Wielka Wiara, Wielka Odwaga, Wielkie Pytanie

dyskusje i rozmowy

Moderator: iwanxxx

Awatar użytkownika
LordD
Posty: 2542
Rejestracja: czw sie 31, 2006 09:12
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Wielka Wiara, Wielka Odwaga, Wielkie Pytanie

Nieprzeczytany post autor: LordD »

Czym jest wielka wiara? Czym jest wielka odwaga? Czym jest wielkie pytanie?

W temacie tym interesuje mnie przede wszystkim wielka wiara i wielka odwaga. Czytałem rozdział na ten temat w Kompasie Zen, ale tam jest to tak przedstawione jakby wielka odwaga i wielka wiara były tym samym, tzn. nie bardzo dostrzegam między nimi różnice. Jeśli macie jakieś inne materiały na ten temat to zapodajcie. :)
Awatar użytkownika
chaon
Posty: 799
Rejestracja: czw wrz 06, 2007 00:36
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Soto Zen
Lokalizacja: Szczecin

Re: Wielka Wiara, Wielka Odwaga, Wielkie Pytanie

Nieprzeczytany post autor: chaon »

Nie mam materiałów, ale mam swoje przemyślenia - nie wiem czy będą przydatne :-)
Wydaje mi się, że wiara przejawia się poprzez postawę, a odwaga poprzez działanie, dlatego nie są tym samym. Uważam, że wielka wiara to szczere zaufanie do nauk, przekonanie o ich prawdziwości. Można chyba nawet powiedzieć, że jest to ślepa wiara, taka która nie wymaga intelektualnych dowodów. Czcigodny Kanzen na jednej z Mów Dharmy dostępnych w sieci mówił, że Dharmę można przyjmować poprzez bardzo głęboką wiarę i zaufanie, jest to jedno z podejść, które szybciej prowadzi do celu niż druga droga, czyl intelektualne przetrawianie nauk (myślę, że to dość logiczne, bo zaakceptowanie na drodze intelektualnej refleksji zawsze ileśtam czasu zajmuje, choć z drugiej strony bezkrytyczne przyjęcie nauk to zawsze ryzyko, bo możemy bez wątpliwości przyjąć błędny pogląd). Jako wielką odwagę rozumiem odcięcie się od przywiązań i szczere - ale takie naprawdę szczere - nie szukanie schronienia w niczym prócz Trzech Klejnotów. Myślę, że wielka odwaga, to właśnie to coś, czego trzeba by całkowicie przestać myśleć o sobie i martwić się o swój materialny komfort, a poświęcić się pomaganiu innym - ścieżce bodhisattwy.
Awatar użytkownika
KROOLIK
Posty: 735
Rejestracja: wt lis 28, 2006 16:06
Tradycja: Zen (Kwan Um)

Re: Wielka Wiara, Wielka Odwaga, Wielkie Pytanie

Nieprzeczytany post autor: KROOLIK »

chaon pisze:Nie mam materiałów, ale mam swoje przemyślenia - nie wiem czy będą przydatne :-)
Wydaje mi się, że wiara przejawia się poprzez postawę, a odwaga poprzez działanie, dlatego nie są tym samym. Uważam, że wielka wiara to szczere zaufanie do nauk, przekonanie o ich prawdziwości. Można chyba nawet powiedzieć, że jest to ślepa wiara, taka która nie wymaga intelektualnych dowodów. Czcigodny Kanzen na jednej z Mów Dharmy dostępnych w sieci mówił, że Dharmę można przyjmować poprzez bardzo głęboką wiarę i zaufanie, jest to jedno z podejść, które szybciej prowadzi do celu niż druga droga, czyl intelektualne przetrawianie nauk (myślę, że to dość logiczne, bo zaakceptowanie na drodze intelektualnej refleksji zawsze ileśtam czasu zajmuje, choć z drugiej strony bezkrytyczne przyjęcie nauk to zawsze ryzyko, bo możemy bez wątpliwości przyjąć błędny pogląd). Jako wielką odwagę rozumiem odcięcie się od przywiązań i szczere - ale takie naprawdę szczere - nie szukanie schronienia w niczym prócz Trzech Klejnotów. Myślę, że wielka odwaga, to właśnie to coś, czego trzeba by całkowicie przestać myśleć o sobie i martwić się o swój materialny komfort, a poświęcić się pomaganiu innym - ścieżce bodhisattwy.
:super:
..
rybysferyczne
konto zablokowane
Posty: 303
Rejestracja: sob sie 26, 2006 18:23

Re: Wielka Wiara, Wielka Odwaga, Wielkie Pytanie

Nieprzeczytany post autor: rybysferyczne »

Czytałem rozdział na ten temat w Kompasie Zen
a czy moglbys podac strone, tudziez tytul rozdzialu?
UŻYTKOWNIK ZABLOKOWANY - administracja forum
Awatar użytkownika
hermit
Posty: 738
Rejestracja: wt wrz 26, 2006 22:40
Tradycja: Sŏn (Szkoła Zen Kwan Um)

Re: Wielka Wiara, Wielka Odwaga, Wielkie Pytanie

Nieprzeczytany post autor: hermit »

Witajcie, jak się macie?

Wprawdzie prośba nie do mnie skierowana, ale może to coś pomoże: "Trzy podstawowe elementy zen", "Kompas Zen" str. 286-292
rybysferyczne
konto zablokowane
Posty: 303
Rejestracja: sob sie 26, 2006 18:23

Re: Wielka Wiara, Wielka Odwaga, Wielkie Pytanie

Nieprzeczytany post autor: rybysferyczne »

<gassho>
UŻYTKOWNIK ZABLOKOWANY - administracja forum
Awatar użytkownika
LordD
Posty: 2542
Rejestracja: czw sie 31, 2006 09:12
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: Wielka Wiara, Wielka Odwaga, Wielkie Pytanie

Nieprzeczytany post autor: LordD »

Cytat z Strzepując popiół na Buddę:
"
Wielka wiara oznacza wytrwałe utrzymywanie umysłu, ktory zdecydował się na praktykę. [...] Tak więc umysł zen oznacza: zawsze i wszędzie wierzyć w siebie. Ślubuję stać się Buddą i uratować wszystkich ludzi.
[...] czym jest wielka odwaga? Oznacza ona skierowanie całej swojej energii w jeden punkt. [...] To jest umysł zen - odcięcie wszelkiego myślenia i skierowanie całej energii w jeden punkt.
Następnie - wielkie pytanie. To tak, jak dziecko, które nieustannie myśli o matce, albo człowiek umierający z pragnienia o wodzie. Nazywa się to Jednym Umysłem. Jeżeli pytasz z wielką szczerością i oddaniem, obecny będzie tylko umysł nie wiem.
"

P.S. Kompasu Zen chwilowo nie mam, więc nie zacytuje.
iriomote
Posty: 101
Rejestracja: ndz sty 21, 2007 00:49

The discourse on The Inexhaustible Lamp of the Zen School

Nieprzeczytany post autor: iriomote »

autor Master Torei Enji, książka dostępna na abebooks.com,
cały 2 rozdział str.139-203 jest zatytułowany Faith and Practice (Wiara i Praktyka). Książkę czyta się od początku do końca, bez wyrywania zdań z kontekstu (jak jest napisane w przedmowie), a w książce pisze się po kolei o stopniach praktyki Zen.
Wiara jest to krok niezbędny i podstawowy od samego początku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Zen”