Forum e-Budda PL

"Dla praktykującego Dharmę nie ma większego błędu niż praktykować ją w niewłaściwy sposób." - Duddziom Rinpocze
Dzisiaj jest sob mar 23, 2019 01:19

Strefa czasowa UTC+01:00

Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
Nieprzeczytany post: sob mar 16, 2019 21:02 

Tradycja: Theravada
Witam wszystkich z forum :namaste:

To mój pierwszy post. Zainteresowałem się buddyzmem już ok 10 lat temu, 9 lat temu miałem okazję przyjąć schronienie z rąk Lamy Olego po wykładzie w Trójmieście, jednak nie zapoczątkowało to żadnych konkretnych ruchów w stronę Buddyzmu z mojej strony.

Ostatnio mój przyjaciel zainteresował mnie buddyzmem w tradycji Theravada, jako że wyjechał on rok temu na Sri Lankę i został mnichem. Podesłał mi portal Sasana, a forum znalazłem już sam. Przeczytałem do teraz kilkaset wątków, jednak nigdzie nie znalazłem tego, co mnie interesuje - a mianowicie części nauk Theravadyjskich, w których mógłbym przeczytać same przekazy Buddy. Przyjaciel ostatnio przestał pisać bo ma problemy z Internetem na miejscu, więc nie mogę go podpytać o to. Czy jest opcja, że ktoś wkleiłby linki do słów Buddy samych w sobie, bez pośredników, dodatkowych opisów itp.?

pozdrawiam :hello:

Nieprzeczytany post: sob mar 16, 2019 23:36 
Awatar użytkownika

Tradycja: Theravada
Witaj na forum,

Niestety Budda sam nie spisał swoich nauk, spisali je jego uczniowie po jego paranibbanie, więc trudno byłoby znaleźć spisane słowa pochodzące bezpośrednio od Buddy.

Jeżeli jednak interesuje Cię Buddyzm therawada, to jako źródła polecam (poza sasaną rzecz jasna):

https://www.paliaudio.com/

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/126940/m ... uddyjskich

Pozdrawiam :namaste:

Nieprzeczytany post: ndz mar 17, 2019 21:46 

Tradycja: theravada
Ja mogę polecić suttacentral.net , w sumie nawet na Sasanie ta strona jest reklamowana. Jeśli się nie mylę to jest tam cały Kanon Palijski przetłumaczony na angielski.

Tutaj przykładowa sutta: https://suttacentral.net/mn118/en/sujato

Po lewej jest tłumaczenie, a po prawej tekst oryginału. Jest też fajna opcja dla uczących się palijskiego - po najechaniu na słowo palijskie pokazuje się tłumaczenie.

A jeśli chodzi o polskie przekłady, to wszystko jest chyba na Sasanie.

Pozdrawiam

Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00