Chrześcijanie to bracia.

relacje pomiędzy buddyzmem a innymi religiami

Moderator: iwanxxx

Awatar użytkownika
karuna
Posty: 1225
Rejestracja: wt kwie 09, 2013 18:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: Ziemia teraz

Chrześcijanie to bracia.

Nieprzeczytany post autor: karuna »

Papież Franciszek to duchowy wojownik.

https://www.youtube.com/watch?v=GYQ15bpnzQE
koniec wojen
tylko liście do zamiatania
:namaste:
Awatar użytkownika
SherabNyima
Posty: 57
Rejestracja: sob wrz 27, 2003 10:25
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dzogczen/Szambala
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Chrześcijanie to bracia.

Nieprzeczytany post autor: SherabNyima »

Polecam encyklikę "Laudato Si"-eko-lewacka bibuła, po prostu
Awatar użytkownika
dharmozjad
Posty: 622
Rejestracja: sob sie 11, 2012 16:03
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Theravada, Vipassana

Re: Chrześcijanie to bracia.

Nieprzeczytany post autor: dharmozjad »

Jak co roku Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego ogłosiła orędzie do buddystów całego świata z okazji najważniejszego ich święta Vesakh (zwanego też Hanamatsuri).

W niektórych krajach kultury i cywilizacji buddyjskiej jest ono obchodzone 14 maja, w innych - 20 i 21 maja. Tegoroczne orędzie nosi tytuł "Buddyści i chrześcijanie: razem wspierajmy wychowanie ekologiczne" i w dużej części nawiązuje do najnowszej encykliki Franciszka "Laudato si'", a także przywołuje dwa dokumenty buddyjskie nt. zagrożeń środowiska.

Przesłanie przypomina na wstępie, że zbliżające się święto upamiętnia trzy ważne wydarzenia z życia Gautamy Buddy: jego narodziny, oświecenie i śmierć. - Życzymy wam pokoju, spokoju i radości w waszych sercach, rodzinach i w waszych krajach - głosi dokument Rady.

Podkreśla następnie, że inspiracją do powstania tego orędzia jest encyklika Franciszka "Laudato si'" - o trosce o nasz wspólny dom. Ojciec Święty zwraca w niej uwagę, że na świecie rozszerzają się pustynie zewnętrzne, gdyż coraz bardziej rozległe stają się pustynie wewnętrzne w nas, toteż obecny kryzys ekologiczny wzywa do głębokiego nawrócenia wewnętrznego. Co więcej, papież podkreśla konieczność wzmożenia starań na rzecz nowego myślenia o istotach ludzkich, o życiu, społeczeństwie i o naszych stosunkach z przyrodą, bez tego bowiem oświata i wychowanie będą nieodpowiednie i nieskuteczne - stwierdza watykańskie orędzie.

Wspomina też o dwóch dokumentach buddyjskich nt. postępującej degradacji środowiska naturalnego: "Nadszedł już czas działania: buddyjska deklaracja nt. zmian klimatycznych" i "Oświadczenie buddyjskie nt. zmian klimatycznych do przywódców światowych". Świadczą one o wspólnym przekonaniu, że w centrum kryzysu ekologicznego leży w istocie kryzys własnego ego, wyrażający się w ludzkiej zachłanności, niepokoju, arogancji i niewiedzy. Aby położyć kres pogarszaniu się naszego otoczenia, muszą się zmienić nasz styl życia i oczekiwania - stwierdziły oba przesłania buddyjskie.
Więcej tutaj:
http://www.deon.pl/religia/kosciol-i-sw ... razem.html
Obrazek
Awatar użytkownika
TeZeT
Posty: 845
Rejestracja: pn sty 08, 2007 21:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Brak

Re: Chrześcijanie to bracia.

Nieprzeczytany post autor: TeZeT »

Nie wiem jak dla innych sympatyków czy też wyznawców buddyzmu, ale dla mnie każda czująca istota to "brat" (chociaż nie zawsze o tym pamiętam), a nie tylko chrześcijanie. Tak wywnioskowałem z buddyzmu, ale może błędnie?

Wewnątrz KK mogą być różne nurty, ale liczy się oficjalna polityka, doktryna religijna, prawo kanoniczne, a one są dość konserwatywne, delikatnie pisząc, i niezbyt kompatybilne z buddyzmem moim zdaniem.
Cały czas jest teraz.
Awatar użytkownika
karuna
Posty: 1225
Rejestracja: wt kwie 09, 2013 18:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: Ziemia teraz

Re: Chrześcijanie to bracia.

Nieprzeczytany post autor: karuna »

TeZeT pisze:dla mnie każda czująca istota to "brat"
rzeczywiście tytuł można by zmienić, jest trochę niezręczny

chodziło mi raczej o Papieża Franciszka, o jego wystąpienie ekumeniczne, bardzo mi się spodobało
koniec wojen
tylko liście do zamiatania
:namaste:
Awatar użytkownika
TeZeT
Posty: 845
Rejestracja: pn sty 08, 2007 21:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Brak

Re: Chrześcijanie to bracia.

Nieprzeczytany post autor: TeZeT »

Szczerze - to trochę się przyczepiłem do byle czego, przecież nie miałeś na myśli, że tylko chrześcijanie to bracia, a reszta jest be, no nie? :)
Cały czas jest teraz.
Awatar użytkownika
karuna
Posty: 1225
Rejestracja: wt kwie 09, 2013 18:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: Ziemia teraz

Re: Chrześcijanie to bracia.

Nieprzeczytany post autor: karuna »

dobrze jest :)
koniec wojen
tylko liście do zamiatania
:namaste:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm - dialog”