Forum e-Budda PL

''Najskuteczniejsza praktyka to ta, którą znacie najlepiej.'' - Tenzin Wangyal Rinpocze
Dzisiaj jest ndz lip 22, 2018 04:18

Strefa czasowa UTC+01:00

Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 272 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 13 4 5 6 7
Autor Wiadomość
Nieprzeczytany post: pt sty 26, 2018 21:36 
Admin
Awatar użytkownika

Tradycja: yungdrung bon
Cytuj:
''Kiedy zaczęli nachodzić mnie ludzie, odszedłem, bo nie wiedziałem, co mógłbym dla nich zrobić. Kilkanaście miesięcy wałęsałem się bez celu. Raz spytałem, gdzie jestem, i dowiedziałem się, że w regionie o nazwie Drago. Innym razem powiedziano mi, że w Gjalrongu. Zapytawszy gdzie indziej, zorientowałem się, że nie znam tamtejszego języka. Wnosząc ze strojów, mógł to być mongolski. Po powrocie w rodzinne strony znalazłem pustelnię i zostałem w niej na trzy spokojne lata. Rodzina, zaopatrująca mnie w jedzenie, poprosiła o pouczenia, i gdy tylko ich udzieliłem, uciekłem do jaskini, w której spędziłem siedem lat w ścisłym odosobnieniu.''

Fragment kilkustronicowych wspomnień Togdena Ugjena Tenzina, który w 1962 roku osiągnął ''tęczowe ciało'', zamknięty (jako siedemdziesięcioczteroletni ''pasożyt'') w oborze, zmienionej przez nową władzę w więzienie.

zamieścił Adam Kozieł, na fb

Nieprzeczytany post: ndz lut 04, 2018 21:09 
Admin
Awatar użytkownika

''Nieteistyczny pogląd Buddyzmu

Przeciętny człowiek rozumie religię w bardzo uproszczony sposób: jest to przekonanie, swojego rodzaju dogmat, że istnieje jakaś nadludzka istota czy też nadnaturalna energia poza nami, która posiada wielką moc i kontroluje cały wszechświat wraz zamieszkującymi go istotami. Takie pospolite rozumienie religii jest poglądem teistycznym. Oznacza ono, że zewnętrzna siła lub istota trzyma klawiaturę naszego komputera i programuje nas. Nie posiadamy żadnej władzy ani energii i nie mamy żadnego wyboru. Nie mamy wpływu na to, co nas spotyka, po prostu czekamy na kolejne polecenia, które pojawiają się na ekranie. W buddyzmie natomiast to my trzymamy klawiaturę, jesteśmy swoistymi programistami siebie samych. Tworzymy własne oprogramowanie i wydajemy komendy. W zależności od naszych umiejętności, energii i wiedzy tworzymy to, co chcemy, by pojawiło się na ekranie. Budda przekazywał Dharmę, abyśmy nauczyli się sami programować.''

- Dzogczen Ponlop Rinpocze
cytat pochodzi z: ''Mądrość Mistrzów'', redakcja Reginald A. Ray, wyd. Rogaty Budda

Nieprzeczytany post: śr mar 14, 2018 01:05 
Admin
Awatar użytkownika

''Patrul Rinpocze powiedział kiedyś: ''Kiedy jesteśmy młodzi, dorośli próbują nas kontrolować i nie możemy praktykować wyzwalających metod... W dorosłym wieku ciągle uganiamy się za obiektami pożądania i nie możemy praktykować wyzwalających metod... Kiedy dosięga nas starość, nasze ciała są słabe, opadłe z fizycznej siły i nie możemy praktykować wyzwalających metod... Cóż za szkoda! Cóż z tym teraz począć?''
- Tulku Urdzien Rinpocze

Nieprzeczytany post: czw maja 17, 2018 10:21 
Awatar użytkownika

Tradycja: buddyzm
Cytuj:
By dać ci przykład różnicy między naukami tantry a sutry pomyśl o piaskowym polu w którym umieszczony jest klejnot. Podejście sutry jest takie, żeby wydobyć klejnot należy usunąć cały piasek. Kiedy już pozbędziesz się całego piasku będziesz miał klejnot. Jakkolwiek, w podejściu wadżrajany zostawiasz piasek jakim jest ale szukasz klejnotu. Albo go zdobędziesz albo nie. Zdobywasz klejnot w bardziej bezpośredni sposób. Ale jeśli idziesz po niego z nadzieją i oczekiwaniami i nie uda ci się, może to być bardzo niszczące i frustrujące doświadczenie.
Koło Spełniające Życzenia
Praktyka Białej Tary

Khenpo Karthar Rinpoche

(tłumaczenie własne : The Wish-Fulfilling Jewel The Practice of White Tara by Khenpo Kathar Rinpoche, p. 48-49, Rinchen Publications)

Nieprzeczytany post: pt maja 25, 2018 19:35 
Admin
Awatar użytkownika

''Większości osób samsara wydaje się całkiem przytulna. I wcale nie zamierzają jej opuszczać, chcą tylko, żeby była trochę lepsza. To ciekawe, że nazwano w ten sposób perfumy. Bo samsara właśnie taka jest. Kusi, byśmy myśleli, że nie jest zła, i w dodatku ładnie pachnie! Ludzie rzadko są zmotywowani do zostawienia jej za sobą. Nawet ci, którzy odwiedzają ośrodki Dharmy. Wielu uczy się medytować itd., ale w istocie chcą tylko lepiej się poczuć. A gdy czują się gorzej, zamiast zrozumieć, że może to być dobry znak, zaczynają winić Dharmę. Zawsze staramy się urządzić w więzieniu. Sądzimy, że jeśli pomalujemy ściany na zielono i powiesimy kilka obrazków, przestanie być ono więzieniem.''

- Dzietsynma Tenzin Palmo

Nieprzeczytany post: pt cze 15, 2018 21:39 
Admin
Awatar użytkownika

''Niektórzy mają tak od dziecka, że zawsze są szczęśliwi, jak Garab Dorje - urodził się i od razu zaczął śpiewać mantry. Jednak my urodziliśmy się z napięciami. Nasi rodzice mieli napięcia, rodzice naszych rodziców itd. Macie kraj, w którym jest mnóstwo napięć. Macie tak wielkie kościoły, że takich wielkich nawet we Włoszech nie widziałem. Macie małe domy i ogromne kościoły. To znaczy, że to tu jest ważne. Jak możecie oczekiwać, że tego nie będzie w waszej wizji? Nie wystarczy, że zrobicie Wadżrasattwę, wpłynie nektar i wszystko zmyje. Będziecie katolikami do śmierci. To musicie zrozumieć. Nie możecie się pozbyć tego z umysłu. Może dlatego tak ciężko stosować tu nauki Dzogczen. To jest nasiono waszego problemu. Bo macie te silne wartości i nie jesteście tego w stanie przezwyciężyć. Nigdy to się nie zmieni w waszej percepcji. Jeżeli to zrozumiecie, staniecie się świadomi. I wtedy wewnętrznie odczujecie, że to już nie ma takiego znaczenia. Ale rozpoznacie, że to pochodzi właśnie z tych napięć. Dopóki tego nie rozpoznacie, nie zaakceptujecie siebie i będzie wam ciężko.''

Khyentse Yeshi Silvano Namkhai

Nieprzeczytany post: ndz lip 01, 2018 05:34 
Admin
Awatar użytkownika

''Unicestwienie ego nie jest celem.

Wielu ludzi popełnia ten sam błąd, myśląc, że skoro ego jest źródłem cierpienia, to celem duchowości musi być pokonanie i unicestwienie go. Starają się wyeliminować ciężką rękę rządów ego, lecz starania te są jeszcze jednym rodzajem wyrażania ego. Kręcimy się wokoło, chcąc ulepszyć siebie poprzez walkę, dopóki nie uzmysłowimy sobie, że to właśnie ta chęć, ta ambicja ulepszania siebie jest istotą problemu. Doświadczamy wglądu podczas przerw w walce, kiedy przestajemy próbować pozbyć się myśli. W momencie kiedy zaprzestajemy poważnego traktowania zarówno prawych, dobrych myśli, jak i tych złych, nieczystych, wówczas dostrzegamy ich prawdziwą naturę.''

- Czogjam Trungpa Rinpocze, ‘’Mądrość Mistrzów’’, redakcja Reginald A. Ray

Nieprzeczytany post: czw lip 05, 2018 22:22 
Admin
Awatar użytkownika

''Schwytani przez myśl, która pragnie braku myśli, zwiększacie ilość konfliktowych myśli i we wzbierającym szale biegacie bez celu tu i tam. 
Zrelaksujcie się i połączcie z pierwotną przestrzenią całkowitej obecności, która jest wolna od pojawiania się i zaniku. Odetnijcie swobodę i pozwólcie jej być. Potem, gotowi na wszystko, pozostańcie stabilni, twardzi jak skała.
Uchwyćcie ten paradoks, moi synowie i córki! 
Nie ma nawet odrobinki kurzu, nad którą można medytować, ważne jest jednak to, by wraz z obecnością umysłu utrzymać niezachwianą uwagę.''

- Śabkar Tsogdruk Rangdrol

Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 272 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 13 4 5 6 7

Strefa czasowa UTC+01:00