Oplaty w Zen

dyskusje i rozmowy

Moderator: iwanxxx

Awatar użytkownika
KROOLIK
Posty: 735
Rejestracja: wt lis 28, 2006 16:06
Tradycja: Zen (Kwan Um)

Oplaty w Zen

Nieprzeczytany post autor: KROOLIK »

Chcialem sie dowiedziec czy we wszystkich polskich sangach Zen sa oplaty czlonkowskie,

wyczytalem ze np w koreanskim (tam gdzie sie wybieram) czlonkostwo kosztuje 35 zl miesiecznie- nie oceniam negatywnie, bo wiem ze wszystko teraz kosztuje, ale chcialem zapytac na co ida konkretnie te pieniadze i czy jest to rozliczane, czy ktos to kontroluje- chodzi mi oczywiscie o to czy ktos po drodze jakies kasy do kieszeni nie bierze.

Po drugie- jak wyglada w praktyce posiadanie statusu 'sympatyka sanghi'- czyli nie bycia czlonkiem. Ilu takich ludzi jest w sangach koreanskiego Zen ktorzy przychodza czesto na praktyke do Sangi ale nie dali zadnej deklaracji na papierze i nie placa skladek?

Pytam- bo chcac na poczatku zachowac (mam nadzieje) zdrowy dystans- chcialbym uczestniczyc raz w tygodniu w ...(nie wiem jak sie to nazywa)...spotkaniach, ale nie od razu sie deklarowac i tym bardziej dawac od razu money money
pozdr
Awatar użytkownika
lepsze
ex Moderator
Posty: 1895
Rejestracja: ndz paź 16, 2005 21:52
Tradycja: Brak
Lokalizacja: Toruń

Re: Oplaty w Zen

Nieprzeczytany post autor: lepsze »

KROOLIK pisze:wyczytalem ze np w koreanskim (tam gdzie sie wybieram) czlonkostwo kosztuje 35 zl miesiecznie- nie oceniam negatywnie, bo wiem ze wszystko teraz kosztuje, ale chcialem zapytac na co ida konkretnie te pieniadze i czy jest to rozliczane, czy ktos to kontroluje- chodzi mi oczywiscie o to czy ktos po drodze jakies kasy do kieszeni nie bierze.
W sandze Kwan Um chyba tylko iwanxxx płaci tą ogólnopolską składkę ;D (chwała mu za to)
KROOLIK pisze:Pytam- bo chcac na poczatku zachowac (mam nadzieje) zdrowy dystans- chcialbym uczestniczyc raz w tygodniu w ...(nie wiem jak sie to nazywa)...spotkaniach, ale nie od razu sie deklarowac i tym bardziej dawac od razu money money
No co ty!!! Nikt od Ciebie nie będzie chciał tych 35 złotych - też się kiedyś tym martwiłem. Po prostu chyba mało kto to płaci tak ogólnie.
Mogą natomiast wystąpić koszty związene z lokalem i jak będziesz chodził już jakiś czas na spotkania to warto by się dołożyć do wynajmu (no chyba że w jakimś prywatnym mieszkaniu jest praktyka). No ale to zależy od grupy.
Ja np., nie płace bo nie chodze ;/.... ale za to iwek płaci z kilku :(

Warto też wiedzieć że w Kwan Um jest takie coś jak cennik nauczycieli - czyli jak chcesz kogoś do miasta swojego ściągnać - to bulisz co jest naturalne no bo oni przecież nie organizacja charytatywna. Ale nie są to jakieś sumy z kosmosu. przeciętnej wielkości sangha jest w stanie spokojnie takiego nauczyciela zaprosić.
"Rozkradzione krople
jej skóra
czyni wodę wiosną. "
by Har Dao _/|\_
Awatar użytkownika
KROOLIK
Posty: 735
Rejestracja: wt lis 28, 2006 16:06
Tradycja: Zen (Kwan Um)

Re: Oplaty w Zen

Nieprzeczytany post autor: KROOLIK »

lepsze pisze:
Ja np., nie płace bo nie chodze ;/...
dlaczego?
Nezz
Posty: 1362
Rejestracja: pn mar 27, 2006 19:58

Re: Oplaty w Zen

Nieprzeczytany post autor: Nezz »

Jak płacisz składki i jesteś członkiem, to potem masz zniżki na Kyol Che!

Generalnie jak pójdziesz do ośrodka to nikt się nie będzie upominał o składki. Są całkowicie dobrowolne.
Awatar użytkownika
monaszi
Senior User
Posty: 547
Rejestracja: wt cze 27, 2006 16:23
Płeć: kobieta
Tradycja: Zen/Kwan Um
Lokalizacja: Łódź

Re: Oplaty w Zen

Nieprzeczytany post autor: monaszi »

W łódzkiej sandze Kwan Um zwyczajem jest, że "sympatycy" płacą 5 zł za medytację (nie płaci się za pierwsze spotkanie ani wprowadzenie). Z tego co się zorientowałam większość dość sumiennie płaci składki członkowskie - w końcu praktykowanie szczodrości jest jest jedną z Pradźni
(lepsze - ja płacę składkę :P - od tego miesiąca, wcześniej byłam "sympatykiem" )
Kroolik - jak idziesz do Kościoła to też dajesz na tacę.
U nas pieniądze idą na: komorne, wynajem lokalu, światło, gaz, herbatę (po praktyce zostajemy z pół godziny na herbacie, czasami ktoś przyniesie ciasto), kadzidełka, świece, szaty, śpiewniki, środki czystości, papier toaletowy, mydło, ostatnio ktoś dorwał łyżeczki po 1 zł to kupił :lol: samych misek do posiłku formalnego potrzeba np. 40 sztuk na 10 osób, itd. itd. Nie sądzę aby "ktos po drodze jakies kasy do kieszeni nie bierze." - zwyczajnie jej nie starcza :lol: Osoba zbierająca kasę wystawia każdemu dowód wpłaty, a cokolwiek jest kupione to na rachunek (ostatnio widziałam rachunek z kiosku za zapałki :lol: )
Awatar użytkownika
KROOLIK
Posty: 735
Rejestracja: wt lis 28, 2006 16:06
Tradycja: Zen (Kwan Um)

Re: Oplaty w Zen

Nieprzeczytany post autor: KROOLIK »

ile w Polsce mamy sympatykow regularnie praktykujacych + członkow Kwan Um?
http://buddhaa.blog.onet.pl/
Awatar użytkownika
monaszi
Senior User
Posty: 547
Rejestracja: wt cze 27, 2006 16:23
Płeć: kobieta
Tradycja: Zen/Kwan Um
Lokalizacja: Łódź

Re: Oplaty w Zen

Nieprzeczytany post autor: monaszi »

sama jestem ciekawa. Zna ktoś statystyki?
U nas na praktyce spotyka się średnio od 5 do 10 osób (po spotkaniu z mistrzem jeden raz było 14 osób :shock: i to był powakacyjny rekord :roll: ).
Czy w innych miastach sanghi są równie "liczne"?
(pamiętam moje pierwsze zazen - były 3 osoby - razem ze mną :mrgreen: . A ja oczekiwałam czegoś w rodzaju kościoła - no małego kościółka :mrgreen: )
Awatar użytkownika
KROOLIK
Posty: 735
Rejestracja: wt lis 28, 2006 16:06
Tradycja: Zen (Kwan Um)

Re: Oplaty w Zen

Nieprzeczytany post autor: KROOLIK »

jesli wszystkich buddystow w Polsce okresla sie liczna ok 3-5 tysiecy to ja stawiam ze na Kwan Um wychodzi hmm.. 500 osob??
[nichirenowcow po 15 latach jest w Polandii stu]

pozdr
Awatar użytkownika
lepsze
ex Moderator
Posty: 1895
Rejestracja: ndz paź 16, 2005 21:52
Tradycja: Brak
Lokalizacja: Toruń

Re: Oplaty w Zen

Nieprzeczytany post autor: lepsze »

KROOLIK pisze:dlaczego?
poszukaj sobie mich postów w archiwach to może się dokopiesz.... :P
(pamiętam moje pierwsze zazen - były 3 osoby - razem ze mną Mr. Green . A ja oczekiwałam czegoś w rodzaju kościoła - no małego kościółka Mr. Green )
haha a moje pierwsze w grupie.... ;D chyba 5 osób razem ze mną.
Dziwne to bardzo było... :P
Jakieś śpiewy... to dopiero był umysł początkującego ;D
"Rozkradzione krople
jej skóra
czyni wodę wiosną. "
by Har Dao _/|\_
Awatar użytkownika
KROOLIK
Posty: 735
Rejestracja: wt lis 28, 2006 16:06
Tradycja: Zen (Kwan Um)

Re: Oplaty w Zen

Nieprzeczytany post autor: KROOLIK »

a teraz to kogo umysl?
Nezz
Posty: 1362
Rejestracja: pn mar 27, 2006 19:58

Re: Oplaty w Zen

Nieprzeczytany post autor: Nezz »

Umysł buddy :) i motto: "Nic nie musisz robić, już jesteś buddą!" ;)
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Oplaty w Zen

Nieprzeczytany post autor: booker »

KROOLIK pisze:a teraz to kogo umysl?
Lepsze wspomina o umyśle początkującego.

http://www.buddyzm.edu.pl/cybersangha/page.php?id=160
Roshi Suzuki pisze:W umyśle początkującego nie ma myśli "osiągnąłem coś". Wszystkie egocentryczne myśli ograniczają nasz bezmierny umysł.
Jeśli nie ma w nas żadnej myśli o dokonaniu czegoś, żadnej myśli o sobie, jesteśmy wówczas prawdziwie początkującymi.

Wówczas możemy naprawdę czegoś się nauczyć .. .
.
Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
hermit
Posty: 738
Rejestracja: wt wrz 26, 2006 22:40
Tradycja: Sŏn (Szkoła Zen Kwan Um)

Re: Oplaty w Zen

Nieprzeczytany post autor: hermit »

KROOLIK pisze:ile w Polsce mamy sympatykow regularnie praktykujacych + członkow Kwan Um?
http://buddhaa.blog.onet.pl/
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bci ... e_w_Polsce
* Szkoła Zen Kwan Um w Polsce (150 wiernych)

Opat związku: Aleksandra Porter

Szkoła zen, opierająca się na tradycji buddyzmu koreańskiego i nauczaniu Dae Soen Sa Nima Seung Sahna.

hmmm
Awatar użytkownika
KROOLIK
Posty: 735
Rejestracja: wt lis 28, 2006 16:06
Tradycja: Zen (Kwan Um)

Re: Oplaty w Zen

Nieprzeczytany post autor: KROOLIK »

150- to pewnie stalych bywalcow bez sympatykow, na to wychodzi ze w polsce bedzie duzo wiecej 'buddystow' niz podaja statystyki co faktu nie zmienia ze nawet jesli to bedzie 15 tys praktykujacych to mamy 0.04% populacji czyli faktycznie jak "pylu na paznokciach"
[nie ma co zakladac buddyjskiej partii bo nie przejdziemy;)]
abgal
ex Moderator
Posty: 1856
Rejestracja: czw lis 02, 2006 23:45

Re: Oplaty w Zen

Nieprzeczytany post autor: abgal »

KROOLIK pisze:150- to pewnie stalych bywalcow bez sympatykow, na to wychodzi ze w polsce bedzie duzo wiecej 'buddystow' niz podaja statystyki co faktu nie zmienia ze nawet jesli to bedzie 15 tys praktykujacych to mamy 0.04% populacji czyli faktycznie jak "pylu na paznokciach"
Martwi Cię to?
Awatar użytkownika
KROOLIK
Posty: 735
Rejestracja: wt lis 28, 2006 16:06
Tradycja: Zen (Kwan Um)

Re: Oplaty w Zen

Nieprzeczytany post autor: KROOLIK »

nie wiem
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Oplaty w Zen

Nieprzeczytany post autor: booker »

KROOLIK pisze:faktycznie jak "pylu na paznokciach"
Jak to mówią cyt. "siła w kupie"...
...choć chyba w tym panelu będzie to raczej "siła w suchym gównie na patyku". :wink:

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Oplaty w Zen

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

KROOLIK pisze: Pytam- bo chcac na poczatku zachowac (mam nadzieje) zdrowy dystans- chcialbym uczestniczyc raz w tygodniu w ...(nie wiem jak sie to nazywa)...spotkaniach, ale nie od razu sie deklarowac i tym bardziej dawac od razu money money
Za darmo nic nie ma na tym świecie, jak wiesz. Finanse szkoły są do wglądu dla członków, po prostu idziesz do biura w Falenicy i możesz sobie przejrzeć księgowość, co ja sam niedawno robiłem. Pieniędzy nikt do kieszeni nie bierze :)
Pieniądze z Krakowa zostają w Krakowie - i musiałbyś zapytać na co idą ludzi z krakowskiego ośrodka.
KROOLIK pisze:150- to pewnie stalych bywalcow bez sympatykow, na to wychodzi ze w polsce bedzie duzo wiecej 'buddystow' niz podaja statystyki co faktu nie zmienia ze nawet jesli to bedzie 15 tys praktykujacych to mamy 0.04% populacji czyli faktycznie jak "pylu na paznokciach"
Prawda jest taka, że nie mamy żadnego rejestru. Chyba dobrze piszesz, że 150 osób to stali bywalcy. Biorąc pod uwagę, jakie tortury przeżywa stały bywalec ;) to nie jest to zły wynik. Generalnie w takich statystykach liczy się członków związku - ale można by się pokusić, żeby policzyć wszystkich, którzy przyjęli wskazania przez te 30 lat :) - i to będzie duuuużo większa liczba.

Pzdr
Piotr
Awatar użytkownika
KROOLIK
Posty: 735
Rejestracja: wt lis 28, 2006 16:06
Tradycja: Zen (Kwan Um)

Re: Oplaty w Zen

Nieprzeczytany post autor: KROOLIK »

czy za wyklady tez sie placi:)) :
http://www.allegro.pl/item148106523_mow ... _zen_.html
macie moze to nagranie?
..
Awatar użytkownika
Dorota
Posty: 427
Rejestracja: czw wrz 11, 2008 10:52
Płeć: kobieta
Tradycja: Seon (Szkoła Zen Kwan Um)
Lokalizacja: Łódź

Re: Oplaty w Zen

Nieprzeczytany post autor: Dorota »

pozwlalam sobie odswiezyc:) czy po wzroscie skladek czlonkowskich, teraz wyczytalam ze 50zl na miesiac, wzrosla rownież ta zwyczajowa oplata 5 zl dla sympatykow? to tak z ciekowaosci no i jak znowu pojde to chce byc na czasie :D:D
Lacho calad! Drego morn!
Awatar użytkownika
monaszi
Senior User
Posty: 547
Rejestracja: wt cze 27, 2006 16:23
Płeć: kobieta
Tradycja: Zen/Kwan Um
Lokalizacja: Łódź

Re: Oplaty w Zen

Nieprzeczytany post autor: monaszi »

nadal 5 zł, ale jak masz potrzebę możesz dać 10 ;)
10 razy upaść... 11 razy wstać
Awatar użytkownika
AHuli
Posty: 489
Rejestracja: sob mar 12, 2011 19:58
Płeć: kobieta
Tradycja: kamtzang, krypto ningmapa
Lokalizacja: Festung Breslau

Re: Oplaty w Zen

Nieprzeczytany post autor: AHuli »

monaszi pisze:W łódzkiej sandze Kwan Um zwyczajem jest, że "sympatycy" płacą 5 zł za medytację (nie płaci się za pierwsze spotkanie ani wprowadzenie). Z tego co się zorientowałam większość dość sumiennie płaci składki członkowskie - w końcu praktykowanie szczodrości jest jest jedną z Pradźni
Wiem, że temat jest zacny, ale się czepnę.
Chciałeś napisać Paramit prawda? :P
Dla przypomnienia:
Paramita dawania, szczodrości (Dana-paramita)
Paramita wskazań, dyscypliny, właściwego postępowania (Śila-paramita)
Paramita cierpliwości (Kśanti-paramita)
Paramita zapału, odwagi, entuzjazmu, zdecydowanego wysiłku (Wirja-paramita)
Paramita medytacji, koncentracji (dhyana-paramita)
Paramita mądrości (pradżnia-paramita)
:)
Tak się coś czepiam bo ząb mnie boli :hehe:
Nie zostawisz samsary, odrzucając ją - wyzwolisz ją wewnętrznie, pozwalając jej być. Twe próby wyleczenia się z nieszczęść nie przyniosły ci ulgi, ulgę przynosi rozluźnienie i pozostawienie rzeczy takimi, jakie są.
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Oplaty w Zen

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam

AHuli pisze:Wiem, że temat jest zacny, ale się czepnę.
Chciałeś napisać Paramit prawda? :P
Monaszi jest Kobietą :oczami:
AHuli pisze:Dla przypomnienia: (...)
Bywa i dziesięć paramit:
szczodrość /dzin pa/
dyscyplina moralna /tsultrim/
cierpliwość /so pa/
determinacja /tson du/
kontemplacja, medytacja /sam ten/
moc, energia /tob/
współczucie /ning dzie/
modlitwa /mon lam/
metoda /tab/
mądrość /szierab/

Pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
Awatar użytkownika
Dorota
Posty: 427
Rejestracja: czw wrz 11, 2008 10:52
Płeć: kobieta
Tradycja: Seon (Szkoła Zen Kwan Um)
Lokalizacja: Łódź

Re: Oplaty w Zen

Nieprzeczytany post autor: Dorota »

monaszi pisze:nadal 5 zł, ale jak masz potrzebę możesz dać 10 ;)
dzieki za odpowiedz :)
Lacho calad! Drego morn!
Awatar użytkownika
AHuli
Posty: 489
Rejestracja: sob mar 12, 2011 19:58
Płeć: kobieta
Tradycja: kamtzang, krypto ningmapa
Lokalizacja: Festung Breslau

Re: Oplaty w Zen

Nieprzeczytany post autor: AHuli »

Monaszi jest Kobietą :oczami:
Przepraszam Monaszi, nie było napisane, a po obrazku jakoś się nie domyśliłam, a powinnam. :lowe2:
Dla przypomnienia: (...)Bywa i dziesięć paramit:
Ale w machajanie też (tzn. nie wadźrajanie)?
Pozdro :D
Nie zostawisz samsary, odrzucając ją - wyzwolisz ją wewnętrznie, pozwalając jej być. Twe próby wyleczenia się z nieszczęść nie przyniosły ci ulgi, ulgę przynosi rozluźnienie i pozostawienie rzeczy takimi, jakie są.
lwo
Senior User
Posty: 3168
Rejestracja: pn paź 01, 2007 14:58
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Soen
Lokalizacja: Warszawa

Re: Oplaty w Zen

Nieprzeczytany post autor: lwo »

AHuli pisze:
Monaszi jest Kobietą :oczami:
Przepraszam Monaszi, nie było napisane, a po obrazku jakoś się nie domyśliłam, a powinnam. :lowe2:
Czasami to nawet po obrazku trudno by było się domyśleć :) :
http://lula.pl/lula/1,94040,8738787,And ... biety.html
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Oplaty w Zen

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
AHuli pisze:Ale w machajanie też (tzn. nie wadźrajanie)?
Nie, w mahayanie jest sześć.

Pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
Awatar użytkownika
monaszi
Senior User
Posty: 547
Rejestracja: wt cze 27, 2006 16:23
Płeć: kobieta
Tradycja: Zen/Kwan Um
Lokalizacja: Łódź

Re: Oplaty w Zen

Nieprzeczytany post autor: monaszi »

AHuli pisze:Chciałeś napisać Paramit prawda? :P
Oczywiście, ze chodzi o Paramitę. Tak to jest jak człowiek pół roku praktykuje i się wymądrza :wstyd:
Szczerze mówiąc mimo 6 lat praktyki, nadal jestem z teorią na bakier. :zawstydzony:
10 razy upaść... 11 razy wstać
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Oplaty w Zen

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

monaszi pisze:
AHuli pisze:
monaszi pisze:Chciałeś napisać Paramit prawda? :P
Oczywiście, ze chodzi o paramitę. Tak to jest jak człowiek pół roku praktykuje i się wymądrza :wstyd:
Szczerze mówiąc mimo 6 lat praktyki, nadal jestem z teorią na bakier. :zawstydzony:
Kurde, jak ten czas leci :duh:
Awatar użytkownika
MAXicho
Posty: 142
Rejestracja: pt lis 16, 2007 11:36
Tradycja: Karma Kagyu (Diamentowa Droga)
Lokalizacja: Thorenn

Re: Oplaty w Zen

Nieprzeczytany post autor: MAXicho »

Witam,

1. po pierwsze wszystko kosztuje - najem, a najlepiej kupno ośrodka, energia elektryczna, herbata, tzw. "przedmioty liturgiczne" ;) które przecież muszą zaistnieć w przestrzeni publicznej miejsca, nazwanego na jednej z publicznych map (na własne oczy widziałem!) "kościołem buddyjskim" :szok: . Dla każdego człowieka jest oczywiste, że za wodę spłukiwaną w kibelku w mieszkaniu się płaci - i jest to norma, choćby i nielubiana - natomiast jak się płaci za taką samą wodę w ośrodku buddyjskim, to jest to sekta, wykorzystująca finansowo otumanionych wiernych.

2. znajomy kiedyś policzył ile kosztuje "co łaska" na tacę, za ślub, pogrzeb, chrzest, pierwszą komunię, książki do nauki religii w Kościele Katolickim - wyszło, że średnio więcej niż 35 zł. miesięcznie.

3. Clou mojego wpisu - bardzo polecam wszystkim grupom buddyjskim, zarejestrowanym w wykazie kościołów i związków wyznaniowych RP, zakładanie kont i płacenie składek poprzez przelewy bankowe. Na podstawie Art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. b/. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych taka darowizna jest odliczeniem podatkowym. Wolno odliczyć do 6% dochodu przed opodatkowaniem. Oznacza to, że jeśli wpłacamy składkę 50,00 zł. miesięcznie na rzecz sanghi, fiskus odda nam potem 9,00 zł. podatku. Przelewy trzeba udokumentować - a więc zbierajcie wyciągi bankowy, dowody wpłat na poczcie oraz dowody przelewu. Uwaga! - co do zasady odlicza się przelewy, można także darowizny rzeczowe, ale sposób ich wyceny jest skomplikowany, i są chyba jakieś ograniczenia dla związków wyznaniowych innych niż Kościół Katolicki (ten ma w ogóle duże przywileje fiskalne na podstawie konkordatu).

Jeśli chcecie mogę tu wrzucić pełne info o odliczeniach darowizn na rzecz sanghi, jakie zebrałem badając kiedyś temat.

pozdrowienia,

Maks
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Zen”