Jakie książki dla "początkującego" buddysty

Wasze pierwsze pytania tyczące się buddyzmu

Moderator: forum e-budda team

Awatar użytkownika
Amicus
ex Moderator
Posty: 197
Rejestracja: śr mar 01, 2006 11:53
Płeć: mężczyzna
Tradycja: none
Lokalizacja: Kraków

Re: Jakie książki dla "początkującego" buddysty

Nieprzeczytany post autor: Amicus »

lepsze pisze:ogrnięty nie wiadomo dlaczego radością... która zaraz minie... minęła ;/
To jak w tej opowiastce zen:
http://republika.pl/wmula/priv/stories.html#ref_1 pisze: Uczeń przyszedł do swojego nauczyciela ze skargą: „Moja medytacja jest okropna! Wciąż jestem rozproszony, albo senny, bolą mnie nogi. Po prostu straszne!”

„To przejdzie” — powiedział nauczyciel.

Po tygodniu uczeń znów przyszedł. „Moja medytacja jest teraz fantastyczna! Jestem skupiony, wyciszony, odżyłem! Jest wspaniale!”

„To przejdzie” — powiedział nauczyciel.
...przepraszam za kontynuowanie offtopicu, ale "tak mi sie skojarzylo".;)
Nezz
Posty: 1362
Rejestracja: pn mar 27, 2006 19:58

Re: Jakie książki dla "początkującego" buddysty

Nieprzeczytany post autor: Nezz »

Znalazłem na tej stronie dość ciekawy tekst o buddyźmie.(trzeba zjechać trochę na dół bo wcześniej jest jakiś tekst o anoreksji...).
Natknąłem się na to całkiem przypadkiem, bo szukałem na necie informacji o tym gdzie można praktykować buddyzm hinajana (therewada), ale nic nie znalazłem... Ktoś mógłby mnie oświecić? Gdzie są jakieś ośrodki w Polsce? Wszędzie tylko zen i kagyu, im więcej szukam tym większy zamęt mam w głowie, bo tych ośrodków jest od groma, ale mnie by najbardziej jednak therewada interesowała.... Dlaczego? Bo się najmniej reklamuje :D
3czwarte
Posty: 310
Rejestracja: śr gru 29, 2004 21:36
Lokalizacja: Śląsk

Re: Jakie książki dla "początkującego" buddysty

Nieprzeczytany post autor: 3czwarte »

Bo nie ma ośrodków. Zajrzyj >TU<
Nezz
Posty: 1362
Rejestracja: pn mar 27, 2006 19:58

Re: Jakie książki dla "początkującego" buddysty

Nieprzeczytany post autor: Nezz »

3czwarte pisze:Bo nie ma ośrodków. Zajrzyj >TU<
Dzięki za link. Bałem się, że taka będzie odpowiedź, ale jako, że na tym forum jest conajmniej kilku therewadinów to miałem złudne nadzieje, że jednak jest jakiś ośrodek.
To nic, w takim razie trza jechać na łikend do Tajlandii na jakieś seshin albo na to miesieczne "bycie mnichem". :wink: i zobaczyć z czym się toto je. Innego wyjścia ni ma...
3czwarte
Posty: 310
Rejestracja: śr gru 29, 2004 21:36
Lokalizacja: Śląsk

Re: Jakie książki dla "początkującego" buddysty

Nieprzeczytany post autor: 3czwarte »

Anglia -- sprawdz na www.forestsangha.org. Jak wolisz Niemcy i znasz język -- to tam też możesz szukać syngalezkich szkół. Nie jest dramatycznie ; - ) Jak założymy tu kiedyś klasztor, to się poprawi : )

Btw. Sesshin to japońskie słowo, Zenków -- może lepiej retreat? : ) Albo po prostu: odosobnienie.
Nezz
Posty: 1362
Rejestracja: pn mar 27, 2006 19:58

Re: Jakie książki dla "początkującego" buddysty

Nieprzeczytany post autor: Nezz »

3czwarte pisze: Btw. Sesshin to japońskie słowo, Zenków -- może lepiej retreat? : ) Albo po prostu: odosobnienie.
Podejrzewałem, że sesshin to niewłaściwe okreslenie w przypadku therewady, a "odosobnienie" z kolei brzmi za bardzo "zwyczajnie". Nie ma jakiegoś tajskiego określenia?, co by tu troche egzotyki w swoje wypowiedzi wprowadzić...

Mam nadzieję, żę uda się z tym klasztorem w Polsce, chętnych nie powinno zabraknąć, napewno wielu jest takich co z braku możliwości, zamiast therewady praktykują co innego, bo jest gdzie i z kim...
Awatar użytkownika
Har-Dao
Global Moderator
Posty: 3162
Rejestracja: pn paź 04, 2004 20:06
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dhamma-Vinaya
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Jakie książki dla "początkującego" buddysty

Nieprzeczytany post autor: Har-Dao »

CZółko

Na "seclusion" mój słownik daje - <(nt.) 1. vinākara a; visu kara a; 2. pa isallāna; sallīyana.

Mi najprzyjemniej brzmi salliiyana - jeśli jest to źródłosłów od sala + yana (czyli droga, pojazd, pójście (do) sali? W sensie sali medytacyjnej? Nie jestem jeszcze dobry rozszyfrowywaniu źródłosłowia palijskiego, więc mogę sie mylić :))) w moje ucho jako tako salliiyana wpada najładniej - hehe.

pzdrwk
p.
Awatar użytkownika
lepsze
ex Moderator
Posty: 1895
Rejestracja: ndz paź 16, 2005 21:52
Tradycja: Brak
Lokalizacja: Toruń

Re: Jakie książki dla "początkującego" buddysty

Nieprzeczytany post autor: lepsze »

A vipassana to nie jest coś podobnego? To nie jest również hinajana?
Przepraszam jak sie mylę ale się nie znam dlatego pytam... ;D
"Rozkradzione krople
jej skóra
czyni wodę wiosną. "
by Har Dao _/|\_
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Jakie książki dla "początkującego" buddysty

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Witaj,
lepsze pisze:A vipassana to nie jest coś podobnego? To nie jest również hinajana?
Przepraszam jak sie mylę ale się nie znam dlatego pytam... ;D
vipassana to nie jest nazwa żadnej tradycyjnej szkoły buddyjskiej. Czasami tak się nazywa ruch który propaguje medytację wglądu (insight meditation) - którą zwą tam vipassana.

A sam termin jako taki obecny jest chyba w każdej tradycji buddyjskiej (theravada, mahayana, vajrayana).

pk
Ballis
Posty: 25
Rejestracja: śr kwie 26, 2006 18:08

Re: Jakie książki dla "początkującego" buddysty

Nieprzeczytany post autor: Ballis »

Co sądzicie o Opowieści o życiu Milarepy (tłum. I. Kania)? Zastanawiam się nad kupnem tej książki, ale wcześniej chciałbym zasięgnąć opinii osób, które miały z nią bliższy kontakt. Z góry dzięki za pomoc,

B.
Nezz
Posty: 1362
Rejestracja: pn mar 27, 2006 19:58

Re: Jakie książki dla "początkującego" buddysty

Nieprzeczytany post autor: Nezz »

Ballis pisze:Co sądzicie o Opowieści o życiu Milarepy (tłum. I. Kania)? Zastanawiam się nad kupnem tej książki, ale wcześniej chciałbym zasięgnąć opinii osób, które miały z nią bliższy kontakt. Z góry dzięki za pomoc,

B.
No właśnie, warto czy nie? Ja myślę, że tak:)

Natomiast wypowiem się na temat polecanej tu książki "Buddyzm" Sieradzana (Wybór tekstów). Dopiero przeczytałem dwa albo trzy teksty, i narazie książka sprawia wrażenie jakby była pisana pod ówczesną prokomunistyczną cenzurę... Wszędzie pełno porównań buddyzmu z marksizmem, komunizmem,socjalizmem itp. W owych tekstach aż roi się od "nietrafionych" cytatów Engelsa i nieudanych prób przedstawienia buddyzmu w świetle filozofii socjalistycznej. Po co?
Nie wiem czy w kolejnych tekstach będzie podobnie, reszta wydaje się być ok, ale uważam to za spory mankament tego "dzieła". Lepiej dołożyć te 30-40 zł i kupić porządną, współczesną książkę, bez żadnych proradzieckich naleciałości, które psują tylko lekturę.
Nie polecam.
Ballis
Posty: 25
Rejestracja: śr kwie 26, 2006 18:08

Re: Jakie książki dla "początkującego" buddysty

Nieprzeczytany post autor: Ballis »

Nezz pisze:No właśnie, warto czy nie? Ja myślę, że tak:)
Ja też. Zbliżam się do końca i podoba mi się, choć momentami tłumaczenie jakieś takie niemrawe, przeintelektualizowane. Ale to - moim skromnym zdaniem przewrażliwionego neofity - bolączka ogólnobuddyjskich traktatów, że tak powiem, źródłowych ("Opowieść...", sutry etc.). Acha, błędy edytorsko-redaktorskie czasami poważne (mam egzemplarz z Wyd. A), ale całość mieści się w normie.
Ogólnie, jeśli ktoś nie czytał (niby na forum sami "Starzy wyjadacze" :) , ale...), bardzo polecam.

Wasz B.
Nezz
Posty: 1362
Rejestracja: pn mar 27, 2006 19:58

Re: Jakie książki dla "początkującego" buddysty

Nieprzeczytany post autor: Nezz »

Ballis pisze: Ja też. Zbliżam się do końca i podoba mi się, choć momentami tłumaczenie jakieś takie niemrawe, przeintelektualizowane. Ale to - moim skromnym zdaniem przewrażliwionego neofity - bolączka ogólnobuddyjskich traktatów, że tak powiem, źródłowych ("Opowieść...", sutry etc.). Acha, błędy edytorsko-redaktorskie czasami poważne (mam egzemplarz z Wyd. A), ale całość mieści się w normie.
Ogólnie, jeśli ktoś nie czytał (niby na forum sami "Starzy wyjadacze" :) , ale...), bardzo polecam.

Wasz B.
No nie tak znowu sami "starzy wyjadacze", bo większość ludzi którzy odwiedzają forum to zupełni laicy, tacy jak np. ja, :)

A co do błędów, to w życiu nie widziałem ich tylu co w tej ksiązce Sieradzana. To jest po prostu fenomen, mistrzostwo świata! Do mojego wydania dołączone są aż 4 (słownie: CZTERY) strony z erratami i z tego co patrzyłem to średnio wychodzi, że na każdej stronie jest conajmniej jeden błąd. A lektura ma trochę ponad 200 stron...
Pech chce, że z tego samego wydawnictwa mam jeszcze ksiązkę o taoiźmie (również wybór tekstów) :(
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Jakie książki dla "początkującego" buddysty

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam

- XIV Dalajlama Tenzin Giaco, ''Swiat buddyzmu tybetańskiego'', Zarys filozofii i praktyki, wyd. Mudra 2002.
- Tenzin Wangyal Rinpocze, ''Cuda naturalnego umysłu'', /dzogczen/, wyd. Rebis.
- Pema Cziedryn, ''Zacznij tu gdzie jesteś'', wyd. Khandro 2004.
- Tulku Thondup, ''Uzdrawiająca moc umysłu'', wyd. Mudra 1999.

Jasne i przystępne książki. Polecam.

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
zbyt
Posty: 365
Rejestracja: wt sty 10, 2006 20:01
Lokalizacja: Otwock

Re: Jakie książki dla "początkującego" buddysty

Nieprzeczytany post autor: zbyt »

Początkującym polecam książkę Hermana Oldenberga "Życie, nauczanie i wspólnota Buddy". Na mnie zrobiła całkiem inspirujące wrażenie. Przy tym jest to pozycja popularna i dość łatwo ją dostać w bibliotece.

Jej plusem jest to, że odwołuje się do buddyzmu u początków i unika jakichś poważniejszych błędów. Trzeba tylko przymykać oko na używany tam czasem termin "dusza". Poza tym jest to całkiem dobre...

Bardziej zaawansowanym polecał bym zapoznać się z jakąś pracą buddologiczną. Spojrzenie na buddyzm nieco bardziej obiektywnie może być ciekawym doświadczeniem.

Tutaj dosyć dobra jest "Buddhist thought" Williamsa i Tribea, a moim best of the best jest "Selfless Mind" Petera Harveya.

Pozdrawiam
"Podobnie jak wielkie morze ma tylko jeden smak - smak soli, tak też, ta Nauka i Dyscyplina ma tylko jeden smak - smak wyzwolenia". Udana V.5, Uposatha Sutta.
Awatar użytkownika
Amicus
ex Moderator
Posty: 197
Rejestracja: śr mar 01, 2006 11:53
Płeć: mężczyzna
Tradycja: none
Lokalizacja: Kraków

Re: Jakie książki dla "początkującego" buddysty

Nieprzeczytany post autor: Amicus »

Od siebie dorzucic chcialbym TA pozycje. Odkrylem ta ksiazke wczoraj i jestem nia zachwycony.:) Wszystko jest tam wyjasnione "od jaja", przyjemnym jezykiem, za pomoca calej masy czytelnych metafor i krotkich historii. Jest tez rozdzial poswiecony powstaniu mahajany (jeszcze do tego nie doszedlem). Niestety nie potrafie ocenic czy jest to dobra ksiazka, ani czy w sposob obiektywny przedstawia buddyzm. Gdybym mial zaryzykowac, to powiedzialbym, ze raczej tak... ale przeciez nie bede ryzykowac wpadniecia do piekiel.;) Udanej lektury.
Jacek

Re: Jakie książki dla "początkującego" buddysty

Nieprzeczytany post autor: Jacek »

Witam wszystkich.

Mam pytania.
Czy Budda zostawił po sobie jakieś pisma zawierające jego nauki ?
Czy są w języku polskim i gdzie można je kupić ?

Pozdrawiam Jacek.
Jacek

Re: Jakie książki dla "początkującego" buddysty

Nieprzeczytany post autor: Jacek »

Amicus pisze:Gdybym mial zaryzykowac, to powiedzialbym, ze raczej tak... ale przeciez nie bede ryzykowac wpadniecia do piekiel.;) Udanej lektury.
Czy Buddyści wierzą w piekło ?
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Jakie książki dla "początkującego" buddysty

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

Jacek pisze:Witam wszystkich.

Mam pytania.
Czy Budda zostawił po sobie jakieś pisma zawierające jego nauki ?
Czy są w języku polskim i gdzie można je kupić ?

Pozdrawiam Jacek.
Zwięźle:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Sutra
oraz
http://ksiazki.mahajana.net/index.py?category=1
i jeszcze
http://www.tipitaka.pl/
a także:
http://mahajana.net/teksty/index.php

Pzdr
Piotr
Awatar użytkownika
siristru
ex Moderator
Posty: 1121
Rejestracja: wt lut 14, 2006 23:10
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Jakie książki dla "początkującego" buddysty

Nieprzeczytany post autor: siristru »

Tathagata nie zostawił po sobie żadnych pism napisanych jego własna ręką. Zostawil po sobie slowa zapamiętane pzrez jego uczniów a potem przekazywane w formie mówionej aż spisano je w formie pisemnej na liściach palmowych (na Sri Lance).

Tradycje północne posiadają teksty które, jak wierzą, równiez pochodzą od Buddhy (uzyskane w różny sposób).

Tak, buddyści wieżą w PIEKŁA (bo jest ich wiele). W języku palijskim zwą sie one Niraya. Ich opisy czasami można znaleźć w literaturze. Gdzieś na forum był wątek o piekłach już :)
братство и јединство!
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Jakie książki dla "początkującego" buddysty

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witamy na forum Jacek :)
Jacek pisze:Czy Buddyści wierzą w piekło ?
Zajrzyj >TUTAJ<
Proszę, weź tylko pod uwagę to, iż zgonie z poglądem buddyjskim, odradzamy się w piekłach na wskutek własnych działań, lecz nie jest to wynikiem decyzji jakiegoś boga, czy praw ustanowionych przez jakiegoś boga.

Pozdrawiam
kunzang
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Jakie książki dla "początkującego" buddysty

Nieprzeczytany post autor: booker »

Jeżeli chodzi o temat wątku polecam: Mahamudra Lama Gendun Rimpoche.

Wspaniały Lama, niestety już nie żyje.

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Posty: 5373
Rejestracja: pn lis 17, 2003 13:41
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Buddhadharma
Lokalizacja: Toruń

Re: Jakie książki dla "początkującego" buddysty

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

Posty o Sangharakszicie przeniosłem tu - iwanxxx
Jacek

Re: Jakie książki dla "początkującego" buddysty

Nieprzeczytany post autor: Jacek »

kunzang pisze: Zajrzyj >TUTAJ<
Proszę, weź tylko pod uwagę to, iż zgonie z poglądem buddyjskim, odradzamy się w piekłach na wskutek własnych działań, lecz nie jest to wynikiem decyzji jakiegoś boga, czy praw ustanowionych przez jakiegoś boga.

Pozdrawiam
kunzang
Dziękuję za odpowiedź.
Czy istnieje Sutra opisująca piekło ?
Jeżeli piekło istnieje bez udziału Boga i jest tylko wynikiem postępowania człowieka to czy bycie Buddystą nie jest jednoznaczne z byciem ateistą ?
Pozdrawiam Jacek.
Jacek

Re: Jakie książki dla "początkującego" buddysty

Nieprzeczytany post autor: Jacek »

siristru pisze:Gdzieś na forum był wątek o piekłach już :)
Dziękuję za odpowiedź.
Jak znaleźć ten wątek?
Proszę o pomoc.
Pozdrawiam Jacek.
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Jakie książki dla "początkującego" buddysty

Nieprzeczytany post autor: booker »

Jacek pisze:Jeżeli piekło istnieje bez udziału Boga i jest tylko wynikiem postępowania człowieka to czy bycie Buddystą nie jest jednoznaczne z byciem ateistą ?
Tzn, wg. nauki jest również dostępne Niebo i tam są Bogowie.

Ateizm chyba w ogóle wyklucza Boga/Bogów z możliwości istnienia [?]

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Jacek

Re: Jakie książki dla "początkującego" buddysty

Nieprzeczytany post autor: Jacek »

booker pisze:
Ateizm chyba w ogóle wyklucza Boga/Bogów z możliwości istnienia [?]
Które Sutry mówią nam coś o Niebie i Bogach ?
Skąd wiadomo, że Bogowie nie wywierają wpływu na nasze życie ?

Pozdrawiam Jacek.
Awatar użytkownika
Karma Jesze
Posty: 271
Rejestracja: ndz paź 08, 2006 15:10
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Karma Kamtzang
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Jakie książki dla "początkującego" buddysty

Nieprzeczytany post autor: Karma Jesze »

Ja polecam dla zainteresowanych buddyzmem i rozwojem tą książkę Obrazek
Według buddyjskiej recepty należy zaprzestać szukania za wszelką cenę szczęścia poza nami; trzeba nauczyć się patrzeć w głąb siebie, ale też mniej skupiać się na sobie; należy wykształcić bardziej medytacyjne i altruistyczne podejście do świata... Autor książki, świadomy wartości zarówno kultury Wschodu jak i Zachodu, bogaty w doświadczenia buddyjskiego mnicha, przyjaciel największych mistrzów duchowych naszych czasów, dysponujący znajomością świętych tekstów a także zrozumieniem natury ludzkiego cierpienia, proponuje nam pasjonującą refleksję nad drogą, która prowadzi do autentycznego szczęścia.
Praktykuj prawość poprzez trzy bramy!
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Jakie książki dla "początkującego" buddysty

Nieprzeczytany post autor: booker »

Jacek pisze: Które Sutry mówią nam coś o Niebie i Bogach ?
Mam podać z Sutr w sanskrycie (Mahajana/Wadżrajana) czy Sutt w Pali (Therawada) ?
Jacek pisze:Skąd wiadomo, że Bogowie nie wywierają wpływu na nasze życie ?
Wywierać mogą, tak jak ja mógłbym wywrzeć wpływ na Ciebie.
Ogólnie mają sielankę w Niebach i ew. nieco więcej rozrywki jak są atakowani przez półbogów.

Podaje się też iż wpływ mogą wywrzeć demony.
Przeszkadzają w praktyce i robią różne figle. Skutecznie działa na nie współczucie.
Lubią jak praktykujący przytruwa się pychą i arogancją, na przykład ;)
Ogólnie nieszkodliwe, chyba że coś "masz". Np. jak się ma "samandhi" ;)

Jest przypowieść, w której Bóg Brahma przybywa do właśnie co oświeconego Śakjamuniego, dyskutując aby ten nauczał Dhammy.

W tradycji Wadżrajany występują również postaci, zwane bóstwami medytacyjnymi.
Nie są to jednak bogowie, a manifestacje, o ciałach złudnych, reprezentujących aspekty oświeconego umysłu. Na nie to wykonuje się medytacje wizualizacji. W Mahajanie i Wadżrajanie również występują istoty pomagające w praktyce.

Poza istotami ludzkimi, jest również niezliczona liczba innych istot, również tych, które nie mają np. formy. Tak więc nie tylko rosliny, zwierzątka i ludziska.


Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
kriskros
Posty: 15
Rejestracja: czw sie 17, 2006 07:38

Re: Jakie książki dla "początkującego" buddysty

Nieprzeczytany post autor: kriskros »

booker pisze:Jeżeli chodzi o temat wątku polecam: Mahamudra Lama Gendun Rimpoche.

Wspaniały Lama, niestety już nie żyje.

Pozdrawiam
/M
Bardzo dobra książka, choć wydaje mi się, że niekoniecznie jako pierwsza dla początkujących
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Jakie książki dla "początkującego" buddysty

Nieprzeczytany post autor: booker »

kriskros pisze:Bardzo dobra książka, choć wydaje mi się, że niekoniecznie jako pierwsza dla początkujących
Bardzo dobra dla początkujących - istotne podstawy medytacji wytłumaczone jak dla przedszkolaków.
Bardzo dobra dla zaawansowanych - istotne błędy popełniane przez starych listów pokazane wprost.

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Jacek

Re: Jakie książki dla "początkującego" buddysty

Nieprzeczytany post autor: Jacek »

booker pisze:
Jacek pisze: Które Sutry mówią nam coś o Niebie i Bogach ?
Mam podać z Sutr w sanskrycie (Mahajana/Wadżrajana) czy Sutt w Pali (Therawada) ?

Pozdrawiam
/M
A jaka jest różnica ?

Jeżeli istnieje różnica to najlepiej podać obie wersje dla porównania.

Pozdrawiam Jacek.
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Jakie książki dla "początkującego" buddysty

Nieprzeczytany post autor: booker »

Jacek pisze:A jaka jest różnica ?
Głownie jest taka jak różnica pomiędzy tradycjami.
Jeżeli by się uchwycić słów, to można dojść do wniosku iż się wykluczają.
Najczęsciej jedak, sprawa rozbija się o używanie różnych terminów opisujących te same rzeczy, nieraz też różne rzeczy są opisywane tymi samymi terminami.
Ogólnie - temat rzeka. :|
Jeżeli istnieje różnica to najlepiej podać obie wersje dla porównania.
Prawdopodobnie potrzebne tu będa własne poszukiwania lub studia.

Bardzo dobre opracowania są np. na: http://www.accesstoinsight.org/ptf/dham ... /loka.html
Gdzie znajdziesz odnośniki do Sutt co do każdego planu.

Bogowie nazywani są Devami i Brahmami.

W sumie podaje się 31 planów egzystencji.
Ten, w którym żyjemy jest światem ludzi w którym odrodzenie jest niezwykle żadkie i cenne.
http://amitaba.republika.pl/cenne_ludzkie_cialo.html


Fajny opis koła życia jest tu: http://www.dharma.pl/pages/indeks-pozyc ... -zycia.php

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
Karol
Posty: 61
Rejestracja: czw lis 23, 2006 17:17

Re: Jakie książki dla "początkującego" buddysty

Nieprzeczytany post autor: Karol »

Witam ja bym polecił Tybetańską Księge Zycia i Umierania napisaną przez Sogyala Rinpocze uważam ze jest to ksiażka dla początkujących jak i dla już zaawansowanych.Pozdrawiam wszystkich.
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Jakie książki dla "początkującego" buddysty

Nieprzeczytany post autor: booker »

Cześć Karol, witaj na forum

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
NiA

Re: Jakie książki dla "początkującego" buddysty

Nieprzeczytany post autor: NiA »

Witam
Ukryte Nauki Tybetu [Tulku Thondup Rinpocze],Wyjasnienia dotyczące tradycji term buddyjskiej szkoły Ningma która jest dostepna na allegro:

http://www.allegro.pl/item142896337_bud ... ki_20.html

Ten użytkownik dośc czesto wystawia te pozycje a takze inne ksiazki
pzdr.
Isidatta
Posty: 370
Rejestracja: czw maja 17, 2007 13:23
Lokalizacja: Paragwaj
Kontakt:

Re: Jakie książki dla "początkującego" buddysty

Nieprzeczytany post autor: Isidatta »

Intraneus pisze:Ja polecam komercyjne i tendencyjne ksiazki Dalajlamy ;)
W bardzo przystepny sposob opisuja o co w tym wszystkim chodzi a dzieki nim unikniesz bezsensownej i do niczego nie potrzebnej (na tym etapie) wiedzy nt. "bo ta szkola mowi to" a "tamta szkola mowi co innego". W koncu i tak najwazniejsza jest praktyka. Wiec lepiej zacznij od czegos prostego i posadz tylek na poduszce ;)
najlepiej oczywiscie, jak ta poduszka bedzie z Tybetu i poswiecona przez Jego Swietobliwosc :twisted:
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: Jakie książki dla "początkującego" buddysty

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

Isidatta pisze:najlepiej oczywiscie, jak ta poduszka bedzie z Tybetu i poswiecona przez Jego Swietobliwosc Twisted Evil
skoro bez tego ci nie wychodzi, to prosze bardzo :twisted:
Radical Polish Buddhism
Isidatta
Posty: 370
Rejestracja: czw maja 17, 2007 13:23
Lokalizacja: Paragwaj
Kontakt:

Re: Jakie książki dla "początkującego" buddysty

Nieprzeczytany post autor: Isidatta »

Intraneus pisze:
Isidatta pisze:najlepiej oczywiscie, jak ta poduszka bedzie z Tybetu i poswiecona przez Jego Swietobliwosc Twisted Evil
skoro bez tego ci nie wychodzi, to prosze bardzo :twisted:
wrecz przeciwnie: nie wychodzi mi jak siedze na tego typu poduszkach :twisted:
taps
Posty: 170
Rejestracja: sob mar 18, 2006 22:12
Tradycja: - niesprecyzowana

Re: Jakie książki dla "początkującego" buddysty

Nieprzeczytany post autor: taps »

Poleciłbym Siddharthe Hermanna Hesse.
Fajnie się ją czyta bo to powieść (nie za długa) i nie trąci zbytnim akademizmem.
Fakt, że nie ma tam mowy o szkołach, kierunkach w buddyzmie, ale z pewnością wzbudza zainteresowanie tą wschodnią filozofią.
Przyznam, że dopiero niedawno mi wpadła w ręce i bardzo spodobała.
Isidatta
Posty: 370
Rejestracja: czw maja 17, 2007 13:23
Lokalizacja: Paragwaj
Kontakt:

Re: Jakie książki dla "początkującego" buddysty

Nieprzeczytany post autor: Isidatta »

taps pisze:Poleciłbym Siddharthe Hermanna Hesse.
Fajnie się ją czyta bo to powieść (nie za długa) i nie trąci zbytnim akademizmem.
Fakt, że nie ma tam mowy o szkołach, kierunkach w buddyzmie, ale z pewnością wzbudza zainteresowanie tą wschodnią filozofią.
Przyznam, że dopiero niedawno mi wpadła w ręce i bardzo spodobała.
Zgadzam sie zupelnie z tym, ze powiesc ta wzbudza zainteresowanie buddyzmem i oddaje jego istote. Chcialbym tylko dodac, ze istnieje tez film fabularny nakrecony na podstawie tej powieci, produkcji chyba indyjskiej. Mozna go sciagnac z e-mule. Pzdr.
If our mind is good & virtous it is happy. There's a smile in our heart (Ajahn Chah).
www.antonbaron.com
abgal
ex Moderator
Posty: 1856
Rejestracja: czw lis 02, 2006 23:45

Re: Jakie książki dla "początkującego" buddysty

Nieprzeczytany post autor: abgal »

Osoby zainteresowane kontaktem z naukami szkół Czystej Krainy w tradycji chińskiej, mogą go nawiązać dzięki króciutkiej i skupionej na wprowadzeniu do praktyki książce Czcigodnej Shi Wu Ling:
In One Lifetime: Pure Land Buddhism

"For those who would like to learn how we formally practice Pure Land Buddhism, this booklet explains some of the principles in the practice as well as how to set up a gongzhou, and how to do sitting, walking, and bowing practice. It also contains a simple chanting session that can be used for individual or group practice. A section on the Five Guidelines provides a list and brief explanations of the guidelines we use in our daily practice."

Książka jest dostępna w języku angielskim. Można również otrzymać darmową kopię z Budda Educational Foundation.
michał
Posty: 51
Rejestracja: wt sty 23, 2007 11:53

DROGA BIAŁYCH OBŁOKÓW

Nieprzeczytany post autor: michał »

Witam
Zastanawiam sie nad kupnem ksiazki:
Lama Anagarika Govinda "DROGA BIAŁYCH OBŁOKÓW"
Jakie wrazenia z tej ksiązki.Co możecie o niej ciekawego powiedzieć.

pzdr.M
evamaj

prosba o pomoc w szukaniu

Nieprzeczytany post autor: evamaj »

Witam wszystkich
Pisze poniewaz mam prosbe
moja 11letnia corka ma bardzo glebokie wnetrze i bardzo emocjonalnie i powaznie zarazem podchodzi do zycia.
wymarzyla sobie ze chce dostac ksiazke o medytacji... pomozcie i podsuncie jakies tytuly ksiazek, ktore beda nadawaly sie dla 11 letniego dziecka...
ja nie mam bladego pojecia o "tych" sprawach, ale jesli moja corka chce sie a moze nawet potrzebuje jakiegos wewnetrznego uspokojenia, uporzadkowania emocji czy wewnetrznego rozwoju to chce jej to umozliwic...
mowi o tym juz dosc dlugo wiec nie jest to jakis wybryk chwilowy...
bede wdzieczna za jakakolwiek pomoc... a i moze ja cos na tych ksiazkach skorzystam... :)
pozdrawiam wszystkich
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wasze pierwsze pytania”