Forum e-Budda PL

''Początkiem ścieżki wyzwolenia jest przekonanie o bezsensowności samsary i szczera determinacja uwolnienia się od niej.'' - Patrul Rinpocze
Dzisiaj jest ndz maja 27, 2018 20:37

Strefa czasowa UTC+01:00

Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 269 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 13 4 5 6 7
Autor Wiadomość
Nieprzeczytany post: pt sty 26, 2018 21:36 
Admin
Awatar użytkownika

Tradycja: yungdrung bon
Cytuj:
''Kiedy zaczęli nachodzić mnie ludzie, odszedłem, bo nie wiedziałem, co mógłbym dla nich zrobić. Kilkanaście miesięcy wałęsałem się bez celu. Raz spytałem, gdzie jestem, i dowiedziałem się, że w regionie o nazwie Drago. Innym razem powiedziano mi, że w Gjalrongu. Zapytawszy gdzie indziej, zorientowałem się, że nie znam tamtejszego języka. Wnosząc ze strojów, mógł to być mongolski. Po powrocie w rodzinne strony znalazłem pustelnię i zostałem w niej na trzy spokojne lata. Rodzina, zaopatrująca mnie w jedzenie, poprosiła o pouczenia, i gdy tylko ich udzieliłem, uciekłem do jaskini, w której spędziłem siedem lat w ścisłym odosobnieniu.''

Fragment kilkustronicowych wspomnień Togdena Ugjena Tenzina, który w 1962 roku osiągnął ''tęczowe ciało'', zamknięty (jako siedemdziesięcioczteroletni ''pasożyt'') w oborze, zmienionej przez nową władzę w więzienie.

zamieścił Adam Kozieł, na fb

Nieprzeczytany post: ndz lut 04, 2018 21:09 
Admin
Awatar użytkownika

''Nieteistyczny pogląd Buddyzmu

Przeciętny człowiek rozumie religię w bardzo uproszczony sposób: jest to przekonanie, swojego rodzaju dogmat, że istnieje jakaś nadludzka istota czy też nadnaturalna energia poza nami, która posiada wielką moc i kontroluje cały wszechświat wraz zamieszkującymi go istotami. Takie pospolite rozumienie religii jest poglądem teistycznym. Oznacza ono, że zewnętrzna siła lub istota trzyma klawiaturę naszego komputera i programuje nas. Nie posiadamy żadnej władzy ani energii i nie mamy żadnego wyboru. Nie mamy wpływu na to, co nas spotyka, po prostu czekamy na kolejne polecenia, które pojawiają się na ekranie. W buddyzmie natomiast to my trzymamy klawiaturę, jesteśmy swoistymi programistami siebie samych. Tworzymy własne oprogramowanie i wydajemy komendy. W zależności od naszych umiejętności, energii i wiedzy tworzymy to, co chcemy, by pojawiło się na ekranie. Budda przekazywał Dharmę, abyśmy nauczyli się sami programować.''

- Dzogczen Ponlop Rinpocze
cytat pochodzi z: ''Mądrość Mistrzów'', redakcja Reginald A. Ray, wyd. Rogaty Budda

Nieprzeczytany post: śr mar 14, 2018 01:05 
Admin
Awatar użytkownika

''Patrul Rinpocze powiedział kiedyś: ''Kiedy jesteśmy młodzi, dorośli próbują nas kontrolować i nie możemy praktykować wyzwalających metod... W dorosłym wieku ciągle uganiamy się za obiektami pożądania i nie możemy praktykować wyzwalających metod... Kiedy dosięga nas starość, nasze ciała są słabe, opadłe z fizycznej siły i nie możemy praktykować wyzwalających metod... Cóż za szkoda! Cóż z tym teraz począć?''
- Tulku Urdzien Rinpocze

Nieprzeczytany post: czw maja 17, 2018 10:21 
Awatar użytkownika

Tradycja: buddyzm
Cytuj:
By dać ci przykład różnicy między naukami tantry a sutry pomyśl o piaskowym polu w którym umieszczony jest klejnot. Podejście sutry jest takie, żeby wydobyć klejnot należy usunąć cały piasek. Kiedy już pozbędziesz się całego piasku będziesz miał klejnot. Jakkolwiek, w podejściu wadżrajany zostawiasz piasek jakim jest ale szukasz klejnotu. Albo go zdobędziesz albo nie. Zdobywasz klejnot w bardziej bezpośredni sposób. Ale jeśli idziesz po niego z nadzieją i oczekiwaniami i nie uda ci się, może to być bardzo niszczące i frustrujące doświadczenie.
Koło Spełniające Życzenia
Praktyka Białej Tary

Khenpo Karthar Rinpoche

(tłumaczenie własne : The Wish-Fulfilling Jewel The Practice of White Tara by Khenpo Kathar Rinpoche, p. 48-49, Rinchen Publications)

Nieprzeczytany post: pt maja 25, 2018 19:35 
Admin
Awatar użytkownika

''Większości osób samsara wydaje się całkiem przytulna. I wcale nie zamierzają jej opuszczać, chcą tylko, żeby była trochę lepsza. To ciekawe, że nazwano w ten sposób perfumy. Bo samsara właśnie taka jest. Kusi, byśmy myśleli, że nie jest zła, i w dodatku ładnie pachnie! Ludzie rzadko są zmotywowani do zostawienia jej za sobą. Nawet ci, którzy odwiedzają ośrodki Dharmy. Wielu uczy się medytować itd., ale w istocie chcą tylko lepiej się poczuć. A gdy czują się gorzej, zamiast zrozumieć, że może to być dobry znak, zaczynają winić Dharmę. Zawsze staramy się urządzić w więzieniu. Sądzimy, że jeśli pomalujemy ściany na zielono i powiesimy kilka obrazków, przestanie być ono więzieniem.''

- Dzietsynma Tenzin Palmo

Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 269 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 13 4 5 6 7

Strefa czasowa UTC+01:00