6 Jog Naropy

dyskusje i rozmowy
adamos
Posty: 2
Rejestracja: ndz cze 19, 2011 16:03
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Kagyu

6 Jog Naropy

Nieprzeczytany post autor: adamos »

Witam wszystkich :) Jestem początkującym buddystą na razie w fazie fascynacji chociaż kilka medytacji w grupie już zaliczyłem :)
Mam pytanie o tytułowych 6 jog naropy z tego co się dowiedziałem są to podstawowe Jogi w drodze karma kagyu jednak chciałem się dowiedzieć o nich czegoś więcej, ponieważ są bardzo interesujące
czy możecie polecić mi na ich temat jakąś książkę dokładnie je opisujące, ponieważ sam nie mogłem znaleźć nic ciekawego. Na jakim poziomie praktyki uprawia się je?
Z góry dzięki za odpowiedzi ;)
Awatar użytkownika
ananas
Posty: 383
Rejestracja: śr lut 02, 2011 10:52
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Ananasajana

Re: 6 Jog Naropy

Nieprzeczytany post autor: ananas »

skoro jesteś początkującym w temacie to sensowniej zainteresować się praktykami podstawowymi, których wykonanie jest czasochłonne, a w międzyczasie zapewne dowiesz się tego co niezbędne na temat 6 jog naropy.
z ogólnie dostępnych jest POŁA, są też publikacje na temat jogi śnienia, reszta to top sikret :)
Awatar użytkownika
miluszka
ex Global Moderator
Posty: 1515
Rejestracja: śr sie 04, 2004 15:27
Tradycja: buddyzm tybetański Kagju
Lokalizacja: Kraków

Re: 6 Jog Naropy

Nieprzeczytany post autor: miluszka »

6 jog Naropy to ważne praktyki w Karma Kagju, jednak pozwolenie na ich praktykowanie otrzymuje się po: wykonaniu praktyk wstępnych, tzw nyndro ( można o nim przeczytać na tym forum), potem robisz praktykę jidama i ewentualnie dopiero potem którąś z jog Naropy. Praktykę pho wa można robić po uczestnictwie w kursie, który czasami bywa w Grabniku, czasem w Kucharach. Do tego, by wziąć udział w kursie konieczne jest wykonanie również pewnych praktyk wstępnych.
Rozpoczęcie jakichkolwiek praktyk polecam skonsultować z nauczycielem.
Igo
Posty: 962
Rejestracja: czw kwie 26, 2007 17:37
Tradycja: Bon i buddyzm tybetański

Re: 6 Jog Naropy

Nieprzeczytany post autor: Igo »

adamos pisze:czy możecie polecić mi na ich temat jakąś książkę dokładnie je opisujące, ponieważ sam nie mogłem znaleźć nic ciekawego. Na jakim poziomie praktyki uprawia się je?
Zawsze mozesz siegnac do klasyki, czyli do ksiazki:
Tibetan yoga and secret doctrines; or, Seven books of wisdom of the great path, according to the late Lāma Kazi Dawa-Samdup’s English rendering; arranged and edited with introductions and annotations to serve as a commentary, London, Oxford University Press, H. Milford, 1935.

http://www.amazon.com/Tibetan-Yoga-Secr ... 0195133145
http://www.oup.com/us/catalog/general/s ... 0195133141#
http://www.questia.com/googleScholar.qst?docId=88461785
Pamietam tez, ze cos bylo wydane po polsku z lat chyba 80ych. Moze w tlumaczeniu Sieradzana, nie pamietam.

Natomiast w Polsce mozna juz praktykowac 6 jog Naropy na 3-letnim odosobnieniu w Grabniku, ktorego I edycja zaczela sie w 2009 roku. Zob.
http://www.benchen.org.pl/index.php?opt ... Itemid=201
Pierwsze trzyletnie odosobnienie rozpoczęło się 7 września 2009 r. Na prowadzącego nauczyciela został przez obu Rinpoczów wyznaczony Lama Rinczen.

Wszyscy uczestnicy przechodzą przez te same, najbardziej kluczowe w tradycji Kagju praktyki. Są wśród nich medytacje Jidamów, takich jak Dordże Phagmo czy Khorlo Demczok, oraz Sześć Dharm Naropy, jak na przykład joga ciepła psychicznego (tummo) czy joga snów (milam).
paolo
Senior User
Posty: 398
Rejestracja: sob sie 11, 2007 15:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: częstochowa
Kontakt:

Re: 6 Jog Naropy

Nieprzeczytany post autor: paolo »

ananas pisze:skoro jesteś początkującym w temacie to sensowniej zainteresować się praktykami podstawowymi, których wykonanie jest czasochłonne, a w międzyczasie zapewne dowiesz się tego co niezbędne na temat 6 jog naropy.
z ogólnie dostępnych jest POŁA, są też publikacje na temat jogi śnienia, reszta to top sikret :)
Tak, ale nie jest to praktyka phoła z 6 jog naropy. Ogólnie mówiąc jest pięć podstawowych rodzajów praktyk phoła. Te które są ogólnie dostępne najczęściej należą do kategorii "phoła trzech pojęć". Jest ona znana jako wyrzucanie świadomości przy pomocy guru albo zgodnie z Tantrą niesplamionego wyznania – wyrzuceniem banieczki światła za pomocą dźwięku. Tego rodzaju phoła nie potrzebują ci, którzy osiągnęli urzeczywistnienie. Natomiast ci, których praktyka jest niewystarczająca, brak im jakiś wybitnych osiągnięć w praktyce dharmy lub ci, którzy popełnili wiele negatywnych czynów, potrzebują metody „z phoła trzech pojęć”. Praktyki te nie wymagają dużych zdolności i są łatwe do opanowania. A ponieważ jest to najczęściej nauczany rodzaj praktyki phoła, wielu wydaje się, że jest to typowy sposób praktykowania tego rodzaju medytacji. Przykładem praktyk phoła trzech pojęć są: nauczana przez lamę Ole Longcien Njingthig Phoła, czy popularna w Karma Kagyu praktyka Phoła zwana "żelazny hak współczucia".
Wracając do sześciu jog naropy. Tutaj Phoła należy do praktyk dodatkowych. Jeśli ktoś dobrze opanował pierwsze cztery jogi i uzyskał w nich znaki powodzenia nie potrzebuje żadnego phoła. Podobnie ktoś, kto urzeczywistnił np. mahamudrę również nie potrzebuje żadnej praktyki phoła. Urzeczywistnienie mahamudry jest najwyższym phoła
odczuwaj dobro
Awatar użytkownika
ananas
Posty: 383
Rejestracja: śr lut 02, 2011 10:52
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Ananasajana

Re: 6 Jog Naropy

Nieprzeczytany post autor: ananas »

Dzięki, nie znałem takich niuansów.

Tak czy inaczej żeby praktykować 6 jog naropy trzeba być bezdzietnym nieatrakcyjnym kawalerem z niezbyt absorbującą pracą a najlepiej rentierem żyjącym z kapitału pozostawionego po dziadkach/rodzicach. Zalatuje próżniactwem.
adamos
Posty: 2
Rejestracja: ndz cze 19, 2011 16:03
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Kagyu

Re: 6 Jog Naropy

Nieprzeczytany post autor: adamos »

Dzięki bardzo za odpowiedzi :)
Co do praktyk wstępnych to wykonuje się je po przyjęciu schronienia czy można zacząć już wcześniej?
paolo
Senior User
Posty: 398
Rejestracja: sob sie 11, 2007 15:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: częstochowa
Kontakt:

Re: 6 Jog Naropy

Nieprzeczytany post autor: paolo »

adamos pisze:Dzięki bardzo za odpowiedzi :)
Co do praktyk wstępnych to wykonuje się je po przyjęciu schronienia czy można zacząć już wcześniej?
Zanim zaangażujesz się w nyndro powinieneś najpierw przyjąć schronienie. Ale to nie jest tak, że po przyjęciu schronienia od razu musisz zaangażować się w te czasochłonne ćwiczenia. Dobrze jest spróbować zacząć od czegoś prostszego. W ośrodkach lamy Ole znajdziesz parę ogólnodostępnych prostych praktyk medytacji. W swoich ośrodkach lama Ole wprowadził ułożoną przez siebie medytację schronienia, która poprzedza formalną praktykę nyndro. Dlatego jeśli chcesz praktykować nyndro powinieneś najpierw przyjąć schronienie, następnie praktykujesz medytację schronienia. W trakcie tej praktyki powtarzasz krótką ogólną modlitwę schronienia, którą należy powtórzyć 11 000x. Dopiero po tym przechodzisz do praktyki nyndro. Oczywiście jeśli praktykujesz Karma Kagyu w sandze lamy Ole.
odczuwaj dobro
paolo
Senior User
Posty: 398
Rejestracja: sob sie 11, 2007 15:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: częstochowa
Kontakt:

Re: 6 Jog Naropy

Nieprzeczytany post autor: paolo »

ananas pisze:Dzięki, nie znałem takich niuansów.

Tak czy inaczej żeby praktykować 6 jog naropy trzeba być bezdzietnym nieatrakcyjnym kawalerem z niezbyt absorbującą pracą a najlepiej rentierem żyjącym z kapitału pozostawionego po dziadkach/rodzicach. Zalatuje próżniactwem.
dobre ;) :)
W rzeczywistości, wystarczy być pilnym w swojej praktyce :14:
odczuwaj dobro
TheVortex
Posty: 39
Rejestracja: pn mar 24, 2014 23:55
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kagyu
Lokalizacja: Nie najgorsza

Re: 6 Jog Naropy

Nieprzeczytany post autor: TheVortex »

Tytuł tematu jest dość ogólnikowy więc myślę że mogę odświeżyć takim prostym pytaniem dyktowanym przez zwykłą ciekawość (bo sam robię wstęp do nyndro więc 6 Jog Naropy to kompletnie nie mój poziom):
Czy w szkole Karma Kagyu obecnie 6 Jog Naropy jest w ogóle nauczane? Bo z tego co mi wiadomo to w Karma Kamtzang w Grabniku po konsultacjach z lamą jest taka możliwość.
Pozdrawiam. :)
paolo
Senior User
Posty: 398
Rejestracja: sob sie 11, 2007 15:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: częstochowa
Kontakt:

Re: 6 Jog Naropy

Nieprzeczytany post autor: paolo »

TheVortex pisze:Tytuł tematu jest dość ogólnikowy więc myślę że mogę odświeżyć takim prostym pytaniem dyktowanym przez zwykłą ciekawość (bo sam robię wstęp do nyndro więc 6 Jog Naropy to kompletnie nie mój poziom):
Czy w szkole Karma Kagyu obecnie 6 Jog Naropy jest w ogóle nauczane? Bo z tego co mi wiadomo to w Karma Kamtzang w Grabniku po konsultacjach z lamą jest taka możliwość.
Pozdrawiam. :)
Są nauczane :) Karma Kagyu to nie tylko ośrodki Lamy Ole, w których 6 Jog Naropy(a właściwie 6 Dharm Naropy) nie są nauczane. Ale
w innych ośrodkach Karma Kagyu, prowadzonych przez innych lamów, masz możliwość poznania 6 Jog Naropy. Mam tu na myśli ośrodki Karma Kagyu na Zachodzie. Wystarczy nawiązać kontakt z wykwalifikowanym lamą Kagyu, ukończyć(z powodzeniem) nyndro. Po nyndro - przez jakiś czas guru joga np. II, VIII Karmapy, Marpy, czy np. Milarepy. Następnie wystarczy przejść pełną praktykę jidama z poziomu anuttarajoga tantry np. Białej Tary, Demczoka, Dordże Phagmo, Amitabhy, Hewadżry, Buddy Medycyny itd. Po ukończeniu wszystkich etapów praktyki jidama z poziomu najwyższych tantr, możemy cieszyć się bogactwem metod 6 Jog Naropy :) W dowolnej praktyce jidama z poziomu anuttarajoga tantry, fazę spełniającą praktykuje się na dwa sposoby. Jeden z nich polega na praktyce jednej z 6 Jog Naropy. Podstawą jest praktyka tummo.
Ps.
Karma Kamtzang/ Karma Kagyu, to są dwie równorzędne nazwy tej samej szkoły. W Polsce mamy dwie organizacje tej tradycji, które, dla odróżnienia, używają(w oficjalnej nazwie organizacji)jednej z nich.
odczuwaj dobro
TheVortex
Posty: 39
Rejestracja: pn mar 24, 2014 23:55
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kagyu
Lokalizacja: Nie najgorsza

Re: 6 Jog Naropy

Nieprzeczytany post autor: TheVortex »

Dziękuje za odpowiedź, rozjaśniła mi parę spraw. :)
A tak a propo twojego postscriptum pomimo różnych osądów na temat XVII Karmapy myślisz że można "mieszać" ze sobą podejścia tych dwóch organizacji? Bo wydaje mi się trochę to kłopotliwe biorąc pod uwagę że Karma Kagyu teoretycznie powinna być jedna.
Pozdrawiam. :)
paolo
Senior User
Posty: 398
Rejestracja: sob sie 11, 2007 15:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: częstochowa
Kontakt:

Re: 6 Jog Naropy

Nieprzeczytany post autor: paolo »

TheVortex pisze:Dziękuje za odpowiedź, rozjaśniła mi parę spraw. :)
A tak a propo twojego postscriptum pomimo różnych osądów na temat XVII Karmapy myślisz że można "mieszać" ze sobą podejścia tych dwóch organizacji? Bo wydaje mi się trochę to kłopotliwe biorąc pod uwagę że Karma Kagyu teoretycznie powinna być jedna.
Pozdrawiam. :)
Nieteoretycznie ;) Karma Kagyu jest jedna* :) We wszystkich organizacjach Karma Kagyu na świecie, udzielane są takie same nauki, inicjacje, takie same są błogosławieństwa i efekty praktyki, itp. Mogę zabrać swoje teksty medytacji do dowolnej organizacji Karma Kagyu w Europie, czy w Azji i wspólnie z innymi wykonać medytację, czy np. pobierać nauki od różnych lamów Kagyu. Na pewne trudności(proszę wybaczyć niezamierzoną "aluzję polityczną" :namaste:) mógłbym napotkać jedynie w ośrodkach DD. Wracając....jedyna różnica polega na tym, że niektórzy popierają "tego" lub "tamtego" Karmapę ;) Oczywiście, że każda z organizacji będzie miała swój charakterystyczny rys, ale to dotyczy drugorzędnych kwestii, a nie istoty nauk, medytacji itp.. Kiedy słucham nauk Karmapy Thaje Dordże, czy np. Szamara Rinpocze, to widzę, że są one w pełni zgodne z naukami przekazywanymi przez Tengę Rinpocze czy innych lamów Kagyu. Nie ma między nimi sprzeczności. Sam jestem "dzieckiem" dwóch lamów Tseczu Rinpocze i Tengi Rinpocze. Natomiast cała dziecinada związana z funkcjonowaniem dwóch organizacji Karma Kagyu w Polsce, przypomina syndrom kibicja sportowego. Tenga Rinpocze powiedział: "bardzo dobrze, że w Polsce będą dwie organizacje tej samej tradycji. Dzięki temu więcej istot skorzysta z nauk dharmy". Twoje pytanie jest o tyle "niebezpieczne", ponieważ może wywołać lawinę komentarzy fanów "tego prawdziwego obrazka na ścianie". Poza tym, ma to niewiele wspólnego z praktyką 6 Jog Naropy. Do owocnej praktyki 6 Jog Naropy nie potrzebujemy "mieszać" jakichkolwiek podejść i nie podejść :) Potrzebujemy błogosławieństwa linii przekazu, poprawnych instrukcji i wzbudzenia właściwej motywacji "dla pożytku wszystkich istot" :namaste:

*No nie do końca jedna :89: Szkoła Karma Kagyu nie jest jednolitym tworem. W ramach tej szkoły funkcjonują podszkoły np. Surmang Kagyu, Nendo Kagyu, które specjalizują się w określonych praktykach. Ale wszystkie razem mieszczą się w ramach jednej szkoły - Karma Kagyu.

Wątek jest o 6 Jogach Naropy, więc podam cytat mistrza mego serca Tengi Rinpocze.
"Każdy - mężczyzna, czy kobieta, stary czy młody, mnich czy człowiek świecki, Azjata czy Europejczyk - praktykując te nauki(6 jog naropy) po uprzednim, niezbędnym przygotowaniu - jest w stanie osiagnąć stan Buddy..."

Kiedy zapytano Karmapę Thaje Dordże, czy w przyszłości 6 jog naropy będzie miało dla nas(uczniów na Zachodzie) znaczenie? Karmapa odpowiedział:
"Sądzę, że jest to możliwe. Może nie dla każdego, ale dla niektórych osób z pewnością 6 jog naropy będzie ważne. Ale jak powiedziałem wcześniej. Jest to indywidualna sprawa. To się z czasem zmienia, ale zawsze zależy od danej osoby.

Poniżej zdjęcie z kursu w Almutten(2006), Tenga Rinpocze przekazuje świeckim uczniom praktykę Tummo, podstawę 6 jog naropy.

Obrazek
odczuwaj dobro
TheVortex
Posty: 39
Rejestracja: pn mar 24, 2014 23:55
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kagyu
Lokalizacja: Nie najgorsza

Re: 6 Jog Naropy

Nieprzeczytany post autor: TheVortex »

Na wstępie chce zaznaczyć że nie miałem na celu wywołać tu dyskusji i podnosić temperatury na forum więc mam nadzieje że to się nie stanie. :)
Dziękuje za podzielenie się wiedzą teraz mam po prostu jasność jak to wszystko zwłaszcza pod kątem 6 Jog Naropy wygląda.
Pozdrawiam i przepraszam za mały offtopic'ik. :)
karmadorje
Posty: 39
Rejestracja: wt maja 17, 2011 12:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kagyu

Re: 6 Jog Naropy

Nieprzeczytany post autor: karmadorje »

jakie perspektywy ma osoba z Polski, chcąca praktykować w przyszłości 6 jog Naropy?
Awatar użytkownika
karuna
Posty: 1225
Rejestracja: wt kwie 09, 2013 18:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: Ziemia teraz

Re: 6 Jog Naropy

Nieprzeczytany post autor: karuna »

karmadorje pisze: pt kwie 28, 2017 20:52 jakie perspektywy ma osoba z Polski, chcąca praktykować w przyszłości 6 jog Naropy?
Praktyki wstępne należałoby i możliwe, że już tylko odpowiedni kurs/seminarium znaleźć i praktykować.

Na odosobnieniu 3-letnim są w programie.

pozdro
k
koniec wojen
tylko liście do zamiatania
:namaste:
paolo
Senior User
Posty: 398
Rejestracja: sob sie 11, 2007 15:20
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtsang
Lokalizacja: częstochowa
Kontakt:

Re: 6 Jog Naropy

Nieprzeczytany post autor: paolo »

karmadorje pisze: pt kwie 28, 2017 20:52 jakie perspektywy ma osoba z Polski, chcąca praktykować w przyszłości 6 jog Naropy?
Bardzo dobre :) Jeśli jesteś pilny w swojej praktyce, ukończysz nyndro, przejdziesz praktykę jednego z jidamów z poziomu anuttarajogatantry, wówczas zdobyłeś podstawy do wejścia w sześć jog naropy. W Polsce masz możliwość otrzymania pełnego przekazu sześciu jog naropy. Podczas rozmowy z lamą Rinczenem zapytałem go o praktykę sześciu jog naropy przez osoby świeckie. Odpowiedział mi, że są w Polsce osoby świeckie. które praktykują sześć jog naropy. Oczywiście najlepsze warunki stwarza praktyka w odosobnieniu, ale jak powiedział mój rdzenny lama Tenga Rinpocze, każdy kto spełni odpowiednie wymagania, niezależnie czy jest mnichem, czy osobą świecką, mężczyzną czy kobietą, może uzyskać pożytek z praktykowania sześciu jog naropy. Już teraz możesz potraktować swoją praktykę jako przygotowanie do sześciu jog naropy. To jak teraz traktujesz swoją praktykę itp. pokazuje jak będziesz podchodził do praktyki sześciu jog naropy, i jakie rezultaty ona przyniesie :) Powodzenia :)
odczuwaj dobro
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: 6 Jog Naropy

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

witam

partnerką i żoną Naropy była Niguma. Ta para wzięła ze sobą ''rozwód'', gdzie za obopólną zgodą /i w zgodzie z pomysłem Nigumy/, została Ona tą, która była winną rozpadu związku. a następnie Naropa i Niguma funkcjonowali dalej razem jako brat i siostra w dharmie. Niguma nauczała sześciu jog nigumy /podobnych do sześciu jog naropy/, które przekazała swemu synowi z zastrzeżeniem, iż przez siedem pokoleń mogą one być przekazywane tylko w formie jeden do jednego.
pytanie z mej strony: czy sześć jog nigumy jest obecnie przekazywanych w tak otwarty sposób - rzecz jasna warunkowany określonymi kryteriami - jak sześć jog naropy? a jeżeli nie, to: czy ten przekaz wygasł, czy może jest dalej żywym?

pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
maximus
Posty: 66
Rejestracja: pn mar 05, 2007 14:30
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Ningmapa

Re: 6 Jog Naropy

Nieprzeczytany post autor: maximus »

kunzang pisze: śr maja 03, 2017 17:37
pytanie z mej strony: czy sześć jog nigumy jest obecnie przekazywanych w tak otwarty sposób - rzecz jasna warunkowany określonymi kryteriami - jak sześć jog naropy? a jeżeli nie, to: czy ten przekaz wygasł, czy może jest dalej żywym?

pozdrawiam
:14:
Witam.

Przekaz jest nadal żywy w szkole Szangpa Kagju, a także w klasztorze Benchen w Nepalu (nie wiem czy polscy lamowie odbywający odosobnienie w Grabniku byli uczeni tych praktyk). Czy są przekazywane w otwarty sposób? Raczej tylko na odosobnieniach.
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: 6 Jog Naropy

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

witaj

dzięki za info :)

pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Tybetański”