Theravada w Azji i w Europie - różnice

dyskusje i rozmowy

Moderator: Har-Dao

Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator
Tradycja: brak

Re: Theravada w Azji i w Europie - różnice

Nieprzeczytany post autor: piotr »

kunzang pisze:
pn maja 11, 2020 21:54
coś szerzej - jakiś namiar?
Ciężko iwanxxxowi będzie znaleźć ten namiar w Abhidhammie Theravādy, pełna teoria to dopiero Komentarze.

Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin
Tradycja: Buddhadharma

Nieprzeczytany post autor: iwanxxx »

I ja w to się nigdy nie wgłębiałem, ale założyciel wątku przedstawia się jako abhdidhammika, więc może on wyjaśni? :)
Btw, oczywiście nie mam pojęcia w których to konkretnie pismach jest, ale jak się opisuje abidharmę chińskiego i tybetańskiego kanonu, to określenie "abhidharma" odnosi się do całego systemu, łącznie z komentarzami, a nie tylko do Abhidharma-Pitaki. W dyskursie o theravadzie tak nie jest?

Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator

Jest, masz rację w sumie - założyłem że mówisz o Piṭace.

Awatar użytkownika
Piotrek

Nieprzeczytany post autor: Piotrek »

Ja też się trochę dziwię ikarowi, że pisze o nieistnieniu medytacji w kanonie. Nawet ja, laik jeśli chodzi o buddyzm, wiem, że w sutrach mówi się o jhanach i wchodzeniu kolejno w 4 jhany.

Natomiast uważnie czytając ikara, zauważyłem, że on podkreśla, że to "dla mnichów, a nie dla świeckich".

Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator

Piotrek pisze:
czw maja 14, 2020 05:45
Natomiast uważnie czytając ikara, zauważyłem, że on podkreśla, że to "dla mnichów, a nie dla świeckich".
Ale tak jak napisałem wcześniej AN 5.176 temu przeczy wprost.

Awatar użytkownika
Piotrek

Nieprzeczytany post autor: Piotrek »

piotr pisze:
czw maja 14, 2020 10:41
Ale tak jak napisałem wcześniej AN 5.176 temu przeczy wprost.
Tak, zgadza się. Nie przeczytałem zbyt uważnie Twoich wypowiedzi. /To znaczy przeczytałem, ale zapomniałem/.

Awatar użytkownika
kunzang
Admin
Tradycja: yungdrung bon

Nieprzeczytany post autor: kunzang »

witaj

Piotrek pisze:
czw maja 14, 2020 05:45
fakt, tak jak faktycznie :] wyjaśnił, jak to jest z ową medytacją dla mnichów:
ikar pisze:
ndz maja 10, 2020 15:13
(...) Mnisi maja swoj wlasny kodeks, i oni pewne zeczy musza robic ze szczegola uwaga. Np. Isc do lasu i siasc sobie pod drzewem, bo co maja rabic innego.(...)
pozdrawiam
:14:

Awatar użytkownika
GreenTea
Global Moderator
Tradycja: Vajrayana (Szkoła Kagyu)

Nieprzeczytany post autor: GreenTea »

ikar pisze:
ndz maja 10, 2020 23:23
Abhidhamma to sa wszystko slowa Buddhy, i ksiega jedna z siemiu przekazane przez Maha Thera Tisse, ale to musialbym sprawdzic dokladnie, bo on chyba prze Budde byl natchnionybdlatego jest abhiddhama pitace zawarta. Na twoje pytanie odpowiem. Tak Abhidhamma jest dzilem Buddhy, i przez Buddhe Nauczana.
Ikarowi chyba chodzi o Kathāvatthu, której autorem ma być Moggaliputta-Tissa. No fakt, był arahantem i nawet nauczycielem Aśoki i jego syna, wygląda też na to, że przyczynił się do uznania buddyzmu za religię legitymizowaną przez władcę, ale że "natchniony" nigdzie nie znalazłam.

iwanxxx pisze:
pn maja 11, 2020 20:26
Jestem ciekaw tej protomahajanistycznej Abhidharmy, ale praktycznie nie ma gdzie o tym poczytać - jest tlumaczenie Kosi, ale bez współczesnego komentarza trudno to ogarnąć.
Iwanxxx, masz na myśli tę Abhidharmę?
https://www.rigpawiki.org/index.php?tit ... Abhidharma
https://en.wikipedia.org/wiki/Jnanaprasthana
Na archive.org jest taka książka "A Survey of the Doctrines of the Abhidharma Schools", nie wiem, czy znasz, tam sporo rzeczy można przeczytać, ja przeglądałam rozdział 9, ale u dołu są linki do wszystkich.

A jeszcze Cię zapytam o tę książkę niżej, w niej są tylko komentarze Vasubandhu do Kosi, bez wersów samej Kosi?
https://www.amazon.com/Abhidharmakosa-B ... 8120836073

kunzang pisze:
no tak - to ważne. we mnie pokutuje pogląd /skrót myślowy/, że wszystko co przed mahayaną, to theravada
No, ja nie wiem, Kunzang… te wszystkie szkoły przed rozłamem i tak były buddyzmem niepodzielonym ;) a zaraz po drugim soborze Sarvastivada chyba jeszcze nie odłączyła się od Sthaviravady, tylko Mahasanghika, choć różnie podają te podziały, a Sthaviravada to właściwie Nauka Starszych, więc nie do końca byłoby tak źle z tym myleniem, choć faktycznie sama nazwa Theravada powstała dużo później i tylko dla jednej ze szkół.

A skoro o nazwie Theravada mówię, czy to powszechna opinia, że proces zbliżania się do niej zapoczątkowali członkowie Vibhajyavādy, przyjmując po przyjeździe na Śri Lankę nazwę zbliżoną do Thera? Twórcą grupy Vibhajyavāda po trzecim soborze miałby być właśnie wspomniany wyżej autor Kathavatthu, miał porozsyłać członków grupy w różne miejsca, m.in. na Śri Lankę i tak rozprzestrzenić buddyzm. Coś wiecie o pochodzeniu nazwy Theravada?

kunzang pisze:
czw maja 14, 2020 16:42
fakt, tak jak faktycznie :] wyjaśnił, jak to jest z ową medytacją dla mnichów: (...)
Kunzang, daj spokój :) drzewa są wszędzie, wiadomo, że chodzi o drzewo w miejscu praktyki mnicha ;) wiadomo też, że świeccy są tak zaganiani, że nie można o nich powiedzieć, usiedli pod drzewem, bo nie było nic do roboty :]

Coś mi to nie za różowo wygląda, czwarty dzień Ikar milczy, życzcie mu dużo zdrowia, może to faktycznie Covid 19. :serce:
pozdrawiam, gt

Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin

GreenTea pisze:
pt maja 15, 2020 00:14
Iwanxxx, masz na myśli tę Abhidharmę?
https://www.rigpawiki.org/index.php?tit ... Abhidharma
https://en.wikipedia.org/wiki/Jnanaprasthana
Na archive.org jest taka książka "A Survey of the Doctrines of the Abhidharma Schools", nie wiem, czy znasz, tam sporo rzeczy można przeczytać, ja przeglądałam rozdział 9, ale u dołu są linki do wszystkich.
Tak, ta Abhidharma. Nie jestem pewien, do jakiego stopnia jest konsensus, ale uważa się że to jest kompletna abhidharma sarvastivady/vaibhasiki.Jak Chińczyk albo Tybetańczyk krytykował hinajanę, to chodziło mu o te właśnie teksty i te szkoły, bo innych nie znali.
GreenTea pisze:
pt maja 15, 2020 00:14
A jeszcze Cię zapytam o tę książkę niżej, w niej są tylko komentarze Vasubandhu do Kosi, bez wersów samej Kosi?
w Bhasya jest Kośa + komentarz, przy czym nie jest wyraźnie zaznaczone, co jest Kośą, co komentarzem ;)

Awatar użytkownika
kunzang
Admin

Ikar - Twe wypowiedzi powędrowały do śmietnika. proszę o respektowanie zasad obowiązujących na forum.

ikar
Tradycja: Theravada

Nieprzeczytany post autor: ikar »

no dobra, ale to chociaz w smietniku, mozna czytac te moje posty? Czy jak cos jest w smietniku to naczy usuniete?
Ikarowi chyba chodzi o Kathāvatthu, której autorem ma być Moggaliputta-Tissa. No fakt, był arahantem i nawet nauczycielem Aśoki i jego syna, wygląda też na to, że przyczynił się do uznania buddyzmu za religię legitymizowaną przez władcę, ale że "natchniony" nigdzie nie znalazłam.
Tzn. ja nie wiem czy to byl syn Asioki. Natomiast Mahatera Tissa byl natchniony przez Buddhe, juz dawno po odejsciu Buddhy. I to wlasnie Buddha zza grobu natchnal Maha Tisse,, I dlatego jego dzielo jest w Abhidhammie. Dlatego ze byl natchniony przez Buddhe, wiec jest to nauka Buddhy, i dlatego jest jako jedna z 7 ksiag Abhidhammy. I Kathavatthu, jesli ktos szuka prawdy jak to bylo z rozlamem na Theravada - Mahajana to polecam zeby sam kazdy zajrzal, do tej ksiegi. Poniewaz dzisiejszy Buddyzm szczegolnie na Zachodzie jest odtworczy, czyli to jest interpretacjia kilkunastu mnichow, ktorzy przeczytali te teksty i je zinterpretowali, i my tak myslimy, ale zawsze kazdy ma prawo dochodzic i badac jak to bylo, trzeba tylko samemu zajrzec do tekstow, i wtedy moze ktos jeszcze inacczej to zinterpretuje. Mnisi jak Bhhiku Bodhi, Thanissaro i etc.
=====
Natomiast takie tlumaczenie dla mnie ze to hinayana i masa jest abhidharm to jest punkt widzenia Mahajany/Vadjarany. I nie moze ktos kogos nazywac tak jako maly, i wszystko obracac wokul swojej perspektywy. Oczywiscie swoja religie trzeba szanowac. Tylko jak ktos chce znac prawde, to musi z wielu punktow widzenia patrzec, nie tyle z jednego swojego. Dlatego jak ktos pochodzi z religi ktora ma 1000 lat i zazuca mniejszosc, komus o 1000 lat starszemu, to sorry.

Katthavatthu, to jest wlasnie poczatek theravady. I naprawde nie jest tak ze Buddha byl taki grzeczny w slowach i taki milosierny. Buddha nigdy systemowi kastowemu w Indiach nie zaprzeczyl, szanowal go, A kroli znal mase z rejonu. I nie wiem wlasnie czy ktos sie wlasnie zastanawial kiedys, czemu Buddha systemu kastowego nie zniosl. Ani razu sie mu nie sprzeciwil? No ale to tez inny topic.

Ja odpowiadam ze swojej strony, Theravaday, A Mahajana ze swojej. Ale chcem uswiadomic i usprawiedliwic Thera czemu oni sie z mahajana poklucili.
I to jest w Katthavathu. A Katthavathu nie jest komentarzem. Jest pelnoprawna ksiega Abhidhammy przypisana Buddzie.

ikar
"Chcemy iść łatwą drogą, ale jeżeli nie ma cierpienia, to nie ma mądrości. By dojrzeć do mądrości, musisz na swojej ścieżce naprawdę załamać się i zapłakać co najmniej trzy razy" Ajahn Chah

ikar

hej gt,

Nie mam zielonego pojecia o co chodzi, nigdy nie slyszalem o Vasbandhu, Kosi, to nie wiem o co chodzi. Natomiast iwan mysli jak mahajanista, i tez go nie czaje. Ja tylko proponuje zebyscie sie wczuli i zrozumieli Savakajane miedzy innymi. A to jest droga Sluchaczy Buddhy. Savaka znaczy sluchacz w pali.

ikar
"Chcemy iść łatwą drogą, ale jeżeli nie ma cierpienia, to nie ma mądrości. By dojrzeć do mądrości, musisz na swojej ścieżce naprawdę załamać się i zapłakać co najmniej trzy razy" Ajahn Chah

Awatar użytkownika
GreenTea
Global Moderator

ikar pisze:
pt maja 22, 2020 19:33
Natomiast takie tlumaczenie dla mnie ze to hinayana (...)
Czyli nie przeczytałeś uważnie całego wątku. Ani razu nie padło z naszej strony, że Theravada to hinajana, hinajaną Iwanxxx nazwał tylko Abhidhammę Sarvastivady, o której zaczęliśmy rozmawiać, bo zaszła między Kunzangiem i Iwanxxxem taka wymiana zdań:
kunzang pisze:
iwanxxx pisze:
pn maja 11, 2020 20:26
Noo, theravadini to nie, to byli bardziej proto-mahajaniści. (...)
no tak - to ważne. we mnie pokutuje pogląd /skrót myślowy/, że wszystko co przed mahayaną, to theravada :zawstydzony:
dzięki za wyjaśnienie :)

Ja ze swej strony dodałam żartobliwie, że nie ma czym się przejmować, bo przed podziałem i tak była to tylko Nauka Starszych. Wszyscy doskonale wiemy, że proto-mahajanistyczna Abhidhamma to nie Theravada, natomiast nie wiemy innych rzeczy i padały tu różne pytania, ja np. nie wiem, czy są jakieś różnice w kanonach Abhidhammy u samych Theravadinów. Ty powołujesz się na kanon pierwotny, on obowiązuje wszystkie szkoły theravadyjskie na świecie? Czy wśród Thera są buddyści, którzy nie zgadzają się z tym, że Kathavattu to słowa Buddy?

ikar pisze:
pt maja 22, 2020 19:51
Nie mam zielonego pojecia o co chodzi, nigdy nie slyszalem o Vasbandhu (...)
O matko, nie Ciebie pytałam, nie tylko Ty tutaj rozmawiasz, to był dalszy ciąg naszej rozmowy o Abhidhammie Sarvastivady, nie Theravady.

Pozdrawiam, gt

ikar

no dobrze gt, no rozumiem teraz, nie wiem po co te nerwy. Ja poprostu odebralem wasze slowa, pobieznie czytajac, jako atak na theravade. To tez nie jest do konca tak co piszecie, a co myslicie to jest inna sprawa, dlatego ja wlasnie chcialem wam troche wytlumaczyc, bo wiem jak myslicie, bo jestescie wychowani na mahajanie. A do dzis zaden mnich czy swiecki z theravady nie odwazyl sie zkonfrontowac z mysleniem mahajany, tak jak ja to zrobilem, czyli obrazilwie i zgodnie z prawda, jak theravadini mysla i jak sie ksztaltowali. Ale zobaczymy bo mnisi teraz sa mlodzi w theravadzie i oni mogo zupelnia inne podejscie obrac niz stare pokolenie mnichow z zachodu, typu Czcigodny Bodhi czy Thanisarro, Czy Amaro. Zobaczymy.
Czyli nie przeczytałeś uważnie całego wątku. Ani razu nie padło z naszej strony, że Theravada to hinajana, hinajaną Iwanxxx nazwał tylko Abhidhammę Sarvastivady, o której zaczęliśmy rozmawiać, bo zaszła między Kunzangiem I Iwanxxxem taka wymiana zdań:
Dla mnie nie chodzi co kto powiedzial, ale kto co myslal, a ja dokladnie znam jak jestescie wychowani w maha.
czy są jakieś różnice w kanonach Abhidhammy u samych Theravadinów. Ty powołujesz się na kanon pierwotny, on obowiązuje wszystkie szkoły theravadyjskie na świecie? Czy wśród Thera są buddyści, którzy nie zgadzają się z tym, że Kathavattu to słowa Buddy?

Nie ma roznic w theravadzie bo tylko theravada przetrwala. Natomiast co do Katthavathu to wszyscy theravadini, no wiekszosc, nie uwaza Kathavathu za slowa Buddha, no so wyjatki, jak ja. Ajahn Naeb, Saydow u Tejanija, Ajahn Sujin i moze mahasi i moze ktos jeszcze o kim nie slyszalem slyszalem, ze uznaja Kathavathu jak Nauke Buddhy. Poniewaz Katthavathu jest w Kanonicznym Kanonie Pali. Wiec jesli ktos zaprzecza to jest do ekskomuniki z theravady. No ale ludzie maja swoje poglody i zawsze wiedza lepiej, nawet niz sam Buddha. Ignoranci do kwadratu.
O matko, nie Ciebie pytałam, nie tylko Ty tutaj rozmawiasz, to był dalszy ciąg naszej rozmowy o Abhidhammie Sarvastivady, nie Theravady.
Aha okay. zle cie odczytalem.

Pozdrawiam
ikar

Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin

GreenTea pisze:
pt maja 22, 2020 20:49
Wszyscy doskonale wiemy, że proto-mahajanistyczna Abhidhamma to nie Theravada,
My wiemy, ale to nie jest oczywistość w buddyjskim świecie na zachodzie, dlatego też to napisałem.
ikar pisze:
pt maja 22, 2020 21:09
A do dzis zaden mnich czy swiecki z theravady nie odwazyl sie zkonfrontowac z mysleniem mahajany, tak jak ja to zrobilem
Chłopie... :nonie:
Jest taka sutta, znana jako Abhaya Sutta, MN.058. Znasz może? Lubie ją sobie przypomnieć zanim coś napiszę na forum. Może też spróbujesz?

Awatar użytkownika
kunzang
Admin

ikar pisze:
pt maja 22, 2020 19:33
no dobra, ale to chociaz w smietniku, mozna czytac te moje posty? Czy jak cos jest w smietniku to naczy usuniete?
zajrzyj do: ''śmietnik'' - i sprawdź :oczami:

ikar

Hi Gt, nie win mnie za wszystko, bo ja tych ludzi znam chyba z 10 lat juz, iwan jest z zen, a kunzang z bonu cos tam z sekty takiej wadzrajany. To juz wiem ze onie tylko atakuja bo nie rozumieja czym jest nauka starszych
ikar

ikar

czesc iwan
tak wiem co to jest abaya dana, bo wypraktykowalem juz to dawno temu.
I znam to bardzo dobrze. To dawnie schronienia, ktos czuje sie przy tobie dobrze bo djesz my abhaya, nie gniewliwosc i dbasz o niego. Tak jak mowie ja to wyp5raktykowalem dawno temu. I jak zawsze dawlem komus ochrone od krzywdy czy to przez umysl, cialo albo slowa, to potem sie ktos przeciw mnie zwracal, taka ludzka natura. Ja nigogo nie chcem skrzywdzic. Tylko chcem prawde mowic, a prawda moze bolec. Ale przynajmniej jest uczciwa, znasz cos takiego jak sacca parami czy tylko 6 macie bez niej? nie wiem.
ikar.
Chłopie... :nonie:
Jest taka sutta, znana jako Abhaya Sutta, MN.058. Znasz może? Lubie ją sobie przypomnieć zanim coś napiszę na forum. Może też spróbujesz?
theravada zna abhaye zna metta zna karune, zna mudite zna upekkhe, i zna wiele innych sobhana/kusala umyslow, ktore mozna praktykowac. Natomiast to mahajana wynalazla bodhicitte. I tylko dlatego ze Starsi mowili co innego. I dlatego sie poklocili kiedys w historii. Theravada zostala konserwatywna, kiedy mahajana wynalazla liberalizm. Starsi sie naprawde bardzo zdenerwowali na mahajane. Oni zaprzeczali wszystkiemu, co Buddha nauczal , wedlug Starszych. Jak ktos jest zdolny i naprawde bada rzeczy to ksiazke fenomenalna o tym moze napisac, dlatego daje tutaj podpowiedz. Jak ktos umie pisac.
ikar

Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin

Zasugerowałem Ci lekturę sutty z Majjhima Nikaji oznaczonej nr. 58. Nie ma tam nic o abhyaya-danie, jest za to o właściwej mowie. Polecam.

ikar

Poczekaj zajrze do ksiazki MN 58, zaraz ci odpowiem jak przeczytam. Musze ja z polki sciagnac bo lezy wysoko.
ikar

Mn 58 Abhayaraajakuumara Sutta: To Prince Abhaya. Poczekaj poczytam i dam odpowiedz.
ikar

Awatar użytkownika
kunzang
Admin

witam
ikar pisze:
pt maja 22, 2020 21:34
Hi Gt, nie win mnie za wszystko, bo ja tych ludzi znam chyba z 10 lat juz, iwan jest z zen, a kunzang z bonu cos tam z sekty takiej wadzrajany. To juz wiem ze onie tylko atakuja bo nie rozumieja czym jest nauka starszych
nic mi o tym nie wiadomo bym Ciebie znał :)
pilnuj języka proszę - jak radzi Iwanxxx - i nie ewangelizuj, bo nie ma kogo :] pamiętaj, że zawsze masz godzinę na edycję swej wypowiedzi i... będzie dobrze :)

pozdrawiam
:14:

ps
wszystkie Twe posty na przestrzeni godziny i pisane pod rząd, zostaną połączone

Awatar użytkownika
iwanxxx
Admin

ikar pisze:
pt maja 22, 2020 23:13
Mn 58 Abhayaraajakuumara Sutta: To Prince Abhaya. Poczekaj poczytam i dam odpowiedz.
Są tam cztery kryteria właściwej mowy
1) prawdziwe
2) korzystne
3) miłe dla ucha
4) wypowiedziane we właściwym czasie

Przy czym jeśli coś jest prawdziwe i korzystne, ale niemiłe dla ucha, to warunkowo może zostać wypowiedziane, jeśli znasz właściwy czas, by to powiedzieć. Jak myślisz, czy Twoja wulgarna szarża była wypowiedziana we właściwym czasie? Chyba nie, bo mnie do klasycznej theravady raczej to zraża. Moim zdaniem agresywne retoryka kierowana do anonimowego kręgu słuchaczy nigdy nie jest właściwą mową, bo nie wiesz, czy czas jest właściwy. Praktykowanie sacca parami nie daje przyzwolenia na mówienie czegokolwiek, byleśmy uważali to za prawdziwe.
ikar pisze:
pt maja 22, 2020 21:34
nie win mnie za wszystko
Czy możesz mi odpowiedzieć, kto jeszcze jest odpowiedzialny za słowa, które piszesz i uważność, z którą czytasz inne posty?

Awatar użytkownika
piotr
ex Global Moderator

Przecież ikar przyznał kilka postów temu, że nie czytał tego co napisaliśmy w tym wątku. Po prostu nawija swoje #Hot16Challange sam do siebie jak soliptyk, bo jak sam powiedział uznaje się za artystę.

Awatar użytkownika
GreenTea
Global Moderator

iwanxxx pisze:
sob maja 23, 2020 09:45
Są tam cztery kryteria właściwej mowy (...)
Ale, Iwanxxx, zauważ :lovee:
ikar pisze:
pt maja 22, 2020 21:09
Dla mnie nie chodzi co kto powiedzial, ale kto co myslal (...)
Może myśli Ikara były czyste jak łza... :)

Ikar, chyba jednak coś ściemniasz z tym myśleniem, bo gdyby było prawdą, że chodzi Ci o to, co kto myślał, to odpowiedziałbyś mi na pytania, które od wczoraj sobie w myślach zadaję: kto to jest Mahatera Tissa, gdzie i kiedy żył, i czy/dlaczego to on ma być autorem Kathavattu, a nie wskazywany oficjalnie Moggaliputta-Tissa? Może jednak chodzi o tę samą osobę? Próbuję coś znaleźć i oprócz jednej, niejasnej wzmianki, niczego więcej nie widzę.

Pozdrawiam, gt

Ps. Z tego tekstu niżej wynika, że Moggaliputta też był Tissa Thera, no ale Ty dodajesz jeszcze Maha i nie potwierdzasz wyraźnie, że chodzi o tę samą osobę:
http://www.palikanon.com/english/pali_n ... ssa_th.htm

ODPOWIEDZ

Wróć do „Buddyzm Theravada”