Forum e-Budda PL

"Dla praktykującego Dharmę nie ma większego błędu niż praktykować ją w niewłaściwy sposób." - Duddziom Rinpocze
Dzisiaj jest śr gru 11, 2019 04:37

Strefa czasowa UTC+01:00

Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
Nieprzeczytany post: ndz wrz 22, 2019 22:44 

Tradycja: Ezoteryka
Cztery szybkie pytania.
Czy jest jakiś sposób na to by odzyskać wspomnienia z poprzednich żyć?
Czy jest jakiś sposób na to by odzyskać wspomnienia o życiu obecnym w przyszłym życiu?
Czy jest jakiś sposób by nie zatracić wspomnień z obecnego życia przy następnych narodzinach?
Czy gromadzenie dobrej karmy poprzez postępowanie i odmawianie mantr może umożliwić coś takiego?

Nieprzeczytany post: wt wrz 24, 2019 15:53 
Awatar użytkownika

Tradycja: Theravada
Cześć,

Wg New Age hipnoza pozwala odkryć poprzednie wcielenia, w buddyzmie stosowanymi metodami są głęboka medytacja, wtedy mają pojawiać się wspomnienia poprzednich wcieleń. Jest też takie buddyjskie przysłowie (chyba tybetańskie), iż jeśli chcesz poznać poprzednie wcielenie spójrz na swoje ciało, a jeśli chcesz poznać przyszłe, spójrz w swój umysł. Myślę jednak, że jakieś większe grzebanie w przeszłości byłoby "niebuddyjskie", ponieważ świadczyłoby o przywiązaniu do przeszłości, gdy istnieje tylko Tu i Teraz.

Pozdrawiam,
Damian

Nieprzeczytany post: śr wrz 25, 2019 19:30 

Hipnoza na mnie nie działa, ale to że głęboka medytacja pozwala odzyskać wspomnienia z poprzednich żyć to bardzo ciekawa informacja dziękuje ci za nią.

No to ja chyba byłem rzołmnierzem w poprzednim życiu ponieważ mam znamię na lewym ramieniu które wygląda trochę jak ślad po kuli, ciekawe, oczywiście żartuje ciężko jest stwierdzić coś na podstawie samego ciała, a mój umysł myślę że kroczy właściwą ścieżką w końcu dotarł aż na to forum więc wszystko jest na dobrej drodze.

A co jeśli ktoś nie chciał by się przenieść po śmierci do krain buddów albo świata pół bogów, czy jeśli ktoś jest w stanie odrodzić się w boskiej krainie to czy może też odrzucić tą możliwość by móc odrodzić się jako człowiek aby wyzwalać innych ludzi z kręgu samsary?

Nieprzeczytany post: śr wrz 25, 2019 22:51 
Global Moderator
Awatar użytkownika

Tradycja: Vajrayana (Szkoła Kagyu)
Cytuj:
(...)ale to że głęboka medytacja pozwala odzyskać wspomnienia z poprzednich żyć to bardzo ciekawa informacja dziękuje ci za nią.
No, nie wyobrażaj sobie zbyt wiele, bo jeżeli chodzi o buddyzm, to takie rzeczy przytrafiają się wysoko zrealizowanym mistrzom, i oczywiście jest to tylko skutek uboczny zaawansowanej praktyki mającej na celu osiągnięcie wyzwolenia z kręgów samsary, z pewnością nie przytrafi się komuś, kto tkwi w samsarze po uszy.

Cytuj:
A co jeśli ktoś nie chciał by się przenieść po śmierci do krain buddów albo świata pół bogów, czy jeśli ktoś jest w stanie odrodzić się w boskiej krainie to czy może też odrzucić tą możliwość by móc odrodzić się jako człowiek aby wyzwalać innych ludzi z kręgu samsary?
Świat półbogów i świat ludzi to światy należące do samsary, natomiast to, co nazywasz "krainami buddów" należy do przestrzeni wolnej od wpływów samsary i przestrzeń tę osiąga się dopiero po wyzwoleniu. W samsarze o wyborze miejsca narodzin decyduje karma, rzecz jasna można na nią wpływać, ale nie w tak oczywisty sposób, jak mogłoby się to wydawać, bo skutki karmiczne pochodzą z wielu żywotów i nie do końca wiadomo, które z nich i w jakim momencie się zamanifestują. Potrzebna jest długotrwała praktyka, by m.in. umieć właściwie reagować na pojawienie się owych skutków, a tym samym nie stwarzać kolejnych negatywnych przyczyn. Inaczej natomiast wygląda kwestia ponownego pojawienia się w samsarze po osiągnięciu wyzwolenia (mam na myśli buddyzm tybetański), czas i miejsce manifestacji, a także jej formę można wybrać. To tyle ogólnych informacji z mojej strony.

Pozdrawiam, gt

Nieprzeczytany post: czw wrz 26, 2019 12:58 
ex Global Moderator
Awatar użytkownika

Tradycja: brak
Cytuj:
Cytuj:
(...)ale to że głęboka medytacja pozwala odzyskać wspomnienia z poprzednich żyć to bardzo ciekawa informacja dziękuje ci za nią.
No, nie wyobrażaj sobie zbyt wiele, bo jeżeli chodzi o buddyzm, to takie rzeczy przytrafiają się wysoko zrealizowanym mistrzom, i oczywiście jest to tylko skutek uboczny zaawansowanej praktyki mającej na celu osiągnięcie wyzwolenia z kręgów samsary, z pewnością nie przytrafi się komuś, kto tkwi w samsarze po uszy.
A dokładniej mówiąc właściwej praktyki kultywowania pamięci, przywoływania (sati, smṛti, dran pa) - na Zachodzie zwykle błędnie zwanego "uważnością", "mindfulness". Swoją drogą we wczesnych suttach np. w Brahmajāli (DN 1) mówi się, że takiej pamięci o przeszłych życiach może doświadczyć, ktoś o błędnych poglądach (i tworzyć na podstawie tych wspomnień kolejne błędne poglądy, np. eternalizm), więc nie musi być to domena tylko wysoko zrealizowanych mistrzów tybetańskich ;) Jednak wydaje mi się, że ktoś głęboko tkwiący w zmysłowości, niepraktykujący regularnie wyrzeczenia i wstrzemięźliwości raczej nie będzie wstanie rozwinąć takiej pamięci.

Nieprzeczytany post: sob wrz 28, 2019 20:50 

Ja nie wyobrażam sobie za dużo.

Ale nie jestem przywiązany do zmysłowości, często poszczę, medytuję w ciągu dnia, odmawiam mantry w drodze do pracy i z pracy, potrafię też oczyścić umysł z myśli, mam nawet taki plan by w przyszłości poświęcić rok tylko i wyłącznie właśnie na post i medytacje oraz odmówienie milion bądź trzy miliony razy mantry buddy Padmasambhavy.

Ja nie jestem jakoś wtajemniczony w buddyzm, ale skutki medytacji i mantr odczułem już wielokrotnie, kiedyś byłem przekonany że to nie ma prawa działać ale sprawdziłem to empirycznie no i kurka wodna myliłem się działa i to naprawdę potężnie, nie wiem może to tylko autosugestia, ale z drugiej strony na mnie takie rzeczy nie działają, więc.

Nie wiem jakie jest wasze podejście do tego tematu, ale wierze w to co powiedział ten mądry człowiek, jeśli Guru Rinpocze zaświadczył swoją osobą i autorytetem że wymówienie 1 bądź 3 miliony razy jego mantry może zaprowadzić człowieka po śmierci do jego boskiej krainy, to cóż wierzę mu.
Chociaż pewnie zostanę wyśmiany, ale ufam jego słowom.

Nieprzeczytany post: ndz wrz 29, 2019 01:25 
Global Moderator
Awatar użytkownika

Cytuj:
Ja nie jestem jakoś wtajemniczony w buddyzm, ale skutki medytacji i mantr odczułem już wielokrotnie (...)

Ok, dzięki za info. Jest to panel ściśle merytoryczny, poświęcony pierwszym pytaniom na temat buddyzmu, jeśli więc chciałbyś rozwinąć kwestie związane z Twoją prywatną praktyką, to raczej już w cafe off topic. Guru Rinpocze jest bardzo ważną postacią dla buddyzmu Wadżrajany, istnieją specjalne medytacje z nim właśnie związane, trochę o tym znajdziesz w wątku Guru joga Padmasambhavy. Polecam również wątek Padmasambhawa. Możesz też skorzystać z wyszukiwarki, wpisując: Guru Rinpocze.

Pozdrawiam, gt

Nieprzeczytany post: ndz wrz 29, 2019 19:10 
Global Moderator
Awatar użytkownika

Do dyskusji o znaczeniu słowa sati tędy

Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00