Szkoły Nichiren

Awatar użytkownika
KROOLIK
Posty: 735
Rejestracja: wt lis 28, 2006 16:06
Tradycja: Zen (Kwan Um)

Szkoły Nichiren

Nieprzeczytany post autor: KROOLIK »

zyptse pisze:
domber pisze:mi raczej chodzi o rzeczy wspólne dla ścieżek i mądrości w buddyzmie patrzonym z aspektu duchowości,wiedzy a nie chistori
Wspólne są Cztery Szlachetne Prawdy.
nie wszedzie.
w japonskiej szkole buddyzmu nichirena (bardzo zreszta popularnej)- raczej nikt nawet o tych prawdach z 'wyznawcow' nie slyszal
zyptse
Posty: 458
Rejestracja: wt lip 18, 2006 10:48
Lokalizacja: Poznań

Re: Szkoły Nichiren

Nieprzeczytany post autor: zyptse »

KROOLIK pisze:w japonskiej szkole buddyzmu nichirena (bardzo zreszta popularnej)- raczej nikt nawet o tych prawdach z 'wyznawcow' nie slyszal
To na czym się ta szkoła opiera? W jakim celu się ją praktykuje?
Jakie są jej podstawy filozoficzne i empiryczne?
Z tego, co wiem, to wszystkie szkoły buddyjskie bazują na tym, że budda odkrył 1. istnienie strapień i cierpienia, 2. przyczynę tego, że cierpienia ciągle wracają, 3. to, że tą "kondycję" można przezwyciężyć i 4. podał receptę na tą samsaryczną dolegliwość.
Czy nihireiści nie wierzą w istnienie strapień i możliwość ich przezwyciężenia w oparciu o Sutrę Lotosu?
Zawsze myślałem, że Cztery Szlachetne Prawdy, to istota buddyzmu, jego najkrótszy opis (no może poza "czynić dobro, nie czynić zła, oczyszczać własny umysł") i że wszystkie nauki buddy to rozwinięcie tych Prawd, zwłaszcza czwartej.
Awatar użytkownika
KROOLIK
Posty: 735
Rejestracja: wt lis 28, 2006 16:06
Tradycja: Zen (Kwan Um)

Re: Szkoły Nichiren

Nieprzeczytany post autor: KROOLIK »

wiec 'praktykanci' opieraja sie na naukach (glownie listach) niejakiego Nichirena Daischonina - japonczyka zyjacego w XIII wieku. On to studiujac wiele lat wszystkie sutry buddyjskie (tak mowiac w skrocie) po wielu latach doszedl do wniosku ze kwintesencja nauk zawarta jest w Sutrze Lotosu Mistycznego Prawa- czyli w Sutrze jaka Budda wyglosil w ostatnich latach swego zycia- przy koncu nauczania.

Tak wiec ustanowil praktyke- mantrowanie "nam myoho renge kyo" (co oznacza "chwala sutrze lotosu) do Gohonzonu (mandali) ktora on namalowal.

bylem w tej szkole z 2-3 lata i znam nieco podejscie praktykantow. Jest zasadniczo odmienne niz np w Zen. Glownie mantruje sie (czantuje) z pragnieniem zmiany wlasnego zycia czy osiagniecia pewnych tzw Benefitow- nawet tych najbardziej przyziemnych jak np lepsza praca, samochod, dom itd....nie mowie ze jest to bledna z gruntu droga- na pewno jest inna...

kontrowersyjna szkola w kazdym razie.
z mojej obserwcji (nie mowie ze nie zafalszowanej) wynika ze slowa i nauki Nichirena troche nie do konca obecni wyznawcy poprawnie rozumieja. taka byla moja opinia- gdy odchodzilem z tej szkoly.

szkola ta jest bardzo zamknieta na inne odlamy twierdzac wprost ze jest to JEDYNA droga do Stanu Buddy i nie ma innej. ROzmawiajac z ludzmi ktorzy praktykowlai tam po 15 lat- nie rzadko mozna sie spotkac z czyms takim, ze odradzaja czy wrecz zakazuja czytania innych ksiazek buddyjskich- mowiac ze to prowadzi do piekla...

chodzi o to ze ich opinie sa wyciagane wprost cytatami z Sutry Lotosu. Po prostu slowa tam zawarte sa wprost wyrywane i uznane z PRAWDE- czyli krotko mowiac dla nich istnieje tylko JEDNA droga- a inne sa zle proadzace do piekla po smieci.

krotko mowiac przbybiera to najczesciej forme takiego jakiegos gminnego chrzescijanstwa a raczej odmiany Swiadkow JEchowy z tym ze nie z Biblia a Sutra Lotodu pod pacha. Czlowiek modli sie o lepsze zycie, prace itd, jest pewny swej drogi, nie uznaje innych i gdzie tylko sie da- szerzy swoja nauke- prawie dokladnie jak Jechowi..
..
Igo
Posty: 962
Rejestracja: czw kwie 26, 2007 17:37
Tradycja: Bon i buddyzm tybetański

Re: Szkoły Nichiren

Nieprzeczytany post autor: Igo »

KROOLIK pisze:bylem w tej szkole z 2-3 lata i znam nieco podejscie praktykantow.
W Polsce ? Jakos o Nichiren w Polsce sie prawie nie slyszy. Moze przydalby sie opis profilu tej szkoly na forum.
abgal
ex Moderator
Posty: 1856
Rejestracja: czw lis 02, 2006 23:45

Re: Szkoły Nichiren

Nieprzeczytany post autor: abgal »

Igo pisze:
KROOLIK pisze:bylem w tej szkole z 2-3 lata i znam nieco podejscie praktykantow.
W Polsce ? Jakos o Nichiren w Polsce sie prawie nie slyszy. Moze przydalby sie opis profilu tej szkoly na forum.
Szkoła Nichiren dzieli się na Nichiren Shu (i kilka jej odgałęzień - Kempon Hokke Shu, Honmon Butsuryu Shu, Honmon Hokke Shu) i Nichiren Shoshu - ta druga uważana jest za kontrowersyjną - przez wielu (również przez Nichiren Shu) traktowana jako sekta.
Zwłaszcza wokół utworzonej przez Nichiren Shoshu organizacji świeckiej - Soka Gakkai i jej przewodniczącego Daisaku Ikedy - narosło wiele kontrowersji.
Nichiren Shoshu nie należy też do Japan Buddhist Federation skupiającej wszystkie tradycyjne szkoły japońskie.
Obawiam się, że w Polsce działa tylko Soka Gakkai.
Awatar użytkownika
KROOLIK
Posty: 735
Rejestracja: wt lis 28, 2006 16:06
Tradycja: Zen (Kwan Um)

Re: Szkoły Nichiren

Nieprzeczytany post autor: KROOLIK »

tak- Soka Gakkai- w niej bylem i robienie osobnego dzialu na tym forum zupelnie mija sie z celem. kiedys zalozylem liste dyskusyjna na yahoo na temat nichirena bo uwazalem ze brak luznej rozmowy wsrod czlonkow- nazwalem forum sgi-polska i od razu mialem interwencje szefa SGI w Polsce (Japonczyka) abym zmienil nazwe. Po prostu ow Japonczyk znal juz moje stanowisko (luzniejsze niz to oficjalne w SGI) i nie chcial aby to co tam bylo wypisywane bylo pod szyldem SGI. no i zapisalo sie na liste z 10 osob (a o liscie wiedziala wiekszosc nichirenistow) i nikt nie dyskutowal poza mna i paroma innymi buddystami majacymi rowniez luzniejsze patrzenie- po prostu byloby to wyjsciem poza ustalone zasady i na pewno spotkaloby sie z upomnieniem/krytyka przez srodowisko.

to jest ciekawe- bo nie maja nawet swojej strony internetowej. w polsce jest ok 100 praktykantow- maja coroczne "kursy".

i gwoli wyjasnienia- personalnie to normalni, fajni ludzi- nawet bardzo i nic do nich nie mam- jednak ta ciezka atmosfera nie dla mnie.

oczywiscie- to tylko moj punkt widzenia
..
abgal
ex Moderator
Posty: 1856
Rejestracja: czw lis 02, 2006 23:45

Re: Szkoły Nichiren

Nieprzeczytany post autor: abgal »

KROOLIK pisze:no i zapisalo sie na liste z 10 osob (a o liscie wiedziala wiekszosc nichirenistow)
Zwrócę jeszcze raz uwagę, że wyznawcy Nichiren Shoshu nie są uznawani przez resztę szkół Nichirena za 'nichirenistów'. Są nawet problemy z uznaniem ich za buddystów - w Nichiren Shoshu, za historycznego Buddę nie uznaje się Siakjamuniego, ale... Nichirena.

Jeśli chodzi o Soka Gakkai to, o ile mi wiadomo, narosło wokół nich tyle kontrowersji - zwłaszcza wokół Daisaku Ikedy, że nawet Nichiren Shoshu zdecydowanie się od nich odcięła.
Z drugiej strony Soka Gakkai jest bardzo doceniana za szeroką działalność charytatywną.
Igo
Posty: 962
Rejestracja: czw kwie 26, 2007 17:37
Tradycja: Bon i buddyzm tybetański

Re: Szkoły Nichiren

Nieprzeczytany post autor: Igo »

KROOLIK pisze:tak- Soka Gakkai- w niej bylem
Z ciekawosci: jak tam trafiles ?
KROOLIK pisze: (..) nie maja nawet swojej strony internetowej. w polsce jest ok 100 praktykantow- maja coroczne "kursy".
Skoro nie maja strony www - jak mozna sie z nimi skontaktowac ?

Jak wyglada praktyka - czy sa poklony, recytacja sutr, medytacje, mantry itd ?

Czy sa tam tylko ludzie swieccy czy rowniez mniszki i mnisi ?
Awatar użytkownika
KROOLIK
Posty: 735
Rejestracja: wt lis 28, 2006 16:06
Tradycja: Zen (Kwan Um)

Re: Szkoły Nichiren

Nieprzeczytany post autor: KROOLIK »

trafilem- bo jeden z czlonkow (tez luzno zwiazany) byl na jednej z list dyskusyjnych i jakos tak....po prostu.

jak mozna sie skontaktowac?? np teraz przeze mnie:) chcesz- dam ci jakiegos maila, umowisz sie na spotkanie:) tak dziala. raczej wlasnie w ten sposob nowi ludzie tam trafiaja- przez znajomych, rodziny itd...

praktyka- to samo mantrowanie nam-myoho-renge-kyo rano i wieczorem do mandali (gohonzonu) w siadzie japonskim. tyle. proste i skuteczne.

co do mniszek i mnichow to nie jestem pewien (na pewno nie w polsce)
pozd
..
abgal
ex Moderator
Posty: 1856
Rejestracja: czw lis 02, 2006 23:45

Re: Szkoły Nichiren

Nieprzeczytany post autor: abgal »

KROOLIK pisze: co do mniszek i mnichow to nie jestem pewien (na pewno nie w polsce)
SGI jest z założenia organizacją ludzi świeckich.
czakan

Szkoła SGI

Nieprzeczytany post autor: czakan »

W SGI o Czterech Szlachetnych Prawdach można przeczytać prawie w każdej książce Daisaku Ikedy, (mamy szczęście, że nasz mistrz cieszy się nadal dobrym zdrowiem, jest cenionym na całym świecie pisarzem i otrzymał ponad 200 tytułów doktora honoris causa różnych uczelni na całym świecie) dotyczącej podstaw buddyzmu Nichirena Daishonina, szczególnie gdy przedstawia on różnice między drogą Hinayana (tu uczeń podąża właśnie drogą Czterech Szlachetnych Prawd aby stać się arahatem przechodząc przez stan shomon), a naszą drogą Mahayana, gdzie osiągamy stan Buddy poprzez praktykę bodhisatwy. Podobnie jak piszesz Cztery Szlachetne Prawdy występują u nas jako 1) Życie jest cierpieniem 2) Ból powodowany jest przez ziemskie pragnienia 3) Ziemskie pragnienia są oświeceniem 4) Droga do realizacji to „Ośmiokrotna ścieżka”.
To nie tak, że praktykujemy o samochód, pracę...J Pragnienia nie są celem samym w sobie ale środkiem do najwyższego stanu jakim jest stan Buddy. Właśnie 3 i 4 prawda i ich kompleksowe rozwinięcie stanowią jeden z ważniejszych aspektów naszego buddyzmu. Praktykuję od wielu lat i po raz pierwszy, tu na forum spotykam się ze stwierdzeniem, że czytanie innych książek buddyjskich prowadzi do piekła... Koncepcja piekła istnieje ale jest to jeden z 10 stanów, w którym możemy się znaleźć, podobnie jak głód, złość, arogancja itp. Buddyzm uczy nas szacunku do różnych dróg i opinii, nie tylko religijnych (w samym Tybecie istnieje przecież kilka tysięcy odmiennych klasztorów i wszystkie od stuleci współistnieją w oparciu o głęboki szacunek) i podobnie w Japonii skąd wywodzi się SGI i gdzie ma ok. 10 milionów wyznawców. Tylko na podstawie naszego w pełni szczęśliwego życia i samorealizacji możemy powiedzieć, że ta droga jest słuszna ponieważ sprawdza się w naszym życiu. Może właśnie dlatego praktykujący od kilkudziesięciu lat liderzy SGI nie mogą zgodzić się aby pod oficjalnym szyldem SGI (o nazwie forum SGI) wygłaszać takie mijające się z prawdą opinie. Co innego na otwartym forum tak jak to właśnie robimy.
Mnichów i mniszek nie ma co wynika z faktu, że w każdym człowieku jest wyjątkowy stan Buddy i stąd wszyscy jesteśmy sobie równi.
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Szkoły Nichiren

Nieprzeczytany post autor: booker »

Witaj na forum Czakan :)

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
abgal
ex Moderator
Posty: 1856
Rejestracja: czw lis 02, 2006 23:45

Re: Szkoły Nichiren

Nieprzeczytany post autor: abgal »

czakan pisze:Buddyzm uczy nas szacunku do różnych dróg i opinii, nie tylko religijnych (w samym Tybecie istnieje przecież kilka tysięcy odmiennych klasztorów i wszystkie od stuleci współistnieją w oparciu o głęboki szacunek) i podobnie w Japonii skąd wywodzi się SGI i gdzie ma ok. 10 milionów wyznawców.
A czy prawdą jest, że Nichiren Shoshu, z której wywodzi się SGI, odcięła się od SGI?
czakan pisze:Tylko na podstawie naszego w pełni szczęśliwego życia i samorealizacji możemy powiedzieć, że ta droga jest słuszna ponieważ sprawdza się w naszym życiu. Może właśnie dlatego praktykujący od kilkudziesięciu lat liderzy SGI nie mogą zgodzić się aby pod oficjalnym szyldem SGI (o nazwie forum SGI) wygłaszać takie mijające się z prawdą opinie.
Czy, wobec tego, nieprawdą jest jakoby SGI nie uznawało wartości innych szkół buddyjskich jako ścieżek wiodących ku oświeceniu? Uprzejmie proszę o jasną odpowiedź, bo wiele niejasności wokół SGI istnieje - warto je rozwiać :)
czakan

SGI

Nieprzeczytany post autor: czakan »

To jest niezaprzeczalny fakt. W listopadzie 1991 najwyższy kapłan Nichiren Soshu Nikken Abe ekskomunikował SGI. W wielkim skrócie nasza nowoczesna i polikulturowa wersja buddyzmu nie do końca zgadza się z wizją monastyczną Nichiren Soshu. Jeśli bardziej interesuje cię ten rozłam zapraszam na http://sokaissues.info/split.html#top.
Odpowiadając na drugie pytanie mogę tylko napisać, że żyjemy w kraju, w którym szanujemy i dopatrujemy się sensu w skrajnie różnej drodze jaką jest katolicyzm więc co dopiero mówić o wspólnej ścieżce buddyjskiej gdzie nareszcie rozmawia się tym samym językiem... Faktem jest, że w SGI twardo obstajemy przy Sutrze Lotosu co często jest interpretowane jako zamknięcie na inne ścieżki. Takie to pewnie dziedzictwo naszego walecznego mistrza dysputy Nichirena Daishonina...Jednak zdanie „to że ja mam rację nie oznacza że ty nie masz racji” jest u nas w powszechnym użyciu. Co do SGI to dobrze obrazuje ją krótki film, który można zobaczyć na: http://www.sgi.org/media/sgi-dvd.html.
abgal
ex Moderator
Posty: 1856
Rejestracja: czw lis 02, 2006 23:45

Re: Szkoły Nichiren

Nieprzeczytany post autor: abgal »

czakan pisze:To jest niezaprzeczalny fakt. W listopadzie 1991 najwyższy kapłan Nichiren Soshu Nikken Abe ekskomunikował SGI.
A więc Nichiren Shoshu nie uznaje SGI za spadkobierców buddyzmu Nichirena. Taki wniosek.

Słyszałem, że powodem ekskomuniki były m.in. oskarżenia o tworzenie kultu jednostki wokół Daisaku Ikedy oraz fakt namawiania do głosowania na partię Komeito w sensie praktyki buddyjskiej (czyli głosując na Komeito praktykujesz buddyzm).

Z tego co słyszałem/czytałem, również wokół Nichiren Shoshu istnieje wiele kontrowersji. Szkoła ta uznaje się ponoć za "jedyny prawdziwy" buddyzm a inne szkoły buddyjskie uznaje za zafałszowanie nauk Buddy. W związku z tym, izoluje się od innych szkół - w tym również od Nichiren Shu - szkoły buddyzmu Nichirena, która za 'jedynie prawdziwy buddyzm' się nie uważa.

Nie jest to żadna propaganda z mej strony - jeśli te informacje nie są prawdziwe to na pewno można je sprostować.
Awatar użytkownika
KROOLIK
Posty: 735
Rejestracja: wt lis 28, 2006 16:06
Tradycja: Zen (Kwan Um)

Re: Szkoła SGI

Nieprzeczytany post autor: KROOLIK »

czakan pisze: To nie tak, że praktykujemy o samochód, pracę...J Pragnienia nie są celem samym w sobie ale środkiem do najwyższego stanu jakim jest stan Buddy.
czesc czekan. moze byles na kursie w Dobczycach (kolo Krakowa) kilka lat temu, moze minelismy sie wtedy:)

odnosnie tego co napisales wyzej to zgadzam sie w 100%. teoria jest dobra i ja pisalem ze nie jest to jakies ZŁE podejscie ale inne niz np w ZEN. Opieralem sie na swoich obserwacjach ze spotkan. Na takich spotkaniach oprocz "czytania" jesli ktos zaczal cos mowic od siebie to 95% tych wypowiedzi bylo w takim tonie "co mi to namu myoho renge kyo" dało, jak zmienia moje zycie, moich najblizszych itd. Czantuje o prace, o zdrowie dla innych itd- i ani to z gruntu zle czy dobre- tylko ze GRO ludzi ktorzy tam trafia nie rozumieja podstaw buddyzmu i biora to za taka praktyke typu "modle sie o lepsze zycie dla mnie" i w tym ujeciu nie jest to zbiezne z np zen itd..ale w mojej opinii blizej temu do religii monoteistycznych [modle sie do sily wyzszej, uniwersalnego prawa, Boga itdd]

Odnosnie, ze idzie sie do piekla--->powiedzial mi to japonczyk praktykujacy 17 lat ze Dalajlama pojdzie po smierci do piekla. No coz- tyle lat praktyki i takie niezrozumienie.

Jak pisalem- osobiscie i prywatnie jestescie fajnymi ludzmi (bardzo polubilem japonców) ale czy to co robicie to buddyzm????

mysle ze nie ma co dramatyzowac- jesli tam siedzisz to znaczy ze jest to dobre dla ciebie i jak dla mnie nie ma to znaczenia jak to nazwiemy czy buddyzmem czy pseudo-buddyzmem. to juz zostawmy badaczom- dla praktykantow nie ma to znaczenia.
na razie tyle
ps- JASNO mowicie ze TYLKO ta praktyka prowadzi do Stanu Buddy- dla mnie kolejne niezrozumienie i chyba dlatego odszedlem.
..
Awatar użytkownika
arahat
Posty: 29
Rejestracja: wt gru 30, 2003 19:49
Kontakt:

Re: Szkoła SGI

Nieprzeczytany post autor: arahat »

szkola sgi jest wypadkowa szkoly jaka stworzyl nichiren oswiecon po przecyztaniu sutry lotosu.
wiek 13 w japonii to walka o wladze nad duszyczkami: z jednej strony zen,dalej czysta karaina i w to wskoczyl nichiren i tak poplynelo...zamiastnembutsu daimoku zamiast sutry amidy sutra lotosu....jedne umieral, drugi sie rodzil i tak szkoly parly do przodu w nieustajacej walce o dusze prostych japonczykow ktorych zadaniem bylo jedeynie pomnazanie dobr dobrze urodzonych. Obie szkoly dawaly swiatelko nadziei ze i nam bedzie dobrze: wytsrczy tylko wzywac imie amidy czy sutry lotosu..czas biegl szkoly sie dzielily na pod szkloy i tak do XXI wieku...jak szkola sie dzieli to o co biega? o wladze i kase....nic nowego nic ciekawego... to dotknelo takze nichiren shoshu i jej "oddzial" swieckich wyznawcow czy jak ich tam zwal...podzielili sie i teraz skacza sobie do oczu...podzielili sie praktykujacy i tez skacza sobie do oczu...skad my to znamy...
Awatar użytkownika
KROOLIK
Posty: 735
Rejestracja: wt lis 28, 2006 16:06
Tradycja: Zen (Kwan Um)

Re: Szkoły Nichiren

Nieprzeczytany post autor: KROOLIK »

czesc arahacie,
kope lat:)) co tam u nichirenowcow?
widze ze dolaczyles do nas 4 lata temu ale dlugo czekales na swoj pierwszy post:)
..
Awatar użytkownika
arahat
Posty: 29
Rejestracja: wt gru 30, 2003 19:49
Kontakt:

Re: Szkoły Nichiren

Nieprzeczytany post autor: arahat »

witam..co tam u nich slychac? hehe nadal zasluchani w sobie, neguja to czego nie da sie negowac, jak mawial wielki brat nie kapuja do konca co czynia przed gohonzonem...takie swieze spostrzezenia..co u mnie: czlapie po sciezce dharmy odbijajac sie co chwila o sluki z napisami do nas bracie do nas, my mamy jedyny klucz do zamka zwanego zabwienie, wyzwolenie,odrodzenie ....http://buddha.blog.onet.pl/ tu czasem a moze czesciej cos wklejam..
Awatar użytkownika
arahat
Posty: 29
Rejestracja: wt gru 30, 2003 19:49
Kontakt:

Re: SGI

Nieprzeczytany post autor: arahat »

nasza nowoczesna i polikulturowa wersja buddyzmu.. napisal kolega z poznania...

ciekawe: polikultura: to tylko pierwsza próba podejścia może przez analogię do monokultury, która jest dobrze zadomowiona w języku polskim, dać polikultury rolne, rolnicze z przypisem
chodzi o koncepcję takiego doboru upraw, które wzajemnie się chronią i uzupełniają, np. w ogrodnictwie ekologicznym nasturcja ma chronić róże przed mszycami. ma to naśladować bioróżdorodność naturalnych ekosystemów..
czy tu chodzi o jakas chodowle nowych czlonkow sgi?
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Szkoły Nichiren

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witam
KROOLIK pisze:widze ze dolaczyles do nas 4 lata temu ale dlugo czekales na swoj pierwszy post:)
To nie jest pierwszy post Arahata na tym forum :) Był czas, że kiedyś na tym forum było połączenie z listą dyskusyjną funkcjonującą w ramach emali - trochę wypowiedzi z tam tego okresu ocalało w ramach użytkownika/automatu.

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
oczy
Posty: 34
Rejestracja: śr paź 31, 2007 21:00
Lokalizacja: radom

Re: Szkoły Nichiren

Nieprzeczytany post autor: oczy »

Nichirenizm jest najbardziej przystępnie wyłożen a nauką

mahayany.To odnoga tendai,zachowuje doktrynę tej szkoły,różni się przede wszystkim

prostszą praktyką.

Właściwie ja jestem tekściarzem dlatego kompleksowy,syntetyczny wykład mahayany

wyjątkowo mi pasuje.

Niektórzy mogą powiedziec:'dlaczego 'Sutra Lotosu' wyraża najlepiej Naturę Buddy

a nie np.patyk,liść,jabłko?'

Chodzi o to,że można oddawać cześć wszystkiemu jakby się oddawało cześć Buddzie

tylko że 'liść','jabłko' itp. nie zawierają wykładu nauk mahayany .

To 'Sutra Lotosu' daje przekaz i wgląd w naturę świata,mówi o różnych aspektach

i daje poznanie na wielu poziomach i z wielu pozycji.

Dlatego 'Sutra Lotosu' nie jest wyłącznie Buddą(jak liść,patykl itd.) lecz

jest też wykładem o Buddzie.

Gdyby ludzie mieli zrozumienie nie potrzebne by były sutry ani mistrzowie

otwierający umysł.

Pozdrawiam
tak-tak-tak
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Szkoły Nichiren

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witaj Oczy

Skąd i czyja to wypowiedź - ów cytat? :)

Pozdrawiam
kunzang
Awatar użytkownika
arahat
Posty: 29
Rejestracja: wt gru 30, 2003 19:49
Kontakt:

Re: Szkoły Nichiren

Nieprzeczytany post autor: arahat »

Nichirenizm jest najbardziej przystępnie wyłożen a nauką

mahayany....

arahat klika:
czy mozna to nazwac nauka mahajany? jest to jedna z wielu szkol mahajany i jka sam napisales odlam odlamowegej szkoly tendai ktora nie jako jedyna powoluje sie na sutr lotosu mistycznego prawa (jak klikja nichirenowcy). a prosta jest jak drut prosto wyjety z maszyny: trzeba tylko klepac daimoku a samo sie stanie swiatlo...takie czary mary a ostatnio nichirenizm ze wzgledu na swpja prostote jest tak modny wsrod kolorowych (nic z rasimzu -))). Zastepuja sobie praktyki woododu ktore sa tak skompilkowane ze sami na siebie rzucali czary... w zeszlym roku jak bylem w london i poszedlem na spotkanie sgi to o malo co nie dostalem zawalu a pozniej nie moglrm powstrzymac smiechu: 18 osob i sami murzyni...to samo ponoc w niektorych stanach usa...prostota przyciaga: malo dac a duzo obiecuja...
codziennie inny buddyzm a koniec ten sam...
abgal
ex Moderator
Posty: 1856
Rejestracja: czw lis 02, 2006 23:45

Re: Szkoły Nichiren

Nieprzeczytany post autor: abgal »

:ban?:
oczy
Posty: 34
Rejestracja: śr paź 31, 2007 21:00
Lokalizacja: radom

Re: Szkoły Nichiren

Nieprzeczytany post autor: oczy »

Bardzo dobrze,że rytuał jest prosty.
Nowsze kierunki religijne większy akcent kładą na etykę,egalitaryzm i przystępnąć nauki.
Nie ma niczego złego w tym,że Murzyni praktykują buddyzm bo on jest dla wszystkich ludzi :649:
Tendai to późna mahayana,świetnie wyłożona nauka.

Praktyka nie jest skomplikowana,fakt,ale pisma mahayany można czytać ile się chce...
Samsara i nirwana jednym są :649:
Ważne by nasze życie było niegoistyczne ,to w zasadzie można robić wszystko...
tak-tak-tak
Awatar użytkownika
arahat
Posty: 29
Rejestracja: wt gru 30, 2003 19:49
Kontakt:

Re: Szkoły Nichiren

Nieprzeczytany post autor: arahat »

Ważne by nasze życie było niegoistyczne ,to w zasadzie można robić wszystko...[/quote]

co oznacza nieegoistyczne? czy praktykujesz za kogos czy dla poprawy swego ego aby ego nie bylo egoistyczne dla innych? :padam:
codziennie inny buddyzm a koniec ten sam...
claudia

Re: Szkoły Nichiren

Nieprzeczytany post autor: claudia »

KROOLIK,
czy moglbys mi podac adres lub inne linki do buddystow w Polsce z SGI?
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Szkoły Nichiren

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witamy na forum Claudia :)
.
dane :580:
Awatar użytkownika
arahat
Posty: 29
Rejestracja: wt gru 30, 2003 19:49
Kontakt:

Re: Szkoły Nichiren

Nieprzeczytany post autor: arahat »

czy moglbys mi podac adres lub inne linki do buddystow w Polsce z SGI?

arahat klika: za krooolika..
kiedy arahaci zlikwidowali swoja strone odnosnie nichirenowcow to sgi polska nie posiadaja zadnej oficjalnej strony www... co do adresow to zalezy z jakiej osady/wsi/miasteczka czy miasta klikasz...
w gassho
codziennie inny buddyzm a koniec ten sam...
margheritka

Pytanko

Nieprzeczytany post autor: margheritka »

Witam serdecznie Mógłby mi ktoś udzieli informacji gdzie można dostać Lotus Sutra oraz szersze informacje na temat Soka gakkai po polsku? Bardzo dziękuję
Awatar użytkownika
arahat
Posty: 29
Rejestracja: wt gru 30, 2003 19:49
Kontakt:

Re: Pytanko

Nieprzeczytany post autor: arahat »

gdzie można dostać Lotus Sutra oraz szersze informacje na temat Soka gakkai po polsku? Bardzo dziękuję

arahat klika:
sutra lotosu w jezyku polskim zostala wydana w latach 80 w tlumaczeniu tow karma jesze dordze i mu dziu..istnieje nascie odbitek potrojnej sutry lotosu..kiedys wysylalem ksero ale teraz tego nie robie bo jestem leniwy...zreszta na www sa juz ulepszone wersje niemieckie czy angielskie...


http://buddha.blog.onet.pl/
codziennie inny buddyzm a koniec ten sam...
Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Posty: 12729
Rejestracja: pt lis 14, 2003 18:21
Płeć: mężczyzna
Tradycja: yungdrung bon
Lokalizacja: zantyr

Re: Szkoły Nichiren

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

Witamy na forum Margheritka :)

Sutra Lotosu

Pozdrawiam
kunzang
.
dane :580:
Awatar użytkownika
arahat
Posty: 29
Rejestracja: wt gru 30, 2003 19:49
Kontakt:

Re: Szkoły Nichiren

Nieprzeczytany post autor: arahat »

arahat klika:
zgadza sie i jest to sutra lotosu o ktorej pisalem w poprzednim poscie okrojona srodkiem ale zawsze...
codziennie inny buddyzm a koniec ten sam...
margheritka

Re: Szkoły Nichiren

Nieprzeczytany post autor: margheritka »

Dziękuję bardzo za Sutrę zapoznam się z lekturą z przyjemnością w razie powstałych niewiadomych bedę pytać
Pozdrawiam serdecznie
Partyzant

Re: Szkoły Nichiren

Nieprzeczytany post autor: Partyzant »

Dzien Dobry/Dobry Wieczor.
Czy sa na forum osoby z woj Lubuskiego praktykujace Nichiren Daishonin?
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
booker
Posty: 10090
Rejestracja: pt mar 31, 2006 13:22
Płeć: mężczyzna
Tradycja: Yungdrung Bön
Lokalizacja: Londyn/Wałbrzych

Re: Szkoły Nichiren

Nieprzeczytany post autor: booker »

Witamy na forum, Partyzant :)

Pozdrawiam
/M
"Bądź buddystą, albo bądź buddą."
Awatar użytkownika
arahat
Posty: 29
Rejestracja: wt gru 30, 2003 19:49
Kontakt:

Re: Szkoły Nichiren

Nieprzeczytany post autor: arahat »

Czy sa na forum osoby z woj Lubuskiego praktykujace Nichiren Daishonin?

arahat klika:
jak praktykuje sie Nichiren Daishonin??
codziennie inny buddyzm a koniec ten sam...
Partyzant

Re: Szkoły Nichiren

Nieprzeczytany post autor: Partyzant »

DobryWieczor.
Jak by co to ja te informacje zbieram dla zony.Bo jk by inaczej, przeca wszyscy normalni sa jak ja KATO-likami :).
To Ona tak sie upiera przy tym Woo-Doo i niechce wracac do PL bo twierdzi ze tam nie ma z kim praktykowac.Chodzi po domui namyoha se pod nosem,a i obcych do domu sprowadza(dobrze ze duzo nie jedzo)
Juz od tego mamrotania sam zaczolem namyochac(od roku) :niepewny:
Mam nadzieje ze Proboszcz mi to wybyczy w koncu chodzilem z jego synem do tej samej szkoly. :wstyd:
Ps.Pytanie dotyczy osob praktykujacych Buddyzm Nichiren Daishonin praktykujacych mantra Nam Myoho Renge Kyo .Szkola Soka Gakkai prezydenta Daisaku Ikeda.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
arahat
Posty: 29
Rejestracja: wt gru 30, 2003 19:49
Kontakt:

Re: Szkoły Nichiren

Nieprzeczytany post autor: arahat »

arahat klika: chyba cos ktos w pozblizu praktykuje ale musze zadzwonic do naszego "proboszcza" aby poszukal w swoim notesie....a czy kolega czantujacy daimoku ma juz gohonzon? (moze jego zona?)
nam mioho renge kio...
http://buddha.blog.onet.pl/
codziennie inny buddyzm a koniec ten sam...
Partyzant

Re: Szkoły Nichiren

Nieprzeczytany post autor: Partyzant »

Witam.Co za szybka odpowiedz!
Radze nie dzwon teraz do proboszcza bo on nie lubi jak mu sie przeszkadza w ogladaniu programow po 22 00 :zawstydzony:
Mamy tu w domu nawet co tygodniowe spotkania,mala nasza grupka 5-6 osob bo mieszkamy na wsi. :ok:
Wies jak i caly region z tradycjami bardzo Katolickimi jak przestane pisac to znaczy ze miejscowi przyszli z pochodniami i widlami przegnac innowiercow :cwaniak:
Z gory dziekuje za wiadomosci i pozdrawiam! :piwo:
buntowniczka

...

Nieprzeczytany post autor: buntowniczka »

Witam! chciałabym coś więcej dowiedzieć się o sokka gakai. możecie coś jeszcze o tym napisać? arafat Ty chyba to praktykowałeś, przynajmniej z tego co piszesz to takie wyciągnęłam wnioski. czy dobre?
pozdrawiam!
buntowniczka

...

Nieprzeczytany post autor: buntowniczka »

sorki nie arafat tylko arahat :P mała literówka ;)
jh
Posty: 141
Rejestracja: czw cze 21, 2007 19:07
Tradycja: Diamentowa Droga

Re: Szkoły Nichiren

Nieprzeczytany post autor: jh »

buntowniczka pisze:mała literówka
mała a jednak wielka :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Mahajana”