Związki taoizmu z buddyzmem

relacje pomiędzy buddyzmem a innymi religiami

Moderator: iwanxxx

Nezz
Posty: 1362
Rejestracja: pn mar 27, 2006 19:58

Związki taoizmu z buddyzmem

Nieprzeczytany post autor: Nezz »

http://pl.wikipedia.org/wiki/Taoizm pisze: Ok. 300 roku n.e. pojawiła się przypisywana Laozi księga Huahujing (wymowa: Huahu-dźin, czyli [Klasyczna] Księga o nawróceniu barbarzyńców). Opisuje ona działalność misjonarską mistrza Lao w Indiach, a zwłaszcza nauki przekazywane przez mistrza Buddzie. Była popularna w kręgach taoistycznych, a zwłaszcza wykorzystywana by dowieźć wyższości nad buddyzmem i tego, że jest on jedynie hinduską odmianą taoizmu. W odpowiedzi na te ataki buddyści uznali ją za oszczerstwo, a także przesunęli datę urodzenia Buddy na XI wiek p.n.e., by wykluczyć jego powiązania z Laozi. Pozycja jest dziś praktycznie niedostępna. Wraz z inwazją buddyzmu w Chinach, obie doktryny uległy zespoleniu, co zaowocowało powstaniem buddyzmu chán (z którego wywodzi się zen).
Wie ktoś coś wiecej na ten temat?
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: Związki taoizmu z buddyzmem

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

Polecam ksiazke "Droga Zen" Allana Watsa. Jest tam sporo o tym co w temacie, ale chyba nie ma o tym, co wytlusciles. Jakos nie kojaze.

btw: Czy ktos czytal ta ksiazke? Moze jakis zenek chce sie podzielic ze mna wrazeniami? Czytalem, jest ciekawa, ale zastanawiam sie nad wartoscia merytoryczna tego dziela, a ze nie znam zenu ani jego doktryn, to nie mam odniesienia.
Radical Polish Buddhism
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Związki taoizmu z buddyzmem

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Witaj,
Intraneus pisze:btw: Czy ktos czytal ta ksiazke?
ja ją czytałem.
Czytalem, jest ciekawa
Fakt.
ale zastanawiam sie nad wartoscia merytoryczna tego dziela
Moim zdaniem jest kiepska merytorycznie - pan Alan Watts rozumiał buddyzm jako kryptohinduizm, co zresztą sam przyznał chyba właśnie w tej książce.

Pozdrawiam,
Piotr
Awatar użytkownika
Intraneus
ex Moderator
Posty: 3671
Rejestracja: pt cze 25, 2004 13:03
Tradycja: Youngdrung Bon
Lokalizacja: Pless/Silesia

Re: Związki taoizmu z buddyzmem

Nieprzeczytany post autor: Intraneus »

piotr pisze:Cytat:
ale zastanawiam sie nad wartoscia merytoryczna tego dziela


Moim zdaniem jest kiepska merytorycznie - pan Alan Watts rozumiał buddyzm jako kryptohinduizm, co zresztą sam przyznał chyba właśnie w tej książce.
no wlasnie tez odnioslem takie wrazenie. ze facet owszem liznal troche, ale mimo wszystko niezbyt gleboko w to wszedl
Radical Polish Buddhism
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Związki taoizmu z buddyzmem

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Czołem,
Intraneus pisze:no wlasnie tez odnioslem takie wrazenie. ze facet owszem liznal troche, ale mimo wszystko niezbyt gleboko w to wszedl
Alan Watts należał w młodości do Buddhist Society w Londynie, założonego przez Christmasa Humphrey, który sympatyzował z teozofią. Takie rozumienie buddyzmu, które prezentował pan Watts było bardzo popularne w pierwszej połowie XX wieku. Zresztą wpływ teozofii jest wciąż widoczny na to jak niektórzy próbują "ugryźć" naukę Buddy, negując całą buddyjską tradycję i szukając zrozumienia Dharmy przez pryzmat hinduizmu, Carlosa Castenady albo Tao Kubusia Puchatka. ;)

Pozdrawiam,
Piotr
Awatar użytkownika
jw
Senior User
Posty: 2151
Rejestracja: śr lip 30, 2003 22:46
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Tradycja Rogatego Buddy ;)
Kontakt:

Re: Związki taoizmu z buddyzmem

Nieprzeczytany post autor: jw »

Z jednej strony jakieś podobieństwa w ogólnej filozofii pomiędzy taoizmem a buddyzmem chan (zen) można znaleźć np. wu-wei albo tao rozumiane jako podstawa, na której nieustannie grają ze sobą zjawiska. Ale z drugiej strony są też różnice jak np. praktyki zjednywania sobie "światowych" bóstw, wróżby, dążenie do długowieczności itp... których w zen/chan (przynajmniej tym nauczanym na Zachodzie) chyba nie ma, albo nie są przynajmniej tak akcentowane?
http://www.rogatybudda.pl
Wszystko, co napisałem powyżej wyraża wyłącznie moje prywatne opinie, chyba że zostało to WYRAŹNIE zaznaczone inaczej. Nikt nie musi się z nimi zgadzać.
Awatar użytkownika
Har-Dao
Global Moderator
Posty: 3162
Rejestracja: pn paź 04, 2004 20:06
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dhamma-Vinaya
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Związki taoizmu z buddyzmem

Nieprzeczytany post autor: Har-Dao »

Czołem

Nie jestem ekspertem w taoizmie. Aczkolwiek to przesuniecie daty urodzenia to kwestia prestiżu - moim zdaniem zwykła manipulacja ze strony ówczesnych buddystów (chinskich oraz misjonarzy indyjskich moze, dont know - że to polityka, 4 sure). Faktem jest że wielcy tego świata żyli mniej wiecej równocześnie; tj Siddhatta Gotama, Konfucjusz - > Lao-Tsy (Laozi), Parmenides - >Sokrates - > Platon, - mniej wiecej czyli circa 2 wieki :)) Ale po nich to juz coraz gorzej, im dalej w przyszłosć tym gorsze miernoty, hehe. Jest to wyjaśnione zmianami - niektórzy nawet uznaja klimatyczne - inni polityczne/społeczne warunki, które o dziwo były nieco podobne, tzn umiarkowana demokracja postwspólnotowa - ogólnie fajne czasy musiały to być - jak kazde początki :))

Co do podobieństw to jest sporo, jest sporo różnic - to oczywiste, że to nie są dwie takie same ścieżki. Natomiast należy stanowczo rozróżnić dwa kierunki taoizmu - taoizmu filozoficznego - "daojia" oraz taoizmu religijnego "daojiao". W filozoficznym-mistycznym jest właśnie wuwei i dao-de, natomiast w religijnym jest dążenie do nieśmiertelności przy pomocy eliksirów (changsheng busi) i modlenie sie do bóstw. Wszystko podzielone na poszczególne szkoły (z nazwami nawet !! :))

Najlepiej chyba przeczytać taoistyczne utwory (bardzo krótkie acz treściwe - to co chińczycy lubią, wręcz są zboczeni na punkcie zwięzłosci i piękna z tym związanym :)) Z tłumaczeniami gorzej, bo chiński to specyficzny jęzor, ale da radę chwycić pomysł :)

metta&peace
p.
Nezz
Posty: 1362
Rejestracja: pn mar 27, 2006 19:58

Re: Związki taoizmu z buddyzmem

Nieprzeczytany post autor: Nezz »

Intraneus pisze:Moze jakis zenek chce sie podzielic ze mna wrazeniami? Czytalem, jest ciekawa, ale zastanawiam sie nad wartoscia merytoryczna tego dziela, a ze nie znam zenu ani jego doktryn, to nie mam odniesienia.
Zenek ci może conajwyżej powiedzieć swoje nieśmiertelne "niewiem" ;) Ja czytałem książkę, ale się nie podejmuję odpowiedzi na Twoje pytanie.
piotr pisze:Zresztą wpływ teozofii jest wciąż widoczny na to jak niektórzy próbują "ugryźć" naukę Buddy, negując całą buddyjską tradycję i szukając zrozumienia Dharmy przez pryzmat hinduizmu, Carlosa Castenady albo Tao Kubusia Puchatka.
Co dokładnie masz na myśi? :roll:
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Związki taoizmu z buddyzmem

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Witaj,
Nezz pisze:Co dokładnie masz na myśi? :roll:
dokładnie to co napisałem. Co jest dla Ciebie niejasne?

Pozdrawiam,
Piotr
Nezz
Posty: 1362
Rejestracja: pn mar 27, 2006 19:58

Re: Związki taoizmu z buddyzmem

Nieprzeczytany post autor: Nezz »

piotr pisze:Witaj,
Nezz pisze:Co dokładnie masz na myśi? :roll:
dokładnie to co napisałem. Co jest dla Ciebie niejasne?

Pozdrawiam,
Piotr
Wszystko jasne, tylko liczyłem, że to jakoś rozwiniesz. ;) Jakich "niektórych" masz na myśli?
Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Posty: 3569
Rejestracja: pn cze 30, 2003 08:02
Płeć: mężczyzna
Tradycja: brak

Re: Związki taoizmu z buddyzmem

Nieprzeczytany post autor: piotr »

Witaj Nezz,
Nezz pisze:Wszystko jasne, tylko liczyłem, że to jakoś rozwiniesz. ;) Jakich "niektórych" masz na myśli?
takich ludzi jak Alan Watts, którzy większym zaufaniem dażyli poglądy niezwiązane z jakąkolwiek buddyjską tradycją, niż z rozumieniem Dharmy przedstawianym przez ludzi, którzy poświęcili jej zachowaniu, studiowaniu i praktykowaniu niejednokrotnie swoje życia.

Pozdrawiam,
Piotr
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Związki taoizmu z buddyzmem

Nieprzeczytany post autor: booker »

Ale z drugiej strony są też różnice jak np. praktyki zjednywania sobie "światowych" bóstw, wróżby, dążenie do długowieczności itp... których w zen/chan (przynajmniej tym nauczanym na Zachodzie) chyba nie ma, albo nie są przynajmniej tak akcentowane?
Z tego co czytałem to w Chinach i Korei ludzie potrafią modlić się do Buddy o kasę i lepsze auto w tym temacie. W ogrodach tajskiej świątyni Therawady w dzielnicy Londynu można znaleźć chińskie figurki z położonymi koło nich banknotami.

Natomiast jeżeli chodzi o Chan to posiada (różne) linie przekazu (np. patriarchalną) z nauczyciela na ucznia, podobnie jak np. linie przekazu Wadżrajany. Aczkolwiek nie wiem czy linie Czan były przerywane.

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
Har-Dao
Global Moderator
Posty: 3162
Rejestracja: pn paź 04, 2004 20:06
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dhamma-Vinaya
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Związki taoizmu z buddyzmem

Nieprzeczytany post autor: Har-Dao »

Czołem

Firstly - co do banknotów, to chyba zauważyłeś, że nie są to obiegowe pieniadze? Taką "kasę" się nawet pali, ale to jest zupełnie inna bajka, najlepiej cos poczytać, zanim posądzi sie chińczyków o materializm duchowy. To pewna symbolika, zresztą pali się też rózne inne karteczki z napisami, polecam kilka lektur. Natomiast wierzenia i tradycje chińczyków są coby nie mówić dosyc stare, mi personalnie przypominają wierzenia dawnych ludów w egipcie (tych od faraonów i piramid - oczywiście troche inaczej :))

O co się ktoś modli to już intymna sprawa - myśle, że ludzie sie nie różnią - tutaj w Polsce czy w Chinach - jeśli ktoś się "modli" - czyli o coś prosi jakieś bóstwo - to zazwyczaj jest to podobne.

metta&peace
p.
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Związki taoizmu z buddyzmem

Nieprzeczytany post autor: booker »

Har-Dao pisze:Firstly - co do banknotów, to chyba zauważyłeś, że nie są to obiegowe pieniadze?
Nie, nie ma szans rozpoznać co to za banknot, wyglądał jak normalny.
Siristru też nie kumał o co biega. Porobiliśmy zdjęcia a w sumie to się cieszyliśmy, że mogliśmy to zobaczyć + jeszcze wiele innych figurek.
Har-Dao pisze:Taką "kasę" się nawet pali, ale to jest zupełnie inna bajka, najlepiej cos poczytać, zanim posądzi sie chińczyków o materializm duchowy.
Sory misiu ale chyba jesteś przewrażliwiony.
Napisałem tylko:
" W ogrodach tajskiej świątyni Therawady w dzielnicy Londynu można znaleźć chińskie figurki z położonymi koło nich banknotami."

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
Har-Dao
Global Moderator
Posty: 3162
Rejestracja: pn paź 04, 2004 20:06
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Dhamma-Vinaya
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Związki taoizmu z buddyzmem

Nieprzeczytany post autor: Har-Dao »

CZołem

Hehe - kociu, Twoje drugie zdanie ma kontekst - jest nim twoje pierwsze zdanie. Kontekst tego pierwszego zaważył :)) Aczkolwiek przewrażliwiony jestem, przyznaję sie, bo sam kiedyś tak myślałem, potem poczytałem i mi odpadło jak pupa na śrubkę :)

metta&peace
p.
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Związki taoizmu z buddyzmem

Nieprzeczytany post autor: booker »

Har-Dao pisze:Kontekst tego pierwszego zaważył :))
W tym drugim nie ma kontekstu.
Przekazałem to co oko widziało.
Przeczytanie o duchowym materializmie zaskoczyło mnie.
W sumie to z tą duchowością, to chyba każdy czegoś tam chce do pewnego momentu, jeden kasy, drugi auta, trzeci wyzwolenia z samsary, czwarty wyzwolenia wszystkich istot, piąty wiecznego życia, szósty absolutnej władzy, siódmy...... Zależy od człowieka i ideii - takie mam wrażenie.

W sumie to przyznaję, tekst o figurce nasączony nadinterpretacją, ponieważ to nasze (moje i Siristru) odczucia spowodowało iż doszliśmy do wniosku, że to "chińska" figurka oraz, że leży koło niej "banknot". Jak przypominam sobie to również leżały tam "monety".

Tak więc "chińska" tu to nadinterpretacja - mogła być to również figurka tajska lub koreańska.... Kształty miała "azjatyckie". Czy były to banknoty obiegowe, rytualne czy z Eurobiznesu niestety nie wiem. Wyglądały jak "1 jednostka czegoś", np "1 yen".
Siristru ma zdjęcia.

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
miglance
Posty: 387
Rejestracja: wt sie 08, 2006 00:46
Tradycja: brak

Re: Związki taoizmu z buddyzmem

Nieprzeczytany post autor: miglance »

W Daodejing jest fajny fragment o polityce zagranicznej. Jesli wielkie imperium chce dogadac sie z malym to musi zachowac sie jak samica. Samica jest ulegla i jest na dole, ale dzieki temu zniewala samca. Wielkie imperium ejsli chce negocjowac z malym musi zejsc na nizszy poziom. :P
Awatar użytkownika
hermit
Posty: 738
Rejestracja: wt wrz 26, 2006 22:40
Tradycja: Sŏn (Szkoła Zen Kwan Um)

Re: Związki taoizmu z buddyzmem

Nieprzeczytany post autor: hermit »

jełśi ktoś ma ochotę na estetyczno-literacki związek taoizmu i buddyzu to polecam ksiażkę Gao Xingjiana "Góra duszy" - nie jest łatwa, nie powiem, że coś wyjaśnia, ale co nieco naświetla, chociaż bardziej na poziomie metaforyczno-emocjonalnym.
abgal
ex Moderator
Posty: 1856
Rejestracja: czw lis 02, 2006 23:45

Re: Związki taoizmu z buddyzmem

Nieprzeczytany post autor: abgal »

Awatar użytkownika
hermit
Posty: 738
Rejestracja: wt wrz 26, 2006 22:40
Tradycja: Sŏn (Szkoła Zen Kwan Um)

Re: Związki taoizmu z buddyzmem

Nieprzeczytany post autor: hermit »

:lol: jesteś mistrzem! :wink: Rewelacja!
takun

Re: Związki taoizmu z buddyzmem

Nieprzeczytany post autor: takun »

Taoizm ma duże powiązanie z buddyzmem zen :)
Gdzieś kiedyś czytałem ,że Taoizm w połączeniu z buddyzmem mahajany dał chiński buddyzm chan ,a podobno chan po chińsku znaczy zen .

Słyszałem też o tym iż rzekomo doszło do spotkania Buddy z Lao Tsy ,a tą rewelacje zataili buddyści zmieniając datę urodzin Buddy ,by nie doszło do powiązań tych dwuch religi .
Ale co jak co ,to raczej mit . :)
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Związki taoizmu z buddyzmem

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witamy na forum Takun :)
.
dane :580:
Awatar użytkownika
chaon
Posty: 799
Rejestracja: czw wrz 06, 2007 00:36
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Soto Zen
Lokalizacja: Szczecin

Re: Związki taoizmu z buddyzmem

Nieprzeczytany post autor: chaon »

Słyszałem też o tym iż rzekomo doszło do spotkania Buddy z Lao Tsy ,a tą rewelacje zataili buddyści zmieniając datę urodzin Buddy ,by nie doszło do powiązań tych dwuch religi .
To było tak, że buddyści i taoiści w chinach przescigali się który mistrz urodził się wcześniej, żeby wyszło na to że ich nauki są "te bardziej oryginalne". :-)
Kilgore Trout
Posty: 374
Rejestracja: ndz kwie 09, 2006 21:16
Lokalizacja: Zima

Re: Związki taoizmu z buddyzmem

Nieprzeczytany post autor: Kilgore Trout »

takun, jestes taoista? Czy w Polsce sa jacys taoisci w ogole? Jest jakies hmm forum taoistow? Cokolwiek? :)
Nigdy nie zapominaj:
Chodzimy nad piekłem
Oglądając kwiaty.


Issa
Awatar użytkownika
jerez
ex Moderator
Posty: 993
Rejestracja: wt lut 24, 2004 14:30
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Związki taoizmu z buddyzmem

Nieprzeczytany post autor: jerez »

Kilgore Trout pisze:Czy w Polsce sa jacys taoisci w ogole? Jest jakies hmm forum taoistow? Cokolwiek?
w Polszy są napewno. Ale czy sa jakies zgrupowania oficjlane to nie wiem.
Wiem ze ten taoizm ktory rozpowszechnia Mantak Chia u nas nie ma przedstawiciela (przynajmniej nie znalalzlem na amerykanskiej stornie ze taki u nas jest). Najblizej byla jedna niemka bodjaze w bawarii i z tego co pamietam z pierwszym stopnie wtajemniczenia (ale nie pytaj mnie o podzial tych stopni bo nie mam pojecia co oznacza...)
Kilgore Trout
Posty: 374
Rejestracja: ndz kwie 09, 2006 21:16
Lokalizacja: Zima

Re: Związki taoizmu z buddyzmem

Nieprzeczytany post autor: Kilgore Trout »

z tego co pamietam z pierwszym stopnie wtajemniczenia (ale nie pytaj mnie o podzial tych stopni bo nie mam pojecia co oznacza...)
no no jak u masonow :)
Nigdy nie zapominaj:
Chodzimy nad piekłem
Oglądając kwiaty.


Issa
Awatar użytkownika
jerez
ex Moderator
Posty: 993
Rejestracja: wt lut 24, 2004 14:30
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Związki taoizmu z buddyzmem

Nieprzeczytany post autor: jerez »

Kilgore Trout pisze:no no jak u masonow
tajemne usciski? ;) pewnie stopami :P
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm - dialog”