Mantra Jijang Bosal

dyskusje i rozmowy

Moderator: iwanxxx

Awatar użytkownika
Matu
Posty: 92
Rejestracja: pt wrz 08, 2006 06:56
Tradycja: Kwan Um
Lokalizacja: Wałbrzych

Mantra Jijang Bosal

Nieprzeczytany post autor: Matu »

Czy ktoś wie, jak, po Koreańsku brzmi, mantra Ksitigarbhy?On kakaka bisammaei sowaka. (Jpn.) Om ha-ha-ha vismaye svaha. (Skt.)
M.
Awatar użytkownika
lepsze
ex Moderator
Posty: 1895
Rejestracja: ndz paź 16, 2005 21:52
Tradycja: Brak
Lokalizacja: Toruń

Re: Mantra Jijang Bosal

Nieprzeczytany post autor: lepsze »

ja nie wiem :)
"Rozkradzione krople
jej skóra
czyni wodę wiosną. "
by Har Dao _/|\_
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Mantra Jijang Bosal

Nieprzeczytany post autor: booker »

Matu, zapytaj na NING'u Kwan Um, (jak nie masz dostępu to daj mi znać).

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
Matu
Posty: 92
Rejestracja: pt wrz 08, 2006 06:56
Tradycja: Kwan Um
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Mantra Jijang Bosal

Nieprzeczytany post autor: Matu »

booker pisze:Matu, zapytaj na NING'u Kwan Um, (jak nie masz dostępu to daj mi znać).

Pozdrawiam
/M
Dzieki Booki
SSN Bon Shim, ma sie o mantre zapytac w Korei.
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Mantra Jijang Bosal

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

Matu,

A mogę spytać dlaczego to takie ważne?

Pzdr
Piotr
Awatar użytkownika
Matu
Posty: 92
Rejestracja: pt wrz 08, 2006 06:56
Tradycja: Kwan Um
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Mantra Jijang Bosal

Nieprzeczytany post autor: Matu »

iwanxxx pisze:Matu,

A mogę spytać dlaczego to takie ważne?

Pzdr
Piotr
Oczywiscie Iwanku
Robię praktykę, odbijania pieczęcią wizerunku Bodisatwy Ksitigarby, i mówie mantrę w sanskrycie, a wolałbym, z racji tradycji i korzeni po koreańsku.
Pozdrawiam m
ps Tak przy okazji, dzięki za wszystko, co robisz na tym forum(tłumaczenia ,info rózne,mp3 itp.)Wiele, z tych rzeczy, mnie osobiscie zainspirowało, i pomogło!
shimsong

Re: Mantra Jijang Bosal

Nieprzeczytany post autor: shimsong »

Cześć Matu!
Dea Soen Sa Nim, gdy otrzymał przekaz od Ko Bonga, utworzył swoją własną szkołę Kwan Um. Odbiega ona znacząco od Chogye. Soen Sa dawał swoim uczniom mantry w sanskrycie: gate gate paragate parasamgate bodhi svaha (o ile wiem nie stosuje się jej w Chogye) i Om Mani Padme Hum (pomimo tego, że jest koreański odpowiednik Om Mani Badme Hum). Z tego względu, wydaje mi się, że nie ma sensu szukanie koreańskiego odpowiednika dla Om ha-ha-ha vismaye svaha.

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Songji
Posty: 40
Rejestracja: pt sie 18, 2006 21:58
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddyzm Koreański Taego Zen
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Re: Mantra Jijang Bosal

Nieprzeczytany post autor: Songji »

shimsong pisze:Cześć Matu!
Dea Soen Sa Nim, gdy otrzymał przekaz od Ko Bonga, utworzył swoją własną szkołę Kwan Um. Odbiega ona znacząco od Chogye. Soen Sa dawał swoim uczniom mantry w sanskrycie: gate gate paragate parasamgate bodhi svaha (o ile wiem nie stosuje się jej w Chogye) i Om Mani Padme Hum (pomimo tego, że jest koreański odpowiednik Om Mani Badme Hum). Z tego względu, wydaje mi się, że nie ma sensu szukanie koreańskiego odpowiednika dla Om ha-ha-ha vismaye svaha.

Pozdrawiam!
Hmmmm

Skąd wiesz , ze nie używa się mantry gate gate paragate parasamgate bodhi swaha w tradyci koreańskiej? Ja oglądałem ostatnio film dokumentalny o 90 dniowej praktyce mniszek w koreańskim klasztorze i one nawet dosyć często tą mantrę śpiewały.
Z tego co zrozumiałem Matu już swoją pracę robi, ale skoro "podpiął" się do koreańskiego strumienia Dharmy, dlaczego nie kultywować koreańskiej tradycji, jeśłi taka możliwoś istnieje?
Pozatym według mojej wiedzy w tradycji Kwan Um są zarówno mantry z sanskrytu jak i koreańskie np kwanseubosal, hwaumsongjiu, namuamitabul itd Spory ich zbior jest na stronie www.zen.pl dział Varia-Download-Śpiewnik

W Dharmie _(|)_
Awatar użytkownika
Matu
Posty: 92
Rejestracja: pt wrz 08, 2006 06:56
Tradycja: Kwan Um
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Mantra Jijang Bosal

Nieprzeczytany post autor: Matu »

shimsong pisze:Cześć Matu!
Dea Soen Sa Nim, gdy otrzymał przekaz od Ko Bonga, utworzył swoją własną szkołę Kwan Um. Odbiega ona znacząco od Chogye. Soen Sa dawał swoim uczniom mantry w sanskrycie: gate gate paragate parasamgate bodhi svaha (o ile wiem nie stosuje się jej w Chogye) i Om Mani Padme Hum (pomimo tego, że jest koreański odpowiednik Om Mani Badme Hum). Z tego względu, wydaje mi się, że nie ma sensu szukanie koreańskiego odpowiednika dla Om ha-ha-ha vismaye svaha.

Pozdrawiam!
Nie ma problemu,jak się znajdzie i nie ma problemu, jak się nie znajdzie.
Tak, nasza szkoła jest juz szkoła zachodnią, nie mniej posiada korzenie koreanskie.
A, ja, lubie koreańskie jedzenie,tylko to,ale jak go nie ma, to zjem inne.
Pozdrawiam m.
shimsong

Re: Mantra Jijang Bosal

Nieprzeczytany post autor: shimsong »

OK!
Jeżeli chodzi o korzenie, to dobrze wiecie, że sięgają one o wiele dalej niż Korea. Mam nadzieję, że za kilkadziesiąt lat w Polsce, będą już tylko mantry po polsku w sanskrycie. Praktykuję z kłanseumbosal ale nie czuję się Koreańczykiem :690:
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Mantra Jijang Bosal

Nieprzeczytany post autor: booker »

Matu pisze:Robię praktykę, odbijania pieczęcią wizerunku Bodisatwy Ksitigarby, i mówie mantrę
Matu, czy możesz powiedzieć coś więcej o tej praktyce?

Skąd ona pochodzi, cel, parę słów jak to formalnie wygląda.

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Kilgore Trout
Posty: 374
Rejestracja: ndz kwie 09, 2006 21:16
Lokalizacja: Zima

Re: Mantra Jijang Bosal

Nieprzeczytany post autor: Kilgore Trout »

a to sa takie mantry co "dzialaja" tylko wymawiane w odpowiednim jezyku? :)
Nigdy nie zapominaj:
Chodzimy nad piekłem
Oglądając kwiaty.


Issa
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Mantra Jijang Bosal

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

Songji pisze:Skąd wiesz , ze nie używa się mantry gate gate paragate parasamgate bodhi swaha w tradyci koreańskiej? Ja oglądałem ostatnio film dokumentalny o 90 dniowej praktyce mniszek w koreańskim klasztorze i one nawet dosyć często tą mantrę śpiewały.
No ale właśnie sęk w tym, że ta mantra w Korei brzmi "Aje aje bara aje bara sung ahe moji sabaha", a u nas się ja praktykuje właśnie w sanskrycie.

Pzdr
Piotr
shimsong

Re: Mantra Jijang Bosal

Nieprzeczytany post autor: shimsong »

Cześć iwanxxx!
Podoba mi się to stwierdzenie: "Wszystko w liczbie dupogodzin." Masz całą tę wypowiedź PSNima?
Awatar użytkownika
KROOLIK
Posty: 735
Rejestracja: wt lis 28, 2006 16:06
Tradycja: Zen (Kwan Um)

Re: Mantra Jijang Bosal

Nieprzeczytany post autor: KROOLIK »

Kilgore Trout pisze:a to sa takie mantry co "dzialaja" tylko wymawiane w odpowiednim jezyku? :)

jesli Matu czuje zwiazek z Koreą to o tyle ta mantra bedzie lepiej działac.
sam sprobuj- co wybierzesz- mantre po polsku czy np. "mistycznym" sanskrycie :)?
te swiete mantry, ktore juz sa wymawiane od wieków- maja swoja moc, polskie mantry beda mialy ta moc za lat 1000 ;)
..
shimsong

Re: Mantra Jijang Bosal

Nieprzeczytany post autor: shimsong »

Cześć KROOLIK!
Zgadza się! Ale dlaczego Koreańczycy nie używają mantr w języku chińskim, tylko w koreańskim i trochę w sanskrycie? Buddyzm w Polsce jest jeszcze bardzo młody. Kilkadziesiąt lat, to chyba przesadziłem ale za kilkaset? Druga sprawa to stosunek wielu mnichów Chogye do mistrzów naszej szkoły. Wu Bong SSN mówił, że do Korei nawet nie bierze szat, ponieważ tam nie uznaje się mistrzów Zen z Kwan Um. To smutne a za razem śmieszne!

Kwan Seum Bosal,

PS.
Jak tam praktyka w krakowskim ośrodku?
Kilgore Trout
Posty: 374
Rejestracja: ndz kwie 09, 2006 21:16
Lokalizacja: Zima

Re: Mantra Jijang Bosal

Nieprzeczytany post autor: Kilgore Trout »

te swiete mantry, ktore juz sa wymawiane od wieków- maja swoja moc, polskie mantry beda mialy ta moc za lat 1000
no nie wiem. Moja ulubiona mantra to "zielony kociołek" i za jej moc recze osobiscie ;)
Nigdy nie zapominaj:
Chodzimy nad piekłem
Oglądając kwiaty.


Issa
Awatar użytkownika
Matu
Posty: 92
Rejestracja: pt wrz 08, 2006 06:56
Tradycja: Kwan Um
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Mantra Jijang Bosal

Nieprzeczytany post autor: Matu »

booker pisze:
Matu pisze:Robię praktykę, odbijania pieczęcią wizerunku Bodisatwy Ksitigarby, i mówie mantrę
Matu, czy możesz powiedzieć coś więcej o tej praktyce?

Skąd ona pochodzi, cel, parę słów jak to formalnie wygląda.

Pozdrawiam
/M
Booki,jak przyjedziesz, to ci wszystko pokaże i wyjaśnie.
Pozdrawiam M.
Awatar użytkownika
Matu
Posty: 92
Rejestracja: pt wrz 08, 2006 06:56
Tradycja: Kwan Um
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Mantra Jijang Bosal

Nieprzeczytany post autor: Matu »

KROOLIK pisze:
Kilgore Trout pisze:a to sa takie mantry co "dzialaja" tylko wymawiane w odpowiednim jezyku? :)


te swiete mantry, ktore juz sa wymawiane od wieków- maja swoja moc,
http://www.goldenwindzen.org/mantra.htm
Awatar użytkownika
KROOLIK
Posty: 735
Rejestracja: wt lis 28, 2006 16:06
Tradycja: Zen (Kwan Um)

Re: Mantra Jijang Bosal

Nieprzeczytany post autor: KROOLIK »

shimsong pisze: PS.
Jak tam praktyka w krakowskim ośrodku?
jest ok. ja chodze co piątek- to mamy wtedy tak do 5 osob, choc 2 tyg. temu przyjechali jacys zainteresowani z olkusza i bylo nas chyba 13 osob. tam chyba jakas grupa sie zawiazuje.
pozdr
..
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Mantra Jijang Bosal

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

Matu pisze:ps Tak przy okazji, dzięki za wszystko, co robisz na tym forum(tłumaczenia ,info rózne,mp3 itp.)Wiele, z tych rzeczy, mnie osobiscie zainspirowało, i pomogło!
<hapczang>

:)
Matu pisze:A, ja, lubie koreańskie jedzenie,tylko to,ale jak go nie ma, to zjem inne.
Koreańskie jedzenie jest super :D Dzisiaj robię bibimbap na obiad :) Jak go nie ma, to robię :)
shimsong pisze:Podoba mi się to stwierdzenie: "Wszystko w liczbie dupogodzin." Masz całą tę wypowiedź PSNima?
Nie, ja to mam z drugiej ręki, ale mogę napisać, w jakim kontekście padło: Zapytałem Andrzeja Piotrowskiego PSN o praktykę, powiedziałem, że mam takie uczucie jakbym się ślizgał po powierzchni. A on mi odpowiedział, że, jak mawia nasz wspólny znajomy, Andrzej Stec, wszystko w liczbie dupogodzin i kazał do praktyki codziennej dorzucić raz w tygodniu 3x40 siedzenia.

shimsong pisze:Druga sprawa to stosunek wielu mnichów Chogye do mistrzów naszej szkoły. Wu Bong SSN mówił, że do Korei nawet nie bierze szat, ponieważ tam nie uznaje się mistrzów Zen z Kwan Um. To smutne a za razem śmieszne!
Nie rozumiem jak to się łączy z kwestią mantr?


EDIT
W ogóle mały chaos się tu zrobił z tymi mantrami w tym wątku. Generalnie jest tak, że w Korei chyba zaciera się rozróżnienie między praktyką yombul a stricte mantrą. Yombul to przywoływania imienia buddów i bodhisattwów. Do tego zalicza się praktyka "Kwan Seum Bosal", "Hwa Eom Seong Jung", "Namu Amita Bul". Zwroty te nie są rdzennie koreańskie, są to zapisane po chińsku słowa z poprzekręcaną na koreański wymową. Jest to tzw. język sino-koreański. Np Kwan Seum Bosal To Guan Shi Yin P'usa, Namu Amita Bul to Namuamituofo. Te chińskie imiona to na ogół tłumaczenia sanskryckich imion (na ogół, bo czasem zapisy fonetyczne np Amita, Bulta) - każde imię bodhisattwy, czy Buddhy coś oznacza i stąd jego moc. Nie znam dobrze historii koreańskiego buddyzmu, ale wydaje się, że Koreańczycy "czytając" chiński buddyzm odwoływali się jakoś do sanskryckich źródeł, bo czasem koreańska wymowa jest bliższa sanskrytowi niż wymowa chińska - np. Buddha to po chińsku Fuo, a po koreańsku Bul, albo Bulta.

EDIT: Potwierdziłem. Koreańscy mnisi w VI, VII wieku podróżowali również do Indii, a nie tylko do Chin, np mnich Gyeomik (謙益) z Baekje.

Jeśli chodzi o mantry i dharani, które nie są praktyką związaną z imionami buddów, to te są fonetycznymi zapisami słów sanskryckich, lekko poprzekręcanymi na modłę koreańską. Nie były tłumaczone na chiński. Np Om Mani Padme Hum to Om Mani Banme Hum.

Pzdr
Piotr
PS. Ktoś jedzie na grudniowe YMJJ? Ja będę na drugie wejście
shimsong

Re: Mantra Jijang Bosal

Nieprzeczytany post autor: shimsong »

Nie rozumiem jak to się łączy z kwestią mantr?

Niektórzy ludzie zamiast uchwycić sedno praktyki, fascynują się kulturą, kuchnią i językiem kraju z którego wywodzi się nauczyciel. Chciałem pokazać, że Dae Soen Sa Nim to styl nauczania, kontynuacja po Buddzie i Bodhidharmie wcale nie rozumiany zbytnio w Korei a kultura, tradycja i religia tego kraju to zupełnie inna kwestia. Nie wszystko jest takie cacy jak na filmach!
Awatar użytkownika
KROOLIK
Posty: 735
Rejestracja: wt lis 28, 2006 16:06
Tradycja: Zen (Kwan Um)

Re: Mantra Jijang Bosal

Nieprzeczytany post autor: KROOLIK »

shimsong pisze:Nie rozumiem jak to się łączy z kwestią mantr?

Niektórzy ludzie zamiast uchwycić sedno praktyki, fascynują się kulturą, kuchnią i językiem kraju z którego wywodzi się nauczyciel. Chciałem pokazać, że Dae Soen Sa Nim to styl nauczania, kontynuacja po Buddzie i Bodhidharmie wcale nie rozumiany zbytnio w Korei a kultura, tradycja i religia tego kraju to zupełnie inna kwestia. Nie wszystko jest takie cacy jak na filmach!
to ciekawy i szeroki temat.
to ze Chogye nie akceptuje formanie mistrzow Kwan Um to moze po prostu nie ma co szat rozdzierac i mowic, ze tamtejsi mistrzowie nie rozumieja istoty praktyki zen.
Chogye pewnie trzymaja sie swojej tradycji i zasad. A przeciez Kwan Um to juz jednak nowy twór.
a jak jest w innych szkolach czy z Rinzai akceptuja i honoruja mnichow z Soto i odwrotnie?
pewnie nie, ale to nie oznacza ze kazdy mnich soto czy kazdy mistrz soto uwaza, ze tylko soto jest the best :)
..
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Mantra Jijang Bosal

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

Ciekawe jest to, że naszych mnichów, jak najbardziej szanują :) Świeckich SSN'ów chyba nie bardzo, ale nasi mnisi-popsanimowie występują tam w telewizji i dają nauki :) a na koreańskich stronach występują jako Master Chong An, Master Hyon Gak itd.

Pzdr
Piotr
Awatar użytkownika
KROOLIK
Posty: 735
Rejestracja: wt lis 28, 2006 16:06
Tradycja: Zen (Kwan Um)

Re: Mantra Jijang Bosal

Nieprzeczytany post autor: KROOLIK »

iwanxxx pisze: Świeckich SSN'ów chyba nie bardzo,

Pzdr
Piotr
ale wierze ze jest to zwiazane z ich zasadami odnosnie ich tradycji.
formalnie moze nie akceptuja- a jesli przyjedzie takie SSN do nich- to pewnie chetnie nauk posluchaja.

to tak jakby wymagac od tybetanczykow aby nasz SSN mogl usiasc obok lamy i wystepowac jako lama (w sensie- mistrz). moze troche za daleko poszedlem- ale w gruncie rzeczy do tego to sie wszystko sprowadza.
..
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Mantra Jijang Bosal

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

KROOLIK pisze:ale wierze ze jest to zwiazane z ich zasadami odnosnie ich tradycji.
formalnie moze nie akceptuja- a jesli przyjedzie takie SSN do nich- to pewnie chetnie nauk posluchaja.
Tak na prawdę to nie wiemy jak to jest teraz w Korei, może się poprawia. Zdaje się, że Kwan Um jest coraz mocniejsze w samej Korei, a DSSN przez ostatnie 10 lat siedząc w Korei pracował tam na to. Nie wiem też jak jest ze stosunkami z Chogye - niby Bon Shim SSN mówiła, że po śmierci DSSN'a rozjazd między Chogye a Kwan Um się pogłębia (np. jeden wspólny klasztor - Hwa Gye Sa bodajże, a może, Musang Sa :) ma Kwan Um na dole, Chogye na górze i biali mnisi nie chcą tam mieszkać), a z drugiej strony Won Kwang Sa (czyli klasztor, który budujemy na Węgrzech) ma być zarejestrowany w Chogye, a kilka lat temu Chong An Sunim miał tournee po Europie z jakimiś ichnimi szychami. Wydaje się, że w obu organizacjach są osoby, które zdają sobie sprawę, ze Chogye i Kwan Um nie powinny się od siebie oddalać i pracują na to.

Pzdr
Piotr
shimsong

Re: Mantra Jijang Bosal

Nieprzeczytany post autor: shimsong »

Mu Sang Sa to jedyna świątynia która należy w Korei do Kwan Um. DSSNimowi bardzo zależało na jej wybudowaniu. Słyszałem, że ostatnio relacje pomiędzy Chogye i naszą szkołą się poprawiają. Trzeba czasu. Wszystkie bariery pomiędzy szkołami i tradycjami są iluzoryczne. W rzeczywistości wszystko jest jednym a więc nie jeden i nie dwa :)
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Mantra Jijang Bosal

Nieprzeczytany post autor: booker »

Matu pisze:jak przyjedziesz, to ci wszystko pokaże i wyjaśnie.
Wporzo. Do zobaczyska. :)

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Mantra Jijang Bosal

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

shimsong pisze:Mu Sang Sa to jedyna świątynia która należy w Korei do Kwan Um.
Faktycznie. Czyli ten układ KU na górze, Jogye na dole to jest w Hwa Gye Sah.

Pzdr
Piotr
shimsong

Re: Mantra Jijang Bosal

Nieprzeczytany post autor: shimsong »

Cześć Piotrek!
"Faktycznie. Czyli ten układ KU na górze, Jogye na dole to jest w Hwa Gye Sah. "
Nie bardzo rozumię. Mam już swoje lata i mózg nie pracuje najlepiej :-) Sugerujesz, że Hwa Gye Sah należy do Kwan Um? Słabo się na tym znam! Wiem od Darka Krupy (wyjechał na całe Kyol Che do Korei), że świątynia w Seulu jest dzierżawiona przez naszą szkołę a tylko jedna jest naszą własnością, myślałem, że to Mu Sang Sa.

PS.
Wystawiłeś napisy do filmu na Wirtualnej Sandze. Napisz jak je skopiować do pliku tekstowego, bo ma z tym problem i gdzie można ściągnąć ten film?

Pozdrawiam!

Jurek
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Mantra Jijang Bosal

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

shimsong pisze:Sugerujesz, że Hwa Gye Sah należy do Kwan Um
Soen Sa Nim mi opowiadała jakieś pół roku temu, że poza Musangsa, któraś świątynia jest podwójna: część ma Kwan Um, część Chogye i że biali mnisi nie chcą tam mieszkać (nie wiem, kocą ich czy co :) ). Wydaje mi się, że chodziło o Hwagyesa.

Pzdr
Piotr
Awatar użytkownika
Songji
Posty: 40
Rejestracja: pt sie 18, 2006 21:58
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddyzm Koreański Taego Zen
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Re: Mantra Jijang Bosal

Nieprzeczytany post autor: Songji »

iwanxxx pisze:Wydaje mi się, że chodziło o Hwagyesa
http://www.seoulzen.org/main.html

_(|)_
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Zen”