hierarchie duchowe

relacje pomiędzy buddyzmem a innymi religiami

Moderator: iwanxxx

aron
Posty: 13
Rejestracja: pt kwie 07, 2006 11:31

hierarchie duchowe

Nieprzeczytany post autor: aron »

Czy ktoś kompetentny może porównać hierarchie duchowe wg. tradycji buddyjskiej i chrześcijańskiej? Jak nazywają "po buddyjsku" aniołowie, archaniołowie, archaje itd.
Choć nazewnictwo różne to świat jest jeden :)
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: hierarchie duchowe

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
aron pisze:Jak nazywają "po buddyjsku" aniołowie, archaniołowie, archaje itd.
Chyba mamy nieporozumienie :oops: Jeżeli, to te same ''światy'', to nie mówimy już o buddyzmie - wg mnie - nawet, tzw tantrycznym :roll:
Śmiem twierdzić, iż brak przełożenia... inne ścieżki i owoc :roll:
Acz, próby przekładania manifestacji sambhogakaji na aniołów, mają swój urok :wink: , to jednak szczegół je różni 8) , jedne prowadzą do wygaśnięcia, a drugie do boga /cokolwiek ów bóg znaczy/. To, wbrew pozorom, fundamentalna różnica... jak dla mnie :roll:

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: hierarchie duchowe

Nieprzeczytany post autor: siristru »

W buddyzmie wyróżniamy 31 planów istnienia:

(31) Ani-postrzeganie-ani-nie-postrzeganie (nevasannanasannayatanupaga deva)
(30) Nicość (akincannayatanupaga deva)
(29) Nieskończona Świadomość (vinnanancayatanupaga deva)
(28) Nieskończona Przestrzeń (akasanancayatanupaga deva)
(27) Niezrównane Deva (akanittha deva)
(26) Deva o Czystym Wzroku (sudassi deva)
(25) Piękne Deva (sudassa deva)
(24) Spokojne Deva (atappa deva)
(23) Nieodchodzące Deva (aviha deva)
(22) Nieświadome Istoty (asannasatta)
(21) Bardzo Owocne Deva (vehapphala deva)
(20) Deva Promienistej Chwały (subhakinna deva)
(19) Deva Bezgranicznej Chwały (appamanasubha deva)
(18) Deva Ograniczonej Chwały (parittasubha deva)
(17) Deva Tryskającej Promienistości (abhassara deva)
(16) Deva Bezgranicznej Promienistości (appamanabha deva)
(15) Deva Ograniczonej Promienistości (parittabha deva)
(14) Wielki Brahma (Maha brahma)
(13) Służący Brahm (brahma-purohita deva)
(12) Orszak Brahm (brahma-parisajja deva)
(11) Deva Dzierżące Władzę nad Tworami Innych (paranimmita-vasavatti deva)
(10) Deva Rozkoszujące Się Tworzeniem (nimmanarati deva)
(9) Zadowolone Deva (tusita deva)
(8) Deva Yama (yama deva)
(7) Trzydzieści Trzej Bogowie(tavatimsa deva)
(6) Deva Czterech Wielkich Królów (catumaharajika deva)
(5) Istoty Ludzkie (manussa loka)
(4) Asury (asura) [demony]
(3) Głodne Cienie/Duchy (peta loka)
(2) Zwierzęta (tiracchana yoni)
(1) Piekła - (niraya)

Po szczegóły sięgaj tutaj .
братство и јединство!
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: hierarchie duchowe

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witaj
Tak, jakoś,dzisiaj aniołowie chodzą mi po głowie, i... no właśnie - pytanie, z mej strony.
aron pisze:Czy ktoś kompetentny może porównać hierarchie duchowe wg. tradycji buddyjskiej i chrześcijańskiej? Jak nazywają "po buddyjsku" aniołowie, archaniołowie, archaje itd.
Czy mógłbyś podać, owo zestawienie hierarchii duchowej wg tradycji chrześcijańskiej... nie mam bladego pojęcia, które masz na myśli, i... tylko fantazjuję w tym temacie :oops: co, żywię nadzieję, ma swój urok :roll:

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
aron
Posty: 13
Rejestracja: pt kwie 07, 2006 11:31

Re: hierarchie duchowe

Nieprzeczytany post autor: aron »

Pseudo-Dionizy Aeropagita „O hierarchiach niebieskich” ok V w.n.e.
(zaczynając od najniższej hierarchii)

— Anioły (Angeloi)
— Archaniołowie (Archangeloi, lub Duchy Ognia)
— Archai (Duchy Osobowości)
— Potęgi (Exusiai, albo Duchy Kształtu)
— Moce (Dynamis, albo Duchy Ruchu)
— Panowania (Kyriotetes, albo Duchy Mądrości)
— Trony (Duchy Woli)
— Cherubiny (Duchy Harmonii)
— Serafiny (Duchy Miłości)
Awatar użytkownika
Har-Dao
Global Moderator
Posty: 3162
Rejestracja: pn paź 04, 2004 20:06
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dhamma-Vinaya
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: hierarchie duchowe

Nieprzeczytany post autor: Har-Dao »

cZołem

Ja mógłbym napisać jaka jest hierarchia bytów anielskich wg Kabały, ale to takie proste nie jest, bo trzebaby narysować diagram pewien. Natomiast właśnie taki diagram (przypominający rusztowanie, żeby nie powiedzieć "mandala" bo słowo m. sie w mojej opini zdewaluowało ostatnimi czasy :)))

wygląda tak, że nadole są "cherubim"

wychodzi z tego trzy odnóża do "Beni Elohim" /// Iszim //// Tarsziszim

Rusztowanie prowadzi trzema drogami do Stwórcy, jedna droga todroga aniołów surowosci, i uzdrowień, zła, i kontemplacji. (droga Beni Elohim)
Druga, z prawej (czyli Tarsziszim i wyżej) to aniołowie miłosierdzia, łaski, dobra i tajemnicy.
Droga srodkowa (Iszim i wyżej) to aniołowie chwały, chajot ha-kodesz - świete istoty, święte duchy przed obliczem, aż dosamegoArchanioła Obecności - Metatrona

Właśnie w Metatronie łączą się 3 drogi, ale też niezupełnie. Zafkiel (z lewej) i Raziel (z prawej) przejawiają sie obok Stwórcy jako zastepy Elohim i zastępy Jahwe, natomiast Metatron, najwyżej w rusztowaniu emanuje na wszystkie strony "w Stwórcę" - albo Stwórca wemanowywuje się właśnie w Metatrona. Jak kto woli :)

Po drodze z ciekawych nazw - po lewej stronie są Serafim, Rafael i Samael, po prawej Chaszmalim, Chaniel, po środku jest Gabriel, Michael, wcześniej jeszcze Sandalfon malachim.

Wszystko tu jest przysłowiowa kabałą, czyli niezrozumiałe, szczególnie jak się niewidzitego i nie kuma mniej wiecej co i jak - ja tez jeno pobieżnie kumam :))))

BTW - porzadek wg Haleviego - Kabalistyczny Wszechświat
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: hierarchie duchowe

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witaj Aron

Dzięki, za przedstawienie hierarchii :-)
Jak dla mnie, można by /na upartego/ poprzekładać owe anioły na różne formy yidamów, ale naciągane by to było strasznie, bo jak pisałem w pierwszym liście - to inne bajki /totalnie/.
Natomiast, umieszczenie ich w różnych buddyjskich planach istnienia, to wg mnie loteria - jeżeli nie ma się kontaktu z owymi aniołami - ot, fantazjowanie.
Będąc prostym cieciem o małym rozumku, niestety, nie dostrzegam takiego przełożenia hierarchii, biorąc pod uwagę Twój opis. Ani z takowym opisem /przełożenia hierarchii/ się nie spotkałem. Może jednak, ktoś spotkał się z takim przełożeniem: anioły via formy buddyjskie?

Powodzenia :-)
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: hierarchie duchowe

Nieprzeczytany post autor: siristru »

Nie widze potrzeby przełożenia "hierarchii duchowej" chrześcijaństwa na buddyjską. To są zupełnie inne kwestie do siebie nawet nie pasujące. Czyż Bóg nie jest na jej szczycie u chrześcijan? W buddyzmie jest gdzieś pośrodku:) - gdzie zatem podobieństwa??
братство и јединство!
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: hierarchie duchowe

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

Har-Dao pisze:cZołem

Ja mógłbym napisać jaka jest hierarchia bytów anielskich wg Kabały, ale to takie proste nie jest, bo trzebaby narysować diagram pewien. Natomiast właśnie taki diagram (przypominający rusztowanie, żeby nie powiedzieć "mandala" bo słowo m. sie w mojej opini zdewaluowało ostatnimi czasy :)))

wygląda tak, że nadole są "cherubim"

wychodzi z tego trzy odnóża do "Beni Elohim" /// Iszim //// Tarsziszim

Rusztowanie prowadzi trzema drogami do Stwórcy, jedna droga todroga aniołów surowosci, i uzdrowień, zła, i kontemplacji. (droga Beni Elohim)
Druga, z prawej (czyli Tarsziszim i wyżej) to aniołowie miłosierdzia, łaski, dobra i tajemnicy.
Droga srodkowa (Iszim i wyżej) to aniołowie chwały, chajot ha-kodesz - świete istoty, święte duchy przed obliczem, aż dosamegoArchanioła Obecności - Metatrona

Właśnie w Metatronie łączą się 3 drogi, ale też niezupełnie. Zafkiel (z lewej) i Raziel (z prawej) przejawiają sie obok Stwórcy jako zastepy Elohim i zastępy Jahwe, natomiast Metatron, najwyżej w rusztowaniu emanuje na wszystkie strony "w Stwórcę" - albo Stwórca wemanowywuje się właśnie w Metatrona. Jak kto woli :)

Po drodze z ciekawych nazw - po lewej stronie są Serafim, Rafael i Samael, po prawej Chaszmalim, Chaniel, po środku jest Gabriel, Michael, wcześniej jeszcze Sandalfon malachim.

Wszystko tu jest przysłowiowa kabałą, czyli niezrozumiałe, szczególnie jak się niewidzitego i nie kuma mniej wiecej co i jak - ja tez jeno pobieżnie kumam :))))

BTW - porzadek wg Haleviego - Kabalistyczny Wszechświat
Diagram czyli chodzi Ci o Drzewo Zycia.

A moglbys dac konkretne zrodlo, dla pogladu, ze na Drzewie Zycia znajduje sie coś reprezentujacego/odpowiedzialnego za zlo? Bo surowosc i moc to jeszcze nie jest zlo.
Z tego co ja wiem, to zlo znajduje sie raczej po drugiej stronie Drzewa Zycia, czy tez w Drzewie Skorup (qliphot).
Radical Polish Buddhism
Awatar użytkownika
Har-Dao
Global Moderator
Posty: 3162
Rejestracja: pn paź 04, 2004 20:06
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dhamma-Vinaya
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: hierarchie duchowe

Nieprzeczytany post autor: Har-Dao »

cZółko

Diagram DrzewaŻycia mam tylko w języku mi nieznanym (niestety nie dałem rady się nauczyć żydowskich mrówek :)) ale jest w kształcie menory czyli siedmioramiennej - na podstawie Postela - ale zdaje się, że takie rzeczy to już są chrześcijańskie kabały, gdzie Chrystus jest utożsamiany z Adamem Kadmonem (wzglednie sefirę tiferet - piękno) - a świat aniołów - złożony z 4 swiatów - to chyba te poprzednie kreacje - matrixowe wczesniejsze wersje - bo wiadomo, świat powstał z bezładu (więc nie ex nihilo), w tych swiatach nie ma sefirot, ale musiałbym sie zagłebić, coby sprawdzić. Ogólnie świat aniołów ma się nijak do naszego (niby), mimo, że aniołowie przejawiaja się w naszym (tak jak bad sector przejawia się w nowym formacie dysku twardego). Czy są to źli czy dobrzy aniołowie - kto ocenia? - dla ludzi to nawet każy napotkany anioł powinien wzbudzać podejrzenia.. :))))

Ale ogólnie mizerny ze mnie kabalista - zawsze mnie tylko dziwiło czemu aniołowie nie zjadają ludzi, skoro są wyższym stworzeniem, a waidomo, że prawo transformacji mówi, że jedząc niższe istoty podnosimy je na wyższy poziom, uporządkowując świat. Albo aniołowie nas jedza a my o tym nie wiemy, tak jak kuropatwy nie wiedza gdzie znikają ich siostrzyczki... straszne nie? :))))

sweet dreams
pzdrwk
p.
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: hierarchie duchowe

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

Har-Dao pisze:Ale ogólnie mizerny ze mnie kabalista - zawsze mnie tylko dziwiło czemu aniołowie nie zjadają ludzi, skoro są wyższym stworzeniem, a waidomo, że prawo transformacji mówi, że jedząc niższe istoty podnosimy je na wyższy poziom, uporządkowując świat. Albo aniołowie nas jedza a my o tym nie wiemy, tak jak kuropatwy nie wiedza gdzie znikają ich siostrzyczki... straszne nie? :))))

To tak samo tantryczni jogini zarywają dupy, tzn. jak dasz sie przelecieć, to już prawie że jesteś oświecona :D

sweeter dreams
t.
Radical Polish Buddhism
Awatar użytkownika
trzydziescidwa
Posty: 55
Rejestracja: pt kwie 10, 2009 16:56
Tradycja: Tantrayana / Dzogczen
Lokalizacja: Warszawa

Re: hierarchie duchowe

Nieprzeczytany post autor: trzydziescidwa »

Witam,
kunzang pisze:Chyba mamy nieporozumienie Jeżeli, to te same ''światy'', to nie mówimy już o buddyzmie - wg mnie - nawet, tzw tantrycznym
załóżmy jednak, że jest wiele systemów wszechświatów i co za tym idzie istoty takie jak aniołowie, opiekunowie duchowi z innych wymiarów, kosmiczne świadomości, kosmiczne cywilizacje i inne formy świadomości (czujące istoty) istnieją...

Pytania:
1. Czy buddyjska kosmologia odnosi się do wszystkich tych światów?
Czy podział na sześć światów (bogowie, półbogowie, ludzie, zwierzęta, głodne duchy, istoty piekielne) dotyczy wszystkich czujących istot* czy może istnieją inne światy, ale kosmologia buddyjska ich nie opisuje?
3. Do którego świata (w ramach podziału na 6) zaliczymy duchy przyrody** (o których istnieniu np. pisze Tenzin Wangyal Rinpocze w swoich książkach)
4. Do którego świata można przypisać "istoty z wyższych światów" jak serafiny czy anioły już nie zapytam :whistle:

*istot nieoświeconych, uwięzionych w samsarze
** nie tylko duchy przyrody, chodzi mi o istoty których istnienie powszechnie jest akceptowane w buddyzmie (bon) takich jak np. nagowie
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: hierarchie duchowe

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

siristru pisze:
(6) Deva Czterech Wielkich Królów (catumaharajika deva)
(5) Istoty Ludzkie (manussa loka)
(4) Asury (asura) [demony]
a czy w buddyzmie tybetanskim nie powinno byc tak?

Deva Czterech Wielkich Królów (catumaharajika deva)
Asury (asura) [demony]
Istoty Ludzkie (manussa loka)
Radical Polish Buddhism
Awatar użytkownika
trzydziescidwa
Posty: 55
Rejestracja: pt kwie 10, 2009 16:56
Tradycja: Tantrayana / Dzogczen
Lokalizacja: Warszawa

Re: hierarchie duchowe

Nieprzeczytany post autor: trzydziescidwa »

siristru pisze:W buddyzmie wyróżniamy 31 planów istnienia:
[...]
Czy te 31 planów istnieje w ramach podziału na sześć światów?
(w sensie: np. (31) Ani-postrzeganie-ani-nie-postrzeganie (nevasannanasannayatanupaga deva) = bogowie)
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: hierarchie duchowe

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

witam
trzydziescidwa pisze:
siristru pisze:W buddyzmie wyróżniamy 31 planów istnienia:
[...]
Czy te 31 planów istnieje w ramach podziału na sześć światów?
w ramach podziału na sześć światów, szósty świat /bogów/ zawiera w sobie światy od szóstego do trzydziestego pierwszego.
acz spotkałem się też z opinią /Jongdzin Tenzin Namdak Rinpocze/, że podział na sześć światów odnosi się tylko do sfery pożądania, a więc zawiera w sobie jedenaście pierwszych światów. z istotami z tych światów istoty ludzkie mogą wejść w relacje, natomiast pozostałe dwadzieścia planów egzystencji jest poza możliwością wejścia w jakiejkolwiek relacje z nimi przez istoty ludzkie. tzw przeciętny człowiek, krąży /umierając i rodząc się/ pomiędzy jedenastoma światami, dopiero tzw rozwój duchowy oparty na praktyce skupienia /szine/, pozwala mu zamanifestować się w którymś z wyższych światów /od dwunastego planu istnienia do dwudziestego siódmego - sfera czystej formy/. natomiast wgląd /lagtong/ stwarza możliwość zamanifestowania się w którymś z najwyższych planów /od dwudziestego ósmego do trzydziestego pierwszego - sfera bezforemna/.
trzydziescidwa pisze:3. Do którego świata (w ramach podziału na 6) zaliczymy duchy przyrody** (o których istnieniu np. pisze Tenzin Wangyal Rinpocze w swoich książkach)
z tym bywa różnie - do świata asurów i do świata bogów /pozostając w wymiarze sfery pożądania zmysłowego/.

pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
Awatar użytkownika
stepowy jeż
Senior User
Posty: 1852
Rejestracja: pn paź 23, 2006 18:58
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dzogczen, Zen

Re: hierarchie duchowe

Nieprzeczytany post autor: stepowy jeż »

kunzang pisze:[...]
Nie wiem czy zwróciłeś na to uwagę, ale odpowiedziałeś po 6 latach! ;)
paolo
Senior User
Posty: 398
Rejestracja: sob sie 11, 2007 15:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: częstochowa
Kontakt:

Re: hierarchie duchowe

Nieprzeczytany post autor: paolo »

kunzang pisze:witam
trzydziescidwa pisze:
siristru pisze:W buddyzmie wyróżniamy 31 planów istnienia:
[...]
Czy te 31 planów istnieje w ramach podziału na sześć światów?
w ramach podziału na sześć światów, szósty świat /bogów/ zawiera w sobie światy od szóstego do trzydziestego pierwszego.
acz spotkałem się też z opinią /Jongdzin Tenzin Namdak Rinpocze/, że podział na sześć światów odnosi się tylko do sfery pożądania,
trzydziescidwa pisze:3. Do którego świata (w ramach podziału na 6) zaliczymy duchy przyrody** (o których istnieniu np. pisze Tenzin Wangyal Rinpocze w swoich książkach)
z tym bywa różnie - do świata asurów i do świata bogów /pozostając w wymiarze sfery pożądania zmysłowego/.

pozdrawiam
:14:
Zastanawiające jak wiele opisów samsary ogranicza się wyłącznie do tzw. "sześciu światów". A przecież według Buddy samsara składa się z trzech sfer:
1. Sfera pożądania, która dzieli się na światy piekielne, głodnych duchów, zwierząt, ludzi, półbogów i niższe poziomy bogów.
2. Sfera formy obejmuje siedemnaście poziomów bogów.
3.Sfera bezforemna obejmuje cztery poziomy bezforemnych bogów, tak zwanych "brahmów".
odczuwaj dobro
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: hierarchie duchowe

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

witaj
paolo pisze:2. Sfera formy obejmuje siedemnaście poziomów bogów.
tu mamy drobną różnicę. zgodnie za znanym mi podziałem /na którym polegam/ do sfery czystej formy przynależy szesnaście światów /poziomów/.

pozdrawiam
:14:

ps
tak w ramach dodatku. sfera pożądania zmysłowego, do której przynależy jedenaście światów, dzieli się dodatkowo na: nieszczęśliwe stany /cztery pierwsze światy/ i szczęśliwe stany /siedem pozostałych światów z czego sześć, to światy niższych bogów/. szesnaście światów przynależących do sfery czystej formy, określa się jako światy wyższych bogów. natomiast cztery światy sfery bezforemnej nie są już światami bogów - te byty, pozostają w stanie niezmąconej kontemplacji w której ''utknęły''.
.
dane :580:
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: hierarchie duchowe

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

witam
stepowy jeż pisze:Nie wiem czy zwróciłeś na to uwagę, ale odpowiedziałeś po 6 latach! ;)
cóż... lepiej późno, niż wcale :zawstydzony:

pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
kinosiecioryca
Posty: 129
Rejestracja: sob paź 03, 2015 14:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: hierarchie duchowe

Nieprzeczytany post autor: kinosiecioryca »

siristru pisze:Nie widze potrzeby przełożenia "hierarchii duchowej" chrześcijaństwa na buddyjską. To są zupełnie inne kwestie do siebie nawet nie pasujące. Czyż Bóg nie jest na jej szczycie u chrześcijan? W buddyzmie jest gdzieś pośrodku:) - gdzie zatem podobieństwa??
Wg katechizmu KRK Bóg jest jednocześnie immanentny jak i transcendentny. Więc jest na samej górze jak najbardziej...
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: hierarchie duchowe

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

witaj
kinosiecioryca pisze:Wg katechizmu KRK Bóg jest jednocześnie immanentny jak i transcendentny. Więc jest na samej górze jak najbardziej...
od strony buddyzmu, bóg stwórca jest na czternastym - to Mahabrahma i jest święcie przekonanym, iż jest stworzycielem wszystkiego. a te byty z najwyższych wymiarów w ogóle nie oddziałują z materią - kwestia stworzenia czy jego braku nie jest ich sprawą. natomiast wizja boga, na którą się powołujesz /teologia procesu/ zakłada, że bóg jest zależnym od świata i to pasuje do Mahabrahmy.

pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
Awatar użytkownika
Har-Dao
Global Moderator
Posty: 3162
Rejestracja: pn paź 04, 2004 20:06
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dhamma-Vinaya
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: hierarchie duchowe

Nieprzeczytany post autor: Har-Dao »

kinosiecioryca pisze: Wg katechizmu KRK Bóg jest jednocześnie immanentny jak i transcendentny. Więc jest na samej górze jak najbardziej...
Czołem

Jest na górze i nie jest. To taka ucieczka KRK przed jednoznacznym stwierdzeniem. To jakby powiedzieć, Bóg jest i go nie ma jednocześnie. W takim razie grawitacja też jest immanentna i transcendentna (ponoć istnieje wymiar grawitacji, to co oddziałuje na nas to ułamek). Czyli nie świadczy to, że Bóg jest na samej górze, tylko dlatego że jest imma i trans.

metta&peace
H-D
kinosiecioryca
Posty: 129
Rejestracja: sob paź 03, 2015 14:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: hierarchie duchowe

Nieprzeczytany post autor: kinosiecioryca »

kunzang pisze:witaj
kinosiecioryca pisze:Wg katechizmu KRK Bóg jest jednocześnie immanentny jak i transcendentny. Więc jest na samej górze jak najbardziej...
od strony buddyzmu, bóg stwórca jest na czternastym - to Mahabrahma i jest święcie przekonanym, iż jest stworzycielem wszystkiego. a te byty z najwyższych wymiarów w ogóle nie oddziałują z materią - kwestia stworzenia czy jego braku nie jest ich sprawą. natomiast wizja boga, na którą się powołujesz /teologia procesu/ zakłada, że bóg jest zależnym od świata i to pasuje do Mahabrahmy.

pozdrawiam
:14:
W jaki sposób buddyzm wyjaśnia to że Mahabrahma wierzy w to że wszystko stworzył i dlaczego Budda lub któryś z jego uczniów nie wyprowadził go z błędu?
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: hierarchie duchowe

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

witaj
kinosiecioryca pisze:W jaki sposób buddyzm wyjaśnia to że Mahabrahma wierzy w to że wszystko stworzył i dlaczego Budda lub któryś z jego uczniów nie wyprowadził go z błędu?
to już pytanie nie do mnie. o to powinieneś zapytać przedstawicieli theravady, acz z tego co zauważyłem, to nasi rodzimi theravadini /tu na forum/ nie zawracają sobie głowy tego typu kwestiami /me wrażenie rzecz jasna może być błędne/. co dziwnym dla mnie nie jest, bo bez względu na to, jak to z tym jest, nie jest to jakąś istotną kwestią w związku z czterema szlachetnymi prawdami i ośmioaspektową ścieżką w ramach czwartej.

pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
Awatar użytkownika
Diamentum
Posty: 1026
Rejestracja: ndz mar 30, 2014 07:10
Płeć: kobieta
Tradycja: Szkoła Zen Kwan Um
Lokalizacja: Warszawa

Re: hierarchie duchowe

Nieprzeczytany post autor: Diamentum »

Cześć,
Tak dla jasności zapytam: wszystkie te sfery dzieją się w ramach samsary, tak? Łącznie ze sferą bogów (w którą łatwo jest się wkręcić) i wyższych stanów, w których można utknąć (wizje 'nirwaniczne'? :89: ) Więc jedynie z poziomu 'istoty ludzkie' jest się w stanie to poznać, doświadczyć w sensie 'przerobić'? Czyli poziom ludzki jest zarówno wejściem jak i wyjściem?

@kinosiecioryca
Tak się zastanawiam, czy w ogóle możliwe jest wyprowadzić z błędu kogoś, kto uważa się za stwórcę wszystkiego - łącznie z samym Buddą i jego nauczaniem :)
kinosiecioryca
Posty: 129
Rejestracja: sob paź 03, 2015 14:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: hierarchie duchowe

Nieprzeczytany post autor: kinosiecioryca »

Diamentum pisze: Więc jedynie z poziomu 'istoty ludzkie' jest się w stanie to poznać, doświadczyć w sensie 'przerobić'? Czyli poziom ludzki jest zarówno wejściem jak i wyjściem?
http://mahajana.net/teksty/sutra_upasakasila.html#r17
Dobry synu, jeśli bodhisatwa osiągnie drogę ku wyzwoleniu, nie stworzy karmy prowadzącej do odrodzenia się wśród pożądań, formy czy świata bez formy. Zawsze pragnie odrodzić się w miejscu, gdzie może działać dla dobra odczuwających istot. Jeśli wie, że stworzył karmę prowadzącą do odrodzenia się w niebie, przeniesie ją tak, by odrodzić się jako człowiek. Karma odnosi się do praktyk dawania, moralności i medytacji. Dobry synu, jeśli śrawaka lub pratyekabudda osiągnie drogę ku wyzwoleniu, zostanie wyzwolony w mniej niż trzech okresach życia. Bodhisattwa mahasattwa który osiągnął drogę ku wyzwoleniu nigdy nie cofnie się poprzez niezmierzone okresy życia. Jego nie-cofające się myśli przewyższają te będące udziałem wszystkich śrawaków i pratyekabuddów.
Tak się zastanawiam, czy w ogóle możliwe jest wyprowadzić z błędu kogoś, kto uważa się za stwórcę wszystkiego - łącznie z samym Buddą i jego nauczaniem :)
Poprzez przekonywanie go że "wcale mnie nie stworzyłeś" raczej nie, ale poprzez nakierowanie go na praktykę w której rozpozna on proces powstawania myśli jak najbardziej wydaje mi się to możliwe.
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: hierarchie duchowe

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

witaj
Diamentum pisze:Tak dla jasności zapytam: wszystkie te sfery dzieją się w ramach samsary, tak?
tak.
Diamentum pisze:Łącznie ze sferą bogów (w którą łatwo jest się wkręcić) i wyższych stanów, w których można utknąć (wizje 'nirwaniczne'? :89: )
w sferę bogów nie jest łatwo się wkręcić. trzeba np intensywnie i długo praktykując szine, oraz prowadzić swe życie w określony sposób /np różne formy wyrzeczenia/, a wtedy, można pewne swe doświadczenia uznać za prawdę ostateczną i w to popaść /łatwo jest w to popaść/. podobnie rzecz ma się z wyższymi wglądami /cztery ostanie sfery bezforemne/, nie łatwo je uzyskać i ugruntować.
natomiast tzw wizje nirvany, to nie ta bajka - tyczą się one pewnego fenomenu, który może być przyczyną tego, iż skonstatujemy, że jest jakieś ''coś'', no a lgniecie do tego /mówimy tu już o bardzo subtelnym jego wymiarze/, może być przyczyną pozostania w sansarze.
Diamentum pisze:Więc jedynie z poziomu 'istoty ludzkie' jest się w stanie to poznać, doświadczyć w sensie 'przerobić'?
nie rozumiem - możesz szerzej to ująć?
Diamentum pisze:Czyli poziom ludzki jest zarówno wejściem jak i wyjściem?
nie rozumiem - wejściem i wyjściem z czego do czego... o sansarę Tobie chodzi?

pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
Awatar użytkownika
Diamentum
Posty: 1026
Rejestracja: ndz mar 30, 2014 07:10
Płeć: kobieta
Tradycja: Szkoła Zen Kwan Um
Lokalizacja: Warszawa

Re: hierarchie duchowe

Nieprzeczytany post autor: Diamentum »

kinosiecioryca pisze:Dobry synu, jeśli bodhisatwa osiągnie drogę ku wyzwoleniu (...)
No super, fajnie. Dzięki za cytat. Lecz na tę chwilę i na ten fragment, który zdążyłam przeczytać (bo nie znam tej Sutry a warunki w pracy nie sprzyjają do lektury) to wszystko rozbija się o fragment "osiągnie drogę ku wyzwoleniu". Jest tu więc kierunek i wiedza, które trzeba wprzód rozpoznać by osiągnąć... A co potem to już inna brocha.
kinosiecioryca pisze:Poprzez przekonywanie go że "wcale mnie nie stworzyłeś" raczej nie, ale poprzez nakierowanie go na praktykę w której rozpozna on proces powstawania myśli jak najbardziej wydaje mi się to możliwe.
Przecież Budda to właśnie robił - nauczał i wskazywał. Trudno by jeszcze za nas (czy za inne 'istoty') praktykował...

@kunzang ciężko będzie na tę chwilę... Hm. W obu przypadkach chodzi o rozpoznanie, widzenie tego jak się rzeczy mają. Może błędnie, lecz doszukuję się tu pewnej analogii patrząc na to jak na pewne stany/plany umysłu, przejawień.
Ale nie wiem, muszę pomyśleć. Jak coś to dopisze.
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: hierarchie duchowe

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

witaj
Diamentum pisze:Może błędnie, lecz doszukuję się tu pewnej analogii patrząc na to jak na pewne stany/plany umysłu, przejawień.
te wszystkie wymiary, to są też pewne stany umysłu, które /że tak to ujmę/ są w zasięgu istoty ludzkiej. te, które są związane ze sferą pragnienia, są wręcz z automatu nam przypisane, natomiast następne są wynikiem różnych określonych praktyk, z tymże, nie należy tym praktykom z automatu nadawać etykietki li tylko praktyk buddyjskich. no i ważne są tu nie tylko same praktyki ale i postawa życiowa.

pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
Awatar użytkownika
Diamentum
Posty: 1026
Rejestracja: ndz mar 30, 2014 07:10
Płeć: kobieta
Tradycja: Szkoła Zen Kwan Um
Lokalizacja: Warszawa

Re: hierarchie duchowe

Nieprzeczytany post autor: Diamentum »

kunzang pisze:
Diamentum pisze:Może błędnie, lecz doszukuję się tu pewnej analogii patrząc na to jak na pewne stany/plany umysłu, przejawień.
te wszystkie wymiary, to są też pewne stany umysłu (...)
Też... No, czyli są też czymś innym, lecz odpowiedź na pytanie o to czym są, mam wrażenie, że odnosiłoby się do nauk bardziej teoretycznych. Ale jeśli jestem w błędzie to proszę o poprawienie.
Wracając do moich niejasnych wyjaśnień i pytań... Można wyjść z samsary? :) Jak tak, to ja chętnie. Ale tak serio, pisząc 'przerobić', wejść i wyjść miałam na myśli możliwości jakie są przypisane istocie ludzkiej i związane z praktykowaniem, rozpoznaniem/osiągnięciem oraz puszczeniem. Tak jakby miała w naturze przypisany status quo, tudzież naturę 0 - może przeniknąć tu i tam żeby potem znów wrócić do 0, o ile gdzieś nie zahaczy.
kunzang pisze:natomiast tzw wizje nirvany, to nie ta bajka - tyczą się one pewnego fenomenu, który może być przyczyną tego, iż skonstatujemy, że jest jakieś ''coś'', no a lgniecie do tego /mówimy tu już o bardzo subtelnym jego wymiarze/, może być przyczyną pozostania w sansarze.
Ok, chyba rozumiem to rozróżnienie. Tutaj jest mowa o minięciu się ze Ścieżką, taka ślepa uliczka?

:namaste: :)

PS. Za moją postawę życiową podczas godzin pracy powinni mnie zwolnić ;)
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: hierarchie duchowe

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

witaj
Diamentum pisze:Też... No, czyli są też czymś innym, lecz odpowiedź na pytanie o to czym są, mam wrażenie, że odnosiłoby się do nauk bardziej teoretycznych. Ale jeśli jestem w błędzie to proszę o poprawienie.
owo ''też'' w tym sensie, że z jednej strony są to różne plany istnienia, a z drugiej, są to różne stany umysłu.
Diamentum pisze:Wracając do moich niejasnych wyjaśnień i pytań... Można wyjść z samsary? :) Jak tak, to ja chętnie.
tak, można - to zależy od perspektyw z jakiej się na to spojrzy. z mej perspektywy na to patrząc, to Błogosławiony wyszedł z sansary, a ze swej strony w niej jestem. a wyjściu z sansary służy ścieżka prowadząca ku ustaniu cierpienia, więc nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, byś i Ty z niej wyszła :oczami:
Diamentum pisze:Ale tak serio, pisząc 'przerobić', wejść i wyjść miałam na myśli możliwości jakie są przypisane istocie ludzkiej i związane z praktykowaniem, rozpoznaniem/osiągnięciem oraz puszczeniem. Tak jakby miała w naturze przypisany status quo, tudzież naturę 0 - może przeniknąć tu i tam żeby potem znów wrócić do 0, o ile gdzieś nie zahaczy.
piszesz dla mnie zbyt mądrze :zawstydzony: nie jestem pewien czy dobrze Ciebie rozumiem... ale - tak. mówimy wtedy o vidjadharach, bądź rigdzin. są to wysoko zrealizowane istoty ludzkie /bądź nieludzkie/, które są w stanie funkcjonować w ramach wielu planów istnienia.
Diamentum pisze:Tutaj jest mowa o minięciu się ze Ścieżką, taka ślepa uliczka?
tutaj jest mowa o tym, że wtedy nie będzie to strzał w dziesiątkę. jest taki slogan buddyjski: podążając ścieżką nie należy lgnąć ni do sansary, ni do nirvany.

pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
Awatar użytkownika
Diamentum
Posty: 1026
Rejestracja: ndz mar 30, 2014 07:10
Płeć: kobieta
Tradycja: Szkoła Zen Kwan Um
Lokalizacja: Warszawa

Re: hierarchie duchowe

Nieprzeczytany post autor: Diamentum »

kunzang pisze:piszesz dla mnie zbyt mądrze
Tak prawdę mówiąc to snuję tylko swoją bajkę, z potrzeby, starając się ją gdzieś dopasować. Jeśli coś jeszcze przy tym się wydarza, to dzieje się to za Twoją przyczyną. Ta relacja była dla mnie jasna od początku.
kunzang pisze:mówimy wtedy o vidjadharach, bądź rigdzin. są to wysoko zrealizowane istoty ludzkie /bądź nieludzkie/, które są w stanie funkcjonować w ramach wielu planów istnienia.
vidjadhara -> http://www.rigpawiki.org/index.php?title=Vidyadhara
Natomiast... plan istnienia vs stan umysłu. Rozumiem, że oba należą do świata sansary, lecz w pierwszym przypadku mamy do czynienia z czystym postrzeganiem, w sensie niedualnym.
kunzang pisze:tutaj jest mowa o tym, że wtedy nie będzie to strzał w dziesiątkę. jest taki slogan buddyjski: podążając ścieżką nie należy lgnąć ni do sansary, ni do nirvany.
Ok :wstyd: Dzięki za wyjaśnienia.
Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm - dialog”