Ciekawe cytaty mistyków chrześcijańskich

relacje pomiędzy buddyzmem a innymi religiami

Moderator: iwanxxx

Awatar użytkownika
Aditya
Posty: 1115
Rejestracja: pn maja 23, 2011 21:13
Płeć: kobieta
Tradycja: buddyzm
Lokalizacja: Wonderland

Ciekawe cytaty mistyków chrześcijańskich

Nieprzeczytany post autor: Aditya »

"Podwójną pracę ma ptak, który usiadł na lepkim sidle, tj. musi uwolnić się od niego i nóżki z lepu oczyścić. Podwójnie również musi trudzić się każdy, kto idzie za swymi pożądaniami: uwalniać się od nich, a następnie oczyszczać się z tego, co po nich zostało."
Św. Jan od Krzyża
Motylu!
Dobre myśli jak złote mlecze
wyrastają z umysłu.
Awatar użytkownika
Aditya
Posty: 1115
Rejestracja: pn maja 23, 2011 21:13
Płeć: kobieta
Tradycja: buddyzm
Lokalizacja: Wonderland

Re: Ciekawe cytaty mistyków chrześcijańskich

Nieprzeczytany post autor: Aditya »

Słowa światła i miłości
Św. Jan od Krzyża


Podstawy doskonałości:
172. Oddal się od zła, czyń dobrze i szukaj pokoju.

To brzmi niemal jak "Nie czyń zła, czyń dobro, oczyszczaj swój umysł - taka jest rada Buddów." :scratchchin:
Motylu!
Dobre myśli jak złote mlecze
wyrastają z umysłu.
Awatar użytkownika
Aditya
Posty: 1115
Rejestracja: pn maja 23, 2011 21:13
Płeć: kobieta
Tradycja: buddyzm
Lokalizacja: Wonderland

Re: Ciekawe cytaty mistyków chrześcijańskich

Nieprzeczytany post autor: Aditya »

Łyk św. Jana
Zważ, że im kwiat delikatniejszy, tym prędzej więdnie i traci swój zapach; dlatego strzeż się, byś nie pragnął iść drogą pociech duchowych, gdyż przez to nie będziesz wytrwały. Pragnij raczej ducha silnego, nieprzywiązanego do niczego, a znajdziesz słodycz i pokój w obfitości, smaczny bowiem owoc i trwały znajduje się w zimnej i twardej ziemi.
Upeksa?
Ten tylko prawdziwie zapanował nad rzeczami, w kim ani ich zalety nie rodzą radości, ani ich ciężar nie powoduje smutku.
Motylu!
Dobre myśli jak złote mlecze
wyrastają z umysłu.
klawisz20
Posty: 59
Rejestracja: ndz lip 18, 2010 13:03
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Mantrajana
Lokalizacja: pomorskie

Re: Ciekawe cytaty mistyków chrześcijańskich

Nieprzeczytany post autor: klawisz20 »

"Obejmować kobietę, to jak obejmować worek gnoju." - Odo z Cluny
Awatar użytkownika
Schmalzler
Posty: 129
Rejestracja: wt gru 18, 2012 11:05
Płeć: mężczyzna
Tradycja: istota medytująca

Re: Ciekawe cytaty mistyków chrześcijańskich

Nieprzeczytany post autor: Schmalzler »

klawisz20 pisze:"Obejmować kobietę, to jak obejmować worek gnoju." - Odo z Cluny
Są takie momenty, że nie wiem czy dana wypowiedź to szyderstwo z dyskusji czy też jak najbardziej poważne odniesienie się do tematu. W tym wypadku właśnie tak jest. Przy odrobinie dobrej woli możnaby bronić każdego z tych punktów widzenia, a nawet obu naraz.
"O czym nie można mówić, o tym trzeba milczeć".

Ludwig Wittgenstein
klawisz20
Posty: 59
Rejestracja: ndz lip 18, 2010 13:03
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Mantrajana
Lokalizacja: pomorskie

Re: Ciekawe cytaty mistyków chrześcijańskich

Nieprzeczytany post autor: klawisz20 »

W tym wypadku nie jest to szyderstwo z tematu. Osobiście bardzo mnie interesuje skąd autor owego cytatu, który ośmieliłem się przytoczyć, czerpał inspirację. Zdaję sobie sprawę, że myśl jest mało estetyczna. Panel brzmi "Ciekawe cytaty mistyków chrześcijańskich" Odo z Cluny jest do tej pory jednym z Świętych Kościoła Katolickiego, nie słyszałem o jakimś rewizjoniźmie, który by go z poczetu świętych wykluczył. Znalazłbym wiele gorszych cytatów innych osobistości, ale nie jest moim celem powodowanie złości u kogoś. Dla mnie dialog, to również pytanie o rzeczy trudne. Przez dwadzieścia kilka lat chodziłem do kościoła, mam w rodzinie i miałem osoby duchowne i na pewno z nich nie szydzę, tym bardziej że obecnie na zasadach katolickich obchodzimy Święto Bożego Narodzenia. Pa
Awatar użytkownika
Schmalzler
Posty: 129
Rejestracja: wt gru 18, 2012 11:05
Płeć: mężczyzna
Tradycja: istota medytująca

Re: Ciekawe cytaty mistyków chrześcijańskich

Nieprzeczytany post autor: Schmalzler »

klawisz20 pisze: Osobiście bardzo mnie interesuje skąd autor owego cytatu, który ośmieliłem się przytoczyć, czerpał inspirację. Zdaję sobie sprawę, że myśl jest mało estetyczna.
"Patrz na ten obraz pstry człowieka, na zlepek ten, na ciało w ranach,
Chora, a jednak żądz niesyte, - nie ma stałości w nim ni mocy.

Ten kształt starzeje się i więdnie, jest gniazdem chorób, kruchy, nędzny,
Rozpada się ta kupa gnoju
, - śmiercią jest życie otoczone.

Jak gdyby dynie porzucone późną jesienią na pustkowiu, -
Bieleją tak człowiecze czaszki, - patrzymy na to, - skąd więc radość?"

Dhammapada

Historia niechęci wobec ciała ludzkiego i kobiecości ma rozległe tradycje. Nie jestem w stanie wyrokować co bardziej powodowało przytoczonym przez ciebie świętym - ogólna niechęć do ciała ludzkiego czy też wyszczególniona niechęć do kobiecości i seksualności.

W każdym razie niechęć wobec cielesności nie jest to pogląd odosobniony i ograniczony jedynie do założycieli chrześcijaństwa. Przykładem powyższe wersy z Dhammapady. Zresztą sam Budda wydawał się być nieufny również wobec kobiecości. Twierdził, iż jeśli utworzy się damską regułę mniszą to cała społeczność przetrwa 500 lat zamiast planowanego tysiąca; a wobec kobiet należy odnosić się z całą ostrożnością.
"O czym nie można mówić, o tym trzeba milczeć".

Ludwig Wittgenstein
Awatar użytkownika
Har-Dao
Global Moderator
Posty: 3162
Rejestracja: pn paź 04, 2004 20:06
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dhamma-Vinaya
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Ciekawe cytaty mistyków chrześcijańskich

Nieprzeczytany post autor: Har-Dao »

Schmalzler pisze: Zresztą sam Budda wydawał się być nieufny również wobec kobiecości. Twierdził, iż jeśli utworzy się damską regułę mniszą to cała społeczność przetrwa 500 lat zamiast planowanego tysiąca; a wobec kobiet należy odnosić się z całą ostrożnością.
Czołem

Być może warto zrobić z tego nowy temat...

Otóż sutta, która wspomina o 500 latach i o kobietach znajduje się w dwóch miejscach - w Vinaya Pitace (Cullavagga-10:1 oraz AN.08.051) i mówi o tym, że jeśli do zakonu dołączą kobiety wtedy zamiast 1000 lat sa-dhamma przetrwa jedynie 500.

Mam nadzieję, że nie narażę się nikomu, ktoś jednak musi odwalić czarną robotę i wyjaśnić to i owo. Stawia to niektórych przed trudnym wyborem, gdyż stawiana teza jest taka, że sutta ta jest dodana. Jeśli ci niektórzy zaoponują uznając mowę jako oryginalną, narażą się połowie ludzkości, nie wspominając o kilku regułach sa-dhammy jako takiej. Jeśli przyznają rację, beton się skruszy, acz będzie to zupełnie wbrew temu w co wierzyli (nieomylności całości kanonu, z komentarzami, etc). Ja tylko daję argumenty.

Oto podane porównania w Gotami Sutta (AN.08.051 - Mowa o Gotami)
1. yāni kānici kulāni bahutthikāni appapurisakāni, tāni suppadhaṃsiyāni honti corehi kumbhathenakehi, evamevaṃ kho, ānanda, yasmiṃ dhammavinaye labhati mātugāmo agārasmā anagāriyaṃ pabbajjaṃ, na taṃ brahmacariyaṃ ciraṭṭhitikaṃ hoti.

tak jak klan gdzie jest dużo kobiet i mało mężczyzn, może być podatny na ataki złodziei i zbirów,

2. ...sampanne sālikkhette nāma rogajāti nipatati, evaṃ taṃ sālikkhettaṃ na ciraṭṭhitikaṃ hoti...

jak zdrowe pole ryżowe zostanie zdewastowane przez zarazę (dosł. setaṭṭikā znaczy pokazać białe kości- ale ponieważ jest tam nāma, więc jest to nazwa choroby zwana "setaṭṭikā" - pleśń)

3. ...sampanne ucchukkhette nāma rogajāti nipatati, evaṃ taṃ ucchukkhettaṃ na ciraṭṭhitikaṃ hoti...

jak zdrowa trzcina cukru zostanie zdewastowana przez "mañjiṭṭhikā" (chodzi o nazwę choroby mañjiṭṭhika - zaczerwienienie, rdza)

“4. ...puriso mahato taḷākassa paṭikacceva āḷiṃ bandheyya yāvadeva udakassa anatikkamanāya; .... mayā paṭikacceva bhikkhunīnaṃ aṭṭha garudhammā paññattā yāvajīvaṃ anatikkamanīyā”ti.

Tak jak mężczyźni wielkie jezioro uprzednio zatamowali, tak, że woda nie mogłaby się przedostawać
Pierwsze trzy porównania odnoszą się do tego, że święte życie nie potrwa długo, jeśli przyjmie się kobiety w bezdomność, do Dhammavinayi, czwarte porównanie odnosi się do 8 garudhamm dla mniszek. Powyższe tłumaczenie umowne i na szybko.

Sutta wygląda na dodaną. Po drugie, chodziło głównie o to, żeby zdegradować kobiety przez ówczesne społeczeństwo, nadając kobietom podrzędny status. Patrząc chociażby na to, że występuje w niej Ananda, co jest pomyłką samych "dodawaczy" bo musiałby on być jakimś podrostkiem i wątpliwe by Buddha słuchał się wtedy Anandy, więcej o tym tu:

http://www.leighb.com/aboutan851.htm


i tu:

http://www.accesstoinsight.org/lib/auth ... .ch23.html

metta&peace
H-D
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Ciekawe cytaty mistyków chrześcijańskich

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Pokłon Bracie
Har-Dao pisze:Być może warto zrobić z tego nowy temat...
Tak, zapewne tak - acz poczekajmy trochę w co sie to rozwinie :)

Pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
Awatar użytkownika
Aditya
Posty: 1115
Rejestracja: pn maja 23, 2011 21:13
Płeć: kobieta
Tradycja: buddyzm
Lokalizacja: Wonderland

Re: Ciekawe cytaty mistyków chrześcijańskich

Nieprzeczytany post autor: Aditya »

Św Jan od Krzyża (D I.13.11):

By dojść do zaznawania wszystkiego,
nie chciej zaznawać czegoś w niczym.

By dojść do posiadania wszystkiego,
nie chciej posiadać czegoś w niczym.

By dojść do tego, byś był wszystkim,
nie chciej być czymś w niczym.

By dojść do poznania wszystkiego,
nie chciej poznawać czegoś w niczym.
Motylu!
Dobre myśli jak złote mlecze
wyrastają z umysłu.
Awatar użytkownika
bhakta
Posty: 243
Rejestracja: wt mar 15, 2011 17:15
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Chán/Sŏn

Re: Ciekawe cytaty mistyków chrześcijańskich

Nieprzeczytany post autor: bhakta »

"3. Ale dla dobra trwałego, dla nagrody bezcennej, dla czci najwyższej i chwały nieskończonej
lenią się, niestety, potrudzić choć trochę. Wstydź się, sługo opieszały i wiecznie narzekający,
że tamci gorliwiej pędzą do zguby niż ty do życia. Tamci więcej się cieszą ułudą niż ty prawdą"

Tomasz a Kempis, Naśladowanie Chrystusa. Słowa na wagę złota (słowa nie mają wagi, są więc bezcenne;))
"-Ale czy Gotama ma jakąś własną teorię?
-Tathagata, o Vaccho, jest wolny od wszelkich teorii. To jednak, Vaccho, Tathagata wie: jaka jest natura form, i jak forma powstaje, i jak ginie" [MN I, 72]

duchonautyka.blogspot.com
wskazujaceslowa.blogspot.com
Awatar użytkownika
Aditya
Posty: 1115
Rejestracja: pn maja 23, 2011 21:13
Płeć: kobieta
Tradycja: buddyzm
Lokalizacja: Wonderland

Re: Ciekawe cytaty mistyków chrześcijańskich

Nieprzeczytany post autor: Aditya »

"Ja i ty nie spotykamy się na jednej gałęzi ani na jednym placu; ty idziesz
jedną drogą, ja inną. Twoje pytania rodzą się z ludzkiego myślenia, moje – z
myślenia, które się wznosi ponad ludzkie pojęcia. Jeśli chcesz dojść do celu,
musisz się wyzbyć pojęć, bo naprawdę poznajemy nie-poznawaniem"

Bł. H. Suzo, Księga prawdy
Motylu!
Dobre myśli jak złote mlecze
wyrastają z umysłu.
Awatar użytkownika
bhakta
Posty: 243
Rejestracja: wt mar 15, 2011 17:15
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Chán/Sŏn

Re: Ciekawe cytaty mistyków chrześcijańskich

Nieprzeczytany post autor: bhakta »

Gerontikon, przyp. 25 ze zbioru Abba Arseniusza [Księga Starców, Apoftegmaty Ojców Pustyni, s. 65, Kraków 1982)

25. Kiedyś abba Arseniusz przyszedł na miejsce, gdzie były trzciny i chwiały się na wietrze. Starzec zapytał uczniów "Co to za ruch?" Odpowiedzieli: "To trzciny". I rzekł im starzec: "Zaiste, jeżeli ktoś siedzi skupiony, a usłyszy ćwierkanie wróbla, już jego serce nie trwa w tym samym skupieniu: cóż dopiero wy, skoro tu u was tak szumią trzciny!"


Co to za ruch?
"-Ale czy Gotama ma jakąś własną teorię?
-Tathagata, o Vaccho, jest wolny od wszelkich teorii. To jednak, Vaccho, Tathagata wie: jaka jest natura form, i jak forma powstaje, i jak ginie" [MN I, 72]

duchonautyka.blogspot.com
wskazujaceslowa.blogspot.com
Awatar użytkownika
Aditya
Posty: 1115
Rejestracja: pn maja 23, 2011 21:13
Płeć: kobieta
Tradycja: buddyzm
Lokalizacja: Wonderland

Re: Ciekawe cytaty mistyków chrześcijańskich

Nieprzeczytany post autor: Aditya »

Dionizy Areopagita, O teologii mistycznej

Ćwicz się gorliwie w kontemplacjach mistycznych, pozostaw za sobą świadectwo zmysłów i władze rozumu, cały świat rzeczy i postrzeganych, i pojmowanych umysłem, wszystko, co istnieje i nie istnieje, i na ile to możliwe, wysiłkiem nadnaturalnym zjednocz się z Tym, który znajduje się ponad każdym bytem i wszelką wiedzą. Wtedy dopiero przez dobrowolne i całkowite wyrzeczenie się siebie i rzeczy zewnętrznych przeniesiesz się w promieniejącą blaskiem ciemność Bożą wszystkiego wyzbyty i od wszystkiego uwolniony.
Motylu!
Dobre myśli jak złote mlecze
wyrastają z umysłu.
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Ciekawe cytaty mistyków chrześcijańskich

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
Aditya pisze:(...) promieniejącą blaskiem ciemność (...)
To ciekawe sformułowanie - niczym z dzogczen... tylko za Boga /a więc aspekt zewnętrzny/, wystarczyłoby podstawić siebie i byłoby cacy ;)

Pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
Awatar użytkownika
Aditya
Posty: 1115
Rejestracja: pn maja 23, 2011 21:13
Płeć: kobieta
Tradycja: buddyzm
Lokalizacja: Wonderland

Re: Ciekawe cytaty mistyków chrześcijańskich

Nieprzeczytany post autor: Aditya »

"( Anioł ów) zstąpił we mnie aż do samej głębi, a kiedy z niej wyszedł, miałam wrażenie, że wychodzą ze mnie również wnętrzności. Zapłonęłam wtedy gwałtownym ogniem i miłością do Boga. Czułam tak przemożny ból, że krzyczałam wniebogłosy, lecz równocześnie wypełniała mnie taka słodycz, że pragnęłam, aby ten ból trwał wiecznie. Była to najsłodsza pieszczota, jaką moja dusza mogła otrzymać od Boga”. Św. Teresa z Avili
Motylu!
Dobre myśli jak złote mlecze
wyrastają z umysłu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm - dialog”