dyskusja o polecanych lekturach

dyskusje i rozmowy

Moderator: iwanxxx

Awatar użytkownika
Matu
Posty: 92
Rejestracja: pt wrz 08, 2006 06:56
Tradycja: Kwan Um
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: dyskusja o polecanych lekturach

Nieprzeczytany post autor: Matu »

Podpisuje się pod tą listą w pełni!Moja byłaby taka sama ,może dodałbym coś jeszce,ale teraz nic do głowy nie przychodzi. :D Matu
Nezz
Posty: 1362
Rejestracja: pn mar 27, 2006 19:58

Re: dyskusja o polecanych lekturach

Nieprzeczytany post autor: Nezz »

iwanxxx pisze:PS. Twój post właśnie podsunął mi pewien pomysł - zaraz zrobię listę książek dla początkujących zenków.
Nie trudź się, bo taka lista już istnieje w internecie... Wystarczy trochę poszukać, a nie spamować bez powodu forum. :(
Nezz
Posty: 1362
Rejestracja: pn mar 27, 2006 19:58

Re: dyskusja o polecanych lekturach

Nieprzeczytany post autor: Nezz »

Matu pisze:Podpisuje się pod tą listą w pełni!Moja byłaby taka sama ,może dodałbym coś jeszce,ale teraz nic do głowy nie przychodzi. :D Matu
Jaką listą??

EDIT: Ok, już wszystko jasne, ale następnym razem pisz co masz na myśli.
Awatar użytkownika
lepsze
ex Moderator
Posty: 1895
Rejestracja: ndz paź 16, 2005 21:52
Tradycja: Brak
Lokalizacja: Toruń

Re: dyskusja o polecanych lekturach

Nieprzeczytany post autor: lepsze »

Nie trudź się, bo taka lista już istnieje w internecie... Wystarczy trochę poszukać, a nie spamować bez powodu forum. Sad
prosze podaj adres
"Rozkradzione krople
jej skóra
czyni wodę wiosną. "
by Har Dao _/|\_
Awatar użytkownika
lepsze
ex Moderator
Posty: 1895
Rejestracja: ndz paź 16, 2005 21:52
Tradycja: Brak
Lokalizacja: Toruń

Re: dyskusja o polecanych lekturach

Nieprzeczytany post autor: lepsze »

Nezz pisze:Ok, już wszystko jasne, ale następnym razem pisz co masz na myśli.
jego postu tu przeniósł iwanxx a tematen temat zablokował.

dzięki tej liście wróciłem do książki "umysł zen..." i musze stwierdzić że w większości przypadków nie rozumiem o co chodzi autorowi ;D
ale niektóre fragmenty są bardzo pomocne.
Moze za mało się staram zrozumieć... wyrobiłem sobie nawyk czytania bez myślenia ;/
"Rozkradzione krople
jej skóra
czyni wodę wiosną. "
by Har Dao _/|\_
Nezz
Posty: 1362
Rejestracja: pn mar 27, 2006 19:58

Re: dyskusja o polecanych lekturach

Nieprzeczytany post autor: Nezz »

lepsze pisze:
Nie trudź się, bo taka lista już istnieje w internecie... Wystarczy trochę poszukać, a nie spamować bez powodu forum. Sad
prosze podaj adres
JUż się robi :)
www.wikipedia.pl czy jakoś tak ;) i tam trzeba wpisać w wyszukiwarkę hasło buddyzm zen, na samym dole znajduje się "Bibliografia po polsku" i tam są wszystkie ważniejsze książki o zenie.
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: dyskusja o polecanych lekturach

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

JUż się robi Smile
www.wikipedia.pl czy jakoś tak Wink i tam trzeba wpisać w wyszukiwarkę hasło buddyzm zen, na samym dole znajduje się "Bibliografia po polsku" i tam są wszystkie ważniejsze książki o zenie.
Jest pewna różnica - tam są po prostu wszystkie książki o zen, które komuś zachciało się dopisać. Są tam książki niekoniecznie dla początkujących, są tam książki według mnie szkodliwe, są tam książki, które niekoniecznie są zen, są tam książki, których nie rozumiem. A tutaj - masz coś firmowane nie anonimowo, a przeze mnie :D

Pzdr
Piotr
Nezz
Posty: 1362
Rejestracja: pn mar 27, 2006 19:58

Re: dyskusja o polecanych lekturach

Nieprzeczytany post autor: Nezz »

iwanxxx pisze:
JUż się robi Smile
www.wikipedia.pl czy jakoś tak Wink i tam trzeba wpisać w wyszukiwarkę hasło buddyzm zen, na samym dole znajduje się "Bibliografia po polsku" i tam są wszystkie ważniejsze książki o zenie.
Jest pewna różnica - tam są po prostu wszystkie książki o zen, które komuś zachciało się dopisać. Są tam książki niekoniecznie dla początkujących, są tam książki według mnie szkodliwe, są tam książki, które niekoniecznie są zen, są tam książki, których nie rozumiem. A tutaj - masz coś firmowane nie anonimowo, a przeze mnie :D

Pzdr
Piotr
ok, ale tam jest w miarę obiektywna lista, a Twoja jest czysto subiektywna.
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: dyskusja o polecanych lekturach

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

Nezz pisze:ok, ale tam jest w miarę obiektywna lista, a Twoja jest czysto subiektywna.
I o to mi chodziło. Tam jest w miarę obiektywny groch z kapustą, a tu czysto subiektywny spójny zestaw. Więc uwaga o spamowaniu forum nie była koniecznie trafiona.

Pzdr
Piotr
Awatar użytkownika
lepsze
ex Moderator
Posty: 1895
Rejestracja: ndz paź 16, 2005 21:52
Tradycja: Brak
Lokalizacja: Toruń

Re: dyskusja o polecanych lekturach

Nieprzeczytany post autor: lepsze »

ostrzeżenie mu! ;D

a tak serio to się zgadzam - taki spis jak na tym forum jest lepszy ;D.
Przeciez wiadomo ze iwanxxx to porządna marka ;D
"Rozkradzione krople
jej skóra
czyni wodę wiosną. "
by Har Dao _/|\_
Nezz
Posty: 1362
Rejestracja: pn mar 27, 2006 19:58

Re: dyskusja o polecanych lekturach

Nieprzeczytany post autor: Nezz »

iwanxxx pisze:Więc uwaga o spamowaniu forum nie była koniecznie trafiona.
Z tym spamowaniem to był li tylko żart Iwanie, co by zabawniej było ;) Bardziej to było skierowane do autora postu, bo średnio raz na tydzień powstaje podobny temat na forum.budda.pl, a wystarczy przeszukać to forum czy internet (google rządzi) ;). Później nie idzie odszukać wartościowych tematów, bo forum jest zaśmiecone podobnymi do siebie tematami. Temat o ksiązkach już istnieje, zamaist zakładać nowy, wystarczy zadać pytanie w już istniejącym (chyba prościej nawet?)

Twoje propozycje ksiązkowe uważam za bardzo dobre, na wikipedii wiele książek jest stricte teoretycznych (np. "Droga Zen" Wattsa), niemniej prawie wszystkie ważniejsze pozycje są tam wymienione.
.
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: dyskusja o polecanych lekturach

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
Nezz pisze:Bardziej to było skierowane do autora postu, bo średnio raz na tydzień powstaje podobny temat na forum.budda.pl,
No właśnie :?
Tylko przypomnę :oops: Powstał panel ''Publikacje buddyjskie'' 8)
Jest szansa, że ów groch z kapustą, będzie w jednym miejscu :roll: :wink:

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Tengu
Posty: 10
Rejestracja: śr cze 21, 2006 00:35

Re: dyskusja o polecanych lekturach

Nieprzeczytany post autor: Tengu »

Co myślicie o kziażkach wydawnictwa " miska ryżu"
np - Brama chmur. Nauczanie mistrza Zen yun-men. ???
Fajnie wydane :wink:
Awatar użytkownika
urug
Posty: 32
Rejestracja: pn wrz 10, 2007 00:17
Płeć: mężczyzna
Tradycja: niesprecyzowana
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Re: dyskusja o polecanych lekturach

Nieprzeczytany post autor: urug »

Witajcie.

Czy wszystkie książki które iwanxxx poleca na swojej liście są tak \lekkie\ i proste w odbiorze jak Shunryu Suzuki - "Umysł zen, umysł początkującego" ? Szczerze mówiąc mało co z niej zrozumiałem - może jak jeszcze kilka razy przewertuje to uda się coś z tego pojąć, jednak póki co sięgam dalej i planuję zamówić:

Seung Sahn - "Strzepując popiół na Buddę"
Seung Sahn - "Tylko nie wiem"

Tutaj moje pytanie - czy są one napisane w sposób przystępniejszy dla przeciętnego człowieka, który o filozofii wie tyle, co usłyszał w podstawówce na lekcjach języka polskiego :)
Pozdrawiam,
Tomek.
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: dyskusja o polecanych lekturach

Nieprzeczytany post autor: booker »

Cześć Urug

Jak dla mnie "Umysł zen...." był tak samo "lekki" w odbiorze co i dla Ciebie :)

"Strzepując popiół..." to taki fajny zbiór historyjek nauczania
"Tylko nie wiem" to listy uczniów do m.S.Sahna i odpowiedzi mistrza
urug pisze: Tutaj moje pytanie - czy są one napisane w sposób przystępniejszy dla przeciętnego człowieka, który o filozofii wie tyle, co usłyszał w podstawówce na lekcjach języka polskiego :)
Obie pozycje są lekkie, również "Kompas Zen" jest raczej lekki, aczkolwiek objętościowo jest cegłą :)

Z tych trzech "Tylko nie wiem" jak dla mnie jest NR 1

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
MAXicho
Posty: 142
Rejestracja: pt lis 16, 2007 11:36
Tradycja: Karma Kagyu (Diamentowa Droga)
Lokalizacja: Thorenn

Re: dyskusja o polecanych lekturach

Nieprzeczytany post autor: MAXicho »

Witam,

Gdzie w tym wszystkim mieszczą się ksiązki Philipa Kapleau i ZBZ Bodhidharma - jeśli mnie pamięć nie myli i nie pomieszałem aktualnej nazwy? No i czy w ogóle mieszczą się w wykazie książek co najmniej tolerowanych kolegi Iwana? :643:

Z tego co pamiętam kiedyś były bardzo popularne.

Maks
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: dyskusja o polecanych lekturach

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

MAXicho pisze:Gdzie w tym wszystkim mieszczą się ksiązki Philipa Kapleau i ZBZ Bodhidharma - jeśli mnie pamięć nie myli i nie pomieszałem aktualnej nazwy? No i czy w ogóle mieszczą się w wykazie książek co najmniej tolerowanych kolegi Iwana?
Witam krajana :)

Wiesz, to nie były książki "co najmniej tolerowane" a książki, które z czystym sercem polecam. 3FZ nie polecę z czystym sercem komuś "zielonemu" z kilku przyczyn. Na marginesie, praktykowałem ze 2 lata w ZBZ Bodhidharma, więc mam tu pewne osobiste doświadczenie. Pomijając to, że książka bywa krytykowana przez wielu ważnych nauczycieli zen, to moim zdaniem, niezbyt dobrze oddaje nawet styl praktyki, który obowiązuje teraz w ZBZ Bodhidharma. Głównie chodzi mi o to, że książka redukuje zen to osiągnięcia kensho, a cel praktyki do chcenia tego kensho. Po pierwsze, większość szkół tego w ten sposób nie ujmuje, a po drugie w samym nauczaniu w ZBZ Bodhidharma, to również tak nie wygląda. Sensei Sunya Kjolhede nie preferuje samurajskiego stylu ani nie podkreśla non stop osiągania satori. Spotkałem parę osób, którym 3FZ zaszkodziło (tzw. choroba oświecenia), a które nie miały potem okazji zapoznania się bliżej z nauczaniem sensei Sunyi. Dlatego, ja tej książki jako absolutnego elementarza polecał nikomu nie będę - choć wiem, że kiedyś była niezwykle popularna.

Pzdr
Piotr
Awatar użytkownika
MAXicho
Posty: 142
Rejestracja: pt lis 16, 2007 11:36
Tradycja: Karma Kagyu (Diamentowa Droga)
Lokalizacja: Thorenn

Re: dyskusja o polecanych lekturach

Nieprzeczytany post autor: MAXicho »

Cześć,
iwanxxx pisze: Witam krajana :)
No proszę! :641: Ten "Thorenn" to miał być trochę rebus, bo to forma nazwy naszego miasta z XVI-wiecznego źródła, do którego robiłem indeks osobowym i geograficzny i ot tak se machnąłem :641: ale chyba za mało udziwniona ta forma mimo wszystko. :641: Mniejsza o to.
iwanxxx pisze: Głównie chodzi mi o to, że książka redukuje zen to osiągnięcia kensho, a cel praktyki do chcenia tego kensho. Po pierwsze, większość szkół tego w ten sposób nie ujmuje, a po drugie w samym nauczaniu w ZBZ Bodhidharma, to również tak nie wygląda. Sensei Sunya Kjolhede nie preferuje samurajskiego stylu ani nie podkreśla non stop osiągania satori. Spotkałem parę osób, którym 3FZ zaszkodziło (tzw. choroba oświecenia)
Rozumiem (tak, tak, wiem, kije bo w ogóle piszę, że rozumiem :643: ). Uderzyła mnie ostatnio myśl, jak mocno czasami buddyści zamieniają sobie marzenia o mercedesie na marzenia o oświeceniu... Tak na marginesie pycha czy też inne tak zwane w mojej szkole "przeszkadzające uczucia" są tak łatwo zauważalne w przypadku mercedesa, a tak często nie dostrzegane w przypadku ścieżek duchowych... Zabawne.

Dziękuję Ci za odpowiedź - będziesz jeszcze pewnie nie raz przeze mnie atakowany, ponieważ chciałbym pooglądać sobie inne szkoły. Jestem z tej sangi co to nie wynajęła Wam sali :643: i na pewno skończę Nyndro, ale potem zastanowię się jeszcze, gdzie mi najbliżej. :641: Cieszę się zresztą, że trafiłem na to forum - kompletnie przypadkowo, zachęcony do wypowiedzi na całkiem poboczny temat przez znajomego.

pozdrowienia, Krajanie!

narazicho
Maksicho
shimsong

Re: dyskusja o polecanych lekturach

Nieprzeczytany post autor: shimsong »

Tylko nie wiem!
Praktykuję już wiele lat. Przeczytałem wiele książek i wysłuchałem wielu mów Dharmy. Tak jak na początku nie wiedziałem, również i teraz nie wiem, tylko trochę bardziej. :615:
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: dyskusja o polecanych lekturach

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
shimsong pisze:Tak jak na początku nie wiedziałem, również i teraz nie wiem, tylko trochę bardziej. :615:
To pocieszające :)

Pozdrawiam
kunzang
shimsong

Re: dyskusja o polecanych lekturach

Nieprzeczytany post autor: shimsong »

kunzang, ty już rozumiesz!!! :)
abgal
ex Moderator
Posty: 1856
Rejestracja: czw lis 02, 2006 23:45

Re: dyskusja o polecanych lekturach

Nieprzeczytany post autor: abgal »

kunzang pisze:kunzang, ty już rozumiesz!!!
A Ty?
shimsong

Re: dyskusja o polecanych lekturach

Nieprzeczytany post autor: shimsong »

abgal, jeżeli naprawdę nie wiesz, wszystko jest bardzo proste. Jeśli chcesz czegoś więcej wybierasz daleką drogę. Dlatego Dea Soen Sa Nim tak często powtarzał, tylko Nie wiem!

Pozdrawiam!

W Dharmie.

Shim Song
abgal
ex Moderator
Posty: 1856
Rejestracja: czw lis 02, 2006 23:45

Re: dyskusja o polecanych lekturach

Nieprzeczytany post autor: abgal »

shimsong pisze:jeżeli naprawdę nie wiesz, wszystko jest bardzo proste.
E... tam, jak się wie, że się ma nie wiedzieć to se można tak niewiedzieć i niewiedzieć g:) :cwaniak:
koletko

Re: dyskusja o polecanych lekturach

Nieprzeczytany post autor: koletko »

czy ktos z was jest w posiadaniu polecanych ksiazek w wersji elektronicznej (tekstowej lub audio - jezyk pl lub ang)? prosilbym o kontakt... tez cos mam, mozemy sie powymieniac;)
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: dyskusja o polecanych lekturach

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witamy na forum Koletko :)
.
dane :580:
koletko

Re: dyskusja o polecanych lekturach

Nieprzeczytany post autor: koletko »

[nie chce offtopować...] hej:)

sam mogę polecić Beginner's Mind Suzukiego, dość prosto opowiedziane o Zen... teraz jestem w trakcie lektury Drogi Zen Wattsa, tutaj widać zacięcie naukowe autora
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: dyskusja o polecanych lekturach

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

koletko pisze:teraz jestem w trakcie lektury Drogi Zen Wattsa, tutaj widać zacięcie naukowe autora
Z tym panem był taki problem, że jego kontakt z zen był. delikatnie mówiąc, pobieżny.

Pzdr
Piotr
koletko

Re: dyskusja o polecanych lekturach

Nieprzeczytany post autor: koletko »

iwanxxx, mógłbyś powiedzieć coś więcej?
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: dyskusja o polecanych lekturach

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

koletko pisze:iwanxxx, mógłbyś powiedzieć coś więcej?
Jasne. Alan Watts chyba nigdy nie praktykował medytacji zen; był po prostu filozofem. Jego teściowa była żoną Sokei-an Sasaki roshiego i w ten sposób Watts zetknął się i zafascynował buddyzmem zen, ale nie praktykował - miał tylko rozmowy osobiste z roshim. Na tych rozmowach roshi zadawał mu jakieś koany, a Watts nie umiał ich rozwiązać. Poza tym musiał sporo czytać o zen, czego efektem jest książka "Droga Zen", w której według większości nauczycieli jest sporo głupot. Z tego co pamiętam Watts po dosłownie kilku latach fascynacji zen, w ramach której nie było takich elementów jak np siedzenie odosobnień, poszedł jakąś swoją drogą (chyba w końcu został chrześcijaninem). Mogłem coś poplątać w tej historii - czytałem ją jakis czas temu w książce "How the swans came to the lake" Ricka Fieldsa, która jest historią buddyzmu w USA.

Pzdr
Piotr
Awatar użytkownika
jikjol
Posty: 127
Rejestracja: wt sty 16, 2007 19:17
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Sŏn Kwan Um
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: dyskusja o polecanych lekturach

Nieprzeczytany post autor: jikjol »

Witam

O czegoś mi brak na tej liście "Oko Zen" Sokei-an w wersji polskiej.

Pozdrawiam Jikjol
"Bądź po prostu dżdżownicą, która zna wyłącznie dwa słowa: odpuść, odpuść." Ajahn Sumedho
green garden
Posty: 20
Rejestracja: czw mar 22, 2007 15:50

Re: dyskusja o polecanych lekturach

Nieprzeczytany post autor: green garden »

Witam

O czegoś mi brak na tej liście "Oko Zen" Sokei-an w wersji polskiej.

Pozdrawiam Jikjol
:ok: Świetna książka.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Zen”