Forum e-Budda PL

Mnich zapytał: "Jakie jest znaczenie Buddyzmu?"; Mistrz Ma odpowiedział: "Jakie jest znaczenie tego momentu?"
Dzisiaj jest ndz gru 16, 2018 00:22

Strefa czasowa UTC+01:00

Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 279 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 13 4 5 6 7
Autor Wiadomość
Nieprzeczytany post: pt sty 26, 2018 21:36 
Admin
Awatar użytkownika

Tradycja: yungdrung bon
Cytuj:
''Kiedy zaczęli nachodzić mnie ludzie, odszedłem, bo nie wiedziałem, co mógłbym dla nich zrobić. Kilkanaście miesięcy wałęsałem się bez celu. Raz spytałem, gdzie jestem, i dowiedziałem się, że w regionie o nazwie Drago. Innym razem powiedziano mi, że w Gjalrongu. Zapytawszy gdzie indziej, zorientowałem się, że nie znam tamtejszego języka. Wnosząc ze strojów, mógł to być mongolski. Po powrocie w rodzinne strony znalazłem pustelnię i zostałem w niej na trzy spokojne lata. Rodzina, zaopatrująca mnie w jedzenie, poprosiła o pouczenia, i gdy tylko ich udzieliłem, uciekłem do jaskini, w której spędziłem siedem lat w ścisłym odosobnieniu.''

Fragment kilkustronicowych wspomnień Togdena Ugjena Tenzina, który w 1962 roku osiągnął ''tęczowe ciało'', zamknięty (jako siedemdziesięcioczteroletni ''pasożyt'') w oborze, zmienionej przez nową władzę w więzienie.

zamieścił Adam Kozieł, na fb

Nieprzeczytany post: ndz lut 04, 2018 21:09 
Admin
Awatar użytkownika

''Nieteistyczny pogląd Buddyzmu

Przeciętny człowiek rozumie religię w bardzo uproszczony sposób: jest to przekonanie, swojego rodzaju dogmat, że istnieje jakaś nadludzka istota czy też nadnaturalna energia poza nami, która posiada wielką moc i kontroluje cały wszechświat wraz zamieszkującymi go istotami. Takie pospolite rozumienie religii jest poglądem teistycznym. Oznacza ono, że zewnętrzna siła lub istota trzyma klawiaturę naszego komputera i programuje nas. Nie posiadamy żadnej władzy ani energii i nie mamy żadnego wyboru. Nie mamy wpływu na to, co nas spotyka, po prostu czekamy na kolejne polecenia, które pojawiają się na ekranie. W buddyzmie natomiast to my trzymamy klawiaturę, jesteśmy swoistymi programistami siebie samych. Tworzymy własne oprogramowanie i wydajemy komendy. W zależności od naszych umiejętności, energii i wiedzy tworzymy to, co chcemy, by pojawiło się na ekranie. Budda przekazywał Dharmę, abyśmy nauczyli się sami programować.''

- Dzogczen Ponlop Rinpocze
cytat pochodzi z: ''Mądrość Mistrzów'', redakcja Reginald A. Ray, wyd. Rogaty Budda

Nieprzeczytany post: śr mar 14, 2018 01:05 
Admin
Awatar użytkownika

''Patrul Rinpocze powiedział kiedyś: ''Kiedy jesteśmy młodzi, dorośli próbują nas kontrolować i nie możemy praktykować wyzwalających metod... W dorosłym wieku ciągle uganiamy się za obiektami pożądania i nie możemy praktykować wyzwalających metod... Kiedy dosięga nas starość, nasze ciała są słabe, opadłe z fizycznej siły i nie możemy praktykować wyzwalających metod... Cóż za szkoda! Cóż z tym teraz począć?''
- Tulku Urdzien Rinpocze

Nieprzeczytany post: czw maja 17, 2018 10:21 
Awatar użytkownika

Tradycja: buddyzm
Cytuj:
By dać ci przykład różnicy między naukami tantry a sutry pomyśl o piaskowym polu w którym umieszczony jest klejnot. Podejście sutry jest takie, żeby wydobyć klejnot należy usunąć cały piasek. Kiedy już pozbędziesz się całego piasku będziesz miał klejnot. Jakkolwiek, w podejściu wadżrajany zostawiasz piasek jakim jest ale szukasz klejnotu. Albo go zdobędziesz albo nie. Zdobywasz klejnot w bardziej bezpośredni sposób. Ale jeśli idziesz po niego z nadzieją i oczekiwaniami i nie uda ci się, może to być bardzo niszczące i frustrujące doświadczenie.
Koło Spełniające Życzenia
Praktyka Białej Tary

Khenpo Karthar Rinpoche

(tłumaczenie własne : The Wish-Fulfilling Jewel The Practice of White Tara by Khenpo Kathar Rinpoche, p. 48-49, Rinchen Publications)

Nieprzeczytany post: pt maja 25, 2018 19:35 
Admin
Awatar użytkownika

''Większości osób samsara wydaje się całkiem przytulna. I wcale nie zamierzają jej opuszczać, chcą tylko, żeby była trochę lepsza. To ciekawe, że nazwano w ten sposób perfumy. Bo samsara właśnie taka jest. Kusi, byśmy myśleli, że nie jest zła, i w dodatku ładnie pachnie! Ludzie rzadko są zmotywowani do zostawienia jej za sobą. Nawet ci, którzy odwiedzają ośrodki Dharmy. Wielu uczy się medytować itd., ale w istocie chcą tylko lepiej się poczuć. A gdy czują się gorzej, zamiast zrozumieć, że może to być dobry znak, zaczynają winić Dharmę. Zawsze staramy się urządzić w więzieniu. Sądzimy, że jeśli pomalujemy ściany na zielono i powiesimy kilka obrazków, przestanie być ono więzieniem.''

- Dzietsynma Tenzin Palmo

Nieprzeczytany post: pt cze 15, 2018 21:39 
Admin
Awatar użytkownika

''Niektórzy mają tak od dziecka, że zawsze są szczęśliwi, jak Garab Dorje - urodził się i od razu zaczął śpiewać mantry. Jednak my urodziliśmy się z napięciami. Nasi rodzice mieli napięcia, rodzice naszych rodziców itd. Macie kraj, w którym jest mnóstwo napięć. Macie tak wielkie kościoły, że takich wielkich nawet we Włoszech nie widziałem. Macie małe domy i ogromne kościoły. To znaczy, że to tu jest ważne. Jak możecie oczekiwać, że tego nie będzie w waszej wizji? Nie wystarczy, że zrobicie Wadżrasattwę, wpłynie nektar i wszystko zmyje. Będziecie katolikami do śmierci. To musicie zrozumieć. Nie możecie się pozbyć tego z umysłu. Może dlatego tak ciężko stosować tu nauki Dzogczen. To jest nasiono waszego problemu. Bo macie te silne wartości i nie jesteście tego w stanie przezwyciężyć. Nigdy to się nie zmieni w waszej percepcji. Jeżeli to zrozumiecie, staniecie się świadomi. I wtedy wewnętrznie odczujecie, że to już nie ma takiego znaczenia. Ale rozpoznacie, że to pochodzi właśnie z tych napięć. Dopóki tego nie rozpoznacie, nie zaakceptujecie siebie i będzie wam ciężko.''

Khyentse Yeshi Silvano Namkhai

Nieprzeczytany post: ndz lip 01, 2018 05:34 
Admin
Awatar użytkownika

''Unicestwienie ego nie jest celem.

Wielu ludzi popełnia ten sam błąd, myśląc, że skoro ego jest źródłem cierpienia, to celem duchowości musi być pokonanie i unicestwienie go. Starają się wyeliminować ciężką rękę rządów ego, lecz starania te są jeszcze jednym rodzajem wyrażania ego. Kręcimy się wokoło, chcąc ulepszyć siebie poprzez walkę, dopóki nie uzmysłowimy sobie, że to właśnie ta chęć, ta ambicja ulepszania siebie jest istotą problemu. Doświadczamy wglądu podczas przerw w walce, kiedy przestajemy próbować pozbyć się myśli. W momencie kiedy zaprzestajemy poważnego traktowania zarówno prawych, dobrych myśli, jak i tych złych, nieczystych, wówczas dostrzegamy ich prawdziwą naturę.''

- Czogjam Trungpa Rinpocze, ‘’Mądrość Mistrzów’’, redakcja Reginald A. Ray

Nieprzeczytany post: czw lip 05, 2018 22:22 
Admin
Awatar użytkownika

''Schwytani przez myśl, która pragnie braku myśli, zwiększacie ilość konfliktowych myśli i we wzbierającym szale biegacie bez celu tu i tam. 
Zrelaksujcie się i połączcie z pierwotną przestrzenią całkowitej obecności, która jest wolna od pojawiania się i zaniku. Odetnijcie swobodę i pozwólcie jej być. Potem, gotowi na wszystko, pozostańcie stabilni, twardzi jak skała.
Uchwyćcie ten paradoks, moi synowie i córki! 
Nie ma nawet odrobinki kurzu, nad którą można medytować, ważne jest jednak to, by wraz z obecnością umysłu utrzymać niezachwianą uwagę.''

- Śabkar Tsogdruk Rangdrol

Nieprzeczytany post: ndz sie 19, 2018 12:37 
Admin
Awatar użytkownika

''Zawsze patrzymy w przyszłość – i w ten sposób omija nas własne życie. Skupieni na nieosiągalnym, zamykamy się w myślach i odcinamy od teraźniejszości, wyobrażając sobie szczęście i spełnienie, które osiągniemy, gdy tylko wydarzy się to czy tamto. Ale jedyne „to”, jakie mamy, dzieje się właśnie w tej chwili. Reszta jest czystym wymysłem. Jeśli „to” stracimy, bo roimy o czymś innym, przepadnie na zawsze. Po prostu zdajcie więc sobie sprawę z tego, co wydarza się w tym momencie. To wszystko, czego trzeba. Ta chwila przejdzie w następną, a tamta w kolejną. Nie będzie fanfar, fajerwerków i spazmów rozkoszy, lecz przeobrazi to wasze życie.''

- Dzietsynma Tenzin Palmo

Nieprzeczytany post: czw sie 23, 2018 21:43 
Admin
Awatar użytkownika

''Kiedy oceniasz kogoś innego, nie definiujesz jego osoby, definiujesz siebie. Percepcja nie jest rzeczywistością. To, co wydaje się być wadą u innych, może być odbiciem naszych własnych emocjonalnych udręk. Nie mam problemu z nastawieniem; ty masz problem z percepcją.
Pamiętaj, że to jak ludzie traktują nas jest ich karmą. Sposób, w jaki reagujemy, naszą własną.''

- Trulshik Rinpocze

Nieprzeczytany post: pn wrz 03, 2018 20:40 
Admin
Awatar użytkownika

Prawda ostateczna i relatywna

''Można się zastanawiać, czy urzeczywistnienie absolutnej prawdy nie sprawi, że nasze codzienne życie i zwyczajne sprawy stracą znaczenie. Otóż nie, ponieważ kiedy urzeczywistnimy absolutną naturę wszystkich rzeczy, codzienne życie nie zmieni się nagle w coś, co przeczy temu spełnieniu. Nazywa się to urzeczywistnieniem dwóch prawd. Oznacza to, że na absolutnym poziomie poznajemy naturę rzeczy, a na poziomie relatywnym dostrzegamy rzeczy w kontekście zasad współzależności. Świat relatywny jest prawdziwy na poziomie relatywnym, a absolutna prawda jest prawdziwa na poziomie absolutnym. Gdyby tak nie było, wtedy absolutna prawda była prawdą, a relatywna byłaby kłamstwem. Ale mówię tu o jedności, nierozdzielności prawdy absolutnej i relatywnej, jest to więc postrzeganie rzeczy takimi, jakie naprawdę są,niezależnie od tego, czy patrzymy z poziomu absolutnego na naturę zjawisk, czy rozpatrujemy je w odniesieniu do świata manifestacji.''

- Khenczen Thrangu Rinpocze
cytat pochodzi z: ''Mądrość mistrzów.'', red. Reginald A. Ray

Nieprzeczytany post: wt wrz 11, 2018 12:40 
Admin
Awatar użytkownika

Karanie samych siebie

''Zdarza się, że myślimy: ''Jestem najgorszą osobą na świecie. Pełno we mnie nienawiści, żądz i głupoty''. Tego rodzaju pomysły przywołują jeszcze więcej negatywności i dlatego należy je oczyścić. Od chwili narodzin do teraz nosicie z sobą ów żałosny obraz samych siebie. Wciąż łzy, wciąż strach, wciąż te emocje. Mając obsesję na punkcie swych wad, zaczynacie wywierać na siebie olbrzymią presję. Postrzegając się jako paskudni i bezwartościowi, karzecie samych siebie. I chociaż inni ludzie mogą uważać was za pięknych i wspaniałych, wy nadal sądzicie, że jest inaczej.''

- lama Thubten Jesze Rinpocze
cytat pochodzi z: ''Mądrość mistrzów.'', red. Reginald A. Ray

Nieprzeczytany post: wt wrz 25, 2018 19:33 
Admin
Awatar użytkownika

''ja''

''Skuteczne działanie w dużym stopniu wiąże się z motywacją. Bywa, że wykonujemy jakieś posunięcie spontanicznie, bez uprzedniej motywacji, ale wówczas ma ono zazwyczaj charakter moralnie neutralny - nie powoduje ani przyjemności, ani bólu. Nie istnieje absolutne kryterium pozytywności i negatywności działania. Ale z natury dążymy do szczęścia, a więc uważamy szczęście za coś pozytywnego. Zatem to, co przynosi szczęście, oceniamy jako pozytywne, a to, co w konsekwencji przynosi cierpienie, oceniamy jako negatywne.
Moglibyśmy zapytać, czy to źle, że mamy poczucie jakiegoś ''ja'. Przede wszystkim - nie ma znaczenia, czy chcemy mieć poczucie ja czy nie. Ono jest nam dane. Może przynosić szczęście albo cierpienia.
Istnieją różne rodzaje odczuwania ''ja''. Można na przykład lgnąć do ''ja'' jako czegoś realnego, prawdziwie istniejącego. Przekonałem się, że silne poczucie ''ja'' niesie z sobą kłopoty. Ale też bywa bardzo użyteczne, wręcz konieczne. W wypadku silnego poczucia ''ja''równie silna będzie koncepcja ''moje'', co zawsze spowoduje przywiązanie do przyjaciela i nienawiść do wroga. Z drugiej strony, w zmaganiu się z przeciwnościami losu potrzebna jest siła woli, którą może dać właśnie silne poczucie ''ja''. To bardzo ważne. Rozwijanie umysłu nie jest łatwym zadaniem, a każde niełatwe zadanie wymaga determinacji i wysiłku. Niestrudzony wysiłek bierze się z silnej woli. A zatem dla rozwinięcia pewności siebie i silnej woli konieczne jest silne poczucie ''ja''.
Jaka część naszego ''ja'' powoduje kłopoty? Co właściwie jest takie niezdrowe? Trzeba się dobrze przyjrzeć temu zjawisku. Analiza dostarcza nam trzech kategorii sposobów pojmowania jaźni: 1) pojmowanie jaźni jako czegoś, co istnieje realnie, 2) pojmowanie jaźni jako czegoś, co nie istnieje realnie, 3) pojmowanie jaźni bez ustanawiania, czy istnieje realnie czy nie. Bardzo ważną sprawą jest docenienie znaczenia frazy ''pojmowanie jaźni jako czegoś, co istnieje realnie''. Tutaj ''istnieje realnie'' znaczy ''istnieje z natury''.''

- XIV Dalaj Lama Tenzin Giatso
cytat zaczerpnięty z: ''Sen, Śnienie, Umieranie. Zgłębianie świadomości z Dalaj Lamą.'', narracja i redakcja Francisco J. Varela, współuczestnicy konferencji: Jerome Engel, Jayne Gackenbach, Joan Halifax, Joyse McDougall, Charlrs Taylor. wyd. ''Mudra''

Nieprzeczytany post: pt wrz 28, 2018 23:29 
Admin
Awatar użytkownika

Stadia umierania

''(...)
Z ogromną niecierpliwością oczekiwałem na poruszenie tego tematu, toteż powróciłem do pytania Adama Engle'a:
- W wypadku praktykujących, którzy podejmują decyzję o swojej śmierci, zdarza się, że pomimo śmierci mózgowej ich ciało nie rozkłada się przez jakiś czas. Jaki jest pogląd Waszej Świątobliwości na tę sprawę? W którym momencie następuje śmierć?
Były to dokładnie te kwestie, które mnie intrygowały, a Pete Engel pomógł mi swoimi komentarzem:
- Buddyjska definicja śmierci różni się od tej, którą posługuje się medycyna zachodnia. Jakiś czas temu zetknąłem się Lamą Jesze [lama ze szkoły gelugpa, obecnie tulku - przyp. kunzang], który wkrótce po tym umarł w Kalifornia w tamtejszym szpitalu. Lekarze orzekli zgon, a jego przyjaciele stwierdzili, że jeszcze nie umarł, i poprosili, by zostawić ciało w spokoju. Lama pozostawał tam jeszcze przez trzy dni - ciało się nie rozkładało - być może znajdował się w stanie przejrzystego światła śmierci. W końcu przyjaciele stwierdzili, że umarł, i dopiero wtedy zabrali ciało zmarłego. Medycyna zachodnia nie dysponuje żadnym sposobem wykrywania w tym stanie procesów życiowych. W jaki sposób buddyjska medycyna rozstrzyga, czy pacjent jest martwy?
Dalaj Lama jeszcze raz skonsultował się ze swym lekarzem.
- Istnieje zupełnie proste kryterium: sprawdza się, czy ciało ul;ega rozkładowi. Jeśli nie - zostawia się je w spokoju. Zapytałem jednak doktora Cziedraga, czy w traktatach medycznych wspomina się o pozostawaniu w stanie przejrzystego światła śmierci. Odpowiedział, że nie.
Dalaj lama zamyślił się na chwilę, po czym kontynuował:
- Pozwólcie, że przedstawię proces umierania i śmierci w ujęciu buddyzmu wadżrajany. W tekstach sprawa ta jest bardzo dobrze opracowana, ale należałoby jeszcze poddać ją naukowej weryfikacji. W procesie umierania w centrum życiowych sił, znajdującym się w sercu, pojawiają się dwa bardzo subtelne elementy: biały i czerwony (sanskr. bindu, tyb. Thig Le, wym. tigle). Element biały przemieszcza się z obszaru głowy w dół poprzez kanał centralny aż do serca. Poniżej serca pojawia się bardzo subtelny element czerwony, jakby kropla. Podczas opadania białego elementu w dół, ku sercu, doświadczamy białego światła, a gdy zaraz potem czerwony element wznosi się ku sercu, subiektywnie doświadczamy czerwonej poświaty. Gdy te dwa elementy całkowicie się połączą, tracimy świadomość. Zaraz potem pojawia się doświadczenia przejrzystego światła śmierci.
Przejrzystego światła doświadczamy wszyscy bez wyjątku, różnice dotyczą tylko czasu utrzymywania się tego doznania. Dla jednych będzie to zaledwie kilka sekund, dla innych kilka minut, klika dni, albo wręcz tygodni. Dopóki utrzymuje się doświadczenie przejrzystego światła śmierci, zachowana zostaje łączność między bardzo subtelną energią-umysłem a fizycznym ciałem. Proces rozdzielania trwa, ale nie jest zakończony. Z chwilą, kiedy to nastąpi, ciało zaczyna się rozkładać i w tym momencie mówimy, że nastąpił zgon. Zewnętrzną oznaką tego wydarzenia, nie pozostawiającą żadnych wątpliwości co do zajścia śmierci , jest wydobywanie się czerwonego i białego elementu z otworów nosowych w formie czerwonego i białego wycieku. To samo może pojawić się w okolicy genitaliów i dotyczy to zarówno mężczyzn, jak i kobiet. ''

- XIV Dalaj Lama Tenzin Giatso
cytat zaczerpnięty z: ''Sen, Śnienie, Umieranie. Zgłębianie świadomości z Dalaj Lamą.'', narracja i redakcja Francisco J. Varela, współuczestnicy konferencji: Jerome Engel, Jayne Gackenbach, Joan Halifax, Joyse McDougall, Charlrs Taylor. wyd. ''Mudra''

ps
jest tak... tę książkę wydało wyd. ''Mudra'', jednak nie wiem, kto obecnie ma do niej prawa, czy wyd. ''Mudra'', czy ''Khandro''... tak czy inaczej, bez względu na to, wznowienie tej publikacji by się przydało, pod dowolnymi auspicjami (-:

Nieprzeczytany post: czw lis 22, 2018 01:41 
Admin
Awatar użytkownika

''Niezwykle smutne jest, że w dzisiejszych czasach to, co dla wielu ludzi jest ich pierwszym kontaktem z buddyzmem, nosi wszelkie znamiona drogi od łatwowiernego entuzjazmu do urazy. Może w niektórych przypadkach jest tak dlatego, że przyjęli widmo - wersję buddyzmu, która byłaby nierozpoznawalna dla żadnego z naszych buddyjskich poprzedników, nie mówiąc już o Azjatach, którzy wciąż stanowią większość praktykujących buddystów - taką wersję, która niestety nie może przynieść im pożytku w jakikolwiek głęboki sposób. Wystarczy rzucić okiem na obawy i przepowiednie tych najgłośniej krzyczących "buddystów" na Zachodzie aby wyczuć, że są to dwa bardzo różne światy, i zastanowić się, jaki to jest ten "buddyzm", który wielu ludzi na Zachodzie akceptuje.

Odpowiedź jest prosta. Oni przyjęli buddyzm składający się w dużej mierze z ich własnych projekcji, aczkolwiek w niektórych przypadkach z pewnymi umiejętnymi podszeptami przez takich azjatyckich lub zachodnich nauczycieli, którzy są aktywni na rynku duchowym. Jest to buddyzm "wyczyszczony" z wszystkiego, co budzi zastrzeżenia dla ekskluzywnych mieszkańców Londynu, Santa Monica i Manhattanu. Jest to buddyzm, w którym amputowano moralną powagę tradycyjnego buddyzmu, powagę opartą na szacunku dla innych. W jego miejsce zostało wszczepione przyzwolenie absolutnej autonomii dla samego siebie, w której indywidualny wybór jest jedynym arbitrem dobra i zła. Krótko mówiąc, zamiast porzucić skupienie na samych sobie (i innych potężnych bogach naszej epoki) i zamiast tego zwrócić się ku buddyzmowi, znaleźliśmy, jak sądzimy, religię, która może je pomieścić.

Ta pozornie niegroźna strona buddyzmu sprawia, że jest on tak atrakcyjny dla tych, dla których chrześcijańska obietnica zbawienia jest zbyt staromodna i nie do przyjęcia. Wyrafinowani, na wysokich obcasach i mający dobre znajomości, z podnieceniem przyjmują honorowe zaproszenia na buddyjskie przyjęcia, ponieważ wyobrażają sobie, że to nie wymaga niczego z ich strony, ale nie widzę tutaj zbyt wiele miejsca dla zwykłego, szeregowego mężczyzny lub kobiety z ich brudnymi rękami i codzienną walką o przetrwanie.

Taki bezzębny buddyzm, którego jedyną zaletą jest to, że nie jest chrześcijaństwem, nie jest w stanie wyzwolić nas z cierpienia narodzin, starzenia się, choroby i śmierci, ponieważ pozostawia w spokoju cały mechanizm lgnięcia do ego, samouwielbienia, i wynikające z tego przeszkadzające emocje. I to właśnie jest źródłem rozczarowania, którego wielu tak często doświadcza. Taki rozcieńczony buddyzm nie może zapewnić oparcia i jasnego kierunku, gdy pojawiają się trudności. A ponieważ trudności nieuchronnie pojawiają się, a więc ci, którzy odczują rozczarowanie, albo powrócą do chrześcijaństwa, albo przerzucą się na kompletny cynizm.''

Lama Dziampa Thaje
cytat zaczerpnięty z ''Pułapki Pop Buddyzmu''

Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 279 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 13 4 5 6 7

Strefa czasowa UTC+01:00