dretwienie nog podczas siedzenia

dyskusje i rozmowy

Moderator: iwanxxx

twist
Posty: 12
Rejestracja: czw wrz 16, 2004 11:37
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

dretwienie nog podczas siedzenia

Nieprzeczytany post autor: twist »

mam pytanie do ludzi, ktorzy siedza w pollotosie. wiem, ze jest to dobra pozycja do praktyki, wiec siadam wlasnie w ten sposob. praktykuje dopiero kilka miesiecy dlatego siedze po 20 minut kiedy jestem w domu, natomiast ostatnio mialem okazje siedziec w grupie. tam siedzielismy 20minut, 10 chodzenia i 30 minut siedzenia znowu. praktuka w grupie dala mi sporo sily i motywacji do siedzenia w domu, ale moze do sedna.
czy dretwienie nog bedzie mi towarzyszyc juz zawsze, czy po jakims czasie minie. nie przeszkadza mi to podczas siedzenia, ale kiedy probuje wstac, mam problem, poniewaz nie czuje nogi, ktora zakladam na udo i ciezko jest mi utrzymac rownowage. byc moze jest sposob na to, zeby usprawnic przeplyw krwi w nogach podczas siedzenia, poniewaz po 30 minutach zazen mialem powazny problem ze staniem na obu nogach.
twist again!
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: dretwienie nog podczas siedzenia

Nieprzeczytany post autor: piotr »

twist pisze:czy dretwienie nog bedzie mi towarzyszyc juz zawsze, czy po jakims czasie minie. nie przeszkadza mi to podczas siedzenia, ale kiedy probuje wstac, mam problem, poniewaz nie czuje nogi, ktora zakladam na udo i ciezko jest mi utrzymac rownowage.
:) Wszyscy którzy zaczynają praktykę siedzenia mają podobne problemy, albo jeszcze gorsze (ból). Oczywiście to minie po jakimś dłuższym lub krótszym czasie, albo przynajmniej się zmniejszy w znacznym stopniu. Wierz mi nawet Japończycy czują ból i drętwienie w nogach (wbrew temu wszystkiemu co się o nich mówi, że azjatom łatwiej etc, etc.), w książkach często poleca się ćwiczenia rozciągające - zajrzyj do "Wchodząc na ścieżkę Zen" Roberta Aitkena - które też bardzo pomagają na początku.

Pomyślności!
piter M

Re: dretwienie nog podczas siedzenia

Nieprzeczytany post autor: piter M »

twist pisze:mam pytanie do ludzi, ktorzy siedza w pollotosie. wiem, ze jest to dobra pozycja do praktyki, wiec siadam wlasnie w ten sposob. praktykuje dopiero kilka miesiecy dlatego siedze po 20 minut kiedy jestem w domu, natomiast ostatnio mialem okazje siedziec w grupie. tam siedzielismy 20minut, 10 chodzenia i 30 minut siedzenia znowu. praktuka w grupie dala mi sporo sily i motywacji do siedzenia w domu, ale moze do sedna.
czy dretwienie nog bedzie mi towarzyszyc juz zawsze, czy po jakims czasie minie. nie przeszkadza mi to podczas siedzenia, ale kiedy probuje wstac, mam problem, poniewaz nie czuje nogi, ktora zakladam na udo i ciezko jest mi utrzymac rownowage. byc moze jest sposob na to, zeby usprawnic przeplyw krwi w nogach podczas siedzenia, poniewaz po 30 minutach zazen mialem powazny problem ze staniem na obu nogach.


cześć. praktykuje kilka lat i nie siedzę w półlotosie. może kiedyś? ale nie stanowi to problemu. kiedyś jeden z nauczycieli mojej szkoły powiedział że na początku musiał siedzieć na krześle. nic na siłe! to bardzo ważne. ważny jest stan umysłu. pozdrawiam!
twist
Posty: 12
Rejestracja: czw wrz 16, 2004 11:37
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: dretwienie nog podczas siedzenia

Nieprzeczytany post autor: twist »

dzzieki za odpowiedzi. ciesze sie, ze tak szybko.
mi nie przeszkadza dretwienie podczas siedzenia, poniewaz wtedy o tym nie mysle, chociaz czuje, ze dzieje sie tam cos nie tak(czuje cos w rodzaju chlodu-ale to da sie zniesc).poniewaz dretwieje mi noga, ktorej stope klade na udo, druga-ta pod spodem nie dretwieje prawie wcale, kiedy wstaje ciezko jest mi stac na obu. ale skoro to przejsciowe, to w pozadku. chyba nie bede zmienial pozycji siedzenia, poniewaz ta mi naprawde odpowiada-ale dziekuje za rade-piter M.
uzyskalem odpowiedz-dzieki piotr.
twist again!
tinzen

Re: dretwienie nog podczas siedzenia

Nieprzeczytany post autor: tinzen »

Jak Ci noga zdrętwieje to wstań i pochodź trochę.
Awatar użytkownika
nataliablanka
Posty: 403
Rejestracja: ndz kwie 17, 2022 16:50
Płeć: kobieta
Tradycja: Bon

Re: dretwienie nog podczas siedzenia

Nieprzeczytany post autor: nataliablanka »

miałem poważny problem ze staniem na obu nogach
To chyba standard. W każdym razie ja widuję więcej ludzi, którzy mają problem z wysiedzeniem spokojnie bez bólu, niż ludzi, którzy wchodzą i siedzą.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Zen”