Sposób na odzyskanie wspomnień z poprzedniego wcielenia?

Wasze pierwsze pytania tyczące się buddyzmu

Moderator: forum e-budda team

Awalokiteswara
Posty: 27
Rejestracja: ndz wrz 08, 2019 14:33
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Ezoteryka

Sposób na odzyskanie wspomnień z poprzedniego wcielenia?

Nieprzeczytany post autor: Awalokiteswara »

Cztery szybkie pytania.
Czy jest jakiś sposób na to by odzyskać wspomnienia z poprzednich żyć?
Czy jest jakiś sposób na to by odzyskać wspomnienia o życiu obecnym w przyszłym życiu?
Czy jest jakiś sposób by nie zatracić wspomnień z obecnego życia przy następnych narodzinach?
Czy gromadzenie dobrej karmy poprzez postępowanie i odmawianie mantr może umożliwić coś takiego?
Awatar użytkownika
Damian907
Posty: 809
Rejestracja: pn paź 13, 2008 15:44
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Ta sama co na początku.
Lokalizacja: Kielce

Re: Sposób na odzyskanie wspomnień z poprzedniego wcielenia?

Nieprzeczytany post autor: Damian907 »

Cześć,

Wg New Age hipnoza pozwala odkryć poprzednie wcielenia, w buddyzmie stosowanymi metodami są głęboka medytacja, wtedy mają pojawiać się wspomnienia poprzednich wcieleń. Jest też takie buddyjskie przysłowie (chyba tybetańskie), iż jeśli chcesz poznać poprzednie wcielenie spójrz na swoje ciało, a jeśli chcesz poznać przyszłe, spójrz w swój umysł. Myślę jednak, że jakieś większe grzebanie w przeszłości byłoby "niebuddyjskie", ponieważ świadczyłoby o przywiązaniu do przeszłości, gdy istnieje tylko Tu i Teraz.

Pozdrawiam,
Damian
Awalokiteswara
Posty: 27
Rejestracja: ndz wrz 08, 2019 14:33
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Ezoteryka

Re: Sposób na odzyskanie wspomnień z poprzedniego wcielenia?

Nieprzeczytany post autor: Awalokiteswara »

Hipnoza na mnie nie działa, ale to że głęboka medytacja pozwala odzyskać wspomnienia z poprzednich żyć to bardzo ciekawa informacja dziękuje ci za nią.

No to ja chyba byłem rzołmnierzem w poprzednim życiu ponieważ mam znamię na lewym ramieniu które wygląda trochę jak ślad po kuli, ciekawe, oczywiście żartuje ciężko jest stwierdzić coś na podstawie samego ciała, a mój umysł myślę że kroczy właściwą ścieżką w końcu dotarł aż na to forum więc wszystko jest na dobrej drodze.

A co jeśli ktoś nie chciał by się przenieść po śmierci do krain buddów albo świata pół bogów, czy jeśli ktoś jest w stanie odrodzić się w boskiej krainie to czy może też odrzucić tą możliwość by móc odrodzić się jako człowiek aby wyzwalać innych ludzi z kręgu samsary?
Awatar użytkownika
GreenTea
ex Global Moderator
Posty: 4530
Rejestracja: czw mar 19, 2009 22:04
Płeć: kobieta
Tradycja: Vajrayana

Re: Sposób na odzyskanie wspomnień z poprzedniego wcielenia?

Nieprzeczytany post autor: GreenTea »

Awalokiteswara pisze: śr wrz 25, 2019 19:30(...)ale to że głęboka medytacja pozwala odzyskać wspomnienia z poprzednich żyć to bardzo ciekawa informacja dziękuje ci za nią.
No, nie wyobrażaj sobie zbyt wiele, bo jeżeli chodzi o buddyzm, to takie rzeczy przytrafiają się wysoko zrealizowanym mistrzom, i oczywiście jest to tylko skutek uboczny zaawansowanej praktyki mającej na celu osiągnięcie wyzwolenia z kręgów samsary, z pewnością nie przytrafi się komuś, kto tkwi w samsarze po uszy.


Awalokiteswara pisze: śr wrz 25, 2019 19:30A co jeśli ktoś nie chciał by się przenieść po śmierci do krain buddów albo świata pół bogów, czy jeśli ktoś jest w stanie odrodzić się w boskiej krainie to czy może też odrzucić tą możliwość by móc odrodzić się jako człowiek aby wyzwalać innych ludzi z kręgu samsary?
Świat półbogów i świat ludzi to światy należące do samsary, natomiast to, co nazywasz "krainami buddów" należy do przestrzeni wolnej od wpływów samsary i przestrzeń tę osiąga się dopiero po wyzwoleniu. W samsarze o wyborze miejsca narodzin decyduje karma, rzecz jasna można na nią wpływać, ale nie w tak oczywisty sposób, jak mogłoby się to wydawać, bo skutki karmiczne pochodzą z wielu żywotów i nie do końca wiadomo, które z nich i w jakim momencie się zamanifestują. Potrzebna jest długotrwała praktyka, by m.in. umieć właściwie reagować na pojawienie się owych skutków, a tym samym nie stwarzać kolejnych negatywnych przyczyn. Inaczej natomiast wygląda kwestia ponownego pojawienia się w samsarze po osiągnięciu wyzwolenia (mam na myśli buddyzm tybetański), czas i miejsce manifestacji, a także jej formę można wybrać. To tyle ogólnych informacji z mojej strony.


Pozdrawiam, gt
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Sposób na odzyskanie wspomnień z poprzedniego wcielenia?

Nieprzeczytany post autor: piotr »

GreenTea pisze: śr wrz 25, 2019 22:51
Awalokiteswara pisze: śr wrz 25, 2019 19:30(...)ale to że głęboka medytacja pozwala odzyskać wspomnienia z poprzednich żyć to bardzo ciekawa informacja dziękuje ci za nią.
No, nie wyobrażaj sobie zbyt wiele, bo jeżeli chodzi o buddyzm, to takie rzeczy przytrafiają się wysoko zrealizowanym mistrzom, i oczywiście jest to tylko skutek uboczny zaawansowanej praktyki mającej na celu osiągnięcie wyzwolenia z kręgów samsary, z pewnością nie przytrafi się komuś, kto tkwi w samsarze po uszy.
A dokładniej mówiąc właściwej praktyki kultywowania pamięci, przywoływania (sati, smṛti, dran pa) - na Zachodzie zwykle błędnie zwanego "uważnością", "mindfulness". Swoją drogą we wczesnych suttach np. w Brahmajāli (DN 1) mówi się, że takiej pamięci o przeszłych życiach może doświadczyć, ktoś o błędnych poglądach (i tworzyć na podstawie tych wspomnień kolejne błędne poglądy, np. eternalizm), więc nie musi być to domena tylko wysoko zrealizowanych mistrzów tybetańskich ;) Jednak wydaje mi się, że ktoś głęboko tkwiący w zmysłowości, niepraktykujący regularnie wyrzeczenia i wstrzemięźliwości raczej nie będzie wstanie rozwinąć takiej pamięci.
Awalokiteswara
Posty: 27
Rejestracja: ndz wrz 08, 2019 14:33
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Ezoteryka

Re: Sposób na odzyskanie wspomnień z poprzedniego wcielenia?

Nieprzeczytany post autor: Awalokiteswara »

Ja nie wyobrażam sobie za dużo.

Ale nie jestem przywiązany do zmysłowości, często poszczę, medytuję w ciągu dnia, odmawiam mantry w drodze do pracy i z pracy, potrafię też oczyścić umysł z myśli, mam nawet taki plan by w przyszłości poświęcić rok tylko i wyłącznie właśnie na post i medytacje oraz odmówienie milion bądź trzy miliony razy mantry buddy Padmasambhavy.

Ja nie jestem jakoś wtajemniczony w buddyzm, ale skutki medytacji i mantr odczułem już wielokrotnie, kiedyś byłem przekonany że to nie ma prawa działać ale sprawdziłem to empirycznie no i kurka wodna myliłem się działa i to naprawdę potężnie, nie wiem może to tylko autosugestia, ale z drugiej strony na mnie takie rzeczy nie działają, więc.

Nie wiem jakie jest wasze podejście do tego tematu, ale wierze w to co powiedział ten mądry człowiek, jeśli Guru Rinpocze zaświadczył swoją osobą i autorytetem że wymówienie 1 bądź 3 miliony razy jego mantry może zaprowadzić człowieka po śmierci do jego boskiej krainy, to cóż wierzę mu.
Chociaż pewnie zostanę wyśmiany, ale ufam jego słowom.
Awatar użytkownika
GreenTea
ex Global Moderator
Posty: 4530
Rejestracja: czw mar 19, 2009 22:04
Płeć: kobieta
Tradycja: Vajrayana

Re: Sposób na odzyskanie wspomnień z poprzedniego wcielenia?

Nieprzeczytany post autor: GreenTea »

Awalokiteswara pisze: sob wrz 28, 2019 20:50Ja nie jestem jakoś wtajemniczony w buddyzm, ale skutki medytacji i mantr odczułem już wielokrotnie (...)

Ok, dzięki za info. Jest to panel ściśle merytoryczny, poświęcony pierwszym pytaniom na temat buddyzmu, jeśli więc chciałbyś rozwinąć kwestie związane z Twoją prywatną praktyką, to raczej już w cafe off topic. Guru Rinpocze jest bardzo ważną postacią dla buddyzmu Wadżrajany, istnieją specjalne medytacje z nim właśnie związane, trochę o tym znajdziesz w wątku Guru joga Padmasambhavy. Polecam również wątek Padmasambhawa. Możesz też skorzystać z wyszukiwarki, wpisując: Guru Rinpocze.


Pozdrawiam, gt
Awatar użytkownika
GreenTea
ex Global Moderator
Posty: 4530
Rejestracja: czw mar 19, 2009 22:04
Płeć: kobieta
Tradycja: Vajrayana

Re: Sposób na odzyskanie wspomnień z poprzedniego wcielenia?

Nieprzeczytany post autor: GreenTea »

Do dyskusji o znaczeniu słowa sati tędy
Awatar użytkownika
nataliablanka
Posty: 403
Rejestracja: ndz kwie 17, 2022 16:50
Płeć: kobieta
Tradycja: Bon

Re: Sposób na odzyskanie wspomnień z poprzedniego wcielenia?

Nieprzeczytany post autor: nataliablanka »

New Age ma praktyki regresji do przeszłych wcieleń, ale to raczej nie oznacza wszystkiego podanego na tacy. Duużo zgadywania ze śladów i cieni.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wasze pierwsze pytania”