Przejście

dyskusje i rozmowy
SzymonG
Posty: 1
Rejestracja: ndz sty 12, 2020 15:16
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Brak

Przejście

Nieprzeczytany post autor: SzymonG »

Witam! Od dawna nurtuje mnie pewne pytanie-czy istnieje sposób przejścia na buddyzm tybetański.
Awatar użytkownika
Damian907
Posty: 809
Rejestracja: pn paź 13, 2008 15:44
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Ta sama co na początku.
Lokalizacja: Kielce

Re: Przejście

Nieprzeczytany post autor: Damian907 »

Cześć,

Ogólnie to chyba w każdym buddyzmie, konwersja następuje poprzez tzw: "przyjęcie schronienia", dotyczy to również jego odmiany tybetańskiej.

Pozdrawiam,
D.
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Przejście

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

witam

''Trzy schronienia (skr. triśarana; pali: tisarana) – w buddyzmie przyjęcie Trzech schronień jest pierwszym krokiem oznaczającym wejście na buddyjską ścieżkę.''
całość wyjaśnienia - TUTAJ.

pozdrawiam
:14:
.
dane :580:
Awatar użytkownika
nataliablanka
Posty: 403
Rejestracja: ndz kwie 17, 2022 16:50
Płeć: kobieta
Tradycja: Bon

Re: Przejście

Nieprzeczytany post autor: nataliablanka »

Tak technicznie - czy przyrzeczenia bodhisattwy również wchodzą w te absolutne podstawy? Z tego, co usłyszałam podczas nauk, nie da się przyjąć przyrzeczeń bez schronień, ale czy schronienia bez przyrzeczeń są praktykowane w tybetańskim?
Czy sam fakt, że łączysz się z tradycją mahajany, oznacza, że jednocześnie zgadzasz się na wspieranie istot w samsarze na zawsze i prędzej czy później złożysz przyrzeczenia jako formalne potwierdzenie?
Nie piszę w sensie marudzeń, bo uważam, że przyrzeczenia w jakiś sposób porządkują technicznie to, co przynoszą schronienia, ale tak jakoś przyszło, a grupa spora wtedy była na naukach, to człowiek bardziej słuchał niż gadał. Zrozumiałam wtedy, że przyrzeczenia dopełniają i umacniają w praktyce.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Tybetański”