Forum e-Budda PL

"Dla praktykującego Dharmę nie ma większego błędu niż praktykować ją w niewłaściwy sposób." - Duddziom Rinpocze
Dzisiaj jest wt lip 23, 2019 12:35

Strefa czasowa UTC+01:00

Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
Nieprzeczytany post: śr cze 19, 2019 11:48 

Tradycja: brak
Witam wszystkich.

Zaznaczam że jestem początkujący i mam dużo pytań. Część z nich okaże się pewnie trywialnych, ale oprócz książek, jest to dla mnie jedno z nielicznych miejsc żeby zasięgnąć jakichkolwiek wiadomości.

A żeby było jeszcze trudniej, mieszkam w małym miasteczku, więc otoczenie jak się dowiedziało że interesuję się innym system to stałem się celem lekkich żartów z religii i ofiarą ciągłych testów, np. Ty się nie denerwuj bo Ci budda nie pozwala.

Ale do brzegu...

Różne odłamy Buddyzmu... Theravada, Mahajana, Zen, itd.
Różnią się miedzy sobą, z tego co zauważyłem m.in. sposobami praktyki.
Nie pytam, która lepsza, bo to temat rzeka, ale trudno mi zdecydować jaką drogą iść.
Czy da się określić w skrócie różnice w samych naukach? Wszystkie dotyczą Czterech Szlachetnych Prawd... ale jednak...

Druga sprawa - czytałem Agganna Sutta, w nadziei że jakoś mi się rozjaśni temat początku świata według Buddyzmu.
Na forum jest wątek na ten temat Jak według buddyzmu powstał świat?? ale kończy się średnio.

Nieprzeczytany post: śr cze 19, 2019 15:13 
Awatar użytkownika

Tradycja: Theravada
Cytuj:

Druga sprawa - czytałem Agganna Sutta, w nadziei że jakoś mi się rozjaśni temat początku świata według Buddyzmu.
Na forum jest wątek na ten temat Jak według buddyzmu powstał świat?? ale kończy się średnio.
Cześć,

Dlaczego uważasz że świat musiał kiedyś nie-istnieć i dopiero potem "powstać"? Dla buddyzmu, jak i dla całej duchowości Indii, charakterystyczna jest koncepcja wielu wielkich wybuchów oraz cyklicznego wszechświata, który w zasadzie istnieje od niemającego początku czasu.

Pozdrawiam,
Damian

Nieprzeczytany post: śr cze 19, 2019 15:44 
Admin
Awatar użytkownika

Tradycja: yungdrung bon
witam

Cytuj:
Czy da się określić w skrócie różnice w samych naukach? Wszystkie dotyczą Czterech Szlachetnych Prawd... ale jednak...
możesz swobodnie sam porównać różne szkoły na podstawie ich poglądu i podejścia do praktyki i wystarczy do tego bogini wiki - a linki masz podane tutaj: Podstawowe informacje na temat buddyzmu.
Cytuj:
(...) Na forum jest wątek na ten temat Jak według buddyzmu powstał świat?? ale kończy się średnio.
nie tylko w tym temacie ta kwestia była omawiana - w wielu innych tematach na forum takoż. np: Jak powstał wszechświat?, Dlaczego zaczęło się "ego", itd

pozdrawiam
:14:

ps
tytuł Twego tematu zmieniłem
przypominam: ''- Tytuł tematu, powinien być związany z treścią, którą chcesz w nim zawrzeć.'' reg. forum - a Twój tytuł: ''Pierwsze pytania początkującego'', nie mówi nic o treści
przypominam też :) że możesz swobodnie kontynuować dany wątek /gdy np nie jest dla Ciebie satysfakcjonujący/, jak choćby: ''Jak według buddyzmu powstał świat??'' /i tym samym nie dublując go nowym tematem/

Nieprzeczytany post: pn cze 24, 2019 11:20 

Tradycja: brak
Cytuj:
tytuł Twego tematu zmieniłem
Dziękuję, przepraszam za zamieszanie.
Cytuj:
przypominam też że możesz swobodnie kontynuować dany wątek /gdy np nie jest dla Ciebie satysfakcjonujący/, jak choćby: ''Jak według buddyzmu powstał świat??'' /i tym samym nie dublując go nowym tematem/
Rozumiem.

Ale do brzegu.
Dziękuję za ten link:
Cytuj:
a linki masz podane tutaj: Podstawowe informacje na temat buddyzmu.
Taki zbiór jest super, dzięki temu łatwo doszukać informacje na temat każdej szkoły.

Niestety pewne wątpliwości zostały. Ale mam nadzieję że z czasem się rozwiążą.

Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00