia :).Praktyka w domu jest ok, ale najlepiej to wychodzi juz zaawansowanym uczniom, ktorzy potrafia podtrzymac regularna, codzienna praktyke .Natomiast , kiedy robi sie tylko i wylacznie samotna praktyke nie uwazam tego za najlepsza metoda .Kontakt z nauczycielem/mistrzem jest wlasciwie trwale wpisane w sciezke praktyki , tak jak wspolne dzialanie z sangha .Jesli ktos zamyka sie na to, to moze oznaczac tylko jedno; jakis problem z samym soba ;).Poza tym wiele kwestii wymaga "konsultacjii" z nauczycielem , np praktyka koanow .Wydaje mi sie , ze np 3 miesiace wspolnego Kyol Che z Nauczycielem , da kazdemu wiecej niz kilka lat siedzenia w domku "od czasu do czasu " jak przyjdzie natchnienie (Inna sprawa jesli ktos ma mocna energie i mocna praktyke).Moja opinia taka , kasiazki swoja droga, w domku rowniez, ale jesli jest okazja jak najczesciej brac udzial w wspolnych praktykach.To na prawde o wiele mocniejsza metoda by zebrac owoce naszej praktyki i dostrzec subtelne lub bardziej wyraziste zmiany .Wlasciwie nie znajduje zadnego wytlumaczenia na tylko i wylacznie samotna praktyke .Nie znajdziemy na ta chyba zadnych sensownych argumentow .No chyba ze ktos z nas ma dobra mocna karme i zamierza pol zycia przesiedziec samotnie w jaskini na jakiejs swietej gorze , to co innego ;)Pozdro :)
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Samotna praktyka, praktyka poza sangą.

Nieprzeczytany post autor: booker »

iwanxxx pisze:uzasadniając to na różne sposoby.
A czym uzasadniają się w temacie Trzeciego Klejnotu (czyli Sanghi) ?

Pozdrawiam
/mk
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
andreas

Re: Samotna praktyka, praktyka poza sangą.

Nieprzeczytany post autor: andreas »

Nie wiem czy powinienem sie wypowiadac. Moge uchodzic za wolnego strzelca, ale tez mialem dosc duzo kontaktu z tzw. sangami. I skutecznie mnie z siebie wyleczyly.

Uwazam, ze czlowiek swiecki moze medytowac sobie jesli chce, tam gdzie jest. Osrodki to moda zachodnia, Budda nie zalozyl osrodka zen.
Kiedys widzialem video z nauczycielem japonskim - nieznanym w Polsce, ale ponoc opatem waznego klasztoru - Hosshinji. Ten Roshi byl na zachodzie w osrodkach zen i w Ameryce i powiedzial rzecz, ktora mnie uderzyla:
"Ludzie na Zachodzie siedza tak jak my w Japonii i dopoki jest zazen wszystko wyglada w porzadku. Ale po tym jak wstana widac od razu, ze zaden z nich nie ma nic wspolnego z zen."

Zrobilo to na mnie wrazenie, poniewaz mialem bardzo podobne odczucia.
Nie wiem po co ludzi ciagnac do osrodkow w te cala subkulturowa i towarzyska atmosfere, lepiej jak siedza sobie w domu i beda zwyklymi ludzmi. Jesli zazen jest zalezne od obecnosci innych, tzw. sangi czy grupy albo osrodka, to jest to jakas lipa.

Praktyka z nauczycielem na odosobnieniu to dla mnie wyjatek, ale nie wymaga to chyba ciaglego kontaktu z 'grupa'. Osrodki wydaja sie byc swietnym polem dla ludzkich namietnosci - wladzy, decyzji i sily, a dla niespelnionych - dobrym polem towarzyskim. Po co to komu? Czy Budda nauczal takich rzeczy?
Te zwykle ludzkie slabosci jasno ukazuja sie nawet na forach, gdzie jakiekolwiek niewinne pytanie ze strony osob zainteresowanych w ogole buddyzmem czy zen, powoduje lawine nieproszonych zaproszen do 'naszego' osrodka czy naszej 'wyjatkowej' -w podtekscie- grupy.

Grupy raczej wypelniaja indywidualna koniecznosc maskowania wlasnych niedociagniec. A ile tam zen? W mowie duzo, a tak naprawde to chyba niewiele.
Przyklad:
Kiedys odwiedzilem kolege w jednym z polskich osrodkow zen i zanim sie pojawil kolega, to dopadl mnie jakis cywil, ktory zaczal mnie pouczac i molestowac o zen zupelnie nieproszony. Uslyszalem czym jest zen, a czym nie jest, cywil tez nie byl zadnym nauczycielem tylko rezydentem osrodka. I nikt go nie pilnowal - osrodek wydawal sie byc raczej otwarty dla kazdego i nikogo nie interesowalo co tam sie dzieje. Ten chlopak ani mnie nie znal, ani nie spytal nawet po co przyszedlem. No i takich sytuacji z grupami i innych wydarzen toze, widzialem wiecej niz pozytywnych.

Kolejny przyklad - nie moj:
przyjaciel praktykowal w jednym z bardziej popularnych w Polsce osrodkow zen u slynnego tu ponoc mistrza. Spytalem o sesshin i okazalo sie, ze zazen to mieli niewiele, ale nocne zycie towarzyskie wraz z alkoholem i sexem kwitlo bujnie.

Wiec jesli mnie sie ktos by spytal o osrodek i grupe, to raczej nie polecalbym zadnej, ktora znam. A poznalem ich ze cztery albo i piec.
jesli istnieja jakies dobre i porzadne grupy czy osrodki, to tylko hipotetycznie, poniewaz we wszystkich miejscach powatarzaly sie podobne schematy - bardzo polskie i swojskie.

Moze swiatynie w Korei bym polecil, ale polska grupe zen - chyba nie.
Slyszalem i czytalem wielokrotnie o waznosci grupy i wspolnej praktyki, ale wlasne moje doswiadczenie w Polsce w ogole tego nie potwierdzilo. Owszem rozwijaly sie w tych grupach, ale nie duchowe moce, tylko zwykle ludzkie namietnosci.
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Samotna praktyka, praktyka poza sangą.

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

Wiesz, andreas, że wszystko to co mówisz może być dawno nieaktualne? W polskich ośrodkach zen przerób jest mniej więc 1000 osób na 10 lat :) Okazuje się, że 30 osób, które było 20 lat temu jest dalej, a o reszcie słuch zaginął :) W toruńskim Kwan Um walk o władzę i ludzkich namiętności mało :D

Co do forów - z reguły staramy się podawać namiary na wszystkie sangi, chyba, że akurat wiemy, że w danym mieście nie ma nic poza Kwan Um. Nie wszyscy umieją korzystać z google'a.

Pzdr
Piotr
Nezz
Posty: 1362
Rejestracja: pn mar 27, 2006 19:58

Re: Samotna praktyka, praktyka poza sangą.

Nieprzeczytany post autor: Nezz »

Chciałbym usłyszeć Wasze opinie w pewnej kwestii: czy powinno się praktykować zen samemu, z książek i bez kontaktu z grupą.
Wg. mnie można sobie tylko w ten sposób zaszkodzić, lepiej nie zaczynać samemu, nawet liczenia oddechów. ;) Jak ktoś mieszka daleko od ośrodka, a chce praktykować zen, to oczywiście może na własne ryzyko rozpocząć "praktykę", ale musi wiedzieć, że "praktykując" na własną rękę do niczego nie dojdzie. Lepiej już więc nie zaczynać. Inna sprawa, że w Polsce ciężko o dobry ośrodek zen, więc o poważnym praktykowaniu nie ma tutaj mowy. Ale mówią, że lepszy rydz niż nic.. :) Mogę się rzecz jasna mylić (chciałbym się mylić ;) )
Gak Song
Posty: 196
Rejestracja: śr sty 18, 2006 09:55
Lokalizacja: Szczecin

Re: Samotna praktyka, praktyka poza sangą.

Nieprzeczytany post autor: Gak Song »

taaa,witam panowie .......
przed chwila rozpisalem sie jak glupi :)
nawtykalem andreasowi ;) nawtykalem temu japonskiemu opatowi:)- o ten to sie nogami nakryl , kijow nie nadarzalem liczyc i natrzaskalem kulfonow gdzies na 2 strony a4 ;)
tak sie rozpisalem i wszystko szlag trafil - chyba jakies techniczne kwestie .
moze to i dobrze. bo pisalem " pelen namietnosci " i mnie pokaralo
to tyle :)
paaa ;)
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Samotna praktyka, praktyka poza sangą.

Nieprzeczytany post autor: booker »

Juin Sonja /Shingon/ pisze: Jeżeli nie przyjmiecie Trzech Skarbów, wielu wpadnie do Trzech Akusiu. Gdy je przyjmiecie, to nawet jeżeli wasza wiara w nie będzie płytka, doświadczycie dobrodziejstwa Krainy Ludzi. Gdy wasza wiara w nie będzie głęboka, zaznacie dobrodziejstw niebios. Jeśli będziecie w nie prawdziwie wierzyć, zaznacie dobrodziejstw Śrawaków i Pratjeka-Buddów. Gdy będziecie żywić w nie w pełni świadomą wiarę, dostąpicie stanu Bodhisattwy i Buddy. Różnice pomiędzy tymi trzema stopniami wiary zależą od płytkości, lub głębokości twej wiary w Trzy Skarby.

Gdy wierzysz w Buddę, odrzucając twe ciało i umysł, to nie ma umysłu poza Buddą, ani Buddy poza umysłem; nie ma istot poza Buddą, ani Buddy poza istotami; nie ma żadnej krainy poza Buddą, ani żadnego Buddy poza żadną krainą. Oto co jest rozumiane przez wiarę w Buddę. Gdy rzeczywiście to zgłębisz, możesz osiągnąć wielkie oświecenie, zanim nawet wstaniesz ze swej maty.

Gdy wierzysz w Dharmę, odrzucając twe ciało i umysł, to nie ma Dharmy odrębnej od twego ciała i poza twym ciałem nie ma Dharmy; nie ma istot poza Dharmą i nie ma Dharmy poza istotami; nie ma gór, rzek, ani wielkiej ziemi poza Dharmą i nie ma Dharmy poza górami, rzekami i wielką ziemią. I to jest tym, co rozumiemy przez wiarę w Dharmę. Jeżeli naprawdę to zgłębisz, możesz osiągnąć wielkie oświecenie, nawet zanim wstaniesz ze swej maty.

Gdy wierzysz w Sangę, odrzucając twe ciało i umysł to nie ma Sanghi poza tobą i nie ma „Ja” poza Sangą; nie ma istot poza Sanghą, ani Sanghi poza istotami; nie ma zjawisk poza Sangą i nie ma Sanghi poza zjawiskami. I to właśnie oznacza Wiarę w Sanghę. Gdy w rzeczywistości to zgłębisz, możesz osiągnąć wielkie oświecenie, zanim nawet wstaniesz ze swej maty.

- Dobrodziejstwa płynące z Trzech Klejnotów
Prosta metoda. Nawet jeżeli w tej Nauce wymienimy słowo "wierzysz" na "ufasz".

Myślę iż warto by się szczerze przekonać czy tak jest....

Pozdrawiam
/mk
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Samotna praktyka, praktyka poza sangą.

Nieprzeczytany post autor: booker »

Te zwykle ludzkie slabosci jasno ukazuja sie nawet na forach, gdzie jakiekolwiek niewinne pytanie ze strony osob zainteresowanych w ogole buddyzmem czy zen, powoduje lawine nieproszonych zaproszen do 'naszego' osrodka czy naszej 'wyjatkowej' -w podtekscie- grupy.
No to raczej nie jest dziwne, biorąc pod uwagę Klejnot Sangi.

Andreasie, tak na marginesie, to psioczysz na sangę jednocześnie uczestnicząc w przedsięwzięciu będacym e-sangą pod nazwą forum.budda.pl. Jak się to ma do siebie ?

Pozdrawiam
/mk
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
Maeve
Posty: 52
Rejestracja: wt lip 04, 2006 11:48
Lokalizacja: Kraków

Re: Samotna praktyka, praktyka poza sangą.

Nieprzeczytany post autor: Maeve »

... mnie jakoś intuicyjnie ciągnie do sangi mimo iż jestem raczej samotnikiem, tak, że samo z siebie jest to interesujące :)
a skoro ciągnie to widocznie samodzielna praktyka mi nie wystarcza, albo gdzies tam wierzę, że inni mogą wnieść coś innego/nowego/cennego w moją praktykę, czy zwyczajnie w spojrzenie na świat... albo ostatecznie się pouśmiechamy do siebie i też będzie na plus :)

jeśli tylko uda mi się wygospodarować trochę czasu to już wiem gdzie uderzę, o :!:
this is where words fail
andreas

Re: Samotna praktyka, praktyka poza sangą.

Nieprzeczytany post autor: andreas »

booker pisze:
Te zwykle ludzkie slabosci jasno ukazuja sie nawet na forach, gdzie jakiekolwiek niewinne pytanie ze strony osob zainteresowanych w ogole buddyzmem czy zen, powoduje lawine nieproszonych zaproszen do 'naszego' osrodka czy naszej 'wyjatkowej' -w podtekscie- grupy.
No to raczej nie jest dziwne, biorąc pod uwagę Klejnot Sangi.

Andreasie, tak na marginesie, to psioczysz na sangę jednocześnie uczestnicząc w przedsięwzięciu będacym e-sangą pod nazwą forum.budda.pl. Jak się to ma do siebie ?

Pozdrawiam
/mk
Roznica w moim zrozumieniu Sangi polega na tym iz wielokrotnie ostrzegano mnie by nie traktowac czlonkow grup buddyjskich jako "Klejnot Sangi". Zgodnie z naukami ktore otrzymalem, Schronienieniem nie sa zwykli ludzie i samsaryczne istoty, a urzeczywistnione istoty takie jak Arhaci, Bodhisattwowie etc. i takie jest znaczenie Schronienia. Zwykli ludzie nie moga byc tym schronieniem poniewaz maja nawyki bedace czesto szkodliwe dla nich samych i innych. Wyjasnienia udzielil mi kiedys pan Berzin jak go spotkalem w Berlinie, ale wczesniej slyszalem o tym kilkakrotnie, jednak jego wyjasnienie dotarlo do mnie dobintnie.

Nie psiocze tym samym na Sange, ale jesli 'psiocze' to na zwyklych ludzi i ilustruje to przykladami i wydarzeniami, ktore sam naocznie widzialem.

Co do moich wypowiedzi na forum to tak dlugo jak nie jest ono zastrzezone dla wybrancow i pozostaje publicznym forum, to moge sie wypowiadac, podobnie jak czyni to wielu innych ludzi o odmiennych pogladach i nie widze w tym nic dziwnego czy zlego. Natomiast jesli moje wypowiedzi budza zgorszenie czy sa kontrowersyjne, to coz, po prostu mam inne zdanie. Wiem ze nie jest to czasami latwo zaakceptowac, ale tez nie szukam jakos specjalnie niczyjej akceptacji na tym forum, bo chyba nie po to ono jest.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Samotna praktyka, praktyka poza sangą.

Nieprzeczytany post autor: booker »

andreas pisze:Zgodnie z naukami ktore otrzymalem, Schronienieniem nie sa zwykli ludzie i samsaryczne istoty, a urzeczywistnione istoty takie jak Arhaci, Bodhisattwowie etc. i takie jest znaczenie Schronienia.
W takim razie kieruje życzenia byś jak najszybciej odnalazł takie urzeczywistnione istoty jak Arahaci, Bodhistattwowie etc. by osiągnąć znaczenie Schronienia.

Jeżeli ktoś się by zapytał o moje zrozumienie to mniej więcej można tu dać to zdanie, które wcześniej wkleiłem, ze znalezionego przezemnie pare dni temu nauczania: "nie ma istot poza sangą i nie ma sangi poza istotami". Gdzieś już wczesniej chyba dawałem upust na ten temat na forum :->

Pozdrawiam i życze owoców.
/mk

edit: znalazłem go tutaj
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
andreas

Re: Samotna praktyka, praktyka poza sangą.

Nieprzeczytany post autor: andreas »

booker pisze:
andreas pisze:Zgodnie z naukami ktore otrzymalem, Schronienieniem nie sa zwykli ludzie i samsaryczne istoty, a urzeczywistnione istoty takie jak Arhaci, Bodhisattwowie etc. i takie jest znaczenie Schronienia.
W takim razie kieruje życzenia byś jak najszybciej odnalazł takie urzeczywistnione istoty jak Arahaci, Bodhistattwowie etc. by osiągnąć znaczenie Schronienia.
Tym samym moglbym zyczyc bys jak 'najszybciej odnalazl' Budde i prawdziwa Dharme nie skazona niczym, by zrozumiec ich znaczenie, jesli uwazasz, ze jest to konieczne do zrozumienia. Jesli Schronienia maja byc zjawiskami znalezionymi w swiecie samsary to musialby byc mimo woli zjawiskami samsarycznymi, a takimi przeciez nie sa wg nauk Buddy.
Jeżeli ktoś się by zapytał o moje zrozumienie to mniej więcej można tu dać to zdanie, które wcześniej wkleiłem, ze znalezionego przezemnie pare dni temu nauczania: "nie ma istot poza sangą i nie ma sangi poza istotami". Gdzieś już wczesniej chyba dawałem upust na ten temat na forum


Dla Buddy byc moze tak to wyglada. Z punktu widzenia natury buddy i ostatecznej pustki byc moze rowniez, ale z punktu widzenia zwyklego czlowieka, ktorym jestem i chyba wiekszosc forumowiczow rowniez, mowic, ze sanga to wszystkie istoty jest opowiadaniem sobie bajek.

Zapewne mozna cytowac wypowiedzi roznych nauczycieli, wklejac rozne -nie swoje - nauki i przytaczac interpretacje wielkich oswieconych, ale to jest prawda dla nich nie dla mnie. jesli ktos ma czysta wizje wszystkich istot jako sangi, ok nie mam nic przeciwko, ale w ogolnym rozumieniu i nauczaniu to nie przejdzie. Arya Sanga - to istoty Szlachetne i Szlachetne Zgromadzenie.
Tak a propos - nie spotkalem jeszcze nigdy zadnego zwyklego czlowieka - czytaj: buddysty - ktory mialby taka czysta wizje. Zazwyczaj byli to zupelnie zwykli ludzie ze zwyklymi ograniczeniami, nie z czysta wizja.
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Samotna praktyka, praktyka poza sangą.

Nieprzeczytany post autor: booker »

andreas pisze:Tak a propos - nie spotkalem jeszcze nigdy zadnego zwyklego czlowieka - czytaj: buddysty - ktory mialby taka czysta wizje.
Pomijając wizję i teorię, tak zapytam. Czy uświadamiasz sobie własny potencjał Buddy, który możesz zrealizować ?
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
andreas

Re: Samotna praktyka, praktyka poza sangą.

Nieprzeczytany post autor: andreas »

booker pisze:
andreas pisze:Tak a propos - nie spotkalem jeszcze nigdy zadnego zwyklego czlowieka - czytaj: buddysty - ktory mialby taka czysta wizje.
Pomijając wizję i teorię, tak zapytam. Czy uświadamiasz sobie własny potencjał Buddy, który możesz zrealizować ?
Nie, nie uswiadamiam sobie. Slyszalem o tym wielokrotnie, ale usltyszec i uswiadomic sobie to dwa rozne swiaty. Co wiecej nie spotkalem nikogo, kto by sobie to uswiadamial, to ze ludzie o tym mowia nic nie znaczy. Slyszalem i czytalem rozne nauki na ten temat, co nic nie zmienia. Po prostu bym klamal gdybym powiedzial ze sobie to uswiadamiam.
Owszem ludzie czesto o tym mowia i mam kolegow, ktorzy po pijaku tez opowiadaja sobie takie roznosci. Dosc przykry widok.

To ze jakis nauczyciel - nawet wielki - to powiedzial, to nie znaczy, ze to rozumiem. To ze ludzie o tym gadaja, nie znaczy ze to rozumieja. Szczegolnie jesli ich postepowanie nie ulega zadnej zmianie i dalej brna w glupoty i lamanie wskazan np.

pzdr
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Samotna praktyka, praktyka poza sangą.

Nieprzeczytany post autor: booker »

andreas pisze:Co wiecej nie spotkalem nikogo, kto by sobie to uswiadamial, to ze ludzie o tym mowia nic nie znaczy.
Niestety ale gdy spotkasz kogoś kto sobie to uświadamia niekoniecznie będziesz wiedział iż on akurat posiada jakiś stopień realizacji. Codziennie idąc ulicą można spotykać wielu takich ludzi i nic o tym nie wiedzieć.
To ze jakis nauczyciel - nawet wielki - to powiedzial, to nie znaczy, ze to rozumiem. To ze ludzie o tym gadaja, nie znaczy ze to rozumieja.
Nie no, zgadzam się. Papuga też może nauczyć się gadać.
andreas pisze:Szczegolnie jesli ich postepowanie nie ulega zadnej zmianie i dalej brna w glupoty i lamanie wskazan np.
No tak. Widzisz, nawet najbliźsi uczniowie Śakjamuniego Buddy łamali wskazania. O ile sobie dobrze przypominam jest Sutta w której Anada łamie je wszystkie, oprócz jednego.

Jeżeli mowa o kimś kto łamie wskazania to warto wiedzieć czy uprzednio on jakiekolwiek wskazania przyjął. Nie można przecież oskarżać kogoś o łamanie nie przyjętych wskazań.
Wskazania pomagają rozwijać się na drodze do wyzwolenia i oświecenia ale nie są to jak przykazania, obowiązujące z góry wytyczne i kto się nie stosuje wówczas wypad. Inaczej Anada i inni dostali by "kopa."

Co do ośrodków. Szczerze Ci powiem iż lekko bez sensu by było gdyby ośrodki były robione dla jakichś klik Arahatów i Bodhisattwów. Są dla zwykłych ludzi, praktykujących jak Ty i ja. Są po to aby sie spotykać w gronie osób mających te same/podobne cele - jeżeli natomiast nie ma tam żadnego nauczyciela to napewno czegoś brakuje. Dla hardkorowców są klasztory, niektóre z np. wg. mnie baardzo dziwacznymi regułami wstępu - ale komuś może się to bardzo podobać - i tam też można się skierować, przyjąć 120 czy 150 wskazań i cieszyć się społecznością zamkniętą za murami, która mało będzie miała o ile w ogóe, jakichkolwiek okazji żeby je łamać. I git.

Pozdrawiam
/mk
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
andreas

Re: Samotna praktyka, praktyka poza sangą.

Nieprzeczytany post autor: andreas »

I git.
Ha, ha ha. Z tego wszystkiego co napisales to zakonczenie najbardziej mi sie spodobalo!!! Ha ha ha ha ha ha ha:):):):):):):):)
Dzieki.

No dobrze teraz na powaznie, wiec jeszcze raz od poczatku.
Niestety ale gdy spotkasz kogoś kto sobie to uświadamia [tzn. potencjal buddy], niekoniecznie będziesz wiedział iż on akurat posiada jakiś stopień realizacji. Codziennie idąc ulicą można spotykać wielu takich ludzi i nic o tym nie wiedzieć.
Tu musze chrzaknac, hmmmm.. Ty myslisz, ze tak wielu ludzi ze swiadomym potencjalem mozliwosci osiagniecia stanu buddy chodzi po naszych ulicach i sie od nich odbijam i nic a nic o tym nie wiem??? Wolnego, ale to chyba jakies dobrozyczeniowe sformulowania mam nadzieje.
Zaraz zaraz, gdzie ja jestem jeszcze w tym miesiacu? W Polsce? Kraju wielu milionow alkoholikow? Gdzie wiezienia pekaja w szwach od zlodziei? Gdzie jest wiele zla spolecznego etc. etc.? Gdzie ten potencjal sie qrde fix zapodzial?
Moze w osrodkach, w ktorych trzeba uwazac na swoje rzeczy, bo dostaja przyslowiowej kamfory? A moze na kursach, gdzie zostalem okradziony dosc bezczelnie, i nie tylko ja? Albo na spotkaniach gdzie faceci sie leja na trzezwo i po pijaku o baby? Albo oszolomy pouczaja mnie w tym, co uczyl Budda? Jakos tak mnie korci zeby znalezc ten potencjal, ale nic z tego mi nie wychodzi.
Jeżeli mowa o kimś kto łamie wskazania to warto wiedzieć czy uprzednio on jakiekolwiek wskazania przyjął. Nie można przecież oskarżać kogoś o łamanie nie przyjętych wskazań.
Wskazania pomagają rozwijać się na drodze do wyzwolenia i oświecenia ale nie są to jak przykazania, obowiązujące z góry wytyczne i kto się nie stosuje wówczas wypad. Inaczej Anada i inni dostali by "kopa."
Z jednej strony masz racje ale tylko pozornie. W nauczaniu o karmie rzeczywiscie rozroznia sie tych, co przyjeli wskazania i tych, co ich nieprzyjeli - w kontekscie konsekwencji karmicznych.
Jednakze ........ jesli ludzie mowia ze sa "praktykujacymi" buddyzm, Dharme etc. i jednoczesnie ich postepowanie staje sie gorsze, lub zle w ogole sie nie zmienia w najmniejszym stopniu, to lepiej, zeby w ogole nic nie mowili. Niech se praktykuja jak potrafia, ale po co sie nadymac i czuc lepszym od innych z tego powodu? Nadymanych praktykujacych to w naszej ojczyznie nie brakuje, ale ogranicza sie to glownie do pozy, nie do praktyki. Jesli mowisz
gdy spotkasz kogoś kto sobie to uświadamia niekoniecznie będziesz wiedział iż on akurat posiada jakiś stopień realizacji
rozumiem, ze masz na mysli normalnego nie rzucajacego sie w oczy przecietniaka - w pozytywnym sensie, czyli osobe skromna. Qrde dalczego tych skromnych wsrod naszej milej polskiej spolecznosci buddyjskiej nie spotykam? idac tym tropem i logika mysli o tych niezauwazonych: Czy ci, ktorych niestety widze z cala ich pompa, to czy oni wszyscy nie maja uswiadomionego potencjalu stanu buddy? Bo zobaczyc innych "Codziennie idąc ulicą" nie widze?

To jest pytanie bez odpowiedzi, poniewaz nie warto sie nawet nad tym zastanawiac, ani tez szukac wytlumaczenia. Po prostu jestesmy wszyscy raczej zwyklymi normalnymi ludzmi i ulegamy zwyklym normalnym namietnoscia i czasami buddyzm, osrodek etc. jest idealnym polem do rozwijania tego normalnego, skolowanego, pozadliwego, gniewnego i glupiego umyslu. Ale mamy wowczas tarcze ochronna w postaci: "ja praktykuje", a w rzeczywistosci nie praktykuje - jest to tylko poza i nie ma w tym zadnej glebszej refleksji nad samym soba.

Ciekaw jestem coz by zrobili apologeci "osrodkow", gdyby - hipotetycznie zakladam - ktos je pozamykal na cztery spusty? Co przestaliby praktykowac? To by mnie nie zdziwilo. Osrodek dla samsarycznych dzialan i nawykow potrzebny nie jest, jesli juz jakis jest potrzebny, to naprawde miejsce dla powaznych ludzi. Dla zadnych tam elit, ale przynajmniej do glebszej samorefleksji.
Poza tym, jak apologeci osrodkow-sang poumieraja, to znajda sie w wielkiej samotnosci, ciekawe jak wowczas bedzie wygladala ich "praktyka" bez osrodka, bez tzw. 'sangi'?

Wieczne zachwalanie i mowienie, ze
kontakt z sangą powinien być podstawą... I powinno do niego dojść jak najszybciej
to jest niestety propaganda wobec bogu ducha winnych ludzi i nic poza tym. I wcale nie jest to dobra propaganda.
My, swieccy ludzie, jestesmy potrzebni spoleczenstwu jako calosci, rodzinie, rodzicom, naszym dzieciom, a nie jakiejs 'sandze', ktora nie spelnia zadnych kryteriow bycia "szlachetna arya Sangha", ani nie jest zadnym 'Schronieniem'. Spoleczenstwo czy rodzina nie da nam za wysoko podskoczyc z naszymi aroganckimi pokazami 'praktyki' i musimy siedziec cicho i uwazac na innych. To jest trudne dla specow od tzw. 'praktyki' i to jest dla swieckiego buddysty w Polsce prawdziwe wyzwanie. Skumac sie wylacznie z kumplami i kupelami
mających te same/podobne cele
i czuc sie dobrze i czuc sie lepszym w tym towarzystwie - to jest rzeczywiscie "klika", jak to zgrabnie ujales.

Nie jestem przeciwnikiem swieckich osrodkow w ogole, dla takich jak Ty i ja. Jestem jedynie bardzo sceptyczny w stosunku do tych, ktore widzialem - niestety, poniewaz nie bylo w nich az tylu zalet by je polecac.

Na gruncie zawodowym czasami bywalem w osrodkach, zupelnie nie-buddyjskich, gdzie dorosli ludzie mieli wspolne cele - zawodowe - i praca byla bardzo skupiona i nikt sobie nie pozwalal na glupoty i szarzowanie, ze swoimi wykwitami 'naturalnego umyslu'. Taki pracownik stracilby od razu tego samego dnia prace. Efekt takiego kolektywnego dzialania byl zawsze niezwykle satysfakcjonujacy. Niestety bylo to poza nasza ojczyzna, czego szczerze zaluje, a jeszcze bardziej zaluje, ze nie widzialem takiej dojrzalosci w ww. osrodkach.

Zupelnie inaczej traktuje mozliwosc spotkania z nauczycielem. Wowczas mozna przymknac oko na to co sie dzieje dookola i na poszczegolne osoby i po prostu otrzymac instrukcje i nauki. Ale i tak musze wrocic do rodziny i ta cala tzw. 'sanga' do niczego nie jest mi potrzebna bo to wlasnie dokladnie tacy sami ludzie jak ja i niczego sie od nich nie naucze, najwyzej slepy bedzie ciagnal slepego w slepy zaulek.

A wybor nauczyciela wymaga ostroznosci, bo to rozne sa teraz ludziska na swiecie. Im wiecej zachwalania i autoreklamy lub reklamy promowanej przez uczniow, tym bardziej trzeba byc ostroznym, poniewaz dla wielu to jest jedynie zaspokojenie wlasnych ambicji, a nie zadna tam dharma.

Pozdrawiam i dzieki za mila rozmowe z Toba - bardzo mi sie przydala. Teraz odpadam na dluzej - szykuje wyjazd na pare tysiecy km i mam dowiezc bezpiecznie daleko kilka osob. To teraz moja sanga. I git. ha ha ha ha ha ...........
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Samotna praktyka, praktyka poza sangą.

Nieprzeczytany post autor: booker »

andreas pisze:Teraz odpadam na dluzej - szykuje wyjazd na pare tysiecy km i mam dowiezc bezpiecznie daleko kilka osob. To teraz moja sanga.
Cieszę się.

Pozdrawiam
/mk

Szerokiej drogi, oczywiście. :)
andreas pisze: Niech se praktykuja jak potrafia, ale po co sie nadymac i czuc lepszym od innych z tego powodu? Nadymanych praktykujacych to w naszej ojczyznie nie brakuje, ale ogranicza sie to glownie do pozy, nie do praktyki.
No jest taki moment, że człowiek może się napchać czymś co Lama Ole określa jako "duchowa duma". Myślę iż to chyba będzie to o czym piszesz. Jasne, że smutne, ale to mija. Czasem po latach, ale mija ;)
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
witalis
użytkownik zbanowany
Posty: 43
Rejestracja: pn sie 21, 2006 20:45

same-mu?

Nieprzeczytany post autor: witalis »

lepiej pod okiem mistrza,tylko te godziny praktyk od 4-tej rano,nie ma letko w zen
szymon5
Posty: 21
Rejestracja: czw wrz 21, 2006 22:59

Re: Samotna praktyka, praktyka poza sangą.

Nieprzeczytany post autor: szymon5 »

Myśle, że samotna praktyka jest równie zła jak praktyka w sandze.
Nezz
Posty: 1362
Rejestracja: pn mar 27, 2006 19:58

Re: Samotna praktyka, praktyka poza sangą.

Nieprzeczytany post autor: Nezz »

Myśle, że samotna praktyka jest równie zła jak praktyka w sandze.
To jaką praktykę proponujesz??
Gak Song
Posty: 196
Rejestracja: śr sty 18, 2006 09:55
Lokalizacja: Szczecin

Re: Samotna praktyka, praktyka poza sangą.

Nieprzeczytany post autor: Gak Song »

szymon5 pisze:Myśle, że samotna praktyka jest równie zła jak praktyka w sandze.
a ja mysle, ze pisanie na forum, jest tak samo zle jak nie pisanie na nim .......hehe :)
szymon5
Posty: 21
Rejestracja: czw wrz 21, 2006 22:59

Re: Samotna praktyka, praktyka poza sangą.

Nieprzeczytany post autor: szymon5 »

Nezz pisze:To jaką praktykę proponujesz??
Proponuje praktykowac tu i teraz.
Nezz
Posty: 1362
Rejestracja: pn mar 27, 2006 19:58

Re: Samotna praktyka, praktyka poza sangą.

Nieprzeczytany post autor: Nezz »

szymon5 pisze:
Nezz pisze:To jaką praktykę proponujesz??
Proponuje praktykowac tu i teraz.
Czyli samotnie albo w sandze nie mozna praktykować "tu i teraz"??
Czym się w takim razie różni "tu i teraz" praktykowane np .samotnie od tego "tu i teraz", które proponujesz?? ;)
szymon5
Posty: 21
Rejestracja: czw wrz 21, 2006 22:59

Re: Samotna praktyka, praktyka poza sangą.

Nieprzeczytany post autor: szymon5 »

Jesli praktykujesz tu i teraz, to praktykujesz tu i teraz, bez wzgledu na to czy fizycznie znajduesz sie w sandze czy tez na gałęzi drzewa. Jesli praktykujesz tu i teraz, problem właściwego miejsca nie istnieje, poniewaz tu i teraz jest absolutnym określeniem właściwego miejsca i czasu.

Jesli mialbym komus doradzic cos zrozumiale, powiem tylko zeby sange wykorzystac, ale uznanie jej właściwym miejscem do praktyki jest błedem. Sanga buduje motywacje, rozwija wiedze, to mozna dobrze wykorzystac.
Awatar użytkownika
lepsze
ex Moderator
Posty: 1895
Rejestracja: ndz paź 16, 2005 21:52
Tradycja: Brak
Lokalizacja: Toruń

Re: Samotna praktyka, praktyka poza sangą.

Nieprzeczytany post autor: lepsze »

szymon5 pisze:Jesli praktykujesz tu i teraz, problem właściwego miejsca nie istnieje, poniewaz tu i teraz jest absolutnym określeniem właściwego miejsca i czasu.
słusznie... to tylko określenie. Więc gdzie jest naprawde "tu i teraz"?
"Rozkradzione krople
jej skóra
czyni wodę wiosną. "
by Har Dao _/|\_
Nezz
Posty: 1362
Rejestracja: pn mar 27, 2006 19:58

Re: Samotna praktyka, praktyka poza sangą.

Nieprzeczytany post autor: Nezz »

szymon5 pisze:Jesli praktykujesz tu i teraz, to praktykujesz tu i teraz, bez wzgledu na to czy fizycznie znajduesz sie w sandze czy tez na gałęzi drzewa. Jesli praktykujesz tu i teraz, problem właściwego miejsca nie istnieje, poniewaz tu i teraz jest absolutnym określeniem właściwego miejsca i czasu.

Jesli mialbym komus doradzic cos zrozumiale, powiem tylko zeby sange wykorzystac, ale uznanie jej właściwym miejscem do praktyki jest błedem. Sanga buduje motywacje, rozwija wiedze, to mozna dobrze wykorzystac.
OK, dzieki za wyjaśnienie. :) Rozumiem, że "tu i teraz" to jest praktyka 24h na dobę bez podziałów typu "wieczorna praktyka w sandze", etc ;)
lepsze pisze:Więc gdzie jest naprawde "tu i teraz"?
Poza czasem i ponad czasem?
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Samotna praktyka, praktyka poza sangą.

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
lepsze pisze:Więc gdzie jest naprawde "tu i teraz"?
Nigdzie
...i to już nadto.

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Samotna praktyka, praktyka poza sangą.

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

Kongan dla szanownych panów, który zakasował kiedyś wielkiego mistrza Duk Sahna, który w owym czasie był jeszcze mistrzem sutr i specem od Sutry Diamentowej:

W Sutrze Diamentowej napisane jest: "Przeszły umysł nie może osiągnąć oświecenia, teraźniejszy umysł nie może osiągnąć oświecenia, przyszły umysł nie może osiągnąć oświecenia" (Inne tłumaczenie to: nie można uchwycić przeszłego umysłu, nie można uchwycić teraźniejszego umysłu, nie można uchwycić przyszłego umysłu). Z jakim umysłem będziesz jeść obiad?

Pzdr
Piotr
Awatar użytkownika
jerez
ex Moderator
Posty: 993
Rejestracja: wt lut 24, 2004 14:30
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Samotna praktyka, praktyka poza sangą.

Nieprzeczytany post autor: jerez »

iwanxxx pisze:Z jakim umysłem będziesz jeść obiad?
glodnym :wink:
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Samotna praktyka, praktyka poza sangą.

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

Witalisa oraz tych, którzy wiedzą o co mu chodzi zapraszam TU

Pzdr
Piotr
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Samotna praktyka, praktyka poza sangą.

Nieprzeczytany post autor: booker »

Cześć,
iwanxxx pisze:W Sutrze Diamentowej napisane jest: "Przeszły umysł nie może osiągnąć oświecenia, teraźniejszy umysł nie może osiągnąć oświecenia, przyszły umysł nie może osiągnąć oświecenia" (Inne tłumaczenie to: nie można uchwycić przeszłego umysłu, nie można uchwycić teraźniejszego umysłu, nie można uchwycić przyszłego umysłu). Z jakim umysłem będziesz jeść obiad?
Odpowiem gdy będziesz wiedział kim jesteś. Kim jesteś ?

Pozdrawiam :lol:
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Samotna praktyka, praktyka poza sangą.

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
jerez pisze:glodnym :wink:
Takoż :)
...bez dna :oops:
Proszę, o przedstawienie rozwiązania tego koanu :roll:
Odnoszę wrażenie, iż bogini wiki i masta google niewątpliwie pomogą - serio 8)
Sensu siedzieć nie ma/?/ :roll:

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Samotna praktyka, praktyka poza sangą.

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

Odpowiem gdy będziesz wiedział kim jesteś. Kim jesteś ?
Nie wiem :)

kunzang pisze:Proszę, o przedstawienie rozwiązania tego koanu Rolling Eyes
Takiej możliwości nie ma :) Nie miałem nigdy tego konganu :)

kunzang pisze:Odnoszę wrażenie, iż bogini wiki i masta google niewątpliwie pomogą - serio Cool
Sensu siedzieć nie ma/?/ Rolling Eyes
Oj jest... :D

Pzdr
Piotr
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Samotna praktyka, praktyka poza sangą.

Nieprzeczytany post autor: booker »

Cześć,
iwanxxx pisze:Cytat:
Odpowiem gdy będziesz wiedział kim jesteś. Kim jesteś ?
Nie wiem Smile
No to sorry :wink: :lol:

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Samotna praktyka, praktyka poza sangą.

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
iwanxxx pisze:
kunzang pisze: Odnoszę wrażenie, iż bogini wiki i masta google niewątpliwie pomogą - serio Cool
Sensu siedzieć nie ma/?/ Rolling Eyes
Oj jest... Very Happy
Proszę, wykaż to 8)

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Samotna praktyka, praktyka poza sangą.

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

kunzang pisze:Proszę, wykaż to Cool
Kunzang, stary druhu, powiedz mi co mogę dla Ciebie zrobić?

Pzdr
Piotr
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Samotna praktyka, praktyka poza sangą.

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

szymon5 pisze:Jesli praktykujesz tu i teraz, to praktykujesz tu i teraz, bez wzgledu na to czy fizycznie znajduesz sie w sandze czy tez na gałęzi drzewa. Jesli praktykujesz tu i teraz, problem właściwego miejsca nie istnieje, poniewaz tu i teraz jest absolutnym określeniem właściwego miejsca i czasu.

Jesli mialbym komus doradzic cos zrozumiale, powiem tylko zeby sange wykorzystac, ale uznanie jej właściwym miejscem do praktyki jest błedem. Sanga buduje motywacje, rozwija wiedze, to mozna dobrze wykorzystac.
Szymon,

Jest tu pewne nieporozumienie. Sanga nie jest miejscem. Miejscem może być światynia, ale sanga to inne istoty, które wspierają Cię na Drodze. Sanga to jeden z trzech klejnotów i o taką sangę mi chodziło. Bez niej właściwa praktyka wydaje mi się, jeśli nie trudna, to niemożliwa. Więc, jeśli miałbym komuś coś doradzić, to do sangi w te pędy - brak jednego klejnotu, to problem :D (vide Hitler ehehe)

Pzdr
Piotr
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Samotna praktyka, praktyka poza sangą.

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
iwanxxx pisze:Kunzang, stary druhu, powiedz mi co mogę dla Ciebie zrobić?
:oops:
No właśnie... i tu się zaczyna sanga.

Nie wiem, czy sanga jest niezbędna. Z natury jestem samotnikiem, więc z automatu rzekłbym, iż nie. Fakty są jednak takie, że wielokrotnie me zrozumienie ścieżki pogłębiło się dzięki sandze. Wielokrotnie też, mogłem zweryfikować swą postawę dzięki relacjom z istotami ludzkimi tworzącymi sangę.
Na ten moment, sanga jest dla mnie bezustanną inspiracją na ścieżce i bywa, że w chwilach dołków, motywuje mnie do praktyki.

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Samotna praktyka, praktyka poza sangą.

Nieprzeczytany post autor: booker »

Cześc,

W moich oczach jak gdyby w Sandze zawierają się nie tylko praktykujący, powiedzmy jeszcze-tą-chwilę-pomieszani, ale również Ci którzy nauczają, a więc mistrzowie też, to forum i inne takie fora oraz miejsca w sieci,oraz pani Jadzia w sklepie i Hitler z BinLadenem, upierdliwy szef i najdoskonalszy Guru - też. Wszystko to ze względu tego "jednego", podstawowego elementu. :roll: uczmy się więc pilnie wolni od przywiązania i niechęci...

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
jerez
ex Moderator
Posty: 993
Rejestracja: wt lut 24, 2004 14:30
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Samotna praktyka, praktyka poza sangą.

Nieprzeczytany post autor: jerez »

zastanawialem sie nad tym, bo tez tak uwazalem i stwierdzielm ze nie do konca tak jest.. mianowicie moze i wszyscy nas ucza, ale z tego co wiem to slowo sanga odnosi sie do tych ktorzy podazaja sciezka buddy, a pani jadzia ze sklepu nie koniecznie nia podaza.
A ze wzgledu na ten jeden element o ktorym pisales to uwazam ze to podejscie juz tantryczne gdzie wszyskie istoty postrzega sie jako jidamow i dakinie. Ale sanga to te z tych istot ktore podazaja sciezka nauk buddy.
witalis
użytkownik zbanowany
Posty: 43
Rejestracja: pn sie 21, 2006 20:45

na temat

Nieprzeczytany post autor: witalis »

Wsolpraca,wsolpraca,jeszcze raz wsolpraca!(z pozytkiem dla siebie i innych istot czujacych).Moderatorzyi Dyrektocjo forum,czasem trudno tak szybko byc oblatanym w technice!Kiedys budowalo sie szybciej "tez"sangowe wiezi!MYSLOMY O SZYBSZEJ BUDOWIE POKI CIEPLA JESIEN<DOMKOW ODOSOBNIEN!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Zen”