Forum e-Budda PL

"Dla praktykującego Dharmę nie ma większego błędu niż praktykować ją w niewłaściwy sposób." - Duddziom Rinpocze
Dzisiaj jest czw wrz 19, 2019 07:17

Strefa czasowa UTC+01:00

Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę 1 2 Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Ołtarz
Nieprzeczytany post: pn wrz 10, 2012 18:21 
Awatar użytkownika

Tradycja: Dzogchen
Podczas czytania tego artykułu zacząłem się zastanawiać, czy oddawanie czci posążkowi Buddy, a przy tym samemu Gotamie jest tak bardzo potrzebne. Macie ołtarzyki?

Tytuł: Re: Ołtarz
Nieprzeczytany post: pn wrz 10, 2012 20:04 
Awatar użytkownika

Tradycja: buddyzm
Cytuj:
Podczas czytania tego artykułu zacząłem się zastanawiać, czy oddawanie czci posążkowi Buddy, a przy tym samemu Gotamie jest tak bardzo potrzebne. Macie ołtarzyki?
Kiedyś miałam ołtarz, ale musiałam go złożyć, bo kot lubił się bawić Buddą i gryźć inne elementy. Pewnie jak stanie się leniwym kotem, który tylko śpi całymi dniami to znów wszystko wróci na swoje miejsce :) I to nie było oddawanie czci posążkowi, a raczej wyrażenie szacunku wobec Siddharty Gautamy i oddanie mu czci jako największemu dobroczyńcy ludzkości. Czy to jest potrzebne? Pewnie zależy od osoby :)

Nieprzeczytany post: wt wrz 11, 2012 08:04 
Global Moderator
Awatar użytkownika

Tradycja: Dhamma-Vinaya
Czołem

Nie, nie mam. Składam hołd Buddzie praktykując i będąc dobrym człekiem (przynajmniej starając się :)).

metta&peace
H-D

Nieprzeczytany post: wt wrz 11, 2012 09:19 
Awatar użytkownika

Tradycja: Theravada, Vipassana
ołtarze, kadzidła, śmieszne stroje i dziwaczne ceremonie, to coś, co mnie zawsze odpychało od wszelkich religii (jestem agnostykiem) - może niektórym ludziom jest to potrzebne, ale dla mnie to zbędna szopka...
buddyzm (a ściślej: nauki Buddy) zawsze pociągały mnie swoją logiką i prostotą. staram się więc stosować je we własnym życiu - z pożytkiem dla siebie samego i dla innych ludzi.
palenie kadzidełek czy składanie ofiar na ołtarzu uważam jednak za niepotrzebny, egzotyczny gadżet, choć oczywiście liczy się także intencja :)
w domu mam tylko jeden gipsowy posążek Buddy, kupiony prawie 25 lat temu - taka sentymentalna pamiątka ze szkoły średniej, stoi sobie zwyczajnie na parapecie w dużym pokoju...

Nieprzeczytany post: wt wrz 11, 2012 10:59 
Awatar użytkownika

Cytuj:
ołtarze, kadzidła, śmieszne stroje i dziwaczne ceremonie, to coś, co mnie zawsze odpychało od wszelkich religii (jestem agnostykiem) - może niektórym ludziom jest to potrzebne, ale dla mnie to zbędna szopka...
buddyzm (a ściślej: nauki Buddy) zawsze pociągały mnie swoją logiką i prostotą. staram się więc stosować je we własnym życiu - z pożytkiem dla siebie samego i dla innych ludzi.
palenie kadzidełek czy składanie ofiar na ołtarzu uważam jednak za niepotrzebny, egzotyczny gadżet, choć oczywiście liczy się także intencja :)
w domu mam tylko jeden gipsowy posążek Buddy, kupiony prawie 25 lat temu - taka sentymentalna pamiątka ze szkoły średniej, stoi sobie zwyczajnie na parapecie w dużym pokoju...
Mnie się wydaje, że ołtarz może być potrzebny. Może na przykład przypominać o praktyce, o tym, że nie ma być ona ograniczona do 30 minut na poduszce. Takie przeplatanie elementów Dharmy w codzienność - co w tym złego? Zwłaszcza jak się ma milion innych zajęć, to chyba dobrze mieć miejsce, które przypomina o tym, co jest naprawdę ważne :)

Nieprzeczytany post: wt wrz 11, 2012 11:36 
Awatar użytkownika

Cytuj:
Mnie się wydaje, że ołtarz może być potrzebny. Może na przykład przypominać o praktyce
dlatego napisałem, że ważna jest intencja.
inna rzecz, że w przypominaniu o uważności, czy praktyce przez cały dzień ołtarz nie wydaje mi się być jakoś szczególnie dobry - trudno go np. zabrać ze sobą, a mało kto spędza cały dzień w domu ;)

Nieprzeczytany post: wt wrz 11, 2012 11:49 
Awatar użytkownika

No ale ja nie mówię, że trzeba siedzieć 24 godziny na dobę przed ołtarzem i sobie przypominać o praktyce ;)

Nieprzeczytany post: wt wrz 11, 2012 11:51 
Global Moderator
Awatar użytkownika

Czołem felula

Ale nikt nie mówi, że to coś złego :)

metta&peace
H-D

Nieprzeczytany post: wt wrz 11, 2012 13:21 
Awatar użytkownika

Cytuj:
Cytuj:
Mnie się wydaje, że ołtarz może być potrzebny. Może na przykład przypominać o praktyce, o tym, że nie ma być ona ograniczona do 30 minut na poduszce. Takie przeplatanie elementów Dharmy w codzienność - co w tym złego? Zwłaszcza jak się ma milion innych zajęć, to chyba dobrze mieć miejsce, które przypomina o tym, co jest naprawdę ważne :)
Równie dobrze niepotrzebny jest jakiś cały ołtarzyk, wystarczy zwykły posążek Buddy.

Nieprzeczytany post: wt wrz 11, 2012 15:29 
Admin
Awatar użytkownika

Tradycja: yungdrung bon
Witaj Bracie
Cytuj:
Ale nikt nie mówi, że to coś złego :)
A, no nie mówi, ale ośmiesza to :] A dla mnie, to klasyka, znaczy, jeżeli czegoś się nie rozumie /nie poznało sie tak w istocie znaczenia tego i tego co z tego wynika dla różnych istot ludzkich/, to najprościej obśmiać to... od, taki odruch istot ludzkich /masta freud tu się kłania/ ;)

Pozdrawiam
:14:

Nieprzeczytany post: wt wrz 11, 2012 15:39 
Global Moderator
Awatar użytkownika

Cytuj:
A, no nie mówi, ale ośmiesza to
Czołem Bracie

Ale ja nie ośmieszałem ołtarzy ani ceremonii - dharmozjad napisał że go to odpychało zawsze (wspominając o śmiesznym stroju), no ale to już niech on się sam broni.

Ja personalnie szanuję jeśli ktoś chce w taki sposób praktykować - dla mnie nic w tym złego, ani nic śmiesznego - ot przejaw praktyki.

Z drugiej strony niektóre rzeczy są śmieszne tak generalnie - warto też pośmiać się z własnych praktyk nieco by mieć do nich pewien zdrowy dystans - jeśli ktoś miałby dobry dowcip o anapanie i nie byłby to złośliwy dowcip to przecież też bym się pośmiał (ze śmiechem pojawia się przestrzeń w głowie - tak mi się widzi - nie wiem czy po frojdowsku :)) W sensie jest zdrowa śmieszność i niezdrowa śmieszność :)

metta&peace
H-D

Nieprzeczytany post: wt wrz 11, 2012 16:30 
Admin
Awatar użytkownika

Tradycja: yungdrung bon
Witaj Bracie
Cytuj:
Ale ja nie ośmieszałem ołtarzy ani ceremonii - dharmozjad napisał że go to odpychało zawsze (wspominając o śmiesznym stroju), no ale to już niech on się sam broni. (...)
Tak, nie o Ciebie mi chodziło, ale o Dharmozjada /i bronić się On nie ma co/, no i... heh, przepraszam :) pofolgowałem sobie trochę - ma wypowiedź nie powinna mieć miejsca :zawstydzony:

Co do reszty Twej wypowiedzi Bracie, to tylko mogę się pod tym podpisać :shake2: :)

Pozdrawiam
:14:

Nieprzeczytany post: wt wrz 11, 2012 17:56 
Awatar użytkownika

ok, jestem! :)
nie chodzi o jakąś "obronę", ale to nie pierwsze moje forum w życiu i dobrze już wiem, jak ułomne potrafią być wypowiedzi pisemne, a także jak łatwo zrozumieć je ciut inaczej, niż to miał na myśli autor.
ad rem - nie neguję ludzkich potrzeb, takich czy innych. jednemu w praktyce pomaga pusta biała ściana z czarną kropką, drugiemu ociekający złotem, spowity dymem kadzideł, wypasiony ołtarz.
jedno i drugie jest ok - na ogólnym poziomie, bo dla mnie osobiście to drugie, to raczej przerost formy nad treścią (ale nie w negatywnym sensie!) i niepotrzebne marnotrawienie energii.
"siedziałem" jakiś czas w Tybecie (Diamentowa Droga) i mniej więcej wiem, jakie znaczenie ma Czarna Czapka, kolorowe tanki, czy wizualizacje takich czy innych inkarnacji. a jednocześnie zawsze mnie to odpychało - wydawało mi się to takim niepotrzebnym "epatowaniem egzotycznym folklorem", podczas gdy nauki Buddhy są proste. po co je więc dodatkowo "stroić"?
to trochę tak, jak z katolicyzmem - widzę zdjęcie kardynała czy papieża w dziwnej, anachronicznej, złotej czapce i szatach ociekających brokatem, i od razu zastanawiam się, czemu one mają służyć? lepszemu propagowaniu nauk Joszuy? wyrażaniu swej miłości do bliźniego? raczej wątpliwe...
reasumując - to nie moja droga. ale jeśli komuś to służy do lepszej praktyki, to oczywiście proszę bardzo! w końcu ważniejszy jest cel, a nie ścieżki wiodące do niego...
Cytuj:
Z drugiej strony niektóre rzeczy są śmieszne tak generalnie - warto też pośmiać się z własnych praktyk nieco by mieć do nich pewien zdrowy dystans
dokładnie! nic dodać, nic ująć! wszelka "sztywność" jest bardzo niezdrowa... :D

Nieprzeczytany post: śr wrz 12, 2012 21:06 

Tradycja: brak
Posiadam, choć obecnie stoi pusty.
Palenie kadzideł wywołuje cały wachlarz określonych skutków.
Postawienie posążka wywołuje określone skutki.
Umieszczenie zdjęcia czy obrazka jakiegoś "świętego" przynosi takie a takie rezultaty.
Medytowanie w określonej pozycji przynosi określone rezultaty.
Zamiast wyśmiewać, warto zgłębić znaczenie "egzotyki", gdyż egzotyczne są wyłącznie nasze uprzedzenia. Nauki buddy może i są proste, ale określone praktyki czy rytuały miały właśnie ułatwić prostym ludziom osiągnięcie stanu Buddy.
Pozdrawiam i życzę rozwiania wszelkich błędnych poglądów :)

Nieprzeczytany post: śr wrz 12, 2012 22:33 
Awatar użytkownika

Tradycja: Szkoła Zen Kwan Um
Cytuj:
Macie ołtarzyki?
Macie... ;)

http://imageshack.us/photo/my-images/585/imag0372m.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/20/imag0373i.jpg/

Kiedy nie ma możliwości wyjazdów do Sanghi trzeba było zrobić sobie miejsce w domu do formalnej praktyki.

Ołtarzyk odsłaniany na czas praktyki, zasłaniany na resztę dnia. Dlaczego? Ponieważ nie stanowi on dekoracji mojego pokoju, oraz dlatego że przychodzą tu również inne osoby, nie koniecznie buddyści :) nie że przeszkadza, ale dlatego że nie jest on elementem dekoracyjnym. :peace:

Nieprzeczytany post: czw wrz 13, 2012 11:20 
Awatar użytkownika

Cytuj:
Posiadam, choć obecnie stoi pusty.
a taki pusty wywołuje jakieś skutki? mógłbyś je opisać z grubsza?
Cytuj:
Palenie kadzideł wywołuje cały wachlarz określonych skutków.
u siebie zauważyłem jedynie wzmożone kichanie, a i nasza kotka za tym nie przepada...
Cytuj:
Postawienie posążka wywołuje określone skutki.
na moim posążku zbiera się co jakiś czas kurz (niestety, nie jest to "Kurz Zen" ;) )
innych skutków niestety nie zauważyłem...
Cytuj:
Zamiast wyśmiewać, warto zgłębić znaczenie "egzotyki", gdyż egzotyczne są wyłącznie nasze uprzedzenia.
ja nie wyśmiewam! pisałem tylko, że to nie moja droga, to wszystko!
równie dobrze można by mieć do nas wszystkich pretensje, że nie zgłębiliśmy dostatecznie głęboko katolicyzmu, stąd nasze "uprzedzenia" co do niego!
chętnie jednak poczytam o Twoim podejściu do ołtarza, kadzideł etc. :)
pozdrawiam!

Nieprzeczytany post: czw wrz 13, 2012 14:48 
Awatar użytkownika

Skąd wziąć podobizny Buddy? Obrazy jakieś albo figurki? Myślałem o http://allegro.pl/zlota-glowa-buddy-cer ... l#delivery , do tego dwie proste podstawki pod kadzidełka. Tylko Coro, skąd wziąć obraz?

Nieprzeczytany post: czw wrz 13, 2012 15:17 
Awatar użytkownika

Tradycja: Karma Kamtzang
http://shenphen.pl/index.php?page=shop. ... 64&lang=pl

i tu kilka posążków Buddy Sakjamuniego /od połowy strony/
http://www.deesis.com.pl/sklep/index.ph ... _16&str=50

Nieprzeczytany post: czw wrz 13, 2012 16:01 
Awatar użytkownika

Tradycja: Wadżrajana
Cytuj:
Tylko Coro, skąd wziąć obraz?
wydrukowac w kolorze i oprawic - wybierz co chcesz:
http://www.facebook.com/media/set/?set= ... f1ff07bf6a

Nieprzeczytany post: czw wrz 13, 2012 16:38 
Awatar użytkownika

Tradycja: Szkoła Zen Kwan Um
Cytuj:
Tylko Coro, skąd wziąć obraz?
Tutaj sprawa jest prosta... z tego co już podali lub w wyszukiwarce wpisujesz budda/buddha i zaznaczeniem na wyszukanie grafik i drukujesz :) lub tak jak ja wybrałem obrazy najwyższej jakości z google i poszedłem do fotografa aby wydrukował mi to porządnie na papierze fotograficznym (6zł za obraz) później ramka (7zł za sztukę) i gotowe :) ;)

Nieprzeczytany post: czw wrz 13, 2012 16:46 
Awatar użytkownika

W najbliższym czasie, jak będę miał wolną gotówkę to coś pokombinuje :)

Nieprzeczytany post: czw wrz 13, 2012 20:46 
Awatar użytkownika

Tradycja: kamtzang, krypto ningmapa
Nie wiem do końca jak to jest w innych tradycjach, ale W Buddyzmie tybetańskim składanie ofiar wizerunkom 3 klejnotów (lampki, kadzidła, kwiaty, czysta woda, ryż itp.) to proste sposoby na zdobycie zasługi, dobrych właściwości. Oczywiście, jak ktoś nie ma wizerunku, albo ofiar, to może je składać mentalnie. Należy jednak pamiętać, że Wadźrajaniści nie stawiają na ołtarzu byle jakiego posążka czy wizerunku. Obowiązuje ścisły kanon. Dodatkowo posążki powinny być wypełnione symbolami 3 drogocenności, a tanki powinny mieć "błogosławieństwo" Lamy. Od niedawna w ośrodku we Wrocławiu na ołtarzu znajduje się też relikwiarz z prochami Czcigodnego Tengi Rinpoczego. Dowiedziałam się że jest wielką zasługą wykonywanie pokłonów przed nimi.

Nie zostawisz samsary, odrzucając ją - wyzwolisz ją wewnętrznie, pozwalając jej być. Twe próby wyleczenia się z nieszczęść nie przyniosły ci ulgi, ulgę przynosi rozluźnienie i pozostawienie rzeczy takimi, jakie są.

Nieprzeczytany post: pt wrz 14, 2012 13:43 
ex Global Moderator
Awatar użytkownika

Tradycja: Theravāda
Cześć

Kiedyś miałem na to straszne parcie. Teraz szkoda mi kasy, ale cenię symboliczną rolę prostego ołtarzyka i kiedyś sobie taki zafunduje, ale to dla mnie tylko taki dodatek. Nie widzę sensu w tym żeby samo odprawienie jakiegoś rytuaŁu czy ustawienie jakiegoś przedmiotu w mieszkaniu przynosiło jakieś zasługi.

pozdrawiam,
Tomek

Jestem właścicielem mojej kammy, spadkobiercą mojej kammy, zrodzony z mojej kammy, związany z moją kammą, istnieję wspierany przez moją kammę. Jakąkolwiek kammę stworzę, czy dobrą czy złą, będę jej spadkobiercą.
Obrazek

Nieprzeczytany post: pt wrz 14, 2012 14:03 
Awatar użytkownika

Mam zamiar też właśnie sobie zrobić symboliczny ołtarzyk. Podobizna Buddy (prawdopodobnie obrazek) i kadzidełka po obu stronach. Skromnie i symbolicznie. :namaste:

Nieprzeczytany post: pt wrz 14, 2012 15:11 
Senior User
Awatar użytkownika

Tradycja: Wspólnota Dzogczen
To juz pewnie zalezy od czlowieka. Tak jak powiedziała AHuli
Cytuj:
w buddyzmie tybetańskim składanie ofiar wizerunkom 3 klejnotów (lampki, kadzidła, kwiaty, czysta woda, ryż itp.) to proste sposoby na zdobycie zasługi, dobrych właściwości.
Zaszkodzic na pewno nie zaszkodzi, raczej na pewno przyniesie jakas zasluge. Taki oltarzyk tez moze byc jakims wsparciem w praktyce, kiedy zapalasz swieczke i kadzidlo, dla mnie na przyklad jest, kiedy siadam przed wiem ze jest to szczegolne miejsce i czas na wyciszenie umyslu.

Nieprzeczytany post: sob wrz 15, 2012 08:47 
Admin
Awatar użytkownika

Tradycja: Buddhadharma
Jesteśmy w panelu Theravada. Proszę o trzymanie się tematu, bo to nie kafejka.

Nieprzeczytany post: pn wrz 17, 2012 21:20 
Awatar użytkownika

A mam takie pytanie. Czy w Theravadzie proporcje i kształt posążka ołtarzowego też mają znaczenie?

Nie zostawisz samsary, odrzucając ją - wyzwolisz ją wewnętrznie, pozwalając jej być. Twe próby wyleczenia się z nieszczęść nie przyniosły ci ulgi, ulgę przynosi rozluźnienie i pozostawienie rzeczy takimi, jakie są.

Nieprzeczytany post: pt wrz 21, 2012 10:17 
Awatar użytkownika

Cytuj:
Skąd wziąć podobizny Buddy? Obrazy jakieś albo figurki? Myślałem o http://allegro.pl/zlota-glowa-buddy-cer ... l#delivery , do tego dwie proste podstawki pod kadzidełka. Tylko Coro, skąd wziąć obraz?
Czasem można znaleźć fajne figurki na targach staroci, warto się rozejrzeć.

Nieprzeczytany post: sob wrz 22, 2012 09:16 
Awatar użytkownika

Tradycja: Karma Kamtsang
Ja swoją figurkę to zdobyłem w jakimś sklepie meblowym na dziale z różnymi gadżetami i ozdobami. Jest fajna, ale chętnie dorwał bym większego Buddę :)

Obrazek

Nieprzeczytany post: wt paź 02, 2012 15:47 
Awatar użytkownika

Obrazek

Nieprzeczytany post: wt paź 02, 2012 16:14 
Awatar użytkownika

:cooll:

Czy to Budda Medycyny?

Nieprzeczytany post: wt paź 02, 2012 17:03 
Awatar użytkownika

Cytuj:
Czy to Budda Medycyny?
ani chybi, taki niebieski! :)

Nieprzeczytany post: wt paź 02, 2012 19:47 
Awatar użytkownika

Wydrukowanie obrazka to grosze, zapłaciłem 1.50 zł. Zdziwiłem się trochę, myślałem, że więcej wyskrobią z człowieka :)

Nieprzeczytany post: pt paź 05, 2012 12:06 
Awatar użytkownika

Cytuj:
Ja swoją figurkę to zdobyłem w jakimś sklepie meblowym na dziale z różnymi gadżetami i ozdobami. Jest fajna, ale chętnie dorwał bym większego Buddę :)

Obrazek
Jak będziesz miał możliwość, to kup posążek z naszej tradycji (np. w szenpenie) są robione specjalnie do praktyki, mają odpowiednie proporcje i gesty i ozdoby. Wizerunki w wadźrajanie mają bardzo głębokie symboliczne znaczenie i jeśli nie używasz posążka tylko jako kurzołapki to powinien być też "napełniony" przez lamów. Tylko przed takimi wizerunkami składamy pokłony i ofiary. Nadal nie wiem jak to jest w Teravadzie, ale pisze tak poznawczo.;)

Nieprzeczytany post: pt paź 05, 2012 13:13 
Awatar użytkownika

Cytuj:
Czy w Theravadzie proporcje i kształt posążka ołtarzowego też mają znaczenie?
nic mi na ten temat nie wiadomo...

Nieprzeczytany post: pt paź 05, 2012 13:47 
Global Moderator
Awatar użytkownika

Cytuj:
Cytuj:
Czy w Theravadzie proporcje i kształt posążka ołtarzowego też mają znaczenie?
nic mi na ten temat nie wiadomo...
Co kraj to obyczaj - łatwo znaleźć różnice miedzy Buddhą Tajskim a Birmańskim a Lankijskim :))

Nieprzeczytany post: pt paź 05, 2012 15:01 
Awatar użytkownika

Cytuj:
Co kraj to obyczaj - łatwo znaleźć różnice miedzy Buddhą Tajskim a Birmańskim a Lankijskim
jeśli chodzi o styl sztuki, to na pewno. tak przy okazji H-D, może opowiesz nam co nieco o tych głównych różnicach w stylu?
natomiast czy same rozmiary lub proporcje mają jakieś znaczenie - powiedzmy "religijno-symboliczne" - i są w związku z tym ściśle przestrzegane? śmiem wątpić...

Nieprzeczytany post: pt paź 05, 2012 15:21 
Global Moderator
Awatar użytkownika

czołem

To wg mnie oczywiście, zresztą nie zawsze i nie w każdym klasztorze (a niektóre klasztory są w tradycjach z lini Tajskiej więc będą miały swój styl, choc będą na przykład na Sri Lance :))

Buddha w Tajlandii - smukły, nieco podłużna twarz, z charakterystycznym wydłużonym "czubem" na głowie
https://picasaweb.google.com/lh/photo/2 ... directlink

Buddha w Birmie - przysadzisty, "ciężki", okrągła twarz, zwykle tylko z kokiem na czubku lub nawet nie (choć powinien)
http://www.snapshotasia.com/Burma_47.htm

Budda na Lance - pomiędzy tymi dwoma - z charakterystyczną twarzą podobna do autochtonów.
https://picasaweb.google.com/lh/photo/7 ... directlink

Oprócz tego kolorystyka - Birma to kraj gdzie Buddha powinien mieć białą skórę (białą jak ściana), w Tajlandii natomiast nie widziałem wielu "kolorowanych" posągów wiec są głównie pozłacane. Na Lance - wolna amerykanka, choć lubią chyba w kolorach, ale wybielają (o ile) twarz. To takie główne imho różnice - wszystko ma uzasadnienie historyczne (na przykład raz Birma straciła Sanghę i była rewitalizowana przez mnichów Lankijskich a raz odwrotnie, a wraz z mnichami mogły zmieniać się też wystroje i posągi klasztorne).

metta&peace
H-D

Nieprzeczytany post: pt paź 05, 2012 15:43 
Awatar użytkownika

Tradycja: Karma Kamtsang
Cytuj:
Jak będziesz miał możliwość, to kup posążek z naszej tradycji (np. w szenpenie) są robione specjalnie do praktyki, mają odpowiednie proporcje i gesty i ozdoby. Wizerunki w wadźrajanie mają bardzo głębokie symboliczne znaczenie i jeśli nie używasz posążka tylko jako kurzołapki to powinien być też "napełniony" przez lamów. Tylko przed takimi wizerunkami składamy pokłony i ofiary. Nadal nie wiem jak to jest w Teravadzie, ale pisze tak poznawczo.;)
A ja to już powkładałem w niego różne zdobyczne zblesingowane itemy ;) Oczywiście jak tylko będę miał jakieś konkretne fundusze to pewnie kupię coś w ośrodku :)

Nieprzeczytany post: pt paź 05, 2012 21:19 
Awatar użytkownika

Cytuj:
Cytuj:
A ja to już powkładałem w niego różne zdobyczne zblesingowane itemy ;) Oczywiście jak tylko będę miał jakieś konkretne fundusze to pewnie kupię coś w ośrodku :)
A ile ma slotów ? :D

Nieprzeczytany post: czw lut 07, 2013 21:30 
użytkownik zbanowany
Awatar użytkownika

Tradycja: offline
Obrazek
mój podróżny ołtarzyk

Nieprzeczytany post: czw sie 07, 2014 09:41 

Tradycja: szukam; nie-mistyk
Nie rozumiem dlaczego te posągi w większości są złote/pozłacane/o kolorze złota. Buddyzm moim zdaniem jest taki "skromny" w swej naturze, w końcu nie przywiązujemy wagi do materii, a tutaj wszędzie złoto. Czy tylko moim zdaniem trochę się to ze sobą kłóci? Tylko nie piszcie, że to z szacunku...

Nieprzeczytany post: czw sie 07, 2014 11:46 
Global Moderator
Awatar użytkownika

Czołem

Ostatnio zrobiłem sobie posąg Buddhy z gliny, więc też ma kolor złota :) Ogólnie wiele jest w suttach o żółtym kolorze (np szaty), choć wszystko to (nawet swastyki jako znak buddyjski) mogą mieć związek ze słońcem = oświeceniem, lub jako przewartościowanie kultu słońca, gdzie Buddha jest słońcem. Stąd, może nieco archetypicznie to złoto. Natomiast oczywiście zgadzam się, że ani posągi, ani stupy nie powinny być pozłacane, ani mieć na szczytach żadnych klejnotów czy innych drogocennych kamieni (stupy w Birmie są tak wysokie, że tych kamieni na szczycie zobaczyć nawet lornetką się nie da). Więc ten blichtr stworzyli zapewne wyznawcy, czyli "na bogato" = to musi mieć znaczenie - taka trochę wiejska psychologia, festyn i te pe. Dlatego polecam DYI posąg z Buddhy z gliny, której w naszym kraju dostatek. (nie wspomnę, że posągi Buddhy to wymysł greków-buddystów).

metta&peace
H-D

Nieprzeczytany post: czw sie 07, 2014 11:49 
Admin
Awatar użytkownika

Tradycja: Buddhadharma
Te złote posągi są po prostu częścią stworzonej przez ludzi kultury. Czy w którymś kraju theravady nie ma tradycji dany poprzez przyklejanie płatków złota do posągów?

Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę 1 2 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00