Vipassana a mindfulness

Wasze pierwsze pytania tyczące się buddyzmu

Moderator: forum e-budda team

Jeden
Posty: 104
Rejestracja: śr maja 16, 2018 11:33
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Humanizm
Lokalizacja: Śląsk

Vipassana a mindfulness

Nieprzeczytany post autor: Jeden »

temat przeniesiony przez kunzanga z działu ''Dharma / Dhamma''


Mam pytanie. Czy mindfulness jest praktyką buddyjską?
"Czy potrzeba choćby jednej strony świętej księgi w świetle lampy?" Kido(1185-1269)
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Vipassana a mindfulness

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

witaj

skonkretyzuj proszę, o jaki mindfulness Tobie chodzi, czyli jakie to słowo - dla Ciebie - niesie znaczenie? pytam o to, ponieważ jest np taka oto książka: “Mindfulness, bliss, and beyond”, Ajahn Brahm.

Jeden pisze: czw lut 21, 2019 16:01 Mam pytanie. Czy mindfulness jest praktyką buddyjską?
tradycyjnie już polecam :) by za nim zada się jakieś pytanie na forum, to skorzystać wprzódy z opcji szukaj: mindfulness - i jeżeli, chodzi Tobie o popularny ostatnio na zachodzie '' mindfulness'', to swobodnie ustalisz, czy to jest buddyzm, czy też nie /czy jest to coś, co zostało zaczerpnięte z buddyzmu a jednak buddyzmem nie jest/.

pozdrawiam
:14:

temat przenoszę z działu ''Dharma / Dhamma''
.
dane :580:
Jeden
Posty: 104
Rejestracja: śr maja 16, 2018 11:33
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Humanizm
Lokalizacja: Śląsk

Re: Vipassana a mindfulness

Nieprzeczytany post autor: Jeden »

Oczywiście mam na myśli ten popularny mindfulness. Podobno zmniejsza ryzyko nawrotu depresji o 50%. Są ponoć jakieś badania kliniczne które potwierdzają ten fakt. Ja dostrzegam pewne podobieństwa z vipassaną dlatego pytam. Kupiłem książkę, zacząłem to praktykować i zastanawiam się czy jestem czy nie jestem buddystą.
"Czy potrzeba choćby jednej strony świętej księgi w świetle lampy?" Kido(1185-1269)
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Vipassana a mindfulness

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

witaj

Jeden pisze: czw lut 21, 2019 17:30 Oczywiście mam na myśli ten popularny mindfulness. Podobno zmniejsza ryzyko nawrotu depresji o 50%. (...)
miałeś depresję?

Jeden pisze: czw lut 21, 2019 17:30(...) Ja dostrzegam pewne podobieństwa z vipassaną dlatego pytam. (...)
z tego co wiem, to powstał na bazie zen - ale mogę się mylić.

Jeden pisze: czw lut 21, 2019 17:30(...) Kupiłem książkę, zacząłem to praktykować i zastanawiam się czy jestem czy nie jestem buddystą.
medytacja jako taka, nie jest patentem buddyjskim i w związku z tym to, że się coś medytuje, nie czyni z automatu kogoś buddystą. nie na tym bycie buddystą polega.

pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
Jeden
Posty: 104
Rejestracja: śr maja 16, 2018 11:33
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Humanizm
Lokalizacja: Śląsk

Re: Vipassana a mindfulness

Nieprzeczytany post autor: Jeden »

Klinicznej depresji nie miałem, ale mam temperament depresyjny, który się jakoby dziedziczy. Książka obiecuje, że można to zmienić. Pomyślałem, nie zawadzi spróbować, choćby w ramach eksperymentu. Na razie efektów nie widzę, ale dopiero zaczynam, więc kto wie.
"Czy potrzeba choćby jednej strony świętej księgi w świetle lampy?" Kido(1185-1269)
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Vipassana a mindfulness

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

witaj

dziękuję za wyjaśnienie.

pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
Awatar użytkownika
GreenTea
ex Global Moderator
Posty: 4530
Rejestracja: czw mar 19, 2009 22:04
Płeć: kobieta
Tradycja: Vajrayana

Re: Vipassana a mindfulness

Nieprzeczytany post autor: GreenTea »

kunzang pisze: czw lut 21, 2019 18:09
Jeden pisze: czw lut 21, 2019 17:30(...) Ja dostrzegam pewne podobieństwa z vipassaną dlatego pytam. (...)
z tego co wiem, to powstał na bazie zen - ale mogę się mylić.

Hej :)

Iwanxxx tutaj w pierwszym poście wspomina o ruchu Mindfulness inspirowanym Vipassaną. Warto zapoznać się z tym wątkiem, bo właśnie m.in. porusza kwestie różnic pomiędzy buddyzmem i Mindfulness.

Pozdrawiam, gt
Jeden
Posty: 104
Rejestracja: śr maja 16, 2018 11:33
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Humanizm
Lokalizacja: Śląsk

Re: Vipassana a mindfulness

Nieprzeczytany post autor: Jeden »

medytacja jako taka, nie jest patentem buddyjskim i w związku z tym to, że się coś medytuje, nie czyni z automatu kogoś buddystą. nie na tym bycie buddystą polega.
Więc, co czyni człowieka buddystą. Nić sympatii, nauka której na głębszym poziomie nie ma, przestrzeganie wskazań, formalne śluby. Jak byś na to pytanie odpowiedział?
"Czy potrzeba choćby jednej strony świętej księgi w świetle lampy?" Kido(1185-1269)
Awatar użytkownika
GreenTea
ex Global Moderator
Posty: 4530
Rejestracja: czw mar 19, 2009 22:04
Płeć: kobieta
Tradycja: Vajrayana

Re: Vipassana a mindfulness

Nieprzeczytany post autor: GreenTea »

Jeden pisze: pt lut 22, 2019 19:16Więc, co czyni człowieka buddystą.
Pytanie, co prawda, jest do Kunzanga, ale pozwól, że przy okazji podrzucę tutaj cytaty z linkowanego przeze mnie wcześniej wątku, w którym próbuje się właśnie znaleźć odpowiedź.


Ideologia.
leszek wojas pisze: pn wrz 17, 2018 21:33 Wspomniałeś o mindfulness. Różnica polega na tym, że jest to rodzaj medytacji nie obciążony specjalnie jakąś ,,ideologią". To podejście nie opiera się na ślubowaniu osiągnięcia oświecenia by wyzwolić wszystkie istoty, tylko jest praktyką nastawioną na dobre samopoczucie praktykującego (klienta). Osoby rozpoczynające taką praktykę nie muszą medytować pod szyldem duchowej praktyki dążąc do realizacji ideału doskonałej postawy - doskonałego współczucia, doskonałej mądrości, uważności itd. Tego ideału nie stworzył oczywiście buddyzm zachodni tylko jest to azjatycka kalka opierająca się na przeświadczeniu, że osoba poważnie praktykująca, prawdziwy uczeń zen nie pobłaża sobie, nie zajmuje się jakimiś swoimi ,,przyziemnymi" problemami natury psychologicznej tylko aspiruje do oświecenia z wielką odwagą i determinacją.

Dwuaspektowość. Długoterminowość. Cel.
GreenTea pisze: sob paź 13, 2018 21:12 (...) plącze mi się po głowie cytat z tekstu, który linkował Lepsze:
Zen demands we operate at both the relative and absolute levels simultaneously. We don’t get to hide out in one or the other, even though they appear to contradict each other. (Zen wymaga, abyśmy działali jednocześnie na poziomie względnym i absolutnym. Nie ukrywamy się w jednym lub drugim, nawet jeśli wydają się sobie przeczyć).
(...)
Chcę jeszcze, poza dwuaspektowością i długoterminowością buddyjskich działań (o tej drugiej wspominał już Lepsze), zwrócić też uwagę na cel (oświecenie) osiągalny, paradoksalnie, dopiero wówczas, gdy przestanie się cokolwiek osiągać. Jak to pogodzić z celowością typu "chcę rozwiązać osobisty problem"?

Ścieżka rozwoju.
kunzang pisze: śr paź 03, 2018 20:26(...) ścieżka ku ustaniu cierpienia w świecie świeckich, nie jest czymś na kształt ''domu starców'', wyluzowanych i zmierzających ku ustaniu życia, tylko jest pełnym wymiarem tzw ''walki o byt'' /cokolwiek to znaczy/, gdzie ci od serca, latorośla, rodzina, przyjaciele, znajomi, itd, pełnią rolę umownych sekundantów, tego, z czym się wyrobić chcemy, musimy, mamy, no i tego, co tam sobie zlewamy, czy zapominamy... :oczami:

Pozdrawiam, gt


Ps. Przeczytałam linkowany wątek jeszcze raz i potwierdzam, może się bardzo przydać w rozumieniu różnic pomiędzy buddyzmem i mindfulness, Iwanxxx dzięki za temat.
Jeden
Posty: 104
Rejestracja: śr maja 16, 2018 11:33
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Humanizm
Lokalizacja: Śląsk

Re: Vipassana a mindfulness

Nieprzeczytany post autor: Jeden »

Czy doświadczacie na swojej ścieżce zwątpienia w ideologię, ostateczny cel czy jest to tylko podróż w kierunku coraz mocniejszego przylgnięcia do niej. Przepraszam, że tak rozpytuję, ale jestem z natury ciekawski.
"Czy potrzeba choćby jednej strony świętej księgi w świetle lampy?" Kido(1185-1269)
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Vipassana a mindfulness

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

witam

GreenTea pisze: czw lut 21, 2019 22:38Iwanxxx tutaj w pierwszym poście wspomina o ruchu Mindfulness inspirowanym Vipassaną.
i zapewne wie co pisze. ze swej strony mindfulness z zenem kojarzę, poprzez pryzmat np Eichelbergera, który go propaguje, a który odwołuje się też do zen i był związany z sangą Kapelau, gdy ten jeszcze żył /podobnie Santorski/ - nie wiem jak z Nim jest teraz w kwestii zen.

pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
Jeden
Posty: 104
Rejestracja: śr maja 16, 2018 11:33
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Humanizm
Lokalizacja: Śląsk

Re: Vipassana a mindfulness

Nieprzeczytany post autor: Jeden »

W kwestii zen chyba nie jest z nim najlepiej. Wykłada długo, mówi dużo, rozwlekle tłumaczy. ;-)
"Czy potrzeba choćby jednej strony świętej księgi w świetle lampy?" Kido(1185-1269)
Awatar użytkownika
Damian907
Posty: 809
Rejestracja: pn paź 13, 2008 15:44
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Ta sama co na początku.
Lokalizacja: Kielce

Re: Vipassana a mindfulness

Nieprzeczytany post autor: Damian907 »

Jeden pisze: pt lut 22, 2019 19:16 Więc, co czyni człowieka buddystą. Nić sympatii, nauka której na głębszym poziomie nie ma, przestrzeganie wskazań, formalne śluby. Jak byś na to pytanie odpowiedział?
Jest fajny artykuł, który udziela odpowiedzi na to pytanie:

http://www.buddyzm.edu.pl/cybersangha/page.php?id=896
Jeden
Posty: 104
Rejestracja: śr maja 16, 2018 11:33
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Humanizm
Lokalizacja: Śląsk

Re: Vipassana a mindfulness

Nieprzeczytany post autor: Jeden »

Przeczytałem ten artykuł. Pod znakiem zapytania stawiam tylko punkt: wszystkie emocje są cierpieniem. Jeśli ktoś ma co do tego wątpliwości to jest czy nie jest buddystą?
"Czy potrzeba choćby jednej strony świętej księgi w świetle lampy?" Kido(1185-1269)
Awatar użytkownika
GreenTea
ex Global Moderator
Posty: 4530
Rejestracja: czw mar 19, 2009 22:04
Płeć: kobieta
Tradycja: Vajrayana

Re: Vipassana a mindfulness

Nieprzeczytany post autor: GreenTea »

Jeden pisze: sob lut 23, 2019 15:58Przeczytałem ten artykuł. Pod znakiem zapytania stawiam tylko punkt: wszystkie emocje są cierpieniem. Jeśli ktoś ma co do tego wątpliwości to jest czy nie jest buddystą?

Z artykułu wynika, że:
Nie jesteśmy buddystami, jeśli nie zgadzamy się z tym, że wszelkie emocje są cierpieniem i sądzimy, że niektóre z nich są czystą przyjemnością.
Wątpliwości podczas praktyki można zawsze mieć, ale one są po to, żeby móc sprawdzać we własnym doświadczeniu, na ile prawda zawarta w Czterech Pieczęciach pozostaje zgodna z tym, co sami wiemy. Jeżeli nie pozostaje, buddystą się nie jest. Jeżeli ciągle się tego nie wie, a chce się wiedzieć, szuka się, praktykując, odpowiedzi dalej. Gdy poszukiwania zaczynają cokolwiek ciążyć, zawsze można je przerwać, nic nie stoi na przeszkodzie.
Warto też poznać buddyjskie rozumienie emocji, bo jest ono nieco inne, niż to, do którego przywykliśmy.


Jeden pisze: pt lut 22, 2019 23:30 Czy doświadczacie na swojej ścieżce zwątpienia w ideologię, ostateczny cel czy jest to tylko podróż w kierunku coraz mocniejszego przylgnięcia do niej.
Wiesz, ta ideologia powinna być wzięta w cudzysłów. Bo to jest tylko taki "roboczy" zbiór poglądów, z którego korzysta się jedynie do pewnego czasu. Nie ma tutaj czegokolwiek, do czego można byłoby przylgnąć. Ale oczywiście lgnięcie - jedna z emocji - leży w naturze ludzkiej, bardzo trudno jest nie lgnąć. Na dodatek, nie lgnąć nie może oznaczać: odrzucać, nie chcieć - wpada się w ten sposób w drugie emocjonalne ekstremum. Ogólnie powstaje dość kłopotliwa sytuacja, gdy człowiek zaczyna uświadamiać sobie własne tendencje do lgnięcia i awersji. Ale i ciekawa, inspirująca. Bo z jednej strony powstaje w głowie mnóstwo koncepcji, co z tym fantem zrobić, a z drugiej, coraz wyraźniej widać, że koncepcje nie są dobrym narzędziem do osiągania celu. I jeszcze dochodzi strona trzecia: codzienne życie, które doprasza się uwzględnienia w planach, czy to z koncepcją, czy bez, świecki buddysta nie rezygnuje przecież z tego życia, staje się ono takim samym terenem praktyki, jak przestrzeń gompy usłanej poduszkami.


Pozdrawiam, gt
Jeden
Posty: 104
Rejestracja: śr maja 16, 2018 11:33
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Humanizm
Lokalizacja: Śląsk

Re: Vipassana a mindfulness

Nieprzeczytany post autor: Jeden »

Mam trochę inne zdanie. Oczywiście starasz się maksymalnie zobiektywizować odpowiedź, ale wiara oprócz elementu racjonalnego ma też element emocjonalny. Bez jakiegoś rezonansu jaki w nas wywołuje dana religia wiary nie ma. Zaufanie do nauk gra jakąś rolę czy tego chcemy czy nie. Ja tylko pytam, czy nie masz czasem ochoty rzucić to w cholerę, czy też każdy nowy dzień utwierdza cię w słuszności obranej drogi.
"Czy potrzeba choćby jednej strony świętej księgi w świetle lampy?" Kido(1185-1269)
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Vipassana a mindfulness

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

witam

Jeden pisze: pt lut 22, 2019 19:16Więc, co czyni człowieka buddystą. (...) Jak byś na to pytanie odpowiedział?
determinacja w dążeniu ku ustaniu cierpienia w ramach podążania ścieżką czterech szlachetnych prawd.

Jeden pisze: pt lut 22, 2019 23:30 Czy doświadczacie na swojej ścieżce zwątpienia (...)
nie, nigdy, wręcz odwrotnie - wraz z mijającą przestrzenią ugruntowuję się w tym, iż jest dokładnie tak, jak przedstawili to, moi nauczyciele.


Pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
Jeden
Posty: 104
Rejestracja: śr maja 16, 2018 11:33
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Humanizm
Lokalizacja: Śląsk

Re: Vipassana a mindfulness

Nieprzeczytany post autor: Jeden »

Właśnie o takie odpowiedzi jak u kunzanga mi chodzi. Dzięki za szczerość.
"Czy potrzeba choćby jednej strony świętej księgi w świetle lampy?" Kido(1185-1269)
Awatar użytkownika
GreenTea
ex Global Moderator
Posty: 4530
Rejestracja: czw mar 19, 2009 22:04
Płeć: kobieta
Tradycja: Vajrayana

Re: Vipassana a mindfulness

Nieprzeczytany post autor: GreenTea »

Jeden pisze: ndz lut 24, 2019 12:17wiara oprócz elementu racjonalnego ma też element emocjonalny.
Nie pisałam o wierze, odnosiłam się do wątpliwości i ich rozpuszczania, czyli zdobywania wiedzy. Dla mnie buddyzm nigdy nie był wiarą, był wiedzą, do której odnosiłam wiedzę własną. Jeśli coś się nie zgadzało, trzeba było to wyjaśnić.


Jeden pisze: ndz lut 24, 2019 12:17Ja tylko pytam, czy nie masz czasem ochoty rzucić to w cholerę, czy też każdy nowy dzień utwierdza cię w słuszności obranej drogi.
Znajduję się już na tym etapie, że wątpliwości mną nie miotają, po prostu wiem, że buddyzm jest mną, że zawsze był, nawet jeśli w którymś momencie nie całkiem było to dla mnie jasne i oczywiste. Ale to nie oznacza, że nie przechodziłam okresu wątpliwości, czy wręcz rozstania z buddyzmem. Na szczęście w buddyzmie odejście to nie grzech, a jedynie racjonalne działanie, z niczego nie trzeba się nawracać.


pozdrawiam, gt
Awatar użytkownika
Niebieskiedrzewo
Posty: 58
Rejestracja: wt lis 26, 2013 18:18
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Seon

Re: Vipassana a mindfulness

Nieprzeczytany post autor: Niebieskiedrzewo »

Czy doświadczacie na swojej ścieżce zwątpienia w ideologię, ostateczny cel czy jest to tylko podróż w kierunku coraz mocniejszego przylgnięcia do niej
Początkowo wstając codziennie na poranną praktykę przed 3.00 do szpiku wątpiłem w Dharmę. Zawsze entuzjastycznie podchodziłem do tych wątpliwiści (ciesząc się nimi), ale w pewnym momencie przestały się pojawiać. Też fajnie :shake2:

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wasze pierwsze pytania”